SquirrelMail HEAD - en to sv translation catalogue (1501 entries)

en: Address Book
sv: Adressbok

en: All
sv: Alla

en: To
sv: Till

en: Cc
sv: Kopia

en: Name
sv: Namn

en: E-mail
sv: E-postadress

en: Info
sv: Information

en: Source
sv: Källa

en: Bcc
sv: Dold kopia

en: Use Addresses
sv: Använd adresser

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Address Book Search
sv: Sök i adressbok

en: Search for
sv: Sök efter

en: in
sv: i

en: All address books
sv: Alla adressböcker

en: Search
sv: Sök

en: List all
sv: Visa alla

en: Unable to list addresses from %s
sv: Det går inte att visa adresser från %s

en: Your search failed with the following error(s)
sv: Sökningen misslyckades med följande fel

en: No persons matching your search were found
sv: Hittade inga personer överensstämmande med din sökning

en: Return
sv: Tillbaka

en: Close
sv: Stäng

en: Nickname
sv: Kortnamn

en: Must be unique
sv: Måste vara unikt

en: E-mail address
sv: E-postadress

en: Last name
sv: Efternamn

en: First name
sv: Förnamn

en: Additional info
sv: Extra information

en: Add to:
sv: Lägg till:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
sv: Ingen personlig adressbok är angiven. Kontakta administratören.

en: You can only edit one address at the time
sv: Du kan bara ändra en adress åt gången

en: Update address
sv: Uppdatera adress

en: ERROR
sv: FEL

en: Please select address that you want to edit
sv: Välj en adress att ändra

en: Add address
sv: Lägg till adress

en: Edit selected
sv: Ändra vald

en: Delete selected
sv: Ta bort valda

en: Compose to selected
sv: Skriv till valda

en: sort by nickname
sv: Sortera efter kortnamn

en: sort by name
sv: Sortera efter namn

en: sort by email
sv: Sortera efter e-postadress

en: sort by info
sv: Sortera efter information

en: Add to %s
sv: Lägg till i %s

note: i18n: %s is for author's name
en: %s wrote:
sv: %s skrev:

en: quote
sv: citat

en: who
sv: vem

note: i18n: The first %s is for date string, the second %s is for author's name. The date uses formating from "D, F j, Y g:i a" and "D, F j, Y H:i" translations. Example string: "On Sat, December 24, 2004 23:59, Santa wrote:" If you have to put author's name in front of date string, check comments about a
en: On %s, %s wrote:
sv: Den %s skrev %s:

en: Subject
sv: Ärende

en: From
sv: Från

en: Date
sv: Datum

en: Original Message
sv: Ursprungligt brev

en: Draft Email Saved
sv: Utkast sparat

en: Could not move/copy file. File not attached
sv: Kunde inte flytta/kopiera filen. Filen bifogades inte.

en: Your draft has been saved.
sv: Ditt utkast har sparats.

en: Your mail has been sent.
sv: Ditt brev har skickats.

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Bcc:
sv: Dold kopia:

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Send
sv: Skicka

en: Attach:
sv: Bifoga:

en: Add
sv: Lägg till

en: Delete selected attachments
sv: Ta bort valda bilagor

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
sv: Eftersom möjligheten att ladda upp filer med hjälp av PHP är avstängd går det inte att bifoga filer. Kontakta systemadministratören för mer detaljerad information.

en: Priority
sv: Prioritet

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Receipt
sv: Mottagningsbevis

en: On Read
sv: När brevet läses

en: On Delivery
sv: Vid leverans

en: Signature
sv: Brevfot

en: Addresses
sv: Adresser

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: You have not filled in the "To:" field.
sv: Du måste ange en mottagare.

en: Error: Draft folder %s does not exist.
sv: Fel: Katalogen &quot;%s&quot; för sparade utkast finns inte

en: Message not sent.
sv: Brevet skickades inte.

en: Server replied:
sv: Servern svarade:

en: Illegal folder name. Please select a different name.
sv: Otillåtet mappnamn. Välj ett annat namn.

en: Click here to go back
sv: Klicka här för att gå tillbaka

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp som ska tas bort.

en: Delete Folder
sv: Ta bort mapp

en: Are you sure you want to delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Folders
sv: Mappar

en: Subscribed successfully.
sv: Mappen har aktiverats.

en: Unsubscribed successfully.
sv: Mappen har avaktiverats.

en: Deleted folder successfully.
sv: Mappen har tagits bort.

en: Created folder successfully.
sv: Mappen har skapats.

en: Renamed successfully.
sv: Mappens namn har ändrats.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
sv: Mappen har inte aktiverats, eftersom den inte existerar.

en: refresh folder list
sv: uppdatera

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: as a subfolder of
sv: som en undermapp till

en: None
sv: Ingen

en: Let this folder contain subfolders
sv: Låt denna mapp innehålla undermappar

en: Create
sv: Skapa

en: Rename a Folder
sv: Byt namn på en mapp

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: Rename
sv: Byt namn

en: No folders found
sv: Inga mappar hittades

en: Delete
sv: Ta bort

en: Unsubscribe
sv: Avaktivera

en: Subscribe
sv: Aktivera

en: No folders were found to unsubscribe from!
sv: Inga mappar att avaktivera.

en: No folders were found to subscribe to!
sv: Inga mappar att aktivera.

en: Subscribe to:
sv: Aktivera:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp du vill byta namn på.

en: Rename a folder
sv: Byt namn på en mapp

en: New name:
sv: Nytt namn:

en: Submit
sv: Spara

en: ERROR: Help files are not in the right format!
sv: FEL: Hjälpfilerna har inte rätt format!

en: Help
sv: Hjälp

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
sv: Hjälp finns tyvärr inte tillgänglig på det valda språket. Den kommer därför att visas på engelska istället.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
sv: Det finns inte någon hjälp tillgänglig. Kontakta systemadministratören för assistans.

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
sv: Detta kapitel finns tyvärr inte tillgängligt på det valda språket. Det kommer därför att visas på engelska istället.

en: This chapter is missing
sv: Detta kapitel saknas

en: For some reason, chapter %s is not available.
sv: Av någon anledning är kapitel %s inte tillgängligt.

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Top
sv: Upp

en: Viewing an image attachment
sv: Visar en bifogad bild

en: View message
sv: Visa brev

en: Download this as a file
sv: Ladda ner detta brev som en fil

en: INBOX
sv: Inkorg

en: Purge
sv: Töm

en: Last Refresh
sv: Senast uppdaterad

en: Check mail
sv: Uppdatera

en: Login
sv: Logga in

en: %s Logo
sv: Logotyp för %s

en: By the SquirrelMail Project Team
sv: Av SquirrelMails utvecklingsteam

note: i18n: The %s represents the service provider's name
en: %s Login
sv: %s Logga in

en: Name:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: No messages were selected.
sv: Inga brev var valda.

en: Options
sv: Inställningar

en: Message Highlighting
sv: Färgmarkering av brev

en: New
sv: Ny

en: Done
sv: Klar

en: To or Cc
sv: Till eller Kopia

en: subject
sv: ärende

en: Edit
sv: Redigera

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: No highlighting is defined
sv: Inget definierat markeringssätt

en: Identifying name
sv: Namn

en: Color
sv: Färg

en: Dark Blue
sv: Mörkblå

en: Dark Green
sv: Mörkgrön

en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

en: Dark Cyan
sv: Mörk cyan

en: Dark Magenta
sv: Mörk magenta

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Light Green
sv: Ljusgrön

en: Light Yellow
sv: Ljusgul

en: Light Cyan
sv: Ljus cyan

en: Light Magenta
sv: Ljus magenta

en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

en: Medium Gray
sv: Grå

en: Light Gray
sv: Ljusgrå

en: White
sv: Vit

en: Other:
sv: Annat:

note: i18n: This is an example on how to write a color in RGB, literally meaning "For example: 63aa7f".
en: Ex: 63aa7f
sv: T.ex. 63aa7f

en: Matches
sv: Överensstämmer med

en: Editing identities is disabled.
sv: Möjligheten att redigera identiteter är inaktiverad.

en: Default Identity
sv: Förvald identitet

en: Alternate Identity %d
sv: Alternativ identitet %d

en: Add a New Identity
sv: Lägg till identitet

en: Advanced Identities
sv: Avancerade identiteter

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: E-Mail Address
sv: E-postadress

en: Reply To
sv: Svarsadress

en: Save / Update
sv: Spara/uppdatera

en: Make Default
sv: Använd som förval

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Index Order
sv: Indexeringsordning

en: Checkbox
sv: Ruta för val

en: Flags
sv: Ikoner

en: Size
sv: Storlek

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
sv: Indexeringsordning är ordningen på kolumnerna i index. Visa, dölj och flytta kolumnerna efter behov.

en: up
sv: Upp

en: down
sv: Ner

en: remove
sv: Dölj

en: Return to options page
sv: Tillbaka

en: Personal Information
sv: Personlig profil

en: Display Preferences
sv: Utseende

en: Folder Preferences
sv: Mappar

en: Error(s) occurred while saving your options
sv: Fel uppstod när inställningarna sparades

en: Some of your preference changes were not applied.
sv: En del av ändringarna kommer inte att tillämpas.

note: i18n: The %s represents the name of the option page saving the options
en: Successfully Saved Options: %s
sv: Inställningarna sparades: %s

en: Refresh Folder List
sv: Uppdatera mapplistan

en: Refresh Page
sv: Ladda om sidan

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
sv: Personlig information, t.ex. namn och e-postadress.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
sv: Omfattar bl.a. färger, språk och hur brev visas.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
sv: Brev kan markeras med färger baserat på t.ex. avsändarnamn, ärende eller liknande. Detta gör det enkelt att utskilja brev från t.ex. e-postlistor, eller brev som innehåller en särskild ärenderad.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
sv: Hur mappar visas och hanteras.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
sv: Vilka kolumner som visas i index och ordningen på dessa.

en: Message not printable
sv: Brevet går ej att skriva ut

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Unknown sender
sv: Okänd avsändare

en: Info:
sv: Information:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Type:
sv: Typ:

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Printer Friendly
sv: Utskriftsvänligt

en: Print
sv: Skriv ut

en: View Printable Version
sv: Visa utskriftsvänlig version

en: Read:
sv: Läst:

en: Your message
sv: Ditt brev

note: i18n: Name of Sent folder
en: Sent
sv: Skickat

en: Was displayed on %s
sv: Visades %s

en: less
sv: färre

en: more
sv: fler

en: Mailer
sv: Klient

en: Read receipt
sv: Mottagningsbevis

en: sent
sv: Skickat

en: requested
sv: Begärt

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
sv: Avsändaren har begärt ett mottagningsbevis för att se att du har läst detta brev. Vill du skicka ett mottagningsbevis?

en: Send read receipt now
sv: Skicka mottagningsbevis nu

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Message List
sv: Index

en: Resume Draft
sv: Redigera utkastet

en: Edit Message as New
sv: Redigera som nytt brev

en: View Message
sv: Visa brev

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward as Attachment
sv: Vidarebefordra som bilaga

en: Reply
sv: Svara

en: Reply All
sv: Svara alla

en: View Full Header
sv: Visa hela brevhuvudet

en: Attachments
sv: Bilagor

en: You must be logged in to access this page.
sv: Du måste vara inloggad för att nå denna sida.

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: edit
sv: redigera

en: search
sv: sök

en: delete
sv: ta bort

en: Recent Searches
sv: Senaste sökningarna

en: save
sv: spara

en: forget
sv: glöm

en: Current Search
sv: Aktuell sökning

en: All Folders
sv: Alla mappar

en: Body
sv: Text

en: Everywhere
sv: Överallt

en: No Messages Found
sv: Inga brev hittades

en: Please enter something to search for
sv: Ange något att söka efter

en: Signout
sv: Utloggning

en: Sign Out
sv: Logga ut

en: You have been successfully signed out.
sv: Du har loggats ut.

en: Click here to log back in.
sv: Logga in igen

en: Viewing a Business Card
sv: Visar ett visitkort

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
sv: vCard version %s stödjs inte. Viss information kanske inte konverteras korrekt.

en: Title
sv: Titel

en: Web Page
sv: Webbsida

en: Organization / Department
sv: Organisation/avdelning

en: Address
sv: Adress

en: Work Phone
sv: Arbetstelefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Cellular Phone
sv: Mobiltelefon

en: Note
sv: Notering

en: Add to address book
sv: Lägg till i adressboken

en: Title &amp; Org. / Dept.
sv: Titel och org./avd.

en: Viewing Full Header
sv: Visar alla rubriker

en: Viewing a text attachment
sv: Visar en bifogad text

en: View Unsafe Images
sv: Visa osäkra bilder

en: Email delivery error
sv: E-postleveransfel

en: Can't execute command '%s'.
sv: Kan inte exekvera kommandot '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
sv: Kan inte öppna SMTP-strömmen.

en: Service not available, closing channel
sv: Tjänsten är inte tillgänglig. Stänger kanalen.

en: A password transition is needed
sv: Lösenordet behöver bytas

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådan inte är tillgänglig.

en: Requested action aborted: error in processing
sv: Den begärda åtgärden avbröts p.g.a. ett fel i databehandlingen.

en: Requested action not taken: insufficient system storage
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej p.g.a. otillräckligt lagringsutrymme.

en: Temporary authentication failure
sv: Temporär validering misslyckades

en: Syntax error; command not recognized
sv: Syntaxfel. Okänt kommando.

en: Syntax error in parameters or arguments
sv: Syntaxfel i parametrarna.

en: Command not implemented
sv: Kommandot är inte implementerat

en: Bad sequence of commands
sv: Kommandona utförs i felaktig ordning

en: Command parameter not implemented
sv: Parametern är inte implementerad.

en: Authentication required
sv: Valideringen misslyckades

en: Authentication mechanism is too weak
sv: Valideringsfunktionen är för svag.

en: Authentication failed
sv: Validering misslyckades

en: Encryption required for requested authentication mechanism
sv: Kryptering krävs för den begärda valideringen

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådan inte är tillgänglig.

en: User not local; please try forwarding
sv: Inte en lokal användare. Försök vidarebefordra.

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
sv: Den begärda åtgärden avbröts p.g.a. att lagringsutrymmet är överskridet.

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
sv: Den begärda åtgärden utfördes ej eftersom brevlådans namn inte är tillåtet

en: Transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: Unknown response
sv: Okänt svar

en: (no subject)
sv: (ärende saknas)

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
sv: Det gick inte att använda nödvändiga PEAR databasfunktioner.

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
sv: Är PEAR installerat och korrekt sökväg angiven till %s?

en: Please contact your system administrator and report this error.
sv: Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Personal address book
sv: Personlig adressbok

en: Database error: %s
sv: Databasfel: %s

en: Address book is read-only
sv: Adressboken är skrivskyddad

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" already exists
sv: Användaren "%s" finns redan

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" does not exist
sv: Användaren "%s" finns inte

en: User '%s' already exist.
sv: Användaren "%s" finns redan.

en: Not a file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: No such file or directory
sv: Det finns ingen katalog eller fil med det namnet

en: Open failed
sv: Kunde inte öppna

en: Write failed
sv: Skrivning misslyckades

en: Unable to update
sv: Kunde inte uppdatera

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
sv: Adressboken är korrupt. Nödvändiga fält saknas.

en: Address book entry is too big
sv: Adressboksposten är för stor

en: Could not lock datafile
sv: Kunde inte låsa datafilen

en: Write to address book failed
sv: Kunde inte skriva till adressboken

en: Error initializing address book database.
sv: Fel vid initiering av adressboksdatabasen.

en: Error opening file %s
sv: Fel vid öppnandet av filen %s

en: Global address book
sv: Global adressbok

en: Error initializing global address book.
sv: Fel vid initiering av den globala adressboken.

en: Error initializing LDAP server %s:
sv: Fel vid initiering av LDAP-servern %s:

en: Click here to change the sorting of the address list
sv: Ändra sorteringen av adresslistan

en: Invalid input data
sv: Ogiltigt data

en: Name is missing
sv: Namnet saknas

en: E-mail address is missing
sv: E-postadress saknas

en: Nickname contains illegal characters
sv: Kortnamnet innehåller otillåtna tecken

en: View
sv: Visa

en: View Business Card
sv: Visa visitkort

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
sv: Sessionen har gått ut men kommer att återupptas efter förnyad inloggning.

en: Sunday
sv: Söndag

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sun
sv: Sö

en: Mon
sv: Må

en: Tue
sv: Ti

en: Wed
sv: On

en: Thu
sv: To

en: Fri
sv: Fr

en: Sat
sv: Lö

en: January
sv: Januari

en: February
sv: Februari

en: March
sv: Mars

en: May
sv: Maj

en: June
sv: Juni

en: July
sv: Juli

en: August
sv: Augusti

en: October
sv: Oktober

en: Ma&#121;
sv: Maj

en: Oct
sv: Okt

en: D, F j, Y g:i a
sv: D, Y-m-d, h:i a

en: D, F j, Y H:i
sv: D, Y-m-d, H:i

en: M j, Y
sv: Y-m-d

en: g:i a
sv: h:i a

en: D, g:i a
sv: D, h:i a

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
sv: Fel i inställningsdatabas (%s). Avslutar programmet

en: Click here to return to %s
sv: Klicka här för att gå tillbaka till %s

en: Go to the login page
sv: Gå till inloggningssidan

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
sv: Inställningsfilen %s finns inte. Logga ut och in igen för att skapa en ny inställningsfil.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Inställningsfilen %s kunde inte öppnas. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att skriva till inställningsfilen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att kopiera inställningsfilen %s från den temporära filen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Error opening %s
sv: Det uppstod ett fel när filen %s skulle öppnas

en: Default preference file not found or not readable!
sv: Filen med förvalda inställningar kunde inte hittas eller gick inte att läsa!

en: Could not create initial preference file!
sv: Kunde inte skapa en inställningsfil!

en: %s should be writable by user %s
sv: %s måste ha skrivrättigheter för användaren %s

en: Signature is too big.
sv: Brevfoten är för stor.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Brevfotsfilen %s gick inte att öppna. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att skriva till brevfotsfilen %s. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Det gick inte att kopiera brevfotsfilen %s från den temporära filen %s.Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
sv: Du måste ha PHP installerat med Multi-Byte String-funktionerna aktiverade (använd --enable-mbstring i konfigureringsskriptet).

en: ERROR: No available IMAP stream.
sv: FEL: Ingen IMAP-ström tillgänglig.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
sv: FEL: IMAP-servern har avbrutit anslutningen.

en: ERROR: Could not complete request.
sv: FEL: Operationen misslyckades.

en: Query:
sv: Fråga:

en: Reason Given:
sv: Orsak:

en: ERROR: Bad or malformed request.
sv: FEL: Felaktig eller felskriven operation.

en: Server responded:
sv: Servern svarade:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
sv: FEL: IMAP-servern stängde förbindelsen.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
sv: FEL: Okänt svar från IMAP-servern.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
sv: Kunde inte kontakta IMAP-servern: %s.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
sv: IMAP-servern tillåter inte klartextsinloggningar.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
sv: Det kan fungera att använda CRAM-MD5 eller DIGEST-MD5 istället.

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
sv: Dessutom kan det eventuellt fungera att använda TLS.

en: Bad request: %s
sv: Felaktig operation: %s

en: Unknown error: %s
sv: Okänt fel: %s

en: Read data:
sv: Läs data:

en: Unknown user or password incorrect.
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord.

en: ERROR: Could not append message to
sv: FEL: Kunde inte lägga till brevet till

en: Solution:
sv: Lösning:

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
sv: Ta bort onödiga brev. Börja med brev i din papperskorg.

en: Invalid mailbox name: %s
sv: Ogiltigt brevlådenamn: %s

en: Unknown Sender
sv: Okänd avsändare

en: Unknown response from IMAP server:
sv: Okänt svar från IMAP-servern:

en: The server couldn't find the message you requested.
sv: Servern kunde inte hitta brevet du begärde.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
sv: Antagligen är listan med dina brev för gammal och brevet flyttat eller borttaget (kanske av ett annat program som använder samma brevlåda).

en: Unknown date
sv: Okänt datum

note: i18n: "A" is short for "Answered". Make sure that two icon strings aren't translated to the same character (only in 1.5).
en: A
sv: B

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
sv: IMAP-servern stödjer inte korrespondensvyer.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
sv: IMAP-servern stödjer inte sortering av brev.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
sv: DENNA MAPP ÄR TOM

en: Move Selected To
sv: Flytta valda brev till

en: Transform Selected Messages
sv: Ändra status på valda brev

en: Move
sv: Flytta

en: Expunge
sv: Töm papperskorgen

en: Read
sv: Läst

en: Unread
sv: Oläst

en: Unthread View
sv: Normal vy

en: Thread View
sv: Korrespondensvy

en: Toggle All
sv: Växla val

en: Unselect All
sv: Välj inga

en: Select All
sv: Välj alla

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
sv: Visar brev: %s till %s (%s totalt)

en: Viewing Message: %s (%s total)
sv: Visar brev: %s (%s totalt)

en: Paginate
sv: Sidbryt

en: Show All
sv: Visa alla

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
sv: Brevet har en struktur okänd för SquirrelMail.

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
sv: Strukturen enligt IMAP-servern:

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
sv: Fel vid hämtning av innehåll. Anledningen till detta är antagligen att brevet är felaktigt utformat.

en: Command:
sv: Kommando:

en: Response:
sv: Svar:

en: Message:
sv: Brev:

en: FETCH line:
sv: Hämta rad:

en: Hide Unsafe Images
sv: Dölj osäkra bilder

en: Download
sv: Ladda ner

en: sec_remove_eng.png
sv: sec_remove_sv_SE.png

en: This external link will open in a new window
sv: Denna externa länk kommer att öppnas i ett nytt fönster

en: Option Type '%s' Not Found
sv: Valet '%s' finns inte

en: Delete Selected
sv: Ta bort valda

en: Edit List Layout Type '%s' Not Found
sv: Layouttypen '%s' för listval finns inte

en: Current Folder
sv: Aktiv mapp

en: Compose
sv: Nytt brev

en: Error creating directory %s.
sv: Kunde inte skapa katalogen %s.

en: Could not create hashed directory structure!
sv: Kunde inte skapa katalogstruktur!

en: General Display Options
sv: Allmänt

en: Theme
sv: Tema

en: Default
sv: Förval

en: Custom Stylesheet
sv: Eget Stylesheet

en: Language
sv: Språk

en: Use Javascript
sv: Använd JavaScript

en: Autodetect
sv: Automatisk igenkänning

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Mailbox Display Options
sv: Brevlådans utseende

en: Number of Messages per Page
sv: Antal brev per sida

en: Enable Alternating Row Colors
sv: Använd alternativa färger på olika rader

en: Enable Page Selector
sv: Använd sidväljare

en: Maximum Number of Pages to Show
sv: Antal sidor att visa

en: Always Show Full Date
sv: Visa alltid hela datumet

en: Length of From/To Field (0 for full)
sv: Längd på från-/till-fältet (0 för full längd)

en: Length of Subject Field (0 for full)
sv: Längd på ärendefältet (0 för full längd)

en: Message Display and Composition
sv: Brevvisning och -skrivning

en: Wrap Incoming Text At
sv: Radbryt mottagen text vid

en: Width of Editor Window
sv: Textfönstrets bredd

en: Height of Editor Window
sv: Textfönstrets höjd

en: Location of Buttons when Composing
sv: Knapparnas placering vid brevskrivning

en: Before headers
sv: Före rubriker

en: Between headers and message body
sv: Mellan rubriker och brevtext

en: After message body
sv: Efter brevtexten

en: Address Book Display Format
sv: Adressbokens visningsformat

en: Javascript
sv: JavaScript

en: Format of Addresses Added From Address Book
sv: Format på adresser tillagda från adressboken

en: No prefix/Address only
sv: Inget prefix/endast adress

en: Nickname and address
sv: Smeknamn och adress

en: Full name and address
sv: Fullständigt namn och adress

en: Show HTML Version by Default
sv: Visa HTML-versionen

en: Enable Forward as Attachment
sv: Aktivera vidarebefordran som bilaga

en: Include Me in CC when I Reply All
sv: Lägg till mig som mottagare när jag svarar alla

en: Enable Mailer Display
sv: Visa avsändarens e-postprogram

en: Display Attached Images with Message
sv: Visa bifogade bilder i brev

en: Enable Printer Friendly Clean Display
sv: Använd utskriftsvänlig visning

en: Enable Mail Delivery Notification
sv: Begär mottagningsbevis

en: Compose Messages in New Window
sv: Skriv brev i ett nytt fönster

en: Width of Compose Window
sv: Bredd på redigeringsfönstret

en: Height of Compose Window
sv: Höjd på redigeringsfönstret

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
sv: Lägg till en brevfot innan innehållet besvaras eller vidarebefordras

en: Prefix for Original Message when Replying
sv: Tecken som inleder citerade rader när brev besvaras

en: Cursor Position when Replying
sv: Markörens position vid svar

en: To: field
sv: Tillfältet

en: Focus in body
sv: Textfältet

en: Select body
sv: Textfältet (markerat)

en: No focus
sv: Ingen förvald

en: Sort by Received Date
sv: Aktivera sortering på ankomstdatum

en: Enable Thread Sort by References Header
sv: Aktivera korrespondensvy baserad på brevhuvud

en: Special Folder Options
sv: Särskilda mappar

en: Folder Path
sv: Sökväg till mappar

en: Do not use Trash
sv: Ingen

en: Trash Folder
sv: Mapp för borttagna brev

en: Do not use Drafts
sv: Ingen

en: Draft Folder
sv: Mapp för sparade utkast

en: Do not use Sent
sv: Ingen

en: Sent Folder
sv: Mapp för skickade brev

en: Folder List Options
sv: Mapplista

en: Location of Folder List
sv: Placering av mapplistan

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: pixels
sv: pixlar

en: Width of Folder List
sv: Mapplistans bredd

en: Minutes
sv: minuter

en: Seconds
sv: sekunder

en: Minute
sv: minut

en: Auto Refresh Folder List
sv: Uppdatera mapplistan automatiskt

en: Enable Unread Message Notification
sv: Avisering av olästa brev

en: No Notification
sv: Ingen avisering

en: Only INBOX
sv: Endast Inkorgen

en: Unread Message Notification Type
sv: Typ av avisering

en: Only Unseen
sv: Endast olästa

en: Unseen and Total
sv: Olästa och totalt antal

en: Enable Collapsable Folders
sv: Tillåt att underliggande mappar döljs

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
sv: Aktivera avisering vid ökande antal olästa brev

en: Show Clock on Folders Panel
sv: Visa klockan i mapplistan

en: International date and time
sv: Internationellt datum- och tidsformat

en: American date and time
sv: Amerikanskt datum- och tidsformat

en: European date and time
sv: Europeiskt datum- och tidsformat

en: Show weekday and time
sv: Visa veckodag och klockslag

en: Show time with seconds
sv: Visa klockslag med sekunder

en: Show time
sv: Visa klockslag

en: No Clock
sv: Ingen klocka

en: Hour Format
sv: 12/24-timmarsvisning

en: 12-hour clock
sv: 12-timmarsvisning

en: 24-hour clock
sv: 24-timmarsvisning

en: Memory Search
sv: Sök i minnet

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Folder Selection Options
sv: Mappar

en: Selection List Style
sv: Typ av lista

en: Long:
sv: Lång:

en: Folder
sv: Mapp

en: Subfolder
sv: Undermapp

en: Indented:
sv: Indragen:

en: Delimited:
sv: Begränsad:

en: You can't select INBOX as Trash folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för borttagna brev.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för skickade brev.

en: You can't select INBOX as Draft folder.
sv: Inkorgen kan inte användas som en mapp för sparade utkast.

en: Name and Address Options
sv: Namn och adress

en: E-mail Address
sv: E-postadress

en: Edit Advanced Identities
sv: Redigera extra identiteter

en: (discards changes made on this form so far)
sv: (annullerar eventuella ändringar på denna sida)

en: Multiple Identities
sv: Extra identiteter

en: Same as server
sv: Samma som servern

en: Error opening timezone config, contact administrator.
sv: Fel vid inställning av tidszon. Kontakta administratören.

en: Timezone Options
sv: Tidszon

en: Your current timezone
sv: Din nuvarande tidszon

en: Reply Citation Options
sv: Svarscitat

en: Reply Citation Style
sv: Svarscitatsstil

en: No Citation
sv: Ingen citering

en: AUTHOR Wrote
sv: AVSÄNDAREN skrev

en: On DATE, AUTHOR Wrote
sv: Den DATUMET skrev AVSÄNDAREN

en: Quote Who XML
sv: XML-citat

en: User-Defined
sv: Användardefinierat

en: User-Defined Citation Start
sv: Användardefinierat svarscitat, början

en: User-Defined Citation End
sv: Användardefinierat svarscitat, slut

en: Signature Options
sv: Brevfötter

en: Use Signature
sv: Använd brevfot

en: Prefix Signature with '-- ' Line
sv: Inled brevfoten med avskiljaren '---'

en: Config File Version
sv: Version av inställningsfil

en: SquirrelMail Version
sv: Version av SquirrelMail

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: Organization Preferences
sv: Organisation

en: Organization Name
sv: Organisationsnamn

en: Organization Logo
sv: Organisationslogotyp

en: Organization Logo Width
sv: Organisationslogtypens bredd

en: Organization Logo Height
sv: Organisationslogtypens höjd

en: Organization Title
sv: Organisationstitel

en: Signout Page
sv: Utloggningssida

en: Provider Link URI
sv: URI för leverantörslänken

en: Provider Name
sv: Leverantörsnamn

en: Top Frame
sv: Övre ram

en: Server Settings
sv: Server

en: Mail Domain
sv: Brevdomän

en: IMAP Server Address
sv: Adress till IMAP-servern

en: IMAP Server Port
sv: Port för IMAP-servern

en: IMAP Server Type
sv: Typ av IMAP-server

en: Cyrus IMAP server
sv: Cyrus IMAP-server

en: University of Washington's IMAP server
sv: University of Washingtons IMAP-server

en: Microsoft Exchange IMAP server
sv: Microsoft Exchange IMAP-server

en: Courier IMAP server
sv: Courier IMAP-server

en: Mac OS X Mailserver
sv: Mac OS X e-postserver

en: hMailServer IMAP server
sv: hMailServer IMAP-server

en: Mercury/32 IMAP server
sv: Mercury/32 IMAP-server

en: Binc IMAP server
sv: Binc IMAP-server

en: Dovecot IMAP server
sv: Dovecot IMAP-server

en: Not one of the above servers
sv: Ingen av ovanstående servrar

en: IMAP Folder Delimiter
sv: Avgränsare för IMAP-mapp

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
sv: Använd &quot;detect&quot; för autodetektering.

en: Use TLS for IMAP Connections
sv: Använd TLS för IMAP-anslutningar

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
sv: Kräver PHP 4.3.x! Experimentell.

en: IMAP Authentication Type
sv: Valideringstyp för IMAP-servern

en: IMAP login
sv: IMAP-inloggning

en: Use Sendmail Binary
sv: Använd Sendmail-programmet

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
sv: Välj &quot;Nej&quot; för SMTP

en: Sendmail Path
sv: Sökväg till Sendmail

en: Sendmail Arguments
sv: Sendmailparametrar

en: SMTP Server Address
sv: Adress till SMTP-server

en: SMTP Server Port
sv: Port för SMTP-server

en: Use TLS for SMTP Connections
sv: Använd TLS för SMTP-anslutningar

en: SMTP Authentication Type
sv: Valideringstyp för SMPT-servern

en: No SMTP auth
sv: Ingen SMTP-validering

en: Login (plain text)
sv: Inloggning (klartext)

en: Custom SMTP AUTH username
sv: Anpassat SMTP AUTH-användarnamn

en: Custom SMTP AUTH password
sv: Anpassat SMTP AUTH-lösenord

en: POP3 Before SMTP?
sv: POP3 innan SMTP?

en: Header Encryption Key
sv: Nyckel för kryptering av brevhuvuden

en: Invert Time
sv: Invertera tid

en: Folders Defaults
sv: Mappar

en: Default Folder Prefix
sv: Förvalt prefix för mappar

en: Show Folder Prefix Option
sv: Visa mapparnas prefix

en: By default, move to trash
sv: Förinställ flytt till mappen för borttagna brev

en: By default, move to sent
sv: Förinställ flytt till mappen för skickade brev

en: By default, save as draft
sv: Förinställ flytt till mappen för sparade utkast

en: List Special Folders First
sv: Lista särskilda mappar först

en: Show Special Folders Color
sv: Visa de särskilda mapparnas färg

en: Auto Expunge
sv: Ta bort breven automatiskt

en: Default Sub. of INBOX
sv: Förvald undermapp till Inkorg

en: Show 'Contain Sub.' Option
sv: Visa valet &quot;Innehåll undermapp&quot;

en: Default Unseen Notify
sv: Förvald avisering för olästa brev

en: Default Unseen Type
sv: Förvald typ för olästa brev

en: Auto Create Special Folders
sv: Skapa särskilda mappar automatiskt

en: Auto delete folders
sv: Ta bort mappar automatiskt

en: Enable /NoSelect folder fix
sv: Aktivera /NoSelect fix för mappar

en: General Options
sv: Allmänt

en: Data Directory
sv: Datamapp

en: Temp Directory
sv: Temporär mapp

en: Hash Disabled
sv: Hash inaktiverad

en: Moderate
sv: Moderat

en: Default Left Size
sv: Förvald bredd till vänster

en: Usernames in Lowercase
sv: Användarnamn i gemener

en: Allow use of priority
sv: Tillåt användning av prioritet

en: Hide SM attributions
sv: Dölj SM tillskrivningar

en: Enable use of delivery receipts
sv: Aktivera användning av mottagningsbevis

en: Allow editing of identities
sv: Tillåt redigering av användaruppgifter

en: Allow editing of full name
sv: Tillåt redigering av fullständigt namn

en: Remove username from headers
sv: Visa inte användarnamn i brevhuvudet

en: Used only when identities can't be modified
sv: Används bara när identiteterna inte kan ändras

en: Use server-side sorting
sv: Använd sortering på server-sidan

en: Use server-side thread sorting
sv: Tillåt korrespondensvyer

en: Allow server charset search
sv: Tillåt servern att söka teckenuppsättningar

en: UID support
sv: Stöd för UID

en: PHP session name
sv: Sessionsnamn i PHP

en: Location base
sv: Installationens baskatalog

en: Message of the Day
sv: Dagens meddelande

en: Database
sv: Databas

en: Address book DSN
sv: Adressboks-DSN

en: Address book table
sv: Tabell för adressboken

en: Preferences DSN
sv: Inställnings-DSN

en: Preferences table
sv: Tabell för inställningar

en: Preferences username field
sv: Fält för användarnamn

en: Preferences key field
sv: Fält för nyckel

en: Preferences value field
sv: Fält för värde

en: Global address book DSN
sv: Global adressboks-DSN

en: Global address book table
sv: Global adressbokstabell

en: Allow writing into global address book
sv: Tillåt att skriva i den globala adressboken

en: Allow listing of global address book
sv: Tillåt att lista den globala adressboken

en: Language settings
sv: Språk

en: Default Language
sv: Förvalt språk

en: Default Charset
sv: Förvald teckenuppsättning

en: Enable lossy encoding
sv: Använd förstörande kodning

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Default Javascript Addressbook
sv: Förvald javascriptadressbok

en: Global address book file
sv: Global adressboksfil

en: Allow writing into global address book file
sv: Tillåt att skriva i den globala adressboken

en: Themes
sv: Teman

en: Style Sheet URL (css)
sv: URL till CSS (Cascading Style Sheet)

en: Default theme
sv: Förvalt tema

en: Use index number of theme
sv: Använd temats indexnummer

en: Configuration Administrator
sv: Konfigurera SquirrelMail

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
sv: OBS: Det är rekommenderat att du konfigurerar systemet med &quot;conf.pl&quot;, och inte med denna insticksmodul. &quot;conf.pl&quot; innehåller extra information om syftet med variabler och deras tillämpbara värden, såväl som extra verifikationsåtgärder.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
sv: Om du stöter på problem med konfigurationen, kör eller konsultera &quot;conf.pl&quot;.

en: Theme Name
sv: Temats namn

en: Theme Path
sv: Sökväg till teman

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Plugin directory could not be found: %s
sv: Kunde inte hitta katalogen för insticksmoduler: %s

en: Change Settings
sv: Ändra inställningar

en: Test Configuration
sv: Testa konfigurering

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
sv: Det går inte att skriva till &quot;config.php&quot;. Kontrollera rättigheterna.

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
sv: Denna modul tillåter administratörer att ändra SquirrelMails gemensamma konfiguration.

en: Plugin is not enabled
sv: Insticksmodulen är inte aktiverad.

en: Submit a Bug Report
sv: Skicka in en felrapport

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
sv: Gå igenom denna lista över vanliga problem innan du skickar in din felrapport.

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
sv: Säkerställ att du använder den senaste versionen av %s. Nu använder du version %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
sv: Kontrollera om felet redan är anmält till %sFelanmälningslistan%s på SourceForge. Om felet är anmält känner vi redan till det och försöker åtgärda det.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
sv: Försök säkerställa att du kan få felet att inträffa igen. Om felet uppstår sporadiskt, försök dokumentera vad du gjorde när det inträffade. Om det alltid uppstår när du läser ett specifikt brev, spara det brevet så att felsökarna kan få se det vid behov.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
sv: Om det visades varningar, försök att själv åtgärda dem. Läs guiden i SquirrelMail-installationens mapp %s.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
sv: När du trycker på knappen nedan kommer ett brev att skickas till utvecklarna av SquirrelMail. Brevet innehåller information om ditt system, din webbläsare, hur SquirrelMail är konfigurerat och din IMAP-server. Du kommer även att behöva fylla i viss information själv. Fyll i de översta sektionerna. Om du vill kan du bläddra ned och läsa vad som kommer att skickas.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
sv: Var snäll och fyll i så mycket information som möjligt, så att du ger utvecklarna en chans att hitta och åtgärda felet. Genom att skicka in felrapporten kommer det inte automatiskt att synas på SourceForges lista, men någon som tar emot det kanske lägger till det åt dig.

en: This bug involves:
sv: Detta fel avser:

en: the general program
sv: SquirrelMail i allmänhet

en: a specific plugin
sv: en specifik insticksmodul

en: Start Bug Report Form
sv: Förbered felrapportsformuläret

en: Bug
sv: Felrapportera

en: Bug Reports
sv: Felrapporter

en: Show button in toolbar
sv: Visa knappen i knappraden

en: Could not write calendar file %s
sv: Kunde inte spara kalenderfilen %s

en: TODAY
sv: IDAG

en: Go
sv: Kör

en: l, F j Y
sv: D, Y-m-d

en: ADD
sv: LÄGG TILL

en: EDIT
sv: REDIGERA

en: DEL
sv: TA BORT

en: Start time:
sv: Starttid:

en: Length:
sv: Längd:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Title:
sv: Titel:

en: Set Event
sv: Välj aktivitet

en: Event Has been added!
sv: Aktiviteten har lags till!

en: Date:
sv: Datum:

en: m/d/Y
sv: Y-m-d

en: Time:
sv: Tid:

en: Day View
sv: Dagsvy

en: Do you really want to delete this event?
sv: Vill du verkligen ta bort denna aktivitet?

en: Event deleted!
sv: Aktiviteten borttagen!

en: Nothing to delete!
sv: Inget att ta bort!

en: Update Event
sv: Uppdatera aktivitet

en: Do you really want to change this event from:
sv: Vill du verkligen ändra denna aktivitet från:

en: to:
sv: till:

en: Event updated!
sv: Aktiviteten ändrad!

en: Month View
sv: Månadsvy

en: 0 min.
sv: 0 minuter

en: 15 min.
sv: 15 minuter

en: 30 min.
sv: 30 minuter

en: 45 min.
sv: 45 minuter

en: 1 hr.
sv: 1 timme

en: 1.5 hr.
sv: 1,5 timmar

en: 2 hr.
sv: 2 timmar

en: 2.5 hr.
sv: 2,5 timmar

en: 3 hr.
sv: 3 timmar

en: 3.5 hr.
sv: 3,5 timmar

en: 4 hr.
sv: 4 timmar

en: 5 hr.
sv: 5 timmar

en: 6 hr.
sv: 6 timmar

en: Calendar
sv: Kalender

en: Delete &amp; Prev
sv: Ta bort och visa föregående

en: Delete &amp; Next
sv: Ta bort och visa nästa

en: Move to:
sv: Flytta till:

en: Delete/Move/Next Buttons:
sv: Knappar för Ta bort/Flytta/Nästa:

en: Display at top
sv: Visa högst upp

en: with move option
sv: vid flyttmöjligheten

en: Display at bottom
sv: Visa längst ned

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
sv: KOMMERSIELL - Denna lista innehåller servrar som är konstaterade skräppostkällor. En ganska pålitlig lista för att skanna efter skräppost.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
sv: KOMMERSIELL - Servrar som är konfigurerade (eller felkonfigurerade) så att de släpper igenom skräppost. En annan bra lista att använda.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
sv: KOMMERSIELL - Modemanvändare filtreras ofta bort för att de borde använda sina ISP e-postservrar för att skicka post. Skräppostsändare skaffar sig ganska ofta ett uppringt konto och skickar skräppost direkt ifrån.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
sv: KOMMERSIELL - RBL+ Dial-up.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Direkta skräppostkällor.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Dial-up listor - inkluderar vissa DSL ISP.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Masspostare som inte frågar efter mottagarens godkännande.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Andra ospecificerade servrar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Single Stage servrar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Servrar som stödjer skräppost.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
sv: FRI - Five-Ten-sg.com - Web Form-adresser.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
sv: FRI - Dorkslayers verkar endast innehålla riktigt öppna servrar utanför USA för att de skall slippa att bli åtalade. Intressant nog rekommenderar de att man inte skall använda deras tjänster.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
sv: FRI - SPAMhaus - En lista med välkända skräppostkällor.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
sv: FRI, än så länge - SpamCop - Intressant lösning som listar servrar som har mycket hög andel skräppost (85 procent eller mer).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
sv: FRI - dev.null.dk - Ingen detaljerad information om denna lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
sv: FRI - visi.com - Relay Stop List. Väldigt konservativ lista över vidarebefordrare.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
sv: FRI - ahbl.org Open Relays - En annan lista över öppna vidarebefordrare.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
sv: FRI - ahbl.org SPAM Source - Lista över kända skräppostkällor.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
sv: FRI - ahbl.org SPAM ISPs - Lista över skräppostvänliga ISP:er.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
sv: FRI - Leadmon DUL - En lista med dynamiska IP-nummer för t.ex. uppringda internetanslutningar.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
sv: FRI - Leadmon SPAM Source - Lista över de IP-nummer som Laedmon.net har fått skräppost direkt ifrån.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
sv: FRI - Leadmon Bulk Mailers - Servrar som gör massutskick utan att kräva opt-in eller som är kända för att tillåta skräppostare att bli kunder och missbruka tjänsten.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
sv: FRI - Leadmon Open Relays - 'Single Stage Open Relays' som inte listas på andra aktiva RBL:er.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
sv: FRI - Leadmon Multi-stage - 'Multi-Stage Open Relays' som inte listas på andra aktiva RBL:er och som har skickat skräppost till Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
sv: FRI - Leadmon SpamBlock - Dessa IP-nummer har skickat skräppost direkt till Leadmon.net från IP-nummerblock där hela blocket saknar DNS-uppslag.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
sv: FRI, för närvarande - Not Just Another Blacklist - Både öppna vidarebefordrare och direkta skräppostkällor.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
sv: FRI, för närvarande - Not Just Another Blacklist - IP-nummer för uppringda internetanslutningar.

en: WARNING! You must enter something to search for.
sv: VARNING! Du måste ange något att söka efter.

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
sv: VARNING! Filter baserade på rubriker i brevhuvudet ska ha formatet &quot;Rubrik: värde&quot;

en: Saved Scan type
sv: Sparad skanningstyp

en: Message Filtering
sv: Filtrering av brev

en: What to Scan:
sv: Vad skall kontrolleras:

en: All messages
sv: Alla brev

en: Only unread messages
sv: Bara olästa brev

en: Save
sv: Spara

en: Match:
sv: Sök i:

en: Header
sv: Brevhuvud

en: Contains:
sv: Söksträng:

en: If %s contains %s then move to %s
sv: Om %s innehåller %s, flytta till %s

en: Message Filters
sv: Brevfilter

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
sv: Filtrering möjliggör automatisk regelbaserad flytt av brev till olika mappar för enklare organisering.

en: SPAM Filters
sv: Skräppostfilter

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
sv: Skräppostfilter tillåter dig att välja från olika DNS-baserade svartlistor så att du kan flytta skräppost till en annan mapp (t.ex. papperskorgen).

en: You must select a spam folder.
sv: Välj en mapp för skräppost.

en: You must select a scan type.
sv: Välj typ av skanning.

en: Spam Filtering
sv: Skräppostfiltrering

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
sv: VARNING! Be administratören att sätta variabeln %s.

en: Move spam to:
sv: Flytta skräppost till:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
sv: Att ange papperskorgen som mottagare för filtrerad skräppost rekommenderas inte, då vanliga brev ibland kan tolkas som skräppost av misstag. Gå igenom skräppostmappen med jämna mellanrum och ta bort oönskade brev, så att de inte tar plats i onödan.

en: Unread messages only
sv: Bara olästa brev

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
sv: Ju fler brev som kontrolleras, desto längre tid tar det. Det rekommenderas att bara kontrollera nyinkomna brev. Om du gör förändringar i filtren, byt tillfälligt till att kontrollera samtliga brev, gå till inkorgen, och byt tillbaks till att bara kontrollera nyinkomna brev. På detta sätt genomsöks alla brev med de nya filterinställningarna.

en: Spam is sent to %s.
sv: Skräppost skickas till %s.

en: not set yet
sv: odefinierad

en: Spam scan is limited to %s.
sv: Skräppostsökning begränsad till %s.

en: ON
sv: PÅ

en: OFF
sv: AV

en: %s is not found.
sv: Hittade inte %s.

en: Today's Fortune
sv: Dagens spådom

en: Fortunes
sv: Spådomar

en: Show fortunes at top of mailbox
sv: Visa spådomar överst i brevlådan

en: Plugin is disabled.
sv: Insticksmodulen är inaktiverad.

en: IMAP server information
sv: Information om IMAP-servern

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
sv: Exekverar några IMAP-kommandon som test, och visar både vilka kommandon som använts och resultatet av dem. Testen använder SquirrelMails IMAP-kommandon och dina nuvarande inställningar. Personligt utformade kommandosträngar kan användas.

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om hjälp för denna lista. Du kommer att få svar till adressen nedan.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om att få prenumerera på denna lista. Adressen nedan kommer att användas som prenumerationsmottagare.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
sv: Detta kommer att skicka ett brev till %s med begäran om att säga upp prenumerationen på denna lista. Adressen nedan är den prenumerationsmottagare som avses.

en: Unknown action: %s
sv: Okänd åtgärd: %s

en: Mailinglist
sv: E-postlista

en: Send Mail
sv: Skicka brev

en: Post to List
sv: Skicka till listan

en: Reply to List
sv: Svara till listan

en: List Archives
sv: Listarkiv

en: Contact Listowner
sv: Kontakta listans ägare

en: Mailing List
sv: E-postlista

en: No server specified
sv: Ingen server angiven

en: Error
sv: Fel

en: no login ID submitted
sv: inget användarnamn angivet

en: connection not established
sv: uppkoppling ej genomförd

en: No password submitted
sv: Inget lösenord angivet

en: No connection to server
sv: Kunde inte kontakta servern

en: No login ID submitted
sv: Inget användarnamn angivet

en: No server banner
sv: Ingen serversträng

en: abort
sv: avbryt

en: apop authentication failed
sv: apop-validering misslyckades

en: Premature end of list
sv: Listan är inte fullständig

en: Empty command string
sv: Tom kommandosträng

en: connection does not exist
sv: uppkopplingen finns inte

en: No msg number submitted
sv: Inget brevnummer angivet

en: Command failed
sv: Kommandot misslyckades

en: Remote POP server Fetching Mail
sv: POP-servern hämtar brev

en: Select Server:
sv: Välj server:

en: Password for
sv: Lösenord för

en: Fetch Mail
sv: Hämta brev

en: Fetching from
sv: Hämtar från

en: Oops,
sv: Hoppsan,

en: Opening IMAP server
sv: Öppnar IMAP-servern

en: Opening POP server
sv: Öppnar POP-servern

en: Login Failed:
sv: Inloggningen misslyckades:

en: Login OK: No new messages
sv: Inloggning OK: Inga nya brev

en: Login OK: Inbox EMPTY
sv: Inloggning OK: Inkorgen är tom

en: Login OK: Inbox contains %s messages
sv: Inloggning OK: Inkorgen innehåller %s brev

en: Fetching UIDL...
sv: Hämtar UIDL...

en: Server does not support UIDL.
sv: Servern stödjer inte UIDL.

en: Leaving messages on server...
sv: Lämnar brev på servern...

en: Deleting messages from server...
sv: Tar bort brev från servern...

en: Fetching message
sv: Hämtar brev

en: Server error. Disconnect
sv: Server-fel. Frånkopplas.

en: Reconnect from dead connection
sv: Återanslut till död anslutning

en: Saving UIDL
sv: Sparar UIDL

en: Refetching message
sv: Återhämtar brev

en: Error Appending Message!
sv: Fel när brevet bifogades!

en: Closing POP
sv: Avslutar POP

en: Logging out from IMAP
sv: Loggar ut från IMAP-servern

en: Message appended to mailbox
sv: Brevet har lagts till i inkorgen

en: Message %d deleted from remote server!
sv: Brev %d har tagits bort från fjärrservern!

en: Delete failed:
sv: Radering misslyckades:

en: Remote POP server settings
sv: Inställningar för POP-server

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
sv: Du bör vara medveten om att den kryptering som används för att spara ditt lösenord inte är helt säker. Dessutom används den inte när lösenordet överförs till POP-servern. Krypteringen kan knäckas av en hacker som kommer åt källkoden till den här filen.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
sv: Om du inte fyller i ett lösenord efterfrågas detta när du hämtar din post.

en: Encrypt passwords (informative only)
sv: Kryptera lösenord

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Store in Folder:
sv: Spara i mappen:

en: Leave mail on server
sv: Lämna brev på servern

en: Check mail at login
sv: Kontrollera om det finns nya brev vid inloggning

en: Check mail at folder refresh
sv: Kontrollera om det finns nya brev vid uppdateringen av mappen

en: Modify Server
sv: Ändra server

en: Server Name:
sv: Servernamn:

en: Modify
sv: Ändra

en: No servers known.
sv: Ingen server angiven.

en: Fetching Servers
sv: Hämtar servrar

en: Confirm Deletion of a Server
sv: Bekräfta borttagning av servern

en: Selected Server:
sv: Vald server:

en: Confirm delete of selected server?
sv: Bekräfta borttagning av den valda servern

en: Confirm Delete
sv: Bekräfta borttagning

en: Leave Mail on Server
sv: Lämna brev på servern

en: Undefined Function
sv: Odefinierad funktion

en: The function you requested is unknown.
sv: Den begärda funktionen är inte giltig.

en: Fetch
sv: Hämta

en: Warning,
sv: Varning,

en: Mail Fetch Result:
sv: Resultat från hämtning av brev:

en: POP3 Fetch Mail
sv: Hämta från POP3-brevlåda

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
sv: Det går att hämta brev från en POP3-brevlåda och spara dem på denna server.

en: Message Details
sv: Brevets detaljer

en: Bodystructure
sv: Struktur

en: Entity
sv: Enhet

en: Content-Type
sv: Typ av innehåll

en: Encoding
sv: Kodning

en: RFC822 Message body
sv: Källa (i RFC822-format)

en: Close Window
sv: Stäng fönstret

en: Save Message
sv: Spara brev

en: View Message details
sv: Visa brevets detaljer

en: New Mail Notification
sv: Avisering vid nya brev

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
sv: Slå på %s för att söka efter nya/olästa brev i ALLA mappar, inte bara inkorgen.

en: Check all boxes, not just INBOX
sv: Kontrollera alla mappar, inte bara inkorgen

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
sv: Slå på %s för att visa en dialogruta då du har olästa brev i dina mappar (kräver JavaScript).

en: Show popup window on new mail
sv: Visa en dialogruta när nya brev inkommer

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
sv: Använd %s för att endast kontrollera senast inkomna brev. Detta förhindrar kontinuerliga påminnelser om olästa brev.

en: Count only messages that are RECENT
sv: Kontrollera bara de nyaste breven

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
sv: Om du slår på %s kommer titelraden i vissa webbläsare att ändras då du har nya brev (kräver JavaScript). Detta visar alltid om du har nyinkomna brev, även om du har valt %s.

en: Change title on supported browsers
sv: Byt rubriken på webbläsare som stödjer detta

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
sv: Välj %s för att spela upp ett ljud då du får nya brev. Du kan välja vilken mediafil som skall spelas.

en: Enable Media Playing
sv: Slå på mediauppspelning

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
sv: Välj den fil som ska spelas när ny post anländer, från listan %s. Om ingen fil väljs, %s, kommer inget ljud att användas.

en: Select server file
sv: Vald fil

en: (none)
sv: (ingen)

en: requires JavaScript to work
sv: kräver JavaScript

en: Width of popup window:
sv: Bredd på dialogrutan:

en: If set to 0, reverts to default value
sv: Ange 0 för att använda det förinställda värdet

en: Height of popup window:
sv: Höjd på dialogrutan:

en: Try
sv: Spela

en: Current File:
sv: Aktiv fil:

en: New Mail
sv: Nytt brev

en: SquirrelMail Notice:
sv: Avisering från SquirrelMail:

en: You have %s new message | You have %s new messages
sv[0]: Du har %s nytt brev
sv[1]: Du har %s nya brev

en: You have %s new messages
sv: Du har %s nya brev

en: NewMail Options
sv: Avisering vid nyinkomna brev

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
sv: Aviseringen består av ett ljud och/eller en dialogruta när nya brev inkommer.

en: %s New Messages
sv: %s nya brev

en: %s New Message
sv: %s nytt brev

en: Test Sound
sv: Testa ljud

en: No sound specified
sv: Inget ljud valt

en: Loading the sound...
sv: Laddar ljud...

en: Sent Subfolders Options
sv: Arkivering av skickade brev

en: Use Sent Subfolders
sv: Arkivera

en: Monthly
sv: Varje månad

en: Quarterly
sv: Varje kvartal

en: Yearly
sv: Varje år

en: Base Sent Folder
sv: Mapp för skickade brev

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disable it
sv: Inaktivera

en: Enable it
sv: Aktivera

en: Spam reporting
sv: Skräppostrapportering

en: SpamCop link is:
sv: Länken till SpamCop är:

en: Delete spam when reported:
sv: Ta bort skräppost som rapporterats:

en: Only works with email-based reporting
sv: Fungerar bara med e-postbaserad rapportering

en: Spam Reporting Method:
sv: Skräppostrapporteringsmetod:

en: Quick email-based reporting
sv: Snabb e-postbaserad rapportering

en: Thorough email-based reporting
sv: Grundlig e-postbaserad rapportering

en: Web-based form
sv: Webbaserat formulär

en: Save Method
sv: Spara metod

en: Your SpamCop authorization code:
sv: Din behörighetskod till SpamCop:

en: see below
sv: se nedan

en: Save ID
sv: Spara ID

en: About SpamCop
sv: Om SpamCop

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
sv: SpamCop är en gratistjänst som är till stor hjälp när det gäller att hitta källan till skäppost och för att vidarebefordra detta till rätt instans.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
sv: För att använda SpamCop måste du ha en behörighetskod. Det finns en %sanmälningssida%s så att du kan börja använda SpamCop.

en: Before you sign up, be warned
sv: Läs detta innan du anmäler dig

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
sv: En del användare har rapporterat att de e-postadresser de använt med SpamCop har dykt upp på skräppostlistor. Om du vill vara säker bör du skapa en ny adress med vidarebefordring som du låter SpamCop skicka sina rapporter till. Ifall du får en massa skräppost till denna adress kan du säga upp den utan risk för att bli av med din egentliga e-postadress. Skapa alltså en vidarebefordringsadress någonstans (%s har en %slista med ställen%s) så att brev från systemadministratörer m.m. kan skickas till dig.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
sv: När du har anmält dig till SpamCop och fått din behörighetskod behöver du aktivera denna insticksmodul. Klicka bara på länken ovan. Sedan är det bara att använda din e-post som vanligt. När du stöter på ett skäppostbrev är det bara att öppna det. Uppe till höger kommer du att finna en länk för att rapportera brevet som skräppost. När du klickar på länken får du upp en sida för bekräftelse. När du bekräftar att rapporten ska skickas sker ett antal olika saker med hjälp av olika rapportmetoder.

en: Email-based reporting
sv: E-postbaserad rapportering

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
sv: När du trycker på knappen skickas brevet till SpamCop och om så önskas tas originalet bort. Relativt snart kommer ett brev från SpamCop till din inkorg. (Det skickas till den adress som du registrerade hos SpamCop, så se till att vidarebefordran fungerar som den ska.) När du öppnat brevet klickar du på tillämpbar länk, vilket öppnar ett nytt fönster.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
sv: För närvarande skickar snabbrapporteringen bara vidare till den grundliga rapporteringen. Dessutom verkar det som om detta endast är för medlemmar (ej gratis). Förhoppningsvis ändras detta snart.

en: Web-based reporting
sv: Webbaserad rapportering

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
sv: När du trycker på knappen på bekräftelsesidan öppnas ett nytt fönster, vari SpamCop-tjänsten visas. Brevet kommer inte att tas bort (detta kommer i framtiden), men du behöver inte vänta på ett svar via e-post för att kunna rapportera skräppost.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
sv: SpamCop-tjänsten visar informationen som den fått den, så bläddra nedåt till dess du ser en knapp. Det kan ta ett tag medan informationen kontrolleras, så ha tålamod. Läs vad det står och skicka in rapporten. Stäng fönstret. Klicka på avbryt eller tillämpbar mapp för att se skräpposten och/eller ta bort den.

en: SpamCop service type
sv: Typ av SpamCop-tjänst

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
sv: Tjänstetypen tillåter dig att välja vilken tjänst du använder. Medlemstjänster använder andra webbrapporteringsformulär och visar inte irriterande meddelanden. Du kan köpa dessa tjänster om du vill stödja SpamCop.

en: More information
sv: Mer information

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
sv: För mer information om SpamCop, deras tjänster, skräppost i allmänhet och många relaterade ämnen, se SpamCops %sHelp and Feedback%s-sektion.

en: Report as Spam
sv: Anmäl som skräppost

en: SpamCop - Spam Reporting
sv: SpamCop - Skräppostrapportering

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
sv: Hjälp till att bekämpa oönskad e-post. SpamCop läser igenom oönskad e-post och tar fram rätt instans att klaga hos. Ganska snabbt, väldigt intelligent, och enkel att använda.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
sv: När du skickar in denna skräppostrapport kommer du att få tillbaka ett brev med länkar som du kan klicka på för att rapportera skräpposten till rätt instanser. Denna tjänst är gratis. Genom att klicka på knappen &quot;Skicka skräppostrapport&quot; går du med på SpamCops regler, villkor för tjänsten o.s.v.

en: Cancel / Done
sv: Avbryt/klar

en: Send Spam Report
sv: Skicka skräppostrapport

en: SpellChecker Options
sv: Inställningar för rättstavning

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
sv: Här kan du välja hur din personliga ordlista sparas, ändra denna eller välja vilka språk som skall kontrolleras.

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
sv: Tillbaka

en: ATTENTION:
sv: OBSERVERA:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
sv: SquirrelSpell kunde inte dekryptera din personliga ordlista. Det beror troligen på det att du har bytt ditt lösenord. För att fortsätta, ange ditt gamla lösenord så att SquirrelSpell kan dekryptera din personliga ordlista. Ordlistan kommer sedan att krypteras med ditt nya lösenord. Om du inte har bytt lösenordet så har din ordlista förmodligen blivit korrupt. I så fall måste du tyvärr ta bort den och skapa en ny. Detta gäller också om du har glömt ditt gamla lösenord.

en: Delete my dictionary and start a new one
sv: Ta bort min ordlista och skapa en ny

en: Decrypt my dictionary with my old password:
sv: Dekryptera min ordlista med mitt gamla lösenord:

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: You must make a choice
sv: Du måste göra ett val

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
sv: Du kan antingen ta bort din ordlista eller ange det gamla lösenordet. Inte både och.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
sv: Vill du ta bort din personliga ordlista?

en: Error Decrypting Dictionary
sv: Fel vid dekryptering av ordlista

en: Could not run the spellchecker command (%s).
sv: Stavningskontrollen kunde inte exekvera kommandot (%s).

en: Error while writing to pipe.
sv: Det gick inte att skriva till rättstavningsprogrammet.

en: Could not open temporary file '%s'.
sv: Kunde inte öppna den temporära filen '%s'.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
sv: Kunde inte skriva till den temporära filen '%s'.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
sv: Jag försökte exekvera '%s', men fick svaret:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
sv: SquirrelSpell är felkonfigurerat.

en: Spellcheck completed. Commit changes?
sv: Stavningskontrollen är avslutad. Vill du spara förändringarna?

en: No changes were made.
sv: Inga ändringar gjordes.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
sv: Vänta medan din personliga ordlista sparas.

en: SquirrelSpell Results
sv: SquirrelSpell-resultat

en: Found %s errors
sv: Hittade %s fel

en: Line with an error:
sv: Rad med fel:

en: Error:
sv: Fel:

en: Suggestions:
sv: Förslag:

en: Suggestions
sv: Förslag

en: Change to:
sv: Byt till:

en: Occurs times:
sv: Hittades gånger:

en: Change this word
sv: Byt ut detta ord

en: Change
sv: Byt

en: Change ALL occurances of this word
sv: Byt ut samtliga förekomster av detta ord

en: Change All
sv: Byt alla

en: Ignore this word
sv: Hoppa över detta ord

en: Ignore
sv: Hoppa över

en: Ignore ALL occurances this word
sv: Hoppa över detta ord överallt

en: Ignore All
sv: Hoppa över alla

en: Add this word to your personal dictionary
sv: Lägg till detta ord i din personliga ordlista

en: Add to Dic
sv: Lägg till ordlistan

en: Close and Commit
sv: Stäng och utför

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
sv: Stavningskontrollen är inte färdig. Stäng och spara ändringar?

en: Close and Cancel
sv: Stäng och ångra

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
sv: Stavningskontrollen är inte färdig. Stäng och hoppa över ändringarna?

en: No errors found
sv: Inga fel funna

en: Your personal dictionary was erased.
sv: Din personliga ordlista har tagits bort.

en: Dictionary Erased
sv: Ordlistan borttagen

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
sv: Din personliga ordlista har tagits bort. Stäng detta fönster och klicka på &quot;Kontrollera stavning&quot; för att starta stavningskontrollen.

en: Close this Window
sv: Stäng detta fönster

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
sv: Din personliga ordlista har krypterats. Gå tillbaka till &quot;Inställningar för rättstavning&quot; och bekräfta inställningarna.

en: Successful re-encryption
sv: Kryptering lyckades

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
sv: Din personliga ordlista har krypterats. Stäng detta fönster och klicka på &quot;Kontrollera stavning&quot; för att starta stavningskontrollen.

en: Dictionary re-encrypted
sv: Ordlistan har krypterats

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
sv: Din personliga ordlista har krypterats och har sparats i krypterat format.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
sv: Din personliga ordlista har dekrypterats och har sparats i klartext.

en: No action requested.
sv: Ingen åtgärd begärdes.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
sv: Krypteringsinställningar för personlig ordlista

en: Personal Dictionary
sv: Personlig ordlista

en: No words in your personal dictionary.
sv: Din personliga ordlista är tom.

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
sv: Välj ord som skall tas bort från ordlistan.

en: %s dictionary
sv: %s ordlista

en: Delete checked words
sv: Stryk valda ord

en: Edit your Personal Dictionary
sv: Redigera din personliga ordlista

en: Please make your selection first.
sv: Gör ditt val föst, tack.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
sv: Vill du kryptera din personliga ordlista och spara den i ett skyddat format?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
sv: Vill du dekryptera din personliga ordlista och spara den i klartext?

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
sv: Din personliga ordlista är för närvarande krypterad.

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
sv: Detta skyddar din personliga ordlista om webbpostsystemet utsätts för intrång och din ordlista blir stulen. Ordlistan är krypterad med ditt kontos lösenord. Detta gör det mycket svårt för andra att se vad som är sparat där.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
sv: Om du glömmer ditt lösenord kommer du inte att kunna använda din personliga ordlista. Om du byter ditt kontos lösenord, märker SquirrelSpell det och frågar efter ditt gamla lösenord för att sedan kryptera om ordlistan med det nya lösenordet.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
sv: Dekryptera min personliga ordlista och spara den i klartext.

en: Change crypto settings
sv: Ändra krypteringsinställningar

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
sv: Din personliga ordlista är för närvarande okrypterad.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
sv: Du kanske vill kryptera din personliga ordlista för att skydda den om webbpostsystemet blir utsatt för intrång och din ordlista blir stulen. I krypterad form är ordlistan oläsbar och svårforcerad utan en giltig nyckel (ditt lösenord).

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
sv: Om du väljer att kryptera din ordlista och glömmer ditt lösenord, du kan inte längre använda den utan måste skapa en ny. Om du eller systemadministratören byter ditt kontos lösenord kan du ange ditt gamla lösenord för att dekryptera ordlistan och sedan kryptera om den igen med det nya lösenordet.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
sv: Kryptera min personliga ordlista och spara den i skyddat format.

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
sv: Stryker följande ord från %s ordlista:

en: All done!
sv: Färdig.

en: Personal Dictionary Updated
sv: Personliga ordlistan har uppdaterats

en: No changes requested.
sv: Inga ändringar begärdes.

en: Please wait, communicating with the server...
sv: Vänta, kommunicerar med servern...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
sv: Välj vilken ordlista som skall användas för att kontrollera detta brev:

en: SquirrelSpell Initiating
sv: Startar SquirrelSpell

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
sv: Inställningarna justerade till: %s med %s som förvald ordlista

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
sv: Använder %s ordlista (systemstandard) för stavningskontroll.

en: International Dictionaries Preferences Updated
sv: Inställningar för internationell ordlista har uppdaterats

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
sv: Välj de internationella ordlistor som du vill använda vid stavningskontroll:

en: Make this dictionary my default selection:
sv: Använd denna ordlista som förval:

en: Make these changes
sv: Spara ändringarna

en: Add International Dictionaries
sv: Lägg till internationella ordlistor

en: Please choose which options you wish to set up:
sv: Välj de inställningar som du vill konfigurera:

en: Edit your personal dictionary
sv: Modifiera din personliga ordlista

en: Set up international dictionaries
sv: Konfigurera internationella ordlistor

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
sv: Kryptera eller dekryptera din personliga ordlista

en: Personal dictionary encryption options are not available
sv: Krypteringsinställningarna är inte tillgängliga

en: SquirrelSpell Options Menu
sv: Inställningar för SquirrelSpell

en: Translator
sv: Översättare

en: Saved Translation Options
sv: Sparade översättningsinställningar

en: Your server options are as follows:
sv: Dina serverinställningar är följande:

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
sv: Maximalt 150 översatta ord (använder Systran)

en: Number of supported language pairs: %s
sv: Antal språkpar som stödjs: %s

en: No known limits, powered by Systran
sv: Inga kända begränsningar (använder Systran)

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
sv: Inga kända begränsningar (använder Translation Experts' InterTran)

en: Number of supported languages: %s
sv: Antal språk som stödjs: %s

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
sv: Helleniska översättningar, inga kända begränsningar (använder Systran)

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
sv: Ryska översättningar, maximalt 500 översatta tecken

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
sv: Du kan också välja om översättningsrutan ska visas, och var den skall placeras.

en: Select your translator:
sv: Välj din översättare:

en: When reading:
sv: Vid läsning:

en: Show translation box
sv: Visa översättningsrutan

en: to the left
sv: till vänster

en: in the center
sv: i mitten

en: to the right
sv: till höger

en: Translate inside the SquirrelMail frames
sv: Översätt inom SquirrelMails ramar

en: Translation Options
sv: Översättningsinställningar

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
sv: Vilken översättare skall användas om du får brev i ett annat språk?

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: Chinese, Simplified
sv: Kinsiska, förenklad

en: English
sv: Engelska

en: Chinese, Traditional
sv: Kinesiska, traditionell

en: Dutch
sv: Nederländska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Translate
sv: Översätt

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Filipino (Tagalog)
sv: Filippinska (Tagalog)

en: Finnish
sv: Finska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Latin American Spanish
sv: Latinamerikansk spanska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Serbian
sv: Serbiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: to English
sv: till Engelska

en: from English
sv: från Engelska

en: Interface language
sv: Språk för gränssnittet

en: Translation direction
sv: Översättningsriktning

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Delivery error report
sv: Rapport om leveransfel

en: Undelivered Message Headers
sv: Brevhuvud för olevererade brev

en: This image has been removed for security reasons
sv: Av säkerhetsskäl är denna bild avlägsnad

en: About SquirrelMail %s
sv: Om SquirrelMail %s

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
sv: SquirrelMail är namnet på det program som ger dig tillgång till din e-post via webben.

note: i18n: %s displays org_name variable value enclosed in () or empty string.
en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
sv: Om du har frågor kring eller problem med e-postkonton, lösenord, missbruk av tjänsten eller liknande, kontakta systemadministratörerna eller -leverantören%s.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
sv: De kan hjälpa dig med denna typ av problem. SquirrelMails utvecklingsteam kan inte hjälpa dig med detta. %sHjälpsidorna%s svarar på de vanligaste frågorna. Läs därför dessa sidor innan du kontaktar administratören.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
sv: SquirrelMail är en funktionsrik webbpostklient som följer de standarder som finns inom området. SquirrelMail är programmerad i PHP av en grupp frivilliga under namnet SquirrelMails utvecklingsteam och är tillgänglig som öppen källkod, d.v.s. gratis programvara med de licensregler som specificeras av %sGNU General Public License%s.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
sv: För mer information om SquirrelMail och SquirrelMails utvecklingsteam hänvisas till %sSquirrelMails webbsidor%s.

en: System information
sv: Systeminformation

en: You are using SquirrelMail version: %s
sv: Du använder SquirrelMail version: %s

en: The administrator installed the following plugins:
sv: Administratören har installerat följande insticksmoduler:

en: none installed
sv: inga installerade

en: Nothing to search
sv: Inget att söka efter

en: SquirrelMail Webmail
sv: SquirrelMail webbpost

note: i18n: The %s represents the service provider's name
en: The %s logo
sv: Logotyp för %s

en: Add New Identity
sv: Lägg till identitet

en: Received
sv: Mottaget

en: Compose Preferences
sv: Brevskrivning

en: Accessibility Preferences
sv: Tillgänglighet

en: Folder list should automatically %srefresh%s.
sv: Listan över mappar bör %suppdateras%s automatiskt.

en: This page should automatically %srefresh%s.
sv: Denna sida bör %suppdateras%s automatiskt.

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
sv: Hur brev skrivs, besvaras och vidarebefordras.

en: You can configure features that improve interface usability.
sv: Konfigurera egenskaper som förbättrar användargränssnittets användbarhet.

en: Welcome to %s. Please supply your full name and email address.
sv: Välkommen till %s. Ange ditt fullständiga namn och din e-postadress.

en: Read Receipt
sv: Mottagningsbevis

en: deleted
sv: borttaget

en: answered
sv: besvarat

en: draft
sv: utkast

en: flagged
sv: markerat

en: View as plain text
sv: Visa som ren text

en: View as HTML
sv: Visa som HTML

en: There must be at least one criteria to search for
sv: Det måste finnas minst ett sökkriterium

en: Error in criteria argument
sv: Fel i kriteriumet

en: (Illegal date)
sv: (Otillåtet datum)

en: (Wrong date)
sv: (Fel datum)

en: In
sv: Sök i

en: (Missing argument)
sv: (Saknat argument)

en: (Spurious argument)
sv: (Falskt argument)

en: Missing
sv: Saknas

en: Standard Search
sv: Standardsökning

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Add New Criteria
sv: Lägg till nya kriterier

en: Remove Excluded Criteria
sv: Ta bort uteslutna kriterier

en: Remove All Criteria
sv: Ta bort alla kriterier

en: Not
sv: Inte

en: Answered
sv: Besvarad

en: Before
sv: Innan

en: Message Body
sv: Brevtext

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Draft
sv: Utkast

en: Flagged
sv: Markerat

en: Sent By
sv: Skickad av

en: Header Field
sv: Fält i huvud

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: Larger Than
sv: Större än

en: Old
sv: Gammal

en: On
sv: På

en: Recent
sv: Nyligen

en: Seen
sv: Läst

en: Sent Before
sv: Skickat innan

en: Sent On
sv: Skickat den

en: Sent Since
sv: Skickat sedan

en: Since
sv: Sedan

en: Smaller Than
sv: Mindre än

en: Subject Contains
sv: Ärendet innehåller

en: Header and Body
sv: Huvud och text

en: Sent To
sv: Skickat till

en: And In
sv: och i

en: Or In
sv: eller i

en: And
sv: och

en: Or
sv: eller

en: No RPC action given
sv: Ingen fjärranropsaktivitet angiven

en: No deletion ID given
sv: Inget ID att radera agivet

en: No mailbox given
sv: Ingen brevlåda angiven

en: RPC action not understood
sv: Fjärranropsaktiviteten förstods inte

en: Error
sv: Fel

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
sv: SquirrelMail avslutas på grund av ett fatalt fel

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
sv: Säker SMTP (TLS) är aktiverat i SquirrelMails konfiguration, men den PHP-version som används saknar stöd för detta.

en: TLS session is already activated.
sv: TLS-sessionen är redan aktiverad.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
sv: SMTP STARTTLS är aktiverat i SquirrelMails konfiguration, men den valda SMTP-servern stödjer inte STARTTLS.

en: Unable to start TLS.
sv: Kunde inte starta TLS.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
sv: SMTP STARTTLS är aktiverat i SquirrelMails konfiguration, men den PHP-version som används stödjer inte funktioner som tillåter kryptering över öppna socklar.

en: Personal Address Book
sv: Personlig adressbok

en: Unknown field name: %s
sv: Okänd fältnamn: %s

en: PHP install does not have LDAP support.
sv: Denna installation av PHP stödjer inte LDAP.

en: Removing entry from address book failed
sv: Det gick inte att ta bort posten från adressboken

en: LDAP rename is not supported by used protocol version
sv: Denna version av LDAP stödjer inte namnbyten

en: LDAP rename is not supported by used LDAP library. You can't change nickname
sv: Det LDAP-bibliotek som används stödjer inte namnbyten

en: LDAP rename failed
sv: LDAP:s namnbyte misslyckades

en: Unable to remove some field values
sv: Det gick inte att ta bort vissa fältvärden

en: Unable to rename user "%s" to "%s"
sv: Det gick inte att namnbyta användare "%s" till "%s"

en: Global Address Book
sv: Global adressbok

en: Error initializing other address books.
sv: Fel vid initiering av andra adressböcker.

en: Unknown address book backend
sv: Okänd bakände för adressboken

en: Could not open temporary file to store attachment. Contact your system administrator to resolve this issue.
sv: Kunde inte öppna en temporär fil för att spara bilagan. Rapportera detta fel till systemadministratören.

en: %s should be writable by the user %s.
sv: %s måste ha skrivrättigheter för användaren %s.

en: Illegal filesystem access was requested
sv: En otillåten filsystemsaccess begärdes

en: Illegal folder name.
sv: Otillåtet mappnamn.

en: The name may not contain any of the following: %s
sv: Namnet får inte innehålla något av följande tecken: %s

en: Please select a different name.
sv: Välj ett annat namn.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp du vill aktivera.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
sv: Du har inte valt vilken mapp du vill avaktivera.

en: Possible reason:
sv: Trolig orsak:

en: ERROR: Bad function call.
sv: FEL: Felaktigt funktionsanrop.

en: Reason:
sv: Orsak:

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
sv: TLS är aktiverat, men denna version av PHP stödjer inte TLS-socklar, eller saknar OpenSSL-utbyggnaden.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
sv: IMAP STARTTLS är aktiverat i SquirrelMails konfiguration, men den valda IMAP-servern stödjer inte STARTTLS.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
sv: IMAP STARTTLS är aktiverat i SquirrelMails konfiguration, men den PHP-version som används stödjer inte funktioner som tillåter kryptering över öppna socklar.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
sv: Din brevlåda finns inte på denna server. Försök med en annan server eller konsultera din systemadministratör.

note: i18n: Name of Trash folder
en: Trash
sv: Papperskorg

note: i18n: Name of Drafts folder
en: Drafts
sv: Utkast

en: Unknown recipient
sv: Okänd mottagare

en: Flag
sv: Markera

en: Unflag
sv: Avmarkera

en: Undelete
sv: Ta tillbaka

en: Bypass Trash
sv: Kringgå papperskorgen

en: Copy
sv: Kopiera

en: unavailable
sv: inte tillgänglig

en: Sort by nickname
sv: Sortera efter kortnamn

en: Sort by name
sv: Sortera efter namn

en: Sort by email
sv: Sortera efter e-postadress

en: Sort by info
sv: Sortera efter information

note: i18n: "D" is short for "Deleted". Make sure that two icon strings aren't translated to the same character (only in 1.5).
en: D
sv: R

note: i18n: "F" is short for "Flagged". Make sure that two icon strings aren't translated to the same character (only in 1.5).
en: F
sv: M

note: i18n: "O" is short for "Forwarded". Make sure that two icon strings aren't translated to the same character (only in 1.5).
en: O
sv: V

en: Forwarded
sv: Vidarebefordrat

en: High priority
sv: Hög prioritet

en: Low priority
sv: Låg prioritet

en: Normal priority
sv: Normal prioritet

en: Attachment
sv: Bilaga

en: No attachment
sv: Ingen bilaga

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
sv: Kör "configure", välj "4. General Options" och sätt "10. Disable server thread sort" till "true".

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
sv: Kör "configure", välj "4. General Options" och sätt "11. Disable server-side sorting" till "true".

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
sv: IMAP-servern stödjer inte den valda teckenuppsättningen.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
sv: Kör "configure", välj "4. General Options" och sätt "12. Allow server charset search" till "true", eller välj "10. Language settings" och sätt "2. Default Charset" till en teckenuppsättning som stödjs av IMAP-servern.

en: Out of quota error.
sv: Kvoten är överskriden.

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
sv: Ett fel uppstod när SquirrelMail försökte lägga till ett brev i den mapp som anges i felmeddelandet.

en: Your IMAP server returned an error.
sv: IMAP-servern returnerade ett fel.

en: IMAP server closed the connection.
sv: IMAP-servern stängde förbindelsen.

en: Not used
sv: Ej använd

en: Access Keys For Top Menu (All Screens)
sv: Tangentbordskommandon för huvudmenyn (alla sidor).

en: Access Keys For Message List Screen
sv: Tangentbordskommandon för indexsidan

en: Show All/Paginate
sv: Visa alla/sidbryt

en: Thread View/Unthreaded View
sv: Korrespondensvy/normal vy

en: Move To
sv: Flytta till

en: Toggle Selected
sv: Växla valda

en: Access Keys For Read Message Screen
sv: Tangentbordskommandon för brevvisningssidan

en: As Attachment
sv: som bilaga

en: Access Keys For Compose Screen
sv: Tangentbordskommandon för brevskrivning

en: Attach
sv: Bifoga

en: Delete Selected Attachments
sv: Ta bort valda bilagor

en: Access Keys For Folder List Screen
sv: Tangentbordskommandon för mappsidan

en: Refresh/Check Mail
sv: Uppdatera/Kontrollera e-post

en: Purge Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Access Keys For Options Screen
sv: Tangentbordskommandon för inställningsidan

en: General Message Composition
sv: Allmänt

en: Pop-up window
sv: Dialogruta

en: In-page
sv: Sida

en: Replying and Forwarding Messages
sv: Besvara och vidarebefordra brev

en: Strip signature when replying
sv: Avlägsna brevfot vid svar

en: Skin
sv: Skinn

en: Icon Theme
sv: Tema för ikoner

en: Default font style
sv: Förvald typsnittstyp

en: Font style
sv: Typsnittstyp

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Default font size
sv: Förvald typsnittsstorlek

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
sv: Aktivera dokumentlinjal

en: Show Flag / Unflag Buttons
sv: Visa knapparna &quot;Markera&quot; och &quot;Avmarkera&quot;

en: Enable Message Copy Buttons
sv: Aktivera brevkopieringsknapparna

en: Use Compact Page Selector
sv: Använd kompakt sidväljare

en: Show Names Instead of Email Addresses
sv: Visa namn istället för e-postadresser

en: Custom Date Format
sv: Egendefinierat datumformat

en: (Uses format of PHP date() function)
sv: (Använder samma format som PHP:s date-funktion)

en: Message Display Options
sv: Brevvisning

en: Height of inline frame
sv: Den invändiga ramens höjd

en: Show 'Delete &amp; Prev/Next' Links
sv: Visa ta bort och visa föregående/nästa-länkar.

en: Address Book Display Options
sv: Adressbokens utseende

en: Number of Addresses per Page
sv: Antal adresser per sida

en: Translate Special Folders
sv: Översätt särskilda mappar

en: Save Replies with Original Message
sv: Spara svar ihop med det ursprungliga brevet

en: %d Minute | %d Minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: Show only subscribed folders
sv: Visa endast aktiverade mappar

en: IMAP Connection Security
sv: Anslutningssäkerhet för IMAP-servern

en: Plain text connection
sv: Klartextanslutning

en: Secure IMAP (TLS) connection
sv: Säker IMAP-anslutning (TLS)

en: IMAP STARTTLS connection
sv: IMAP STARTTLS-anslutning

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
sv: Kräver högre PHP-version och speciella funktioner. Se SquirrelMails dokumentation.

en: SMTP Connection Security
sv: Anslutningssäkerhet för SMTP-servern

en: Disable server-side sorting
sv: Inaktivera sortering på server-sidan

en: Disable server-side thread sorting
sv: Inaktivera korrespondensvyer

en: Search functions
sv: Sökfunktioner

en: Only basic search
sv: Endast standardsökning

en: Only advanced search
sv: Endast avancerad sökning

en: Both search functions
sv: Båda sökfunktionerna

en: Time Zone Configuration
sv: Tidszoner

en: Standard GNU C time zones
sv: Tidszoner enligt GNU C

en: Strict time zones
sv: Generiska tidszoner

en: Custom GNU C time zones
sv: Egendefinierade tidszoner enligt GNU C

en: Custom strict time zones
sv: Egendefinierade generiska tidszoner

en: Size of username field
sv: Fältstorlek för användarnamn

en: Size of key field
sv: Fältstorlek för nyckel

en: Size of value field
sv: Fältstorlek för värde

en: Show alternative language names
sv: Visa alternativa språknamn

en: Enable aggressive decoding
sv: Använd aggressiv avkodning

en: Tweaks
sv: Finjusteringar

en: Use icons
sv: Använd ikoner

en: Use inline frames with HTML mails
sv: Använd invändiga ramar vid HTML-formatering

en: Use PHP recode functions
sv: Använd PHP-omkodningsfunktioner

en: Use PHP iconv functions
sv: Använd PHP:s iconv-funktioner

en: Allow remote configuration test
sv: Tillåt fjärrtest av konfigureringen

en: Address book file line length
sv: Adressboksfilens radlängd

en: Templates
sv: Mallar

en: Default font set
sv: Förvalt typsnitt

en: Default template
sv: Förvald mall

en: Fallback template
sv: Reservmall

en: Show System Specifications
sv: Visa systemspecifikationerna

en: my email account
sv: mitt e-postkonto

en: You must type in a new password.
sv: Du måste ange ditt nya lösenord.

en: You must also type in your new password in the verify box.
sv: Du måste även ange ditt nya lösenord i verifikationsrutan.

en: Your new password does not match the verify password.
sv: Det nya lösenordet och verifikationen därav överensstämmer inte.

en: You must type in your current password.
sv: Du måste ange ditt nuvarande lösenord.

en: Your current password is not correct.
sv: Ditt nuvarade lösenord är inte korrekt angivet.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
sv: Ditt nya lösenord ska bestå av %s till %s tecken.

en: Your new password contains invalid characters.
sv: Ditt nya lösenord innehåller otillåtna tecken

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Current Password:
sv: Ditt nuvarande lösenord:

en: New Password:
sv: Ditt nya lösenord:

en: Verify New Password:
sv: Verifiera det nya lösenordet:

en: Use this to change your email password.
sv: Byt lösenordet till ditt e-postkonto.

note: i18n: is displayed after "Successfully Saved Options:"
en: User's Password
sv: Användarens lösenord

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
sv: Den nuvarande konfigurationen kräver LDAP-stöd i PHP.

en: Plugin is not configured correctly.
sv: Insticksmodulen är inte korrekt konfigurerad.

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
sv: Det gick inte att sätta LDAP-anslutningens parameter %s till värdet %s.

en: Incorrect LDAP connection option: %s
sv: Felaktig anslutningsparameter för LDAP: %s

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
sv: PHP:s nuvarande LDAP-stöd tillåter inte användning av funkionen ldap_set_option().

en: Unable to use TLS.
sv: Kunde inte använda TLS.

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
sv: Kan inte använda LDAP TLS i nuvarande installation.

en: Unable to bind to LDAP server.
sv: Kunde inte ansluta till LDAP-servern.

en: Server replied: %s
sv: Servern svarade: %s

en: Unable to find user's password attribute.
sv: Fältet för användarens lösenord hittades inte.

en: Unable to rebind to LDAP server.
sv: Kunde inte återansluta LDAP-servern.

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
sv: LDAP-servern använder ett annat fält för att spara användarens lösenord.

en: Unable to connect to LDAP server.
sv: Kunde inte kontakta LDAP-servern.

en: Unable to find user's DN.
sv: Kunde inte hitta användarens DN.

en: Search error.
sv: Sökfel.

en: Multiple userid matches found.
sv: Hittade flera användaridentiteter.

en: ldap_get_dn error.
sv: ldap_get_dn-fel.

en: Unsupported crypto: %s
sv: Stödjer inte krypto av typen: %s

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
sv: PHP är inte installerat med mhash-stöd eller så stödjs inte den valda krypteringsmetoden.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
sv: Systemets krypteringsbibliotek stödjer inte standard DES.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
sv: Systemets krypteringsbibliotek stödjer inte MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
sv: Systemets krypteringsbibliotek stödjer inte utökad DES.

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
sv: Systemets krypteringsbibliotek stödjer inte Blowfish.

en: unknown
sv: okänt

en: Unable to validate user's password.
sv: Kan inte bekräfta användarens lösenord.

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
sv: Webbserverns krypteringsbibliotek stödjer inte Blowfish.

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
sv: Webbserverns krypteringsbibliotek stödjer inte MD5.

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
sv: Webbserverns krypteringsbibliotek stödjer inte utökad DES.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
sv: Webbserverns krypteringsbibliotek stödjer inte standard DES.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
sv: Curl-modulen är inte tillgänglig. Det gick inte att byta lösenordet!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
sv: Det gick inte att byta lösenordet! (Har användaren administrationsrättigheter? Fel: 401)

en: Cannot change password!
sv: Det gick inte att byta lösenordet!

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
sv: Kan inte ansluta till databasservern. Försök igen senare.

en: Database not found on server
sv: Kan inte hitta databasen på servern

en: SQL call failed, try again later.
sv: SQL-anropet misslyckades. Försök igen senare.

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
sv: Flera samtidiga inloggningar detekterades. Det gick inte att byta lösenordet!

en: Password change was not successful!
sv: Det gick inte att byta lösenordet!

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
sv: Insticksmodulen kan inte använda PHP Pear databasbibliotek. PHP:s include_path måste konfigureras med sökvägen till PHP Pear.

en: Required change password backend configuration options are missing.
sv: Erfordrade konfigureringsinställningar för lösenordsbytesmodulens bakände saknas.

en: Connection error: %s
sv: Fel vid anslutningen: %s

en: Invalid table name: %s
sv: Ogiltigt tabellnamn: %s

en: User table is empty.
sv: Användartabellen är tom.

en: Invalid uid field.
sv: Ogiltigt UID-fält.

en: Invalid password field
sv: Ogiltigt lösenordsfält.

en: Invalid domain field
sv: Ogiltigt domänfält.

en: Query failed: %s
sv: Frågan misslyckades: %s

en: Unable to find user in user table.
sv: Kunde inte hitta användaren i användartabellen.

en: Too many matches found in user table.
sv: För många träffar i användartabellen.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
sv: Kan inte detektera krypteringsalgoritmen för lösenord.

en: Unable to encrypt new password.
sv: Det går inte att kryptera det nya lösenordet.

en: Unable to set new password: %s
sv: Kan inte ändra till det nya lösenordet: %s

en: Unable to use digest-md5 crypto.
sv: Kan inte använda DIGEST-MD5-kryptering.

en: Closing Connection
sv: Stänger anslutningen

en: Connecting to Password Server
sv: Ansluter till lösenordsservern

en: No valid backend defined.
sv: Det finns inte någon giltig bakände definierad.

en: Incorrent path to vmail.inc file.
sv: Felaktig sökväg till "vmail.inc".

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
sv: Ogiltig eller korrupt "vmail.inc".

en: Invalid user.
sv: Ogiltig användare.

en: Empty domain
sv: Domän saknas

en: Empty domain password
sv: Domänlösenord saknas

en: Empty username
sv: Användarnamn saknas

en: Empty new password
sv: Lösenord saknas

note: i18n: %s shows executed fortune cookie command.
en: Unable to execute "%s".
sv: Kunde inte exekvera "%s".

en: Fortunes:
sv: Spådomar:

en: Server Capability response:
sv: Serverns kapabilitetssvar:

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
sv: Välj de IMAP-kommandon du vill testa. De flesta tester kräver en vald brevlåda, så kommandot &quot;SELECT&quot; är redan valt. Du kan byta ut alla kommandon mot egendefinierade sådana. De utförs i den ordning de står i listan. De förvalda kommandona är enkla IMAP-kommandon som använder SquirrelMails &quot;default_charset&quot; och &quot;folder_prefix&quot; när så behövs.

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
sv: OBS! Dessa kommondon simuleras inte, utan kommer att påverka det aktuella e-postkontot.

en: Select
sv: Välj

en: Test Name
sv: Testets namn

en: IMAP command string
sv: IMAP-kommando

en: Request:
sv: Begäran:

en: Execution time:
sv: Exekveringstid:

en: Mailing Lists
sv: E-postlistor

en: Manage the (non-RFC-compliant) mailing lists that you are subscribed to for the purpose of providing one-click list replies when responding to list messages.
sv: Administrera de (icke-RFC-kompatibla) e-postlistor du prenumererar på, för att kunna svara till dem med bara ett klick.

en: Manage the (non-RFC-compliant) mailing lists that you are subscribed to for the purpose of providing one-click list replies when responding to list messages. You only need to enter any lists you are subscribed to that do not already comply with RFC 2369.
sv: Administrera de (icke-RFC-kompatibla) e-postlistor du prenumererar på, för att kunna svara till dem med bara ett klick. Du behöver endast lägga till de listor du prenumererar på som inte redan är kompatibla med RFC 2369.

en: When entering a new list, input the full email address for the address from which list postings are delivered.
sv: När du anger en lista måste du ange hela den e-postadress som e-postlistan skickar sina brev från.

en: Enter new mailing list
sv: Ange en ny e-postlista

en: Existing mailing lists
sv: Existerande e-postlistor

en: No POP3 servers configured yet.
sv: Inga POP3-servrar är konfigurerade.

en: Click here to go to the options page.
sv: Tillbaka till inställningar

en: Fetching from %s
sv: Hämtar från %s

en: Can't get mailbox status:
sv: Kan inte hämta brevlådans status:

en: Fetching list of messages...
sv: Hämtar en lista över brev...

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
sv[0]: Inloggning OK: Inkorgen innehåller %s brev
sv[1]: Inloggning OK: Inkorgen innehåller %s brev

en: Fetching message %s.
sv: Hämtar brev %s.

en: Warning:
sv: Varning:

en: Authentication type:
sv: Valideringstyp:

en: APOP or USER
sv: APOP eller USER

en: Connection type:
sv: Anslutningstyp:

en: Plain text
sv: Klartext

en: Use TLS
sv: Använd TLS

en: Use StartTLS
sv: Använd StartTLS

en: Follow folder preferences
sv: [enligt förval för mappar]

en: All folders
sv: Alla mappar

en: Special folders
sv: Särskilda mappar

en: Regular folders
sv: Vanliga mappar

en: Check for new messages in:
sv: Avisera inkomna brev i:

en: uploaded media file
sv: uppladdad mediafil

en: none
sv: ingen

en: Upload Media File:
sv: Ladda upp mediafil:

en: Uploaded Media File:
sv: Uppladdad mediafil:

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
sv: Mediafilen %s kommer att tas bort om en annan mediafil laddas upp.

note: i18n: %s inserts the organisation name (typically SquirrelMail)
en: %s notice:
sv: Avisering från %s:

en: Warning
sv: Varning

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
sv: Det finns vissa begränsningar i akriveringen av skickade brev.

en: Save emails submitted to SpamCop:
sv: Spara brev skickade till SpamCop:

en: SpamCop reporting
sv: Skräppostrapportering till SpamCop

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
sv: Din %s-ordlista är krypterad med ett lösenord som avviker från ditt nuvarande lösenord.

en: Invalid SquirrelSpell module.
sv: Ogiltig SquirrelSpell-modul.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: SquirrelSpell error.
sv: SquirrelSpell-fel.

en: Found %d error | Found %d errors
sv[0]: Hittade %d fel
sv[1]: Hittade %d fel

en: Using %s dictionary for spellcheck.
sv: Använder %s ordlista för stavningskontroll.

en: Translation Theme:
sv: Översättningstema:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
sv: Den valda översättningsmotorn är inaktiverad. Uppdatera dina översättningsinställningar.

en: Translation Preferences
sv: Översättningsinställningar

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
sv: Maximalt 25 000 översatta tecken (använder Systran)

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
sv: Inga kända begränsningar (använder GPLTrans (fri, öppen källkod)

en: Transliterate unknown words:
sv: Transkribera okända ord:

en: When composing:
sv: Vid skrivning:

en: Not yet functional, currently does nothing
sv: Ej implementerat

en: Address book is empty
sv: Adressboken är tom

en: Address book search
sv: Sök i adressbok

en: New attachment
sv: Ny bilaga

en: Receipts
sv: Mottagningsbevis

en: SquirrelMail notice messages
sv: Varsel från SquirrelMail:

en: Category:
sv: Kategori:

en: Tip:
sv: Tips:

en: More info:
sv: Mer information:

en: No folders were found to unsubscribe from.
sv: Inga mappar att avaktivera.

en: No folders were found to subscribe to.
sv: Inga mappar att aktivera.

en: Check Mail
sv: Kontrollera e-post

en: Message Flags
sv: Ikoner

en: Click here to change the sorting of the message list
sv: Ändra sorteringen av index

en: Add/Edit
sv: Lägg till/redigera

en: Rule Conditions
sv: Regler

en: Identifying Name
sv: Identifierande namn

en: To or cc
sv: Till eller kopia

en: Other
sv: Annan

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Requested
sv: Begärt

en: Send Read Receipt Now
sv: Skicka mottagningsbevis nu

en: Viewing HTML formatted email
sv: Visar HTML-formaterat brev

en: Delete &amp; Previous
sv: Ta bort och visa föregående

en: and subfolders
sv: och undermappar

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Fold
sv: Dölj

en: Unfold
sv: Visa

en: Forget
sv: Glöm

en: Email
sv: E-postadress

en: Additional Info
sv: Extra information

en: Folder List
sv: Lista över mappar

en: Close All
sv: Stäng alla

en: OR
sv: ELLER
