SquirrelMail HEAD - en to nn translation catalogue (1383 entries)

en: Address Book
nn: Adressebok

en: To
nn: Til

en: Cc
nn: Gjenpart til

en: Name
nn: Namn

en: E-mail
nn: E-postadresse

en: Info
nn: Informasjon

en: Source
nn: Kjelde

en: Bcc
nn: Blind Kopi til

en: Use Addresses
nn: Bruk adresser

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Address Book Search
nn: Søk i adressebok

en: Search for
nn: Søk etter

en: in
nn: i

en: All address books
nn: Alle adressebøker

en: Search
nn: Søk

en: List all
nn: List alle

en: Unable to list addresses from %s
nn: Klarte ikkje å lista adresser frå %s

en: Your search failed with the following error(s)
nn: Søket ditt feila med føljande feilmelding(ar)

en: No persons matching your search were found
nn: Ingen personar som samsvarer søket ditt vart funne

en: Return
nn: Tilbake

en: Close
nn: Lukk

en: Nickname
nn: Tilnamn

en: Must be unique
nn: Må vera unikt

en: E-mail address
nn: E-postadresse

en: Last name
nn: Etternamn

en: First name
nn: Fornamn

en: Additional info
nn: Tilleggsopplysing

en: Add to:
nn: Legg til

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
nn: Inga personleg adressebok finst til. Ta kontakt med administrator.

en: You can only edit one address at the time
nn: Du kan berre redigera ei adresse om gongen.

en: Update address
nn: Oppdater adresse

en: ERROR
nn: FEIL

en: Please select address that you want to edit
nn: Vel adressa ein vil redigera

en: Add address
nn: Legg til adresse

en: Edit selected
nn: Gjer om valde

en: Delete selected
nn: Slett valde

en: sort by nickname
nn: sorter etter kortnamn

en: sort by name
nn: sortert etter namn

en: sort by email
nn: sortert etter e-post

en: sort by info
nn: sortert etter info

en: Add to %s
nn: Legg til %s

en: %s wrote:
nn: %s skreiv:

en: quote
nn: sitat

en: who
nn: kven

en: On %s, %s wrote:
nn: På %s, %s skreiv:

en: Subject
nn: Emne

en: From
nn: Frå

en: Date
nn: Dato

en: Original Message
nn: Opphavleg melding

en: Draft Email Saved
nn: E-postkladd lagra

en: Could not move/copy file. File not attached
nn: Kunne ikkje flytta/kopiera fila. Fila er ikkje lagt ved

en: Draft Saved
nn: Kladd lagra

en: Your Message has been sent.
nn: Meldinga er send

en: From:
nn: Frå:

en: Attach:
nn: Legg ved:

en: Add
nn: Legg til:

en: Delete selected attachments
nn: Slett valde vedlegg

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
nn: Fordi PHP filopplasting er skrudd av kan ein ikkje leggja ved filer til denne mekdinga. Sjå systemadministrator for detaljer.

en: Priority
nn: Prioritet

en: High
nn: Høg

en: Low
nn: Låg

en: Receipt
nn: Kvittering:

en: On Read
nn: Ved lest

en: On Delivery
nn: Ved levering

en: Signature
nn: Signatur

en: Addresses
nn: Adresser

en: Save Draft
nn: Lagra kladd

en: You have not filled in the "To:" field.
nn: Du har ikkje fylt ut "Til:"-feltet

en: Error: Draft folder %s does not exist.
nn: Feil: Kladdmappa '%s' finst ikkje

en: Server replied:
nn: Tenaren svarte:

en: Illegal folder name. Please select a different name.
nn: Ulovleg mappenamn. Ver venleg og velj eit anna namn.

en: Click here to go back
nn: Klikk her for å gå tilbake

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
nn: Vel mappe som skal slettast.

en: Delete Folder
nn: Slett mappe

en: Are you sure you want to delete %s?
nn: Vil du verkeleg sletta %s?

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Folders
nn: Mapper

en: Subscribed successfully.
nn: Vellukka abonnement.

en: Unsubscribed successfully.
nn: Vellukka oppseiing av abonnement.

en: Deleted folder successfully.
nn: Mappa er sletta.

en: Created folder successfully.
nn: Mappa er oppretta.

en: Renamed successfully.
nn: Mappa har fåt nytt namn.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
nn: Abonnement feila - Mappa eksisterer ikkje.

en: refresh folder list
nn: oppdater mappeliste

en: Create Folder
nn: Lag mappe

en: as a subfolder of
nn: som undermappe til

en: None
nn: Inga

en: Let this folder contain subfolders
nn: La denne mappa innehalda undermapper

en: Create
nn: Lag mappe

en: Rename a Folder
nn: Bytt namn på mappa

en: Select a folder
nn: Vel ei mappe

en: Rename
nn: Bytt namn

en: No folders found
nn: Fann ingen mapper

en: Delete
nn: Slett

en: Unsubscribe
nn: Fjern

en: Subscribe
nn: Legg til

en: No folders were found to unsubscribe from!
nn: Fann ingen mapper å fjerne!

en: No folders were found to subscribe to!
nn: Fann ingen mappe å legge til!

en: Subscribe to:
nn: Abonner:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
nn: Vel mappe som skal endra namn.

en: Rename a folder
nn: Bytt namn på ei mappe

en: New name:
nn: Nytt namn:

en: Submit
nn: OK

en: ERROR: Help files are not in the right format!
nn: FEIL: Hjelpefilene er ikkje på rett format!

en: Help
nn: Hjelp

en: The help has not been translated to the selected language. It will be displayed in English instead.
nn: Hjelpa er enno ikkje omsett til valg språk. Den vil difor verta synt på engelsk.

en: Some or all of the help documents are not present!
nn: Nokre eller alle hjelpefilene mangler.

en: Table of Contents
nn: Innhaldsliste

en: Previous
nn: Førre

en: Next
nn: Følgjande

en: Top
nn: Topp

en: Viewing an image attachment
nn: Framsyning av biletvedlegg

en: View message
nn: Sjå meldinga

en: Download this as a file
nn: Last ned som fil

en: INBOX
nn: Innboks

en: Purge
nn: Tøm

en: Last Refresh
nn: Sist oppfriska

en: Check mail
nn: Sjekk e-posten

en: Login
nn: Logg inn

en: SquirrelMail version %s
nn: SquirrelMail versjon %s

en: By the SquirrelMail Project Team
nn: Av SquirrelMail-utviklingsgruppa

en: %s Login
nn: %s innlogging

en: Name:
nn: Namn:

en: Password:
nn: Passord:

en: No messages were selected.
nn: Ingen valde meldingar.

en: Options
nn: Alternativ

en: Message Highlighting
nn: Utheving av meldingar

en: New
nn: Ny

en: Done
nn: Ferdig

en: To or Cc
nn: Til eller gjenpart til

en: subject
nn: Emne

en: Edit
nn: Editer

en: Up
nn: Opp

en: Down
nn: Ned

en: No highlighting is defined
nn: Inga utheving er definert

en: Identifying name
nn: Identifisernamn

en: Color
nn: Farge

en: Dark Blue
nn: Mørk blå

en: Dark Green
nn: Mørk grøn

en: Dark Yellow
nn: Mørk gul

en: Dark Cyan
nn: Mørk cyan

en: Dark Magenta
nn: Mørk lilla

en: Light Blue
nn: Lys blå

en: Light Green
nn: Lys grøn

en: Light Yellow
nn: Lys gul

en: Light Cyan
nn: Lys cyan

en: Light Magenta
nn: Lys magenta

en: Dark Gray
nn: Lys grå

en: Medium Gray
nn: Medium grå

en: Light Gray
nn: Lys grå

en: White
nn: Kvit

en: Other:
nn: Annan:

en: Ex: 63aa7f
nn: Døme: 63aa7f

en: Matches
nn: Treff

en: Default Identity
nn: Standard identitet

en: Alternate Identity %d
nn: Alternativ identitet %d

en: Add a New Identity
nn: Legg til ny identitet

en: Advanced Identities
nn: Avanserte identitetar

en: Full Name
nn: Fullt namn

en: E-Mail Address
nn: E-postadresse

en: Reply To
nn: Svar-til-adresse

en: Save / Update
nn: Lagra / oppdater

en: Make Default
nn: Gjer til standard

en: Move Up
nn: Flytt opp

en: Index Order
nn: Indeksrekkjefølgje

en: Checkbox
nn: Avkryssingsboks

en: Flags
nn: Flagg

en: Size
nn: Storleik

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
nn: Indeksrekkjefølgjen følgjer arrangeringa av kolonnene. Ein kan leggja til, sletta og flytta rundt kolonnene etter eige ønskje.

en: up
nn: opp

en: down
nn: ned

en: remove
nn: fjern

en: Return to options page
nn: Tilbake til alternativ val

en: Personal Information
nn: Personleg informasjon

en: Display Preferences
nn: Framsyningsval

en: Folder Preferences
nn: Val for mapper

en: Error(s) occurred while saving your options
nn: Feil oppstod ved lagring av vala

en: Some of your preference changes were not applied.
nn: Nokre endra innstillingar er ikkje tatt i bruk.

en: Successfully Saved Options
nn: Vellukka lagra vala

en: Refresh Folder List
nn: Oppdater mappelista

en: Refresh Page
nn: Last sida på nytt

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
nn: Dette inneheld personleg informasjon om deg sjølv, slik som namn, e-postadresse og liknande.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
nn: Du kan endre måten SquirrelMail ser ut og viser informasjon på, slik som fargar, språk og andre val.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
nn: Basert på gjevne kriteria kan innkomande meldingar ha ulik bakgrunnsfagre i meldingslista. Dette er til hjelp for å sjå kven meldinga er frå, særleg i samband med mailinglister.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
nn: Dette er val for korleis mapper vert viste og kan endrast.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
nn: Her kan ein endra på rekkjefølgjen på elementa i meldingsvindauga.til å innehalda dei elementa ein sjølv vil.

en: Message not printable
nn: Ikkje skrivbar melding

en: Attachments:
nn: Vedlegg:

en: Unknown sender
nn: Ukjend avsendar

en: Info:
nn: Informasjon:

en: Size:
nn: Storleik:

en: Invalid URL
nn: Ugyldig URL

en: Printer Friendly
nn: Skrivarvennleg

en: Print
nn: Skriv ut

en: View Printable Version
nn: Vis utskriftbar versjon

en: Read:
nn: Les:

en: Your message
nn: Din melding

en: Sent
nn: Send

en: Was displayed on %s
nn: Vist på %s

en: less
nn: mindre

en: more
nn: meir

en: Mailer
nn: Postar

en: Read receipt
nn: Les kvittering

en: requested
nn: ønska

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
nn: Avsendar ønsker ei tilbakemelding på at du har lest meldinga. Ønsker du å senda kvittering?

en: Send read receipt now
nn: Send kvittering på lest

en: Search Results
nn: Søkjeresultat

en: Message List
nn: Meldingsliste

en: Resume Draft
nn: Fortsett med kladd

en: Edit Message as New
nn: Rediger melding som om han var ny

en: View Message
nn: Sjå meldinga

en: Forward
nn: Vidaresend

en: Forward as Attachment
nn: Vidaresend som vedlegg

en: Reply
nn: Svar

en: Reply All
nn: Svar til alle

en: View Full Header
nn: Vis fulle meldingshovud

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: You must be logged in to access this page.
nn: Du må vera innlogga for å få tilgang til denne sida.

en: Folder:
nn: Mapper

en: edit
nn: rediger

en: search
nn: søk

en: delete
nn: slett

en: Recent Searches
nn: Nyleg søkte

en: save
nn: lagra

en: forget
nn: Forkast

en: Current Search
nn: Dette søket

en: All Folders
nn: Alle mapper

en: Body
nn: Meldingskropp

en: Everywhere
nn: Heile innhaldet

en: No Messages Found
nn: Fann inga melding

en: Signout
nn: Logg ut

en: Sign Out
nn: Logg ut

en: You have been successfully signed out.
nn: Du er no logga ut

en: Click here to log back in.
nn: Klikk her for å prøva på nytt.

en: Viewing a Business Card
nn: Viser visittkort

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
nn: vKort versjon %s er ikkje støtta. Kan henda at noko informasjon ikkje vert konvertert korrekt.

en: Title
nn: Tittel

en: Web Page
nn: Nettstad

en: Organization / Department
nn: Organisasjon / Avdeling

en: Address
nn: Adresse

en: Work Phone
nn: Telefon arbeid

en: Home Phone
nn: Heimetelefon

en: Cellular Phone
nn: Mobil

en: Fax
nn: Faks

en: Note
nn: Notat

en: Add to address book
nn: Legg til i adresseboka

en: Title & Org. / Dept.
nn: Tittel & Org. / Avd.

en: Viewing Full Header
nn: Viser fulle meldingshovud

en: Viewing a text attachment
nn: Viser eit tekstvedlegg

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
nn: Klarte ikkje inkludera PEAR krev databasefunksjonar til databasebakgrunnsløysinga.

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
nn: Er PEAR installert, og er mappestien korrekt for å finna %s?

en: Please contact your system administrator and report this error.
nn: Kontakt systemadministrator og rapporter feilen

en: Personal address book
nn: Personleg adressebok

en: Database error: %s
nn: Database feil %s

en: Addressbook is read-only
nn: Adresseboka er ikkje skrivbar

en: User "%s" already exists
nn: Brukaren "%s" finst alt

en: User "%s" does not exist
nn: Brukaren "%s" finst ikkje

en: Not a file name
nn: Er ikkje nokon filnamn

en: No such file or directory
nn: Fila eller katalogen finst ikkje

en: Open failed
nn: Feila ved opning av fil

en: Write failed
nn: Kunne ikkje skriva

en: Unable to update
nn: Klarte ikkje å oppdatera

en: Could not lock datafile
nn: Kunne ikkje låsa datafila

en: Write to addressbook failed
nn: Feila ved skriving til adressebok

en: Error initializing addressbook database.
nn: Feil ved initialisering av adressebokdatabasen

en: Error opening file %s
nn: Feila ved opning av %s

en: Global address book
nn: Global adressebok

en: Error initializing global addressbook.
nn: Feil ved initialiseringa av global adressebok

en: Error initializing LDAP server %s:
nn: Feil ved tilkobling til LDAP-serveren %s

en: Click here to change the sorting of the address list
nn: Klikk her for å endra sorteringa av adresselista

en: Invalid input data
nn: Ugyldige inndata

en: Name is missing
nn: Namnet manglar

en: E-mail address is missing
nn: E-postadressa manglar

en: Nickname contains illegal characters
nn: Tilnamnet inneheld ugyldige teikn

en: View
nn: Syn

en: View Business Card
nn: Syn visittkort

en: Sunday
nn: Sundag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Sun
nn: Sundag

en: Mon
nn: Måndag

en: Tue
nn: Tysdag

en: Wed
nn: Onsdag

en: Thu
nn: Torsdag

en: Fri
nn: Fredag

en: Sat
nn: Laurdag

en: January
nn: Januar

en: February
nn: Februar

en: March
nn: Mars

en: May
nn: Mai

en: June
nn: Juni

en: July
nn: Juli

en: October
nn: Oktober

en: December
nn: Desember

en: Ma&#121;
nn: Mai

en: Oct
nn: Okt

en: Dec
nn: Des

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
nn: Database instillingsfeil (%s) Avsluttar unormalt.

en: Click here to return to %s
nn: Klikk her for å gå tilbake til %s

en: Go to the login page
nn: Til innloggingssida

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
nn: Fil for lagring av val (%s) vart ikkje funne. Logg ut og innatt for å oppretta fila.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje opnast. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje skrivast. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Innstillingsfila %s kunne ikkje kopierast frå midlertidig fil %s. Ta kontakt med systemadministrator for hjelp

en: Error opening %s
nn: Feil ved opning av %s

en: Default preference file not found or not readable!
nn: Standard innstillingsfil finst ikkje eller er ikkje lesbar!

en: Could not create initial preference file!
nn: Kan ikkje oppretta opphavelege innstillingsfil

en: %s should be writable by user %s
nn: %s skulle vert skrivbar for brukar %s

en: Signature is too big.
nn: Signatur er for stor.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje opnast. Kontakt systemadministartor for å løysa problemet

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje skrivast. Kontakt systemadministartor for å løysa problemet

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
nn: Signatur fila %s kan ikkje kopierast frå midlertidig fil, %s. Kontakt systemadministartor for å løysa dette problemet

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
nn: Ein treng php4 installert med "multibyte string function" slått på (bruk konfigurasjonsvalet --enable-mbstring).

en: ERROR: No available IMAP stream.
nn: FEIL: inga tilgjengeleg IMAPstraum.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
nn: FEIL : Samband avbrutt av IMAP tenar

en: ERROR: Could not complete request.
nn: FEIL: Kunne ikkje fullføra førespurnaden.

en: Query:
nn: Spørjing:

en: Reason Given:
nn: Oppgjeven grunn:

en: ERROR: Bad or malformed request.
nn: FEIL: Feil eller misforma førespurnad.

en: Server responded:
nn: Tenaren svarte:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
nn: FEIL : IMAP tenar lukka sambandet

en: ERROR: Unknown IMAP response.
nn: FEIL : Ukjent IMAP svar.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
nn: Kunne ikkje koble til IMAP-tenaren: %s

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
nn: IMAP tenar gir beskjed at klar tekst innlogging er slått av.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
nn: Bruk istaden CRAM-MD5 eller DIGEST-MD5 autentisering kan kanskje virka.

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
nn: Også, bruk av TLS kan tillate SquirrelMail å logge inn.

en: Bad request: %s
nn: Feil i førespurnaden: %s

en: Unknown error: %s
nn: Ukjend feil: %s

en: Read data:
nn: Les data:

en: Unknown user or password incorrect.
nn: Ukjend brukar eller feil passord.

en: ERROR: Could not append message to
nn: FEIL: Kunne ikkje leggja meldinga til

en: Solution:
nn: Løysing:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
nn: Fjern uønska meldingar og start med søppelbøtta.

en: (no subject)
nn: (utan emne)

en: Unknown Sender
nn: Ukjend avsendar

en: Unknown response from IMAP server:
nn: Ukjent respons frå IMAP tenaren

en: The server couldn't find the message you requested.
nn: Tenaren fann ikkje meldinga du ønska

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
nn: Truleg er lista med meldingar gamal og meldinga er flytta eller sletta (kanskje av eit anna program med tilgang til same postboks).

en: Unknown date
nn: Ukjend dato

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
nn: IMAP tenaren støttar ikkje trådsortering på tenaren.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
nn: IMAP tenaren støttar ikkje sortering på tenaren.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
nn: DENNE MAPPA ER TOM

en: Move Selected To
nn: Flytt valde til:

en: Transform Selected Messages
nn: Omdann merka melding

en: Move
nn: Flytt

en: Expunge
nn: Tøm

en: mailbox
nn: postkasse

en: Read
nn: Lesen

en: Unread
nn: Ulesen

en: Unthread View
nn: Vis trådlaus

en: Thread View
nn: Tråd vising

en: Toggle All
nn: Slå av/på alt

en: Unselect All
nn: Merk ingen

en: Select All
nn: Vel alt

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
nn: Viser melding %s til %s (av totalt %s)

en: Viewing Message: %s (%s total)
nn: Syner melding %s (%s totalt)

en: Paginate
nn: Sideinndeling

en: Show All
nn: Vis alle

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
nn: SquirrelMail programmet klarte ikkje å dekode formateringa på meldinga

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
nn: Format på meldinga gitt av IMAP tenaren

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
nn: Feil i mottak av meldingskroppen. Dette skuldast truleg ei misforma melding.

en: Command:
nn: Kommando:

en: Response:
nn: Svar

en: Message:
nn: Melding:

en: FETCH line:
nn: HENT linje

en: Hide Unsafe Images
nn: Gøym utrygge bilete

en: View Unsafe Images
nn: Vis utryge bilete

en: Download
nn: Last ned

en: sec_remove_eng.png
nn: sec_remove_nn_NO.png

en: This external link will open in a new window
nn: Opna ekstern link i eit nytt vindauge

en: Option Type '%s' Not Found
nn: Valt type '%s' ikkje funnen

en: Current Folder
nn: Vald mappe

en: Compose
nn: Skriv ny

en: Error creating directory %s.
nn: Feila ved laging av katalog %s

en: Could not create hashed directory structure!
nn: Klarte ikkje å oppretta nøkkelkatalogstrukturen

en: Service not available, closing channel
nn: Teneste er ikkje tilgjengeleg, lukker kanalen

en: A password transition is needed
nn: Treng ein passord overgang

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
nn: Ønska epost handling ikje utført: postboksen ikkje tilgjengeleg

en: Requested action aborted: error in processing
nn: Avbrytt ønska handling: feil behandlaren

en: Requested action not taken: insufficient system storage
nn: Ønska handling Ikkje utført: manglar lagerplass

en: Temporary authentication failure
nn: Mellombels misslukka autentifisering.

en: Syntax error; command not recognized
nn: Syntaksfeil ukjend kommando

en: Syntax error in parameters or arguments
nn: Syntaksfeil feil i parameter eller i argumenta

en: Command not implemented
nn: Kommando ikkje implementert

en: Bad sequence of commands
nn: Feil rekkjefølge av kommandoar

en: Command parameter not implemented
nn: Kommando parameter ikkje implementert

en: Authentication required
nn: Krev autentisering

en: Authentication mechanism is too weak
nn: Mekanismen for autentisering er for svak

en: Authentication failed
nn: Autentiseringa mislukkast.

en: Encryption required for requested authentication mechanism
nn: Krev kryptering for ønska autentisering

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
nn: Ønska handling ikkje utført: postboks ikkje tilgjengeleg

en: User not local; please try forwarding
nn: Ikkje lokal brukar; prøv vidaresending

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
nn: Ønska handling avbrutt: utenfor minnetildelinga

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
nn: Ønska handling ikkje utført: forbode postboks namn

en: Transaction failed
nn: Overføringa mislukkast.

en: Unknown response
nn: Ukjend respons

en: General Display Options
nn: Generelle visingsval

en: Theme
nn: Fargeval

en: Default
nn: Standard

en: Custom Stylesheet
nn: Eigendefinert stilsett

en: Language
nn: Språk

en: Use Javascript
nn: Bruk Javascript

en: Autodetect
nn: Oppdag automatisk

en: Always
nn: Alltid

en: Never
nn: Aldri

en: Mailbox Display Options
nn: Postboks visingsval

en: Number of Messages per Page
nn: Talet  på meldingar som skal indekserast

en: Enable Alternating Row Colors
nn: Slå på skiftand kolonnefargar

en: Enable Page Selector
nn: Slå på sideveljar

en: Maximum Number of Pages to Show
nn: Høgast tal på viste sider

en: Always Show Full Date
nn: Vis alltid full dato

en: Length of From/To Field (0 for full)
nn: Lengde av Frå/Til felt (0 er fullt)

en: Length of Subject Field (0 for full)
nn: Lengde av emne felt (0 er fullt)

en: Message Display and Composition
nn: Alternativ for meldingsvising og ny melding

en: Wrap Incoming Text At
nn: Bryt innkomande tekst ved

en: Width of Editor Window
nn: Breidde på editorvindauget

en: Height of Editor Window
nn: Høgd på editorvindauget

en: Location of Buttons when Composing
nn: Plassering av knappar ved ny melding

en: Before headers
nn: Før meldingsgovudet

en: Between headers and message body
nn: Mellom topptekst og meldingskroppen

en: After message body
nn: Etter meldingskroppen

en: Addressbook Display Format
nn: Adressebok visingsformat

en: Show HTML Version by Default
nn: Vis HTML versjon som standard

en: Enable Forward as Attachment
nn: Slå på Vidaresend som vedlegg

en: Include CCs when Forwarding Messages
nn: Inkluder kopier til ved Vidaresending

en: Include Me in CC when I Reply All
nn: Inkluder meg i kopien ved Svar til alle

en: Enable Mailer Display
nn: Slå på vising av eposttenar

en: Display Attached Images with Message
nn: Syn vedlagte bliete i meldinga

en: Enable Printer Friendly Clean Display
nn: Slå på skrivarvenleg rein vising

en: Enable Mail Delivery Notification
nn: Slå på Påminning av send melding

en: Compose Messages in New Window
nn: Skriv alltid ny melding i nytt vindauge

en: Width of Compose Window
nn: Breidde på skriveområdet

en: Height of Compose Window
nn: Høgd på skriveområdet

en: Append Signature before Reply/Forward Text
nn: Legg til signatur før svar/vidaresend tekst

en: Prefix for Original Message when Replying
nn: Teikn til å bruka ved sitering

en: Cursor Position when Replying
nn: Skrivemerket ved svar

en: To: field
nn: Til: felt

en: Focus in body
nn: Fokus i meldingskroppen

en: Select body
nn: Vel meldingskropp

en: No focus
nn: Inga fokus

en: Sort by Received Date
nn: Sorter etter mottaksdato

en: Enable Thread Sort by References Header
nn: Slå på: Trådsortering av topptekst referansar

en: Special Folder Options
nn: Val for spesielle mapper

en: Folder Path
nn: Sti til mapper (folder path)

en: Do not use Trash
nn: Bruk søppelbøtta

en: Trash Folder
nn: Søppelbøtte:

en: Do not use Drafts
nn: Ikkje bruk kladd

en: Draft Folder
nn: Mappe til kladd

en: Do not use Sent
nn: Ikkje bruk mappe for sende meldingar

en: Sent Folder
nn: Mappe for sende meldingar:

en: Folder List Options
nn: Val for mappeliste

en: Location of Folder List
nn: Plassering av mappelista

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: pixels
nn: pikslar

en: Width of Folder List
nn: Breidde på mappelista

en: Minutes
nn: Minutt

en: Seconds
nn: Sekund

en: Minute
nn: Minutt

en: Auto Refresh Folder List
nn: Automatisk oppdatering av mappelista

en: Enable Unread Message Notification
nn: Gje melding om ulesne meldingar

en: No Notification
nn: Inga varsling

en: Only INBOX
nn: Berre INBOX

en: Unread Message Notification Type
nn: Korleis

en: Only Unseen
nn: Berre ulesne

en: Unseen and Total
nn: Ulesne og totalt tal

en: Enable Collapsable Folders
nn: Slå på krymping av mapper

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
nn: Gje melding kumulativt om ulesne meldingar

en: Show Clock on Folders Panel
nn: Syn klokka i mappepanelet

en: International date and time
nn: Internasjonal dato og tid

en: American date and time
nn: Amrikansk dato og tid

en: European date and time
nn: Europeiske dato og tid

en: Show weekday and time
nn: Syn vekedag og tid

en: Show time with seconds
nn: Syn tid med sekund

en: Show time
nn: Syn tid

en: No Clock
nn: Inga klokke

en: Hour Format
nn: Format på timar

en: 12-hour clock
nn: 12-timarsklokke

en: 24-hour clock
nn: 24 timarsklokke

en: Memory Search
nn: Minnesøk

en: Disabled
nn: Av

en: Folder Selection Options
nn: Val for mappeliste

en: Selection List Style
nn: Val av listestil

en: Long:
nn: Lengd:

en: Folder
nn: Mapper

en: Subfolder
nn: Undermapper

en: Indented:
nn: Innrykk:

en: Delimited:
nn: Avgrensa:

en: Name and Address Options
nn: Val ved namn og adresse

en: E-mail Address
nn: E-postadresse

en: Edit Advanced Identities
nn: Rediger avanserte identiter

en: (discards changes made on this form so far)
nn: (forkast endringar

en: Multiple Identities
nn: Fleire identitetar

en: Same as server
nn: Det same som tenaren

en: Error opening timezone config, contact administrator.
nn: Feil ved opning av tidssone oppsettet; kontakt administrator.

en: Timezone Options
nn: Tidssone val

en: Your current timezone
nn: Nåværande tidssone

en: Reply Citation Options
nn: Val av sitering ved svar

en: Reply Citation Style
nn: Svar sitering stil

en: No Citation
nn: Inga sitering

en: AUTHOR Wrote
nn: Sa forfattar

en: On DATE, AUTHOR Wrote
nn: På dato, sa forfattar

en: Quote Who XML
nn: Siter kven XML

en: User-Defined
nn: Brukar definert

en: User-Defined Citation Start
nn: Brukar definert startsitering

en: User-Defined Citation End
nn: Brukar definert sluttsitering

en: Signature Options
nn: Signaturval

en: Use Signature
nn: Bruk signatur

en: Prefix Signature with '-- ' Line
nn: Prefiks signaturen med '-- ' linje

en: Take Address
nn: Adresse

en: Address Book Take:
nn: Adressebok

en: Try to verify addresses
nn: Prøver verifiserer adressa

en: Config File Version
nn: Versjon av konfigurasjonsfil

en: SquirrelMail Version
nn: SquirrelMail versjon

en: PHP Version
nn: PHP versjon

en: Organization Preferences
nn: Organisatorval

en: Organization Name
nn: Namn organisasjon

en: Organization Logo
nn: Logo til organisasjonen

en: Organization Logo Width
nn: Oranisasjon med logo

en: Organization Logo Height
nn: Høgd på organisasjonslogo

en: Organization Title
nn: Tittel på organisasjon

en: Signout Page
nn: Logg ut side

en: Provider Link URI
nn: Tenar Link URI

en: Provider Name
nn: Tenarnamn:

en: Top Frame
nn: Topp ramme

en: Server Settings
nn: Tenarinnstillingar

en: Mail Domain
nn: E-post Domene

en: IMAP Server Address
nn: IMAP tenaradresse

en: IMAP Server Port
nn: IMAP tenarport

en: IMAP Server Type
nn: IMAP tenartype

en: Cyrus IMAP server
nn: Cyrus IMAP tenar

en: University of Washington's IMAP server
nn: Univerity of Washington's IMAP tenar

en: Microsoft Exchange IMAP server
nn: Microsoft Exchange IMAP tenar

en: Courier IMAP server
nn: Courier IMAP tenar

en: Mac OS X Mailserver
nn: Mac OS X e-posttenar

en: hMailServer IMAP server
nn: hMailServer IMAP tenar

en: Binc IMAP server
nn: Binc IMAP tenar

en: Not one of the above servers
nn: Ingen av tenarane over

en: IMAP Folder Delimiter
nn: IMAP Mappe skilleteikn

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
nn: Bruk &quot;oppdag &quot; for oppdag automatisk.

en: Use TLS for IMAP Connections
nn: Bruk TLS for IMAP tilkoplingar

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
nn: Krev PHP 4.3.x! Eksperimentell.

en: IMAP Authentication Type
nn: IMAP autentiseringstype

en: IMAP login
nn: IMAP innlogging

en: Use Sendmail Binary
nn: Bruk Sendmail

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
nn: Vel &quot;no&quot; for SMTP

en: Sendmail Path
nn: Sendmail sti

en: SMTP Server Address
nn: SMTP tenaradresse

en: SMTP Server Port
nn: SMTP tenarport

en: Use TLS for SMTP Connections
nn: Bruk TLS for SMTP tilkoplingar

en: SMTP Authentication Type
nn: SMTP autentiseringstype

en: No SMTP auth
nn: Inga SMTP autentisering

en: Login (plain text)
nn: Logg inn (rein tekst)

en: POP3 Before SMTP?
nn: POP3 før SMTP?

en: Header Encryption Key
nn: Topptekst krypteringsnøkkel

en: Invert Time
nn: Omvendt tid

en: Folders Defaults
nn: Standard for mappane

en: Default Folder Prefix
nn: Standard mappeprefiks

en: Show Folder Prefix Option
nn: Syn mappe-prefiks val

en: By default, move to trash
nn: Flytt til søppelbøtta som standard

en: By default, move to sent
nn: Flytt til send som standard

en: By default, save as draft
nn: Lagra som kladd som standard

en: List Special Folders First
nn: Lista spesielle mapper først

en: Show Special Folders Color
nn: Syn spesielle mappefargar

en: Auto Expunge
nn: Automatisk opprydding

en: Default Sub. of INBOX
nn: Standard undermappe av innboks

en: Show 'Contain Sub.' Option
nn: Syn 'inneheld undermapper' instillinga

en: Default Unseen Notify
nn: Gje beskjed om ulest e-post

en: Default Unseen Type
nn: Standard for ulest e-post

en: Auto Create Special Folders
nn: Opprett spesialmapper automatisk

en: Auto delete folders
nn: Slett mapper automatisk

en: Enable /NoSelect folder fix
nn: Vel Ikkje faste mapper

en: General Options
nn: Generelle val

en: Data Directory
nn: Datakatalog:

en: Temp Directory
nn: Mellombels mappe

en: Hash Level
nn: Hashnivå

en: Hash Disabled
nn: Hash ikkje aktiveret

en: Moderate
nn: Moderat

en: Medium
nn: Middels

en: Default Left Size
nn: Standardstorleik på mappepanel

en: Usernames in Lowercase
nn: Brukarnman med små bokstavar

en: Allow use of priority
nn: Tillat bruk av prioritet

en: Hide SM attributions
nn: Skjul SM eigenskapar

en: Enable use of delivery receipts
nn: Slå på bruk av kvittering

en: Allow editing of identities
nn: Tillat redigering av identitetar

en: Allow editing of full name
nn: Tillat redigering av heile namnet

en: Remove username from headers
nn: Fjern brukarnamn frå topptekstar

en: Used only when identities can't be modified
nn: Bare bruk når identitetar ikkje kan modifiserast

en: Use server-side sorting
nn: Bruk sortering på server

en: Use server-side thread sorting
nn: Bruk server til trådsortering

en: Allow server charset search
nn: Tillet karater søk på server

en: UID support
nn: UID støtte

en: PHP session name
nn: PHP økt namn

en: Message of the Day
nn: Dagens melding

en: Address book DSN
nn: DSN til adressebok

en: Address book table
nn: Adresseboktabell

en: Preferences DSN
nn: DSN Innstillingar

en: Preferences table
nn: Tabell innstillingar

en: Preferences username field
nn: Innstillingar brukarnamn feltet

en: Preferences key field
nn: Instillingar nøkkelfelt

en: Preferences value field
nn: Instillingar verdifelt

en: Global address book DSN
nn: Global adressebok DSN

en: Global address book table
nn: Global adresseboktabell

en: Allow writing into global address book
nn: Tillat å modifisera global adressebok

en: Allow listing of global address book
nn: Tillat opplisting av global adressebok

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: Default Language
nn: Standard språk

en: Default Charset
nn: Standard teiknsett

en: Enable lossy encoding
nn: Slå på laus koding

en: Address Books
nn: Adressebøker

en: Default Javascript Addressbook
nn: Standard JavaScript adressebok

en: Global address book file
nn: Global adressebok fil

en: Allow writing into global address book file
nn: Tillat å modifisera global adressebok fil

en: Themes
nn: Tema

en: Style Sheet URL (css)
nn: Stilark URL (css)

en: Default theme
nn: Standard tema

en: Use index number of theme
nn: Bruk indekserte tema

en: Configuration Administrator
nn: Konfigurasjonsadministrator

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
nn: Merk: Det er tilrådd at du konfigurerer systemet ved å bruka conf.pl, og ikkje dette programtillegget. conf.pl inneheld tillegsinformasjon tilpassa variabler og egna verdiar, i tillegg til kontroll system.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
nn: Kjør eller slå opp i conf.pl viss du kjem oppi vanskar med konfigurasjonen.

en: Theme Name
nn: Temanamn

en: Theme Path
nn: Temasti

en: Plugins
nn: Tilleggsmodular

en: Plugin directory could not be found: %s
nn: Programtilleggmappe finn ein ikkje: %s

en: Change Settings
nn: Endra innstillinga

en: Test Configuration
nn: Test innstillingane

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
nn: Konfigurasjonsfila kan ikkje opnast. Kontroler config.php.

en: Administration
nn: Administrasjon

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
nn: Denne modulen tillet administrator å konfigurere SquirrelMail over nettet.

en: Submit a Bug Report
nn: Send ein feilrapport

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
nn: Før du sender ein feilrapport, gå etter denne sjekklista for eventuelle vanlege problem.

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
nn: Sjekk at du kjøre siste versjon av %s. Noverande versjon er %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
nn: Sjekk om feilen alt er i lista %s Feil Lista %s  på SourceForge. Viss ho finst, så veit vi om feilen og held på å fiksa den.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
nn: Prøv om du kan repeterar feilen fleire gonger. Viss feilen opptrer sporadisk, prøv å dokumenter kva du gjer når feilen kjem. Viss den alltid kjem når du ser på ei spesiell  melding, lagra meldinga slik at vi kanskje kan sjå den.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
nn: Viss der er advarslar vist ovafor, prøv å løys desse sjølv. Les vegleiinga i %s katalogen der SquirrelMail er installert.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
nn: Ved å trykka knappen nedafor vil det verta send ein e-post til utviklarane av SquirrelMail som innehalda ei mengd med informasjon om ditt system, din vevlesar, korleis SquirrelMail er satt opp, og din IMAP tenar. Du får også leggja inn tillegsinformasjon. Barre fyll ut seksjonen i toppen. Viss du vil kan du rulle ned i meldinga for å sjå kva anna som vert send.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
nn: Fyll ut så mykje som mogleg av informasjonen slik at einkvar har ein god sjanse til å finna og fjerna feilen. Sending av feilen på denne måten vil ikkje automatisk leggja den til i feillista på SourceForge, men kanskje nokon som får meldinga vil leggja han inn for deg.

en: This bug involves:
nn: Denne feilen omfattar

en: the general program
nn: generelt program

en: a specific plugin
nn: eit særmerkt programtillegg

en: Start Bug Report Form
nn: Start skjema for feilraport

en: Bug
nn: Feil

en: Bug Reports:
nn: Feilrapport

en: Show button in toolbar
nn: Syn knapp i verktøylinje

en: Could not write calendar file %s
nn: Kan ikkje skrive kalender fil %s

en: TODAY
nn: I dag

en: Go
nn: Gå

en: ADD
nn: Legg til

en: EDIT
nn: Rediger

en: DEL
nn: Slett

en: Start time:
nn: Start tid:

en: Length:
nn: Lengd:

en: Priority:
nn: Prioritet:

en: Title:
nn: Tittel:

en: Set Event
nn: Sett hending

en: Event Has been added!
nn: Hendinga er lagt til!

en: Date:
nn: Dato:

en: Time:
nn: Tid:

en: Day View
nn: Vis dag

en: Do you really want to delete this event?
nn: Vil du verkeleg sletta denne hendinga?

en: Event deleted!
nn: Hending sletta

en: Nothing to delete!
nn: Ingenting å sletta.

en: Update Event
nn: Oppdater hending

en: Do you really want to change this event from:
nn: Vil du verkeleg sletta denne hendinga?

en: to:
nn: til:

en: Event updated!
nn: Oppdatert hending!

en: Month View
nn: Månadsvis

en: 0 min.
nn: 0 min

en: 15 min.
nn: 15 min

en: 30 min.
nn: 30 min

en: 45 min.
nn: 45 min

en: 1 hr.
nn: 1 t.

en: 1.5 hr.
nn: 1,5 t.

en: 2 hr.
nn: 2 t.

en: 2.5 hr.
nn: 2,5 t.

en: 3 hr.
nn: 3 t.

en: 3.5 hr.
nn: 3,5 t.

en: 4 hr.
nn: 4 t.

en: 5 hr.
nn: 5 t.

en: 6 hr.
nn: 6 t.

en: Calendar
nn: Kalender

en: Delete & Prev
nn: Slett & Førre

en: Delete & Next
nn: Slett  & Følgjande

en: Move to:
nn: Flytt til

en: Delete/Move/Next Buttons:
nn: Slett/Flytt/Neste Knappar

en: Display at top
nn: Syn øvst

en: with move option
nn: med val for flytting

en: Display at bottom
nn: Syn nedst

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
nn: KOMMERSIELL - Denne lista inneheld tenarar som er stadfesta som søppelpost utsendarar. Den er passeleg påliteleg for skanning etter søppelpost.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
nn: KOMMERSIELL - Tenarar som er slik konfigurert ( feil konfigurert) til å tillate søppelpost å verta sent gjennom, vil verta svartelista. Også ein god ein til å bruka

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
nn: KOMMERSIELL - Brukarar med oppringt samband må ofte bruka IPS sin epost tenar for å senda epost. Søppelpost-utsendarar vil typisk få ein konto hjå ein ISP og senda ut grapset direkte frå dei.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
nn: KOMMERSIELL - RBL + svarteull tilgang

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
nn: KOMMERSIELL - RBL +

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
nn: KOMMERSIELL -RBL + Oppringt tilgang

en: FREE - ORDB was born when ORBS went off the air. It seems to have fewer false positives than ORBS did though.
nn: GRATIS - ORDB oppstod då ORBS vart lagt ned. Det ser ut til at han har færre falske positive enn ORBS hadde.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Direkte søpelpostkilder.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Dial-up lister - Inkluderar nokre DSL internett-leverandørar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Masse e-postleverandør som ikkje brukar godkjenning.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Diverse andre tjerarar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Enkelttrin terarar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
nn: GRATIS - Five-Ten-sg.com - Tenarar som støtter søppelleverandørar.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
nn: GRATIS - Five_ten-sg.com - Vevform internettleverandørar

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
nn: GRATIS - Dorkslayers ser ut til, for å unngå retsforfølgjing, å utelukker einast dei verkelege opne relee-tenarane utanfor USA. Oppsiktsvekkande nok så anbefaler heimesida at ein  IKKJE brukar deira service.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
nn: GRATIS - SPAMhaus - Ei liste over velkjendte søppelkjelder.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
nn: GRATIS, inntil vidare - SPAMCOP - Ei interessant løysing, som inneheld tenarar som har eit svært høgt søppel/ikkje søppel forhold (85% eller meir).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
nn: GRATIS - dev.null.dk - Eg har inga detaljopplysingar om denne lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
nn: GRATIS - visi.com - Relay Stop List. Ei svært konservativ list over opne tenarar.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
nn: GRATIS - ahbl.org Open Relays - Ennå ei liste over opne tenarar.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
nn: GRATIS - ahbl.org SPAM Source - Ei liste over direkte søppelpost-kjelder.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
nn: GRATIS - ahbl.org SPAM ISPs - Ei liste over søppelvenlege internettleveradørar.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
nn: GRATIS - Leadmon DUL - Ennå ei liste over oppringte, eller på andre måter dynamisk tildelte, ip-adresser.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
nn: GRATIS - Leadmon SPAM SOurce - Ei liste over internettleveradørar der Leadmon direkte har mottatt søppelpost.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
nn: GRATIS - Leadmon Bulk Mailers - Masse-utsending av posttenarar som ikkje krev stadfesting av innlogging, eller som har tillatt kjennte søppelavsendarar å verta brukarar  og deretter misbrukar tenesten.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
nn: GRATIS - Leadmon Open Relays - Enkelttrin opne tenarar, som ikkje er oppført på andre aktive RBL'er.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
nn: GRATIS - Leadmon Multi Stage - Fleirtrin opne tenarar, som ikkje er oppført på andre aktive RBL'er. og som har send søpelpost til Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
nn: GRATIS - Leadmon SpamBlock - Liste over stadar som har send søppelpost direkte til Leadmon.net, og der IP-adressa ligg i eit adresseområde der heile området ikkje har noko DNS oppslag. Det er ei liste over IP-adresser, brukt av personar  som har send søppelpost til Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
nn: GRATIS, inntil vidare - Not Just Another Blacklist - Inneheld både opne tenarar og direkte søppelpost kjelder.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
nn: GRATIS, inntil vidare - Not Just Another Blacklist - Internett-oppringte ip-adresser.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Stadfesta vidaresendar

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Stadfesta multisteg vidaresendar

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
nn: GRATIS - Distribuert avsender boikott liste - Ikkje stadfesta vidaresendar

en: WARNING! You must enter something to search for.
nn: Advarsen! Skriv inn noko å søkje etter

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
nn: Åtvaring! Topptekst filter skal vera på formatet &quot;Topptekst: verdi&quot;

en: Saved Scan type
nn: Lagra skanningstype

en: Message Filtering
nn: Filtrering av meldingar

en: What to Scan:
nn: Kva skal skannast:

en: All messages
nn: Alle meldingar

en: Only unread messages
nn: Kun uleste meldingar

en: Save
nn: Lagra

en: Match:
nn: Treff:

en: Header
nn: Topptekst

en: Contains:
nn: Inneheld:

en: If %s contains %s then move to %s
nn: Viss %s inneheld %s, så flytt til %s

en: Message Filters
nn: Meldingsfilter

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
nn: Filtrering tillet at meldingar med ymse kriterier kan automatisk vera sortert i kvar si mappe.

en: SPAM Filters
nn: SØPPELPOST Filter

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
nn: Søppelpostfiltre lar deg velja mellom ymse DNS-baserete svartelister til å identifisera søppelpost, og flytta meldingane til ei anna mappe (sliksom søppelbøtta).

en: You must select a spam folder.
nn: Ein må velja ei søppelmappe.

en: You must select a scan type.
nn: Ein må velja ein skanetype.

en: Spam Filtering
nn: Søppelpost filtrering

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
nn: ADVARSEL! Fortel systemadministratoren om å setja %s variablen.

en: Move spam to:
nn: Flytt søppelpost til:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
nn: Det er ikkje noko god ide å flytta søppelposten direkte til søppelbøtta i første omgang, fordi e-post fra venner eller diverse e-postlister ved eit uheld kan verta feiltolka som søppelpost. Den mappe du vel bør du rydde opp i med jamne mellemrom, slik at han ikkje tar for mykje plass.

en: Unread messages only
nn: Kun nye meldingar

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
nn: Dess fleire e-postar du skannar,dess lengre tid tar det. Eg vil rå til at du kun skanner nye e-postar. Viss du endrar på filtra, så sett dei til å skanna alle meldingane, gå til innboksen og så tilbake her og sett det til kun å skanna nye meldingar. På den måten vil dine nye filtre også skanna dei e-postane du allereie har liggjande i innboksen.

en: Spam is sent to %s.
nn: Spam vert send til %s

en: not set yet
nn: ikkje instilla enno

en: Spam scan is limited to %s.
nn: Spam skan er avgrensa til %s.

en: ON
nn: PÅ

en: OFF
nn: AV

en: %s is not found.
nn: %s finst ikkje

en: Today's Fortune
nn: Dagens fru Fortuna

en: Fortunes:
nn: Lykkelodd

en: Show fortunes at top of mailbox
nn: Syn Lodd på toppen av postboksen

en: Plugin is disabled.
nn: Programtillegg er av.

en: IMAP server information
nn: IMAP tenarinfromasjon

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
nn: Test nokre IMAP kommandoar, vis både kommandoen og resultatet. Testane brukar Squirrelimail sine IMAP kommandoar og ditt noverande SquirrelMail oppsett. Kan også bruka eigendefinerte kommandoar.

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s for å spør  om hjelp til denne lista. Du vil motta ein e-post på adressen nedanfor.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s om å abonnera på denne lista. Du vil motta meldinger på adressa under.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
nn: Dette vil senda ei melding til %s om å sei opp abonnementet på denne lista. Det er adressa under som vert oppsagt.

en: Unknown action: %s
nn: Ukjend handling: %s

en: Mailinglist
nn: E-postliste

en: Send Mail
nn: Send e-post

en: Post to List
nn: Skriv til lista

en: Reply to List
nn: Svar til liste

en: List Archives
nn: Liste av arkiver

en: Contact Listowner
nn: Kontakt eigar av list

en: Mailing List
nn: E-postliste

en: POP3 connect:
nn: POP3 tilkopling

en: No server specified
nn: Inga tenar spesifisert

en: Error
nn: Feil

en: POP3 user:
nn: POP3 brukar:

en: no login ID submitted
nn: inga innloggingsID gitt

en: connection not established
nn: Inga oppretta samband.

en: POP3 pass:
nn: POP3 passord:

en: No password submitted
nn: Inga passord gitt

en: No connection to server
nn: Kunne ikkje koble til tenaren

en: No login ID submitted
nn: Inga innloggingsID gitt

en: No server banner
nn: Inga tenaroverskrift

en: abort
nn: avbryt

en: apop authentication failed
nn: apop autentifisering misslukkast.

en: POP3 login:
nn: POP3 innlogging:

en: POP3 top:
nn: POP3 topp:

en: POP3 pop_list:
nn: POP3 pop_liste:

en: Premature end of list
nn: Lista slutta fortidlegt

en: POP3 get:
nn: POP3 hent:

en: POP3 last:
nn: POP3 sist

en: POP3 send_cmd:
nn: POP3 send_kommando:

en: Empty command string
nn: Tom kommandostreng

en: POP3 quit:
nn: POP3 avbryt

en: connection does not exist
nn: Sambandet eksisterer ikkje

en: POP3 delete:
nn: POP3 slett:

en: No msg number submitted
nn: Inga meldingsnummer sent

en: Command failed
nn: Kommando feila

en: Remote POP server Fetching Mail
nn: Hentar e-post frå fjern POP-tenar

en: Select Server:
nn: Vel tenar

en: Password for
nn: Passord for:

en: Fetch Mail
nn: Hent e-post

en: Fetching from
nn: Hent frå

en: Oops,
nn: Oobs,

en: Opening IMAP server
nn: Opner IMAP tenar

en: Opening POP server
nn: Opner POP tenar

en: Login Failed:
nn: Feil ved innlogging

en: Login OK: No new messages
nn: Innlogging OK Inga ny e-post

en: Login OK: Inbox EMPTY
nn: Innlogging OK Innboks er tom

en: Login OK: Inbox contains %s messages
nn: Innlogging OK: Innboks inneheld %s meldinger

en: Fetching UIDL...
nn: Hentar UIDL...

en: Server does not support UIDL.
nn: Tenar støttar ikkje UIDL.

en: Leaving mail on server...
nn: Legg e-post på tenaren...

en: Deleting messages from server...
nn: Slett e-post frå tenaren...

en: Fetching message
nn: Hentar melding

en: Server error. Disconnect
nn: Tenar feil   kopla frå

en: Reconnect from dead connection
nn: Tilkopling av eit dødt samband

en: Saving UIDL
nn: Lagrar UIDL

en: Refetching message
nn: Hentar melding på nytt

en: Error Appending Message!
nn: Feil ved tillegging av melding!

en: Closing POP
nn: Lukkar POP

en: Logging out from IMAP
nn: Loggar ut av IMAP

en: Message appended to mailbox
nn: Melding lagt til postboksen

en: Message %d deleted from remote server!
nn: Melding %d  sletta frå nettverkstenar!

en: Delete failed:
nn: Slett mislukka:

en: Remote POP server settings
nn: Nettverks POP tenar val

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
nn: Du skal vera merksam på at krypteringa som brukast til å lagre ditt passord ikkje er 100% sikker. Men POP-trafikk er allikevel ikkje krypteret. I tillegg kan krypteringen brytast, viss ein hacker les kildekoden til denne fila.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
nn: Viss du lar passordet vera tom, vil du måtte oppgje det, når du hentar e-posten

en: Encrypt passwords (informative only)
nn: Krypter passorda (kun som informasjon)

en: Add Server
nn: Legg til tenar

en: Server:
nn: Tenar:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Store in Folder:
nn: Lagra i mappe:

en: Leave mail on server
nn: Legg e-post på tenar

en: Check mail at login
nn: Sjekk e-post  ved pålogging

en: Check mail at folder refresh
nn: Hent e-post ved mappeoppdatering

en: Modify Server
nn: Endra Tenar

en: Server Name:
nn: Tenarnamn:

en: Modify
nn: Endra

en: No servers known.
nn: Inga kjent tenarar

en: Fetching Servers
nn: Hent Tenarar

en: Confirm Deletion of a Server
nn: Stadfest sletting av ein Tenar

en: Selected Server:
nn: Vel tenar

en: Confirm delete of selected server?
nn: Stadfest sletting av valgt tenar

en: Confirm Delete
nn: Stadfest sletting

en: Leave Mail on Server
nn: Legg e-post på tenar

en: Undefined Function
nn: Udefinert funksjon

en: The function you requested is unknown.
nn: Funksjon er ukjent.

en: Fetch
nn: Hent

en: Warning,
nn: Åtvring,

en: Mail Fetch Result:
nn: Resultat av henta e-post:

en: POP3 Fetch Mail
nn: POP3 henting av e-post

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
nn: Her konfigureres innstillinger for å hente e-post fra en POP3 konto til din konto på denne tenaren.

en: Message Details
nn: Meldingsdetaljar

en: Bodystructure
nn: Utsjånad

en: Entity
nn: Heil

en: Content-Type
nn: Innhaldstype

en: Encoding
nn: Koding

en: RFC822 Message body
nn: RFC822 Meldingskropp

en: Close Window
nn: Lukk vindauge

en: Save Message
nn: Lagra melding

en: View Message details
nn: Vis meldingsdetaljar

en: New Mail Notification
nn: Varsling ved ny e-post

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
nn: Valet %s kontroller alle mappene for nye e-postar, ikkje berre innboksen.

en: Check all boxes, not just INBOX
nn: Kryss av alle boksar, ikkje berre INNBOKS

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
nn: Viss %s er valgt, vil den opne opp eit sprettopp vindauge ved ny e-post i mappene (krev JavaScript)

en: Show popup window on new mail
nn: Syn sprettoppvindauge ved ny e-post

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
nn: Bruk %s valet for berre å kontrollera nye meldingar. Nye meldingar er dei som nettopp har kome, og som ennå ikkje er "vist" eller lest. Dette kan hindra at du vert forstyrra konstant av lyd eller sprettopp vindauger om ulest e-post.

en: Count only messages that are RECENT
nn: Kontroller berre nye meldinger

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
nn: Ved bruk av %s valet, vil titelteksten i noker vevlesaren visa om det er nye meldinger (krev JavaScript, og virker i Internet Explorer og Opera). Dette vil altid vise når der er ulest e-post, også sjølvom du har valgt %s.

en: Change title on supported browsers
nn: Skift titel på støtta nettlesarar.

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
nn: Vel %s for å spela av ei mediefil når der er ny e-post i mappene. Når han er aktivert, kan du spesificere fila i filboksen.

en: Enable Media Playing
nn: Slå på mediespelaren

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
nn: Vel mediefila fra lista av %s som skal spelast av når det kjem ny e-post. Viss inga fil er spesifisert, %s, vil det ikkje verta noko lyd.

en: Select server file
nn: Vel tenarfil.

en: (none)
nn: (Inga)

en: requires JavaScript to work
nn: krev JavaScript for å fungera

en: Try
nn: Forsøk

en: Current File:
nn: Aktuell fil:

en: New Mail
nn: Ny e-post

en: SquirrelMail Notice:
nn: SquirrelMail beskjed:

en: You have %s new message | You have %s new messages
nn[0]: %s ny melding
nn[1]: %s nye meldingar

en: You have %s new messages
nn: %s nye meldingar

en: NewMail Options
nn: Ny e-postval

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
nn: Val for avspeling av lyd og/eller vising av sprettoppvindauge når det kjen my e-post.

en: %s New Messages
nn: %s nye meldingar

en: %s New Message | %s New Messages
nn[0]: %s ny melding
nn[1]: %s nye meldingar

en: Test Sound
nn: Test lyd

en: No sound specified
nn: Inga lydfil spesifisert

en: Loading the sound...
nn: Startar lyden

en: Sent Subfolders Options
nn: Val for send-mappe

en: Use Sent Subfolders
nn: Bruk send mappe

en: Monthly
nn: Kvar månad

en: Quarterly
nn: Kvartalsvis

en: Yearly
nn: Kvart år

en: Base Sent Folder
nn: Basisi send mappe

en: Enabled
nn: På

en: Disable it
nn: Slå det av

en: Enable it
nn: Slå det på

en: Spam reporting
nn: Reklameraportering

en: SpamCop link is:
nn: SpamCop lenkje er>

en: Delete spam when reported:
nn: Slett raportert reklame

en: Only works with email-based reporting
nn: Virkar berre med raportering basert på e-post

en: Spam Reporting Method:
nn: Reklame raporteringsmetode:

en: Quick email-based reporting
nn: Rask raportering basert på e-post

en: Thorough email-based reporting
nn: Grundig raportering basert på e-post

en: Web-based form
nn: Vev-basert form

en: Save Method
nn: Lagra metode

en: Your SpamCop authorization code:
nn: Din SpamCop autorisasjonskode:

en: see below
nn: sjå nedafor

en: Save ID
nn: Lagra ID

en: About SpamCop
nn: Om SpamCop

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
nn: SpamCop er ein gratis teneste som sterkt medvirker til å finna den rette kjelda til reklamen og lar dei riktige personane kjenna til misbruket.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
nn: For å bruka det må du få SpamCop autorisasjonskoden. Det finst ei gratis %s registrer side %s slik at du kan bruka SpamCop.

en: Before you sign up, be warned
nn: Før du registrerer deg, åtvaring

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
nn: Nokre brukarar har rapotert at e-post adressa brukt mot SpamCop, finn vegen inni reklamelister. For å vere sikker, opprett ein e-postkonto med vidaresending og la all SpamCop raportar verta sendt til den kontoen. Viss denne vert overfylt med reklame, så kan du berre sletta den utan vidare. Berre opprett ein e-postkonto med vidaresending ein eller anna stad (%s har ein %s liste av stader %s) slik at meldingar frå system administrator og andre vert send til deg.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
nn: Når du har registrert deg hjå SpamCop og mottatt autorisasjonskoden til SpamCop, må du slå på programtillegget-- berre klikk på lenkja over. Nå det er slått på fortsett som vanleg. Viss du får ei reklamemelding, berre les den. På høgre side, nær toppen der meldinga er vist, finn du ei lenkje for å rapotera denne meldinga som reklame.  Ved klikking får du opp ei stadfesting side. Stadfest at du vil rapotera reklamen, og gjer det med ymse rapoteringsmetodar.

en: Email-based reporting
nn: Rapotering basert på e-post.

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
nn: Ved trykking på knappen vil meldinga vidaresendast til SpamCop tenesten, og vil valgfritt sletta meldinga. Gå nå til INNBOKS og snart vil du motta ei melding frå SpamCop (den vert send til den kontoen du registrerte deg med, så ver sikker på at e-posten vert korrekt vidaresend!) Opna opp, klikk på den passande lenkja i toppen, og eit nytt vevlesar vindauge vil opnast opp.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
nn: Rask raportering berre vidaresendar ordren til grundig raportering. Det virker som om dette er berre for medlemmar (ikkje gratis). Håpar dette endrar seg snart.

en: Web-based reporting
nn: Vev basert raportering

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
nn: Når du trykkjer på knappen på stadfesting sida, ei ny sprettopp windauge kjem opp og SpamCop tenesten vil koma fram inni. Meldinga vil ikkje verta sletta (arbeidar på den delen), men du treng ikkje venta på ein respons e-post for å starta reklame-raporteringa.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
nn: SpamCop tenesten vil visa informasjonen etter som han finn den, så rull ned til du ser ein frå knapp. Det tar kanskje ei lita tid medan den leitar opp informasjonen, så ver tålmodig. Les kva han seier, og avgje reklamen. Lukk vev-vindauget. Trykk Avbryt eller klikk på passande e-post mappe for å lesa meldingar og/eller slett reklame meldinga.

en: SpamCop service type
nn: SpamCop teneste type

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
nn: Val av tenestetype tillet å velja kva for spamcop teneste du brukar. Medlemstenesten brukar forskjellege vev raporterings fromer og viser ikkje masemelding. Du kan kjøpa desse tenestane, viss du vil støtta SpamCop

en: More information
nn: Meir informasjon

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
nn: For meir informasjon om SpamCop, tenesten, spam/rekalme generelt, og mange beslekta emne, prøv å les gjennom SpamCop %s Help and Feedback %s seksjonen.

en: Report as Spam
nn: Raporter som søppelpost

en: SpamCop - Spam Reporting
nn: SpamCop - Søppelpostraportering

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
nn: Hjelp til i kampen mot søppelposten. SpamCop les søppelposten og finn rette adressa å senda klage til. Rask nok, lur og lett å bruka.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
nn: Ved å senda denne reklameraporten vil du få tilbake eit svar med URL som du kan kilkke på for å riktig å raportera denne reklamemeldinga til dei rette autoriserte. Dette er ei gratis teneste. Ved å trykkja "Send reklame raport" knappen, du er einig i SpamCop sine reglar/vilkår for tenesten/oog liknande.

en: Cancel / Done
nn: Avbryt / Ferdig

en: Send Spam Report
nn: Reklameraportering

en: SpellChecker Options
nn: Stavekontroll val

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
nn: Her kan du stilla inn kvar di personlege ordbok skal lagrast, endra henne eller velja kvafor eit sprog som skal vera tilgjengeleg, når du brukar stavekontrollen.

en: Check Spelling
nn: Stavekontroll

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
nn: Tilbake til "stavekontrollinnstillingane"

en: ATTENTION:
nn: Merk:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
nn: Programmet greidde ikkje å dekryptera ordboka di. Dette kan skuldast at du har endra passordet til e-posten. For å fortsetja må du gi inn det gamle passordet slik at programmet kan dekryptera ordboka. Etterpå vil ordboka verta kryptert med det nye passordet <br> Viss du ikkje har kryptert ordboka så er det ikkje i orden, og du må sletta henne og starta ei ny. Det må du også gjera viss du ikkje huksa det gamle passordet  -- uten det så er dei krypterte data ikkje lenger tilgjengelege.

en: Delete my dictionary and start a new one
nn: Slett ordboka og opprett ei ny

en: Decrypt my dictionary with my old password:
nn: Dekrypter ordboka med det gamle passordet:

en: Proceed
nn: Hald fram

en: You must make a choice
nn: Du må ta eit val

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
nn: Du kan enten sletta ordboka eller gi inn det gamle passordet. Ikkje båe delar.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
nn: Er du sikker på at du ønsker å sletta personlig ordbok?

en: Error Decrypting Dictionary
nn: Feil under dekryptering av ordbok

en: Cute.
nn: Søt

en: Could not run the spellchecker command (%s).
nn: Kan ikkje kjøra stavekontrollen (%s).

en: Error while writing to pipe.
nn: Feil ved skriving til pipe.

en: Could not open temporary file '%s'.
nn: Kan ikkje opne midlertidig fil '%s'

en: Error while writing to temporary file '%s'.
nn: Feil ved skriving til midlertidig fil '%s'.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
nn: Eg forsøkte programmet: '%s', men det returnerte:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
nn: SquirrelSpell er ikkje konfigurert korrekt

en: Spellcheck completed. Commit changes?
nn: Stavekontroll er fullført. Skal endringane lagrast?

en: No changes were made.
nn: Inga endring vart gjordt

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
nn: Personleg ordbok blir lagra... Vent litt.

en: SquirrelSpell Results
nn: SquirrelSpell resultat

en: Found %s errors
nn: Fant %s feil

en: Line with an error:
nn: Linje med feil

en: Error:
nn: Feil:

en: Suggestions:
nn: Forslag

en: Suggestions
nn: Fleire forslag

en: Change to:
nn: Endra til:

en: Occurs times:
nn: Mengde førekomstar

en: Change this word
nn: Endra dette ordet

en: Change
nn: Endra

en: Change ALL occurances of this word
nn: Endra ordet alle plassar

en: Change All
nn: Endra alt

en: Ignore this word
nn: Ignorer dette ordet

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Ignore ALL occurances this word
nn: Ignorer dette ordet over alt

en: Ignore All
nn: Ignorer alt

en: Add this word to your personal dictionary
nn: Legg til dette ordet til personleg ordbok

en: Add to Dic
nn: Legg til Ordbok

en: Close and Commit
nn: Lagra og lukk

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
nn: Stavekontrollen er ikkje ferdig. Er du sikker på at du vil lagra endringane og lukke?

en: Close and Cancel
nn: Avbryt og lukk

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
nn: Stavekontrollen er ikkje ferdig. Er du sikker på at du vil forkasta endringane og lukke?

en: No errors found
nn: Fant ingen feil

en: Your personal dictionary was erased.
nn: Personleg ordbok vart sletta.

en: Dictionary Erased
nn: Ordbok sletta

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
nn: Personleg ordbok vart sletta. Lukk dette vindauga og klikk på "Stavekontroll" for å kjøra stavakontroll på nytt.

en: Close this Window
nn: Lukk dette vindauge

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
nn: Personleg ordbok vart kryptert korrekt. Returnet til &quote; Stavakontroll val&quote; menyen og vel på nytt.

en: Successful re-encryption
nn: Krypteret korrekt

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
nn: Personleg ordbok er krypteret korrekt. Lukk dette  vindauga og klikk på "Stavekontrol" for å kjøra stavekontrollen på nytt.

en: Dictionary re-encrypted
nn: Ordbok krypteret

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
nn: Personleg ordbok er krypteret og lagra i eit kryptert format.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
nn: Personleg ordbok er dekrypteret og lagra i klar tekst.

en: No action requested.
nn: Inga valde endringer.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
nn: Personleg ordbok krypteringsval

en: Personal Dictionary
nn: Personleg ordbok

en: No words in your personal dictionary.
nn: Der er ingen ord i personleg ordbok

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
nn: Marker dei orda du ønsker å sletta frå ordboka.

en: %s dictionary
nn: %s ordbok

en: Delete checked words
nn: Slett valde ord

en: Edit your Personal Dictionary
nn: Rediger personleg ordbok

en: Please make your selection first.
nn: Ta eit val først

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
nn: Dette vil kryptera og lagra personleg ordbok. Fortsett?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
nn: Dette vil dekryptera ordboka og lagra den i klar tekst. Fortsett?

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
nn: Personleg ordbok er kryptert.

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
nn: Dette gjer det tryggare i tilfelle vev-e-postsystemet vert kompromitert, og ordboka vert stolen. Den er kryptert med passordet ein brukar for å få tilgang til postboksen, som gjer det vanskeleg for andre å sjå kva som ligg lagra der.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
nn: Viss ein gløymer passordet vert personleg ordbok utilgjengeleg, sidan den ikkje kan verta dekryptert. Viss ein endrar postbokspassordet vil SqurrelMail merka det og spør etter gamalt passord for å omkryptera ordboka med ein ny nøkkel.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
nn: Dekryptér personleg ordbok og lagra i klar tekst.

en: Change crypto settings
nn: Skift krypteringsval

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
nn: Personleg ordbok er ikkje kryptert.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
nn: Du kan kryptera ordboka så dataane vert verna viss veve-post-systemet vert kompromitteret og  ordboka vert stjålet. Viss ordboka er krypteret, vil innhaldet vera uleseleg utan at ein kjennar nøkkelen (som er passordet til konto din).

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
nn: Viss du bestemmer deg for å kryptera ordboka, så skal du vere merksam på at ho blir &quot;kryptert&quot; med ditt passord. Viss du glømmer passordet og administratoren må gi deg eit nytt, vil personleg ordbok vera uleseleg, og du må oppretta ei ny. Viss du sjølv, eller administratoren, endrar passordet, og du fortsatt veit den gamle koden, kan du bruka han til å kryptera ordboka med det nye passordet.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
nn: Krypter mi personlege ordbok, og lagra ho som krypteret tekst.

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
nn: Slett følgjande postar fra %s ordboka:

en: All done!
nn: Ferdig!

en: Personal Dictionary Updated
nn: Personleg ordbok oppdatert

en: No changes requested.
nn: Inga valde endringer.

en: Please wait, communicating with the server...
nn: Vent, kommuniserer med tenar....

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
nn: Vel kvafor ei ordbok du ønsker å bruka til stavekontrollen:

en: SquirrelSpell Initiating
nn: SquirrelSpell starter

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
nn: Instillingane er endra til: %s med %s som standard ordbok.

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
nn: Brukar %s ordbok (systemstandard) til stavekontroll.

en: International Dictionaries Preferences Updated
nn: Internationale ordboksval er oppdateret

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
nn: Marker dei internationale ordbøker som er tilgjengelege, og som du ønsker å bruka når du kjører stavekontrolleren:

en: Make this dictionary my default selection:
nn: Bruk denne ordboka som standard:

en: Make these changes
nn: Utfør desse endringane

en: Add International Dictionaries
nn: Legg til internasjonale ordbøker

en: Please choose which options you wish to set up:
nn: Vel dei instillingane du øsker å endra på:

en: Edit your personal dictionary
nn: Rediger di personlege ordbok

en: Set up international dictionaries
nn: Instill internasjonale ordbøker

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
nn: Krypter eller dekrypter di personlege ordbok

en: Personal dictionary encryption options are not available
nn: Personleg ordbok krypteringsval er ikkje tilgjengelege

en: SquirrelSpell Options Menu
nn: SquirrelSpell innstillingsmeny

en: Translator
nn: Oversertjar

en: Saved Translation Options
nn: Lagra oversetjarvala

en: Your server options are as follows:
nn: Tenarinstillingane er følgjande:

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
nn: Maksimalt 150 ord oversatt, levert av Systran

en: Number of supported language pairs: %s
nn: Tallet på støtta språk par: %s

en: No known limits, powered by Systran
nn: Inga kjent grense, Levert av Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
nn: Inga kjent grense, Drevet av Translation Expert's InterTran

en: Number of supported languages: %s
nn: Tallet på støtta språk: %s

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
nn: Gresk omsetjing, inga kjent grense, Dreven av Systran

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
nn: Russisk omsetjing, maksimalt 500 teikn oversatt

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
nn: Du kan bestemma om du ønsker å visa oversettjarboksen, og kvar han skal plaserast.

en: Select your translator:
nn: Vel oversetjar:

en: When reading:
nn: Under lesing:

en: Show translation box
nn: Syn oversetjarboks

en: to the left
nn: til venstre

en: in the center
nn: i midten

en: to the right
nn: til høgre

en: Translate inside the SquirrelMail frames
nn: Omset i SquirrelMail rammer

en: Translation Options
nn: Omsetjingsval

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
nn: Kvafor ein oversetjar skal brukast når du mottar meldingar på eit anna språk?

en: %s to %s
nn:  %s til %s

en: Chinese, Simplified
nn: Kinesisk, Forenkla

en: English
nn: Engelsk

en: Chinese, Traditional
nn: Kinesisk, Tradisjonell

en: Dutch
nn: Nederlandsk

en: French
nn: Fransk

en: German
nn: Tysk

en: Greek
nn: Gresk

en: Italian
nn: Italiensk

en: Japanese
nn: Japansk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Portuguese
nn: Portugisisk

en: Russian
nn: Russisk

en: Spanish
nn: Spansk

en: Translate
nn: Omset

en: Brazilian Portuguese
nn: Brasiliansk portugisisk

en: Bulgarian
nn: Bulgarsk

en: Croatian
nn: Kroatisk

en: Czech
nn: Tsjekkisk

en: Danish
nn: Dansk

en: Filipino (Tagalog)
nn: Fillipinsk (Tagalog)

en: Finnish
nn: Finsk

en: Hungarian
nn: Ungarsk

en: Icelandic
nn: Islandsk

en: Latin American Spanish
nn: Latin amerikansk spansk

en: Norwegian
nn: Norsk

en: Polish
nn: Polsk

en: Romanian
nn: Rumensk

en: Serbian
nn: Serbisk

en: Slovenian
nn: Slovensk

en: Swedish
nn: Svensk

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: Welsh
nn: Walisisk

en: Indonesian
nn: Indonesisk

en: to English
nn: til Engelsk

en: from English
nn: frå Engelsk

en: Interface language
nn: Grensesnitt språk

en: Translation direction
nn: Omsetjingsretning

en: About SquirrelMail %s
nn: Om SquirrelMail %s

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
nn: SquirrelMail er namnet på programmet som ger tilgang til din epost via veven.

en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
nn: Viss du har spørsmål om problem med epostkontoen, passord,  misbruk ol, referer ril systemadministratoren eller leveradør %s.

en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
nn: Dei kan gi deg assistanse med desse spørsmåla. SquirrelMail Prosjekt teamet kan ikkje hjelpa med dette. %shjelp system %s gir svar på ofte spurte spørsmål OSS.

en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
nn: SquirrelMail er ein funksjons rik standard føyeleg vevepostprogram skriven i PHP. Den er laga av ei gruppe frivillege samla i SquirrelMail Prosjekt gruppa og er utgitt som open kildekode, gratis program under %sGNU General Public License%s

en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
nn: For informasjon om SquirrelMail og SquirrelMail prosjekt gruppa, sjå %s SquirrelMail vevsida %s

en: System information
nn: System informasjon

en: You are using SquirrelMail version: %s
nn: Brukar SquirrelMail versjon %s

en: The administrator installed the following plugins:
nn: Administratoren har instalert fyljande programtillegg:

en: none installed
nn: ingenting er installert

en: Nothing to search
nn: Ingenting å søkje ette

en: No folders were found to unsubscribe from.
nn: Fann ingen mapper å stoppa abonnement på.

en: No folders were found to subscribe to.
nn: Fann ingen mappe å abonnere på

en: Save folder tree
nn: Lagra mappetre

en: SquirrelMail Webmail Application
nn: SquirrelMail Vevepostprogram

en: Received
nn: Kvittering:

en: Compose Preferences
nn: Val for skriving

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
nn: Kontroll adferd og utsjånad ved skriving av ny e-postmeldingar, svar til og vidaresending av meldingar.

en: View as plain text
nn: Syn som rein tekst

en: View as HTML
nn: Syn som HTML

en: As Attachment
nn: Som vedlegg

en: Bypass Trash
nn: Ikkje bruk søppelbøtta

en: Please enter something to search for
nn: Skriv inn noko å søkje etter

en: There must be at least one criteria to search for
nn: Det må vera minst eit søkjevilkår

en: Error in criteria argument
nn: Feil i vilkårsgrunnen

en: (Illegal date)
nn: (ulovleg dato)

en: (Wrong date)
nn: (Feil dato)

en: In
nn: I

en: (Missing argument)
nn: (Manglar argument)

en: (Spurious argument)
nn: (Falskt argument)

en: Fold
nn: Brett

en: Unfold
nn: Brett opp

en: Saved Searches
nn: Lagra søk

en: Missing
nn: Manglar

en: and&nbsp;subfolders:
nn: og&nbsp;undermapper:

en: Exclude Criteria:
nn: Ikkje ta med vilkåret

en: Search Criteria
nn: Vilkår for søk

en: Add New Criteria
nn: Legg til nytt vilkår

en: Remove Excluded Criteria
nn: Fjern utelukka vilkår

en: Remove All Criteria
nn: Fjern alle vilkår

en: Not
nn: Ikkje

en: Answered
nn: Svart

en: Before
nn: Før

en: Message Body
nn: Meldingskropp

en: Deleted
nn: Sletta

en: Draft
nn: Kladd

en: Flagged
nn: Flagg

en: Sent By
nn: Sendt av

en: Header Field
nn: Topptekst felt

en: Keyword
nn: Nøkkelord

en: Larger Than
nn: Større enn

en: Old
nn: Gamal

en: On
nn: På

en: Recent
nn: Nyleg

en: Seen
nn: Sett

en: Sent Before
nn: Sendt før

en: Sent On
nn: Sendt På

en: Sent Since
nn: send sidan

en: Since
nn: Sidan

en: Smaller Than
nn: Mindre enn

en: Subject Contains
nn: Emne inneheld

en: Header and Body
nn: Topptekst og kropp

en: Sent To
nn: Sendt til

en: And In
nn: Og i

en: Or In
nn: Eller i

en: And
nn: Og

en: Or
nn: Eller

en: Standard search
nn: Standard søk

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: Folder List
nn: Mappeliste

en: PHP install does not have LDAP support.
nn: PHP installasjon har ikkje LDAP støtte.

en: Illegal folder name.
nn: Ulovleg mappe namn.

en: The name may not contain any of the following: %s
nn: Namnet må ikkje innehalda noko av: %s

en: Please select a different name.
nn: Velj eit anna namn.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
nn: Vel mappe til å abonnera på.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
nn: Vel mappe til å avbryte abonnementet på

en: Possible reason:
nn: Mogleg årsak:

en: ERROR: Bad function call.
nn: FEIL : Feil funksjonskall

en: Reason:
nn: Grunn:

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
nn: TLS er slåt på, men denne versjonen av PHP støttar ikkje TLS tilkopling, eller manglar &quote;openssl&quote; tillegget.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
nn: IMAP STARTTLS er på i SquirrelMail konfigurasjonen, men brukt IMAP tenar støttar ikkje STARTTLS.

en: Unable to start TLS.
nn: Klarte ikkje å starta TLS.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
nn: IMAP STARTTLS er på i SquirrelMail konfigurasjonen, men PHP versjonen støttar ikkje funksjonar som tillet å krypterer på opne kontaktar.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
nn: Finn ikkje epostkontoen på denne tenaren. Prøv ein anna tenar eller ta kontakt med systemadministratoren

en: Unknown recipient
nn: Ukjend mottakar

en: Unflag
nn: Fjerna flagget

en: Flag
nn: Flagg

en: Undelete
nn: Gjenopprett

en: Viewing HTML formatted email
nn: Syn HTML formatert epost

en: unavailable
nn: ikkje tilgjengeleg

en: Error
nn: Feil

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
nn: Avslutter Sqiurrelmail på grunn av ein fatal feil

en: Email delivery error
nn: Feil ved levering av eposten

en: Can't execute command '%s'.
nn: Kan ikkje utføra kommandoen '%s'.

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
nn: Sikker SMTP (TLS) er slått på i SquirrelMail oppsettet, men PHP versjonen støttar ikkje dette.

en: Can't open SMTP stream.
nn: Kan ikkje opne SMTP dataflyt.

en: TLS session is already activated.
nn: TLS sesjonen er allereie aktivert.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
nn: SMTP STARTTLS er slått på i SquirrelMail oppsettet, men SMTP tenaren støttar ikkje dette

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
nn: SMTP STARTTLS er slått på i SquirrelMail oppsettet, men PHP versjonen støttar ikkje funksjonar som tillet kryptering på opne kontaktar.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
nn: Utfør "konfigurasjon" vel opsjon 4 ( Generelle val) og set opsjon 10 (Kople ut tenar trådsortering) til sann.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
nn: Utfør "konfigurasjon" vel opsjon 4 ( Generelle val) og set opsjon 11 (Kople ut tenar-side sortering) til sann.

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
nn: IMAP tenaren støttar ikkje brukt teikn

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
nn: Utfør "konfigurasjon" vel opsjon 4 ( Generelle val) og set opsjon 12 (Tillet tenar teikn søk) til usann) eller vel opsjon 10 ( Språk oppsett) og set opsjon 2 (Standard teiknset) til teiknset støtta av din IMAP tenar.

en: Out of quota error.
nn: Feil ved ute av kvote.

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
nn: Ein feil oppstod når SquirrelMail la til ei melding til postboksen som opplista i denne meldinga.

en: Your IMAP server returned an error.
nn: IMAP tenar returnerte ein feil.

en: IMAP server closed the connection.
nn: Imap tenar lukka sambandet

en: General Message Composition
nn: Generell meldingsvising og ny melding

en: Replying and Forwarding Messages
nn: Svar og vidaresending melding

en: Strip signature when replying
nn: Fjern signatur ved svar

en: Template
nn: Mal

en: Default font style
nn: Standard fontstil

en: Font style
nn: Fontstil

en: Font size
nn: Fontstorleik

en: Default font size
nn: Standard fontstorleik

en: Icon Theme
nn: Ikondrakt

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
nn: Slå på fansy rullmusover framheving

en: Show Flag / Unflag Buttons
nn: Syn flagg / Uflagg knappar

en: Use Compact Page Selector
nn: Bruk pilar for fram/tilbake

en: Message Display Options
nn: Generelle visingsval

en: Height of inline frame
nn: Høyde på innebygd ramme

en: Show 'Delete & Prev/Next' Links
nn: Syn 'slett og førre/følgjande' lenkjer

en: Save Replies with Original Message
nn: Lagre svar med opphavleg melding

en: %d Minute | %d Minutes
nn[0]: %d Minutt
nn[1]: %d Minutt

en: Show only subscribed folders
nn: Syn bare mappar med abonnement

en: Template Default
nn: Standard mal

en: Mercury/32 IMAP server
nn: Mercury/32 IMAP tenar

en: IMAP Connection Security
nn: IMAP tilkoplingtryggleik

en: Plain text connection
nn: Rein tekstkopling

en: Secure IMAP (TLS) connection
nn: Trygg IMAP (TLS) kopling

en: IMAP STARTTLS connection
nn: IMAP STARTTLS kopling

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
nn: Krev ein nyare PHP versjon og spesielle funksjonar. Sjå SquirrelMail dokumentasjonen

en: Sendmail Arguments
nn: Sendmail argument

en: SMTP Connection Security
nn: SMTP tilkoplingtryggleik

en: Disable server-side sorting
nn: Slå av sortering på tenar

en: Disable server-side thread sorting
nn: Slå av trådsortering på tenar

en: Search functions
nn: Funksjonssøk

en: Only basic search
nn: Kun basis søk

en: Only advanced search
nn: Kun avansert søk

en: Both search functions
nn: Begge søkefunksjonane

en: Time Zone Configuration
nn: Tidssone innstillingar

en: Standard GNU C time zones
nn: Standard GNU C tidssone

en: Strict time zones
nn: Nøyaktig tidssone

en: Custom GNU C time zones
nn: Tilpassa GNU C tidssone

en: Custom strict time zones
nn: Tilpassa nøyaktig tidssone

en: Size of username field
nn: Storleik på brukarnamnfeltet

en: Size of key field
nn: Storleik på nøkkelfeltet

en: Size of value field
nn: Storleik på verdifeltet

en: Show alternative language names
nn: Syn alternative språknamn

en: Enable aggressive decoding
nn: Slå på agresiv dekoding

en: Tweaks
nn: Tilleggsval

en: Use advanced tree folder listing
nn: Bruk avansert tremappelister

en: Use icons
nn: Bruk ikona

en: Use inline frames with HTML mails
nn: Bruk innebygd rammer med HTML epost

en: Use PHP recode functions
nn: Bruk php recode funksjonar

en: Use PHP iconv functions
nn: Bruk php iconv funksjonar

en: Allow remote configuration test
nn: Tillat fjernkontrolltest av oppsettet

en: Templates
nn: Tema

en: Default font set
nn: Standard fontset

en: Default template
nn: Standard tema

en: Show System Specifications
nn: Syn systemspesifikasjon

en: my email account
nn: min epostkonto

en: Bug Reports
nn: Feilrapport

en: You must type in a new password.
nn: Ein må skriva inn eit nytt passord.

en: You must also type in your new password in the verify box.
nn: Ein må også skriva inn passordet i stadfestboksen.

en: Your new password does not match the verify password.
nn: Nytt passord passar ikkje med passoredet i stafestboksen.

en: You must type in your current password.
nn: Skriv inn nåverande passord.

en: Your current password is not correct.
nn: Gitt passord er feil.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
nn: Nytt passord skulle vert %s til %s teiken langt.

en: Your new password contains invalid characters.
nn: Passordet inneheld ugyldige teikn.

en: Change Password
nn: Endra passordet

en: Current Password:
nn: Noverande passord:

en: New Password:
nn: Nytt passord:

en: Verify New Password:
nn: Stadfest nytt passord:

en: Use this to change your email password.
nn: Bruk dette til å endra e-post passordet-

en: User's Password
nn: Brukarpassord

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
nn: Nåverande oppsett krev LDAP støtte i PHP.

en: Plugin is not configured correctly.
nn: Tillegsprogram er ikkje satopp rett.

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
nn: Oppsett av LDAP tilkoplingsval %s til verdi %s mislukka

en: Incorrect LDAP connection option: %s
nn: Feil LDAP tilkoplingsval %s

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
nn: Nåværande PHP LDAP utviding tillet ikke bruk av ldap_set_option() funksjonen-

en: Unable to use TLS.
nn: Klarte ikkje å bruka TLS

en: Error: %s
nn: Feil: %s

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
nn: Klarte ikkje å brukar LDAP TLS i nåverande oppsett.

en: Unable to bind to LDAP server.
nn: Klarte ikkje å kople til LDAp tenar.

en: Server replied: %s
nn: Tenaren svarte:%s

en: Unable to find user's password attribute.
nn: Klarte ikkje å finna kjenneteikna til brukarpassordet

en: Unable to rebind to LDAP server.
nn: Klarte ikkje å kople pånytt til LDAP tenaren

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
nn: LDAP tenaren brukar forskjellege kjenneteikn for å lagre brukarpassordet.

en: Unable to connect to LDAP server.
nn: Kunne ikkje koble til LDAP tenaren

en: Unable to find user's DN.
nn: Klarte ikkje finna brukaren sin DN.

en: Search error.
nn: Søke feil.

en: Multiple userid matches found.
nn: Fant fleire treff på brukaridentiteten

en: ldap_get_dn error.
nn: ldap_get_dn feil.

en: Unsupported crypto: %s
nn: Ikkje støtta kryptering: %s

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
nn: PHP mhash utviding manglar eller støttar ikkje valt kryptering.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
nn: System krypteringsbibliotek støttar ikkje standard DES kryptering.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
nn: System krypteringsbibliotek har ikkje MD5 støtte.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
nn: System krypteringsbibliotek støttar ikkje utvida DES kryptering.

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
nn: System krypteringsbibliotek har ikkje Blowfish støtte.

en: unknown
nn: ukjend

en: Unable to validate user's password.
nn: Klarte ikkje sjekka brukarpassordet.

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
nn: Blowfish er ikkje støtta av vevtenaren sitt sytemkryteringsbibliotek.

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
nn: MD5 er ikkje støtta av vevtenaren sitt sytemkryteringsbibliotek.

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
nn: Utvida DES kryptering er ikkje støtta av vevtenaren sitt sytemkryteringsbibliotek.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
nn: Stadard DES krypteing er ikkje støtta av vevtenaren sitt sytemkryteringsbibliotek.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
nn: PHP Curl modul IKKJE tilgjengeleg. Kan ikkje endra passordet!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
nn: Kan ikkje endra pasordet! (Er brukar Sjølvkonfigurerbar ?)(401)

en: Cannot change password!
nn: Kan ikkje endra passordet!

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
nn: Kan ikkje kopla til databasetenaren, prøv seinare!

en: Database not found on server
nn: Fant ikkje databasen på tenaren

en: SQL call failed, try again later.
nn: SQL kallet feila, prøv seinare.

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
nn: Fleire pålogginger finst, kan ikkje endra passordet!

en: Password change was not successful!
nn: Vellukka endring av passordet!

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
nn: Tilleggsprogramet kalrer ikkje å bruka PHP Pear DB biblioteka. PHP Pear innehaldet må vera i PHP include_path oppsettet.

en: Required change password backend configuration options are missing.
nn: Krevd endra passord bakstykke oppsettvala er ikkje tilgjengelege.

en: Connection error: %s
nn: Tilkoplingsfeil: %s

en: Invalid table name: %s
nn: Ugyldig tabellnamn: %s

en: User table is empty.
nn: Brukar tabell er tom.

en: Invalid uid field.
nn: Ugyldig uid felt.

en: Invalid password field
nn: Ugyldig passordfelt

en: Invalid domain field
nn: Ugyldige domenefelt

en: Query failed: %s
nn: Spørjing mislukka: %s

en: Unable to find user in user table.
nn: Klarte ikkje å finna brukar i brukartabellen.

en: Too many matches found in user table.
nn: For mange treff i brukartabellen.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
nn: Klarte ikkje å detektera passordkrypteringsalgoritmen.

en: Unable to encrypt new password.
nn: Klarte ikkje å kryptere nytt passord.

en: Unable to set new password: %s
nn: Klarte ikkje å setja nytt adresser: %s

en: Unable to use digest-md5 crypto.
nn: Klarte ikkje å bruka digest-md5 kryptering.

en: Closing Connection
nn: Koplar ifrå

en: Connecting to Password Server
nn: Koplar til passordtenar

en: No valid backend defined.
nn: Inga gyldig bakstykke definert.

en: Incorrent path to vmail.inc file.
nn: Ugyldig sti til vmail.inc fila.

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
nn: Ugyldig eller skada vmail.inc fil.

en: Invalid user.
nn: Ugyldig brukar.

en: Empty domain
nn: Tom domene

en: Empty domain password
nn: Tom domenepassord

en: Empty username
nn: Tomt brukarnamn

en: Empty new password
nn: Tomt nytt passord

en: Server Capability response:
nn: Tenaren svarte:

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
nn: Vel IMAP-kommando ein vil kjøyra. Dei fleste kommandoar treng ein valgt postboks slik at valg kommando er alt oppsatt. Ein kan sletta alle kommandoane og testa sine eigne IMAP kommandostrenger. Kommandoane vert utført i rekkjefølge. Standard verdiar er enkle IMAP kommandoar som når det trengs brukar standard karakter-set og mappe-prefix frå SquirrelMail.

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
nn: MERK: Desse kommandoane vert brukt, einkvar endring vil påvirka noverande e-postkonto.

en: Select
nn: Vel

en: Test Name
nn: Test namn

en: IMAP command string
nn: IMAP kommando streng

en: Request:
nn: Spør:

en: Execution time:
nn: Kjøretid:

en: Command failed
nn: Kommando feila

en: No POP3 servers configured yet.
nn: Inga POP3 tenar konfigurert ennå

en: Click here to go to the options page.
nn: Klikk her for å gå til innstillings sida

en: Fetching from %s
nn: Hent frå %s

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
nn[0]: Innlogging OK Innboks inneheld %s melding
nn[1]: Innlogging OK Innboks inneheld %s meldinger

en: Fetching message %s.
nn: Hentar melding %s.

en: Refetching message %s.
nn: Hentar melding på nytt %s.

en: Warning:
nn: Åtvaring:

en: The NewMail plugin will follow the Folder Preferences option &quot;Enable Unread Message Notification&quot;
nn: Nyepost tillegsprogramet vil fygja Mappeinnstillingarvala &quote; Slå på varsling av uleste meldingar&quote;

en: Width of popup window:
nn: Breidde på skriveområdet

en: If set to 0, reverts to default value
nn: Viss satt til 0, tilbakestill til standard verdi

en: Height of popup window:
nn: Høgd på skriveområdet

en: uploaded media file
nn: last opp mediafila

en: none
nn: Inga

en: Upload Media File:
nn: Last opp mediafila:

en: Uploaded Media File:
nn: Last opp mediafila:

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
nn: Mediafila %s vil verta fjerna, viss ein lastar opp andre mediafiler.

en: Warning
nn: Åtvaring

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
nn: Det er nokre restriksjonar i Sent undermappevala.

en: Sent Subfolders plugin is misconfigured.
nn: Sent undermapper programtillegg er ikkje konfigurert korrekt

en: Save emails submitted to SpamCop:
nn: Lagre epost sent inn til SpamCop:

en: Spam Service Type:
nn: Type reklameteneste

en: Free reporting
nn: Fri raportering

en: Member services
nn: Medlemstenester

en: Save Service Type
nn: Lagra tenestetype

en: SpamCop reporting
nn: SpamCop raportering

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
nn: Di %s ordbok er kryptert med eit passord som er forskjelleg frå nåverande passord.

en: Invalid SquirrelSpell module.
nn: Ugyldig SquirrelSpell modul.

en: Found %d error | Found %d errors
nn[0]: Fant %d feil
nn[1]: Fant %d feil

en: Using %s dictionary for spellcheck.
nn: Brukar %s ordbok til stavekontroll.

en: Translation Theme:
nn: Omsetjingstema

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
nn: Vald omsetjingsmåte er av. Oppdater omsetjingsinnstillingane.

en: Translation Preferences
nn: Omsetjingsinnstillingar

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
nn: Maksimalt 25 kilobyte oversatt, drevet av Systran

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
nn: Inga kjent grense,dreven av GPLTrans (gratis open kjeldekode)

en: Transliterate unknown words:
nn: Omset ukjende ord:

en: When composing:
nn: Ved skriving

en: Not yet functional, currently does nothing
nn: Ennå ikkje i bruk

en: SquirrelMail notice messages
nn: SquirrelMail beskjed:

en: Category:
nn: Katrgori:

en: Tip:
nn: Tips:

en: More info:
nn: Meir informasjon:

en: Message Flags
nn: Meldingsflagg

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Click here to change the sorting of the message list
nn: Klikk her for å endra sorteringa av meldingslista

en: Delivery error report
nn: Lever feilrapport

en: Undelivered Message Headers
nn: Meldigshovud frå medlingar som ikkje vart levert

en: This image has been removed for security reasons
nn: Dette bilete er fjerna av tryggleiksgrunnar
