SquirrelMail - en to mk translation catalogue (748 entries)

en: Address Book
mk: Адресар

en: Name
mk: Име

en: E-mail
mk: Е-пошта

en: Info
mk: Инфо

en: Source
mk: Извор

en: To
mk: До

en: No persons matching your search were found
mk: Не беше пронајден ниту еден контакт според критериумот на пребарување

en: Search for
mk: Пребарувај

en: in
mk: во

en: All address books
mk: Сите адресари

en: Search
mk: Пребарувај

en: List all
mk: Покажи ги сите

en: Close
mk: Затвори

en: Your search failed with the following error(s)
mk: Вашето пребарување не успеа поради следниве грешки

en: All
mk: Сите

en: Use Addresses
mk: Користи Адреси

en: Cancel
mk: Откажи

en: Address Book Search
mk: Пребарување во адресарот

en: Return
mk: Врати се

en: Nickname
mk: Прекар

en: Must be unique
mk: Мора да биде единствен

en: E-mail address
mk: Е-mail адреса

en: Last name
mk: Презиме

en: First name
mk: Име

en: Additional info
mk: Дополнителни информации

en: Add to:
mk: Додади на:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
mk: Нема дефинирано личен Адресар.  Контактирајте го администраторот.

en: You can only edit one address at the time
mk: Можете да редактирате само по една адреса

en: Update address
mk: Ажурирај ја Адреса

en: ERROR
mk: ГРЕШКА

en: Please select address that you want to edit
mk: Ве молиме изберете ја саканата адреса за редактирање

en: Add address
mk: Додади адреса

en: Edit selected
mk: Редактирај ги означените

en: Delete selected
mk: Избриши ги означените

en: Add to %s
mk: Додади во %s

en: %s wrote:
mk: %s напиша:

en: quote
mk: Цитат

en: who
mk: кој

en: On %s, %s wrote:
mk: На  %s, %s напиша:

en: Subject
mk: Наслов

en: From
mk: Од

en: Date
mk: Дата

en: Original Message
mk: Оригиналната порака

en: Could not move/copy file. File not attached
mk: Не може да се премести/ копира директориумот.  Нема прикачена датотека

en: Draft Saved
mk: Образецот е зачуван

en: Your Message has been sent.
mk: Пораката е испратена.

en: From:
mk: Од:

en: Send
mk: Испрати

en: Attach:
mk: Прикачи датотека:

en: Add
mk: Додади

en: Delete selected attachments
mk: Избриши ги избраните додатоци

en: Priority
mk: Приоритет

en: High
mk: Висок

en: Normal
mk: Нормален

en: Low
mk: Низок

en: Receipt
mk: Потврда

en: On Read
mk: При читање

en: On Delivery
mk: При доставка

en: Signature
mk: Потпис

en: Addresses
mk: Адреси

en: Save Draft
mk: Зачувај го образецот

en: You have not filled in the "To:" field.
mk: Не е пополнето полето / До:/.

en: Error: Draft folder %s does not exist.
mk: Грешка: Директориумот %s не постои.

en: Server replied:
mk: Серверот одговори:

en: Folders
mk: Директориуми

en: Subscribed successfully.
mk: Успешно е покажувањето.

en: Unsubscribed successfully.
mk: Сокривањето е успешно.

en: Deleted folder successfully.
mk: Успешно е избришан директориумот.

en: Created folder successfully.
mk: Успешно е креиран директориумот.

en: Renamed successfully.
mk: Успешно преименувано.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
mk: Неуспешно сокривање - Директориумот не постои.

en: refresh folder list
mk: обнови ја листата на директориуми

en: Create Folder
mk: Направи Директориум

en: as a subfolder of
mk: како поддиректориум на

en: None
mk: Ништо

en: Let this folder contain subfolders
mk: Дозволи овој директориум да содржи поддиректориуми

en: Create
mk: Создади

en: Rename a Folder
mk: Преименувај Директориум

en: Select a folder
mk: Избери Директориум

en: Rename
mk: Преименувај

en: No folders found
mk: Нема директориуми

en: Delete Folder
mk: Избриши го Директориумот

en: Delete
mk: Избриши

en: Unsubscribe
mk: Сокриј

en: Subscribe
mk: Покажи

en: No folders were found to unsubscribe from!
mk: Не се пронајдени директориуми за сокривање!

en: No folders were found to subscribe to!
mk: Не се пронајдени директориуми да се покажување!

en: Subscribe to:
mk: Запишете се:

en: Illegal folder name. Please select a different name.
mk: Недозволено име на директориум.  Ве молиме изберете друго име.

en: Click here to go back
mk: Кликнете тука за да се вратите назад

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
mk: Не избравте директориум за бришење.  Ве молиме направете го тоа.

en: Are you sure you want to delete %s?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да избришете %s?

en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
mk: Не сте избрале директориум за преименување.  Ве молиме направете го тоа.

en: Rename a folder
mk: Преименувај Директориум

en: New name:
mk: Ново име:

en: Submit
mk: Потврди

en: ERROR: Help files are not in the right format!
mk: ГРЕШКА: Фајловите за помош не се во соодветниот формат!

en: Help
mk: Помош

en: The help has not been translated to %s. It will be displayed in English instead.
mk: Помошта не е преведена на %s. Наместо тоа  Ќе биде прикажана на Англиски.

en: Some or all of the help documents are not present!
mk: Некои или сите помошни документи не се достапни!

en: Table of Contents
mk: Содржина

en: Previous
mk: Претходна

en: Next
mk: Следна

en: Top
mk: Почеток

en: Viewing an image attachment
mk: Преглед на додадената слика

en: View message
mk: Преглед на пораката

en: Download this as a file
mk: Сними го локално како фајл

en: INBOX
mk: Сандаче

en: Purge
mk: Бришење

en: Login
mk: Пријави се

en: %s Logo
mk: %s Лого

en: SquirrelMail version %s
mk: SquirrelMail верзија %s

en: By the SquirrelMail Project Team
mk: Од SquirrelMail тимот

en: %s Login
mk: %s Најавување

en: Name:
mk: Име:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: No messages were selected.
mk: Нема означени пораки.

en: Personal Information
mk: Лична информација

en: Display Preferences
mk: Опции за прикажување

en: Message Highlighting
mk: Означување на пораките

en: Folder Preferences
mk: Опции за директориумите

en: Index Order
mk: Подредување на заглавието

en: Options
mk: Опции

en: Error(s) occurred while saving your options
mk: Настана грешка(и) при зачувувањето на вашите опции

en: Some of your preference changes were not applied.
mk: Некои од вашите промени не беа направени.

en: Successfully Saved Options
mk: Опциите се успешно зачувани

en: Refresh Folder List
mk: Обнови ја листата на Директориуми

en: Refresh Page
mk: Обнови ја страницата

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
mk: Ова содржи лични информации за тебе - твоето име, твојата е-mail адреса, итн

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
mk: Можете да го променувате изгледот и начинот на известување, како боите, јазикот и дриго промени.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
mk: Во зависност од дадениот критериум, пристигнатите пораки можат да имаат различна боја на позадината во листата со сите пораки. Тоа ќе ви помогне при разликувањето на истите.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
mk: Овие регулирања го менуваат начинот директориумите се прикажуваат и употребуваат.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
mk: Подредувањето на заглавијата на пораките може да биде менувано за да ги прикажува истите во избраниот редослед

en: New
mk: Ново

en: Done
mk: Потврди

en: To or Cc
mk: Кон или Cc

en: subject
mk: Наслов

en: Up
mk: Горе

en: Down
mk: Долу

en: No highlighting is defined
mk: Нема дефинирани маркирања

en: Identifying name
mk: Име за ифентификација

en: Color
mk: Боја

en: Dark Blue
mk: Темно Сина

en: Dark Green
mk: Темно Зелена

en: Dark Yellow
mk: Темно Жолта

en: Dark Cyan
mk: Темно Тиркизна

en: Dark Magenta
mk: Темна Магента

en: Light Blue
mk: Светло Сина

en: Light Green
mk: Светло Зелена

en: Light Yellow
mk: Светло Жолта

en: Light Cyan
mk: Светло Тиркизна

en: Light Magenta
mk: Светла Магента

en: Dark Gray
mk: Темно Сива

en: Medium Gray
mk: Средно Сива

en: Light Gray
mk: Светло Сива

en: White
mk: Бела

en: Other:
mk: Друга:

en: Matches
mk: Се совпаѓа со

en: Advanced Identities
mk: Напредни идентитети

en: Default Identity
mk: Идентите по подразбирање

en: Add a New Identity
mk: Додади Нов Идентитет

en: Full Name
mk: Целосно Име

en: E-Mail Address
mk: E-Mail адреса

en: Reply To
mk: Пишете на

en: Save / Update
mk: Запомни / Ажурирај

en: Make Default
mk: направи го по подразбирање

en: Move Up
mk: Помести нагоре

en: Checkbox
mk: Поле за означување

en: Flags
mk: Знаменца

en: Size
mk: Големина

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
mk: Подредувањето на заглавието на пораката се колоните во самото зааглавје. Можете да додавате, вадите и преместувате колони.

en: up
mk: горе

en: down
mk: долу

en: remove
mk: отстрани

en: Return to options page
mk: Врати се на страната со опции

en: Message not printable
mk: Пораката не е погодна за печатење

en: Invalid URL
mk: Невалиден URL

en: Printer Friendly
mk: Принатебилен формат

en: Print
mk: Испечати

en: View Printable Version
mk: Прикажи во формат за печатење

en: Read:
mk: Прочитај:

en: Your message
mk: Вашата порака:

en: Sent
mk: Испратено

en: Was displayed on %s
mk: Беше прикажано на %s

en: less
mk: помалку

en: more
mk: повеќе

en: Unknown sender
mk: Непознат испраќач

en: Read receipt
mk: Прочитај ја белешката

en: sent
mk: испратено

en: requested
mk: побарано

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
mk: Испраќачот на пораката побара одговор со кој ќе потврдите дека сте ја прочитале оваа порака.  Дали сакате да ја испратите потврдата?

en: Search Results
mk: Резултати од Пребарувањето

en: Message List
mk: Листа на Пораки

en: Edit Message as New
mk: Редактирај ја пораката како нова

en: View Message
mk: Прикажи

en: Forward
mk: Препрати

en: Forward as Attachment
mk: Препрати како Додаток

en: Reply
mk: Одговори

en: Reply All
mk: Одговори на сите

en: View Full Header
mk: Гледај го целото заглавје

en: Attachments
mk: Додатоци

en: You must be logged in to access this page.
mk: Мора да бидете пријавени за да пристапите кон оваа страница.

en: Folder:
mk: Директориум:

en: edit
mk: Редактирај

en: search
mk: пребарувај

en: delete
mk: избриши

en: Recent Searches
mk: Скорашни пребарувања

en: save
mk: зачувај

en: forget
mk: заборави

en: Current Search
mk: Моментално пребарување

en: All Folders
mk: Сите Директориуми

en: Body
mk: Содржина

en: Everywhere
mk: Секаде

en: No Messages Found
mk: Нема пораки

en: Signout
mk: Одјави се

en: Sign Out
mk: Одјави се

en: You have been successfully signed out.
mk: Одјавувањето е успешно

en: Click here to log back in.
mk: Кликнете тука за да се пријавите пак.

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
mk: vCard верзијата %s не е подржана. Дел од информацијата можеби нема да се преобразува правилно.

en: Title
mk: Наслов

en: Email
mk: Е-пошта

en: Web Page
mk: Web страница

en: Organization / Department
mk: Organisation / Department

en: Address
mk: Адреса

en: Work Phone
mk: Телефон на работа

en: Home Phone
mk: Домашен телефон

en: Cellular Phone
mk: Мобилен Телефон

en: Fax
mk: Факс

en: Note
mk: Забелешка

en: Add to Addressbook
mk: Додади во Адресарот

en: Title & Org. / Dept.
mk: Наслов и Организација / Оддел

en: Add to Address Book
mk: Додади во Адресарот

en: Viewing Full Header
mk: Гледање на целото заглавје

en: Viewing a text attachment
mk: Преглед на текстуалниот додаток

en: Please contact your system administrator and report this error.
mk: Ве молиме контактирајте го вашиот системски - администратор и известете го за оваа грешка.

en: Personal address book
mk: Личен адресар

en: Database error: %s
mk: Грешка во базата на податоци: %s

en: Addressbook is read-only
mk: Адресарот е само за читање

en: User '%s' already exist
mk: Корисникот %s веќе постои

en: User '%s' does not exist
mk: Корисникот %s не постои

en: Not a file name
mk: Не е име на фајл

en: No such file or directory
mk: Нема таква датотека или директориум.

en: Open failed
mk: Отварањето е неуспешно

en: Write failed
mk: Записот е неуспешен

en: Unable to update
mk: Неспособност за ажурирање

en: Write to addressbook failed
mk: Запишувањето во Адресарот е неуспешно

en: Error initializing addressbook database.
mk: Грешка при иницијализирање на базата со податоци на адерсарот.

en: Error opening file %s
mk: Грешка при отварањето на фајлот %s

en: Global address book
mk: Глобален адресар

en: Error initializing global addressbook.
mk: Грешка при иницијализирање на глобалниот адресар.

en: Error initializing LDAP server %s:
mk: Грешка при иницијализирање на LDAP серверот %s:

en: Invalid input data
mk: Грешни податоци

en: Name is missing
mk: Недостига име

en: E-mail address is missing
mk: Недостига E-Mail адреса

en: Nickname contains illegal characters
mk: Прекарот содржи недозволени карактери

en: View
mk: Прикажи

en: View Business Card
mk: Прикажи ја бизнис картата

en: Sunday
mk: Недела

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Sun
mk: Нед

en: Mon
mk: Пон

en: Tue
mk: Вто

en: Wed
mk: Сре

en: Thu
mk: Чет

en: Fri
mk: Пет

en: Sat
mk: Саб

en: January
mk: Јануари

en: February
mk: Февруари

en: March
mk: Март

en: April
mk: Април

en: May
mk: Мај

en: June
mk: Јуни

en: July
mk: Јули

en: August
mk: Август

en: September
mk: Септември

en: October
mk: Октомври

en: November
mk: Ноември

en: December
mk: Декември

en: Jan
mk: Јан

en: Feb
mk: Фев

en: Mar
mk: Март

en: Apr
mk: Апр

en: Ma&#121;
mk: Мај

en: Jun
mk: Јун

en: Jul
mk: Јул

en: Aug
mk: Авг

en: Sep
mk: Сеп

en: Oct
mk: Окт

en: Nov
mk: Ноем

en: Dec
mk: Дек

en: D, F j, Y g:i a
mk: D, j F, Y g:i a

en: M j, Y
mk: j M, Y

en: Click here to return to %s
mk: Кликнете тука за враќање во %s

en: Go to the login page
mk: Оди на страницата за пријавување

en: Error opening %s
mk: Грешка при отварањето на %s

en: Signature is too big.
mk: Потписот е премногу голем

en: ERROR: Could not complete request.
mk: ГРЕШКА: Не може да го комплетира барањето.

en: Reason Given:
mk: Поради причината:

en: Server responded:
mk: Серверот одговори:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
mk: ГРЕШКА: IMAP серверот ја затвори конекцијата.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
mk: Грешка при поврзувањето со IMAP серверот: %s.

en: Bad request: %s
mk: Лошо барање: %s

en: Unknown error: %s
mk: Непозната грешка: %s

en: Read data:
mk: Прочитај податоци:

en: Unknown user or password incorrect.
mk: Непознат корисник или погрешна лозинка

en: ERROR: Could not append message to
mk: ГРЕШКА: Не можам да ја додадам пораката кон

en: Solution:
mk: Решение:

en: Remove unneccessary messages from your folder and start with your Trash folder.
mk: Преместете ги непотребните пораки од вашиот директориум и започнете со вашиот фолдер за отпадоци.

en: (no subject)
mk: (Без Наслов)

en: Unknown Sender
mk: Непознат Испраќач

en: Unknown response from IMAP server:
mk: Непознат одговор од IMAP серверот:

en: The server couldn't find the message you requested.
mk: Серверот не може да ја пронајде пораката што ја баравте.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
mk: Најверојатно вашата листа на пораки била застарена и пораката е отстранета или избришана (веројатно од страна на друга програма која која има пристап до вашето поштенското сандаче).

en: Unknown date
mk: Непозната Дата

en: A
mk: А

en: THIS FOLDER IS EMPTY
mk: ОВОЈ ДИРЕКТОРИУМ Е ПРАЗЕН

en: Move Selected To
mk: Премести ги избраните пораки

en: Transform Selected Messages
mk: Означи ги избраните Пораки како

en: Move
mk: Премести

en: mailbox
mk: поштенско сандаче

en: Read
mk: Прочитани

en: Unread
mk: Непрочитани

en: Toggle All
mk: Означи ги сите

en: Unselect All
mk: Отселектирај сė

en: Select All
mk: Означи сė

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
mk: Преглед на Пораки: од %s до %s (%s пораки)

en: Viewing Message: %s (%s total)
mk: Преглед на Порака %s (%s elosno)

en: Paginate
mk: Преглед по страници

en: Show All
mk: Покажи ги сите

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
mk: SquirrelMail не може да ја декодира структурата на пораката

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
mk: Грешка при превземање на пораката. Причината за тоа е дека најверојатно пораката е грешно напишана.

en: Command:
mk: Команда:

en: Response:
mk: Одговор:

en: Message:
mk: Порака:

en: Hide Unsafe Images
mk: Сокриј ги небезбедните пораки.

en: View Unsafe Images
mk: Прикажи ги небезбедните пораки.

en: Download
mk: Зачувај.

en: This external link will open in a new window
mk: Овој надворешен линк ќе отвори нов прозорец

en: Option Type '%s' Not Found
mk: Опција од типот '%s' не е пронајдена.

en: Current Folder
mk: Моментален директориум

en: Compose
mk: Состави

en: Error creating directory %s.
mk: Грешка при создавањето на директориумот %s

en: Service not available, closing channel
mk: Услугата не е достапна, затварање на каналот.

en: Syntax error; command not recognized
mk: Грешка во синтаксата; командата не може да биде препознаена

en: Authentication required
mk: Автентикација е потребна.

en: Authentication mechanism is too weak
mk: Механизамот за автентикација е премногу слаб.

en: Authentication failed
mk: Автентикацијата е неуспешна

en: Encryption required for requested authentication mechanism
mk: Кодирање е потребно за тој механизам на автентикација

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
mk: Бараната акција не е исполнета: поштенското сандаче е недостапно

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
mk: Бараната акција не е исполнета: името на поштенското сандаче не е дозволено

en: Transaction failed
mk: Трансакцијата е неуспешна

en: Unknown response
mk: Непознат одговор

en: General Display Options
mk: Општи опции за приказ

en: Theme
mk: Тема

en: Default
mk: По подразбирање

en: Language
mk: Јазик

en: Use Javascript
mk: Користи Javascript

en: Autodetect
mk: Автоматски

en: Always
mk: Секогаш

en: Never
mk: Никогаш

en: Mailbox Display Options
mk: Опции за прикажување на поштенското сандаче

en: Number of Messages per Page
mk: Број на Пораки на една Страна

en: Enable Alternating Row Colors
mk: Овозможи приказ на различни бои за секој ред

en: Enable Page Selector
mk: Овозможи набројување на страниците

en: Maximum Number of Pages to Show
mk: Максимален Број на страници што треба да се покажат

en: Always Show Full Date
mk: Секогаш покажувај ја полната дата

en: Message Display and Composition
mk: Приказ и Композиција на Пораката

en: Width of Editor Window
mk: Широшина на прозорецот за редактирање

en: Height of Editor Window
mk: Височина на прозорецот за редактирање

en: Location of Buttons when Composing
mk: Мостоположба на копчињата при составување на емаил порака

en: Before headers
mk: Пред Заглавјето

en: Between headers and message body
mk: Помеѓу заглавјето и пораката

en: After message body
mk: По содржината на пораката

en: Addressbook Display Format
mk: Формат за приказ на адресарот

en: Show HTML Version by Default
mk: Секогаш покажувај HTML

en: Enable Forward as Attachment
mk: Овозможи препраќање како додаток

en: Include CCs when Forwarding Messages
mk: Вклучи CCs при препраќање на пораките

en: Include Me in CC when I Reply All
mk: Вклучи ме во CC кога одговарам на сите

en: Enable Mailer Display
mk: овозможи покажување на Mailer

en: Display Attached Images with Message
mk: Прикажи ги додадените слики со пораката

en: Enable Printer Friendly Clean Display
mk: Овозможи приказ за печатење

en: Enable Mail Delivery Notification
mk: Овозможи известување за пристигнување на емајл пораката

en: Compose Messages in New Window
mk: Напиши порака во нов прозорец

en: Width of Compose Window
mk: Ширина на Прозорчето за Составување

en: Height of Compose Window
mk: Висина на Прозорчето за Составување

en: Append Signature before Reply/Forward Text
mk: Додади Потпис пред Одговарањето/Препраќањето на Текстот

en: Prefix for Original Message when Replying
mk: Префикс за Оригиналната Порака при Одговарањето

en: Cursor Position when Replying
mk: Позиција на Курсорот при Одговарање

en: To: field
mk: До: поле

en: Focus in body
mk: Фокус на содржината

en: Select body
mk: избери ја содржината

en: No focus
mk: Без фокус

en: Sort by Received Date
mk: Подреди според Датата на Примање

en: Special Folder Options
mk: Специјални опции за директориумот

en: Do not use Trash
mk: Него користи директориумот за отпадоци

en: Trash Folder
mk: Директориум за отпадоци

en: Do not use Drafts
mk: ННе употребувај Drafts

en: Draft Folder
mk: Зачувани емаил пораки

en: Do not use Sent
mk: Не користи испратени

en: Sent Folder
mk: Испратени пораки

en: Folder List Options
mk: Опции за прелистување на директориумите

en: Location of Folder List
mk: Местоположба на Листата со Директориуми

en: Left
mk: Лево

en: Right
mk: Десно

en: pixels
mk: пиксели

en: Width of Folder List
mk: Ширина на Листата со Директориуми

en: Minutes
mk: Минути

en: Seconds
mk: Секунди

en: Minute
mk: Минута

en: Auto Refresh Folder List
mk: Автоматско освежување на листата за директориумите

en: Enable Unread Message Notification
mk: Овозможи нотификација при непрочитани пораки

en: No Notification
mk: Без Известување

en: Only INBOX
mk: Само INBOX

en: Unread Message Notification Type
mk: Тип на нотификација при непрочитани пораки.

en: Only Unseen
mk: Само неприкажаните

en: Enable Collapsable Folders
mk: Овозможи спуштачки директориуми

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
mk: Овозможи кумулативно известување на непрочитаните пораки

en: Show Clock on Folders Panel
mk: Покажи го часновникот од левата страна

en: International date and time
mk: Интернационални дата и време

en: American date and time
mk: Американскадата и време

en: European date and time
mk: Европска дата и време

en: Show weekday and time
mk: Покажи ден од неделата и време

en: Show time with seconds
mk: Покажи време со секунди

en: Show time
mk: Покажи време

en: No Clock
mk: Нема часовник

en: Hour Format
mk: Формат на времето

en: 12-hour clock
mk: Часовник во 12 часов формат

en: 24-hour clock
mk: Часовник во 24 часов формат

en: Memory Search
mk: Пребарување во меморијата

en: Disabled
mk: Оневозможен

en: Folder Selection Options
mk: Опции за означување на директориумиет

en: Selection List Style
mk: Стил на листата за означување

en: Long:
mk: Долго:

en: Folder
mk: Директориум

en: Subfolder
mk: Поддиректориум

en: Name and Address Options
mk: Име и Адреса - Опции

en: Email Address
mk: E-Mail Адреса

en: (discards changes made on this form so far)
mk: (отфрли ги промените направени досега)

en: Multiple Identities
mk: Многукратни идентитети

en: Same as server
mk: Исто како серверот

en: Error opening timezone config, contact administrator.
mk: Грешка при отворање на конфигурацијата за временската зона, контактирајте го администраторот.

en: Timezone Options
mk: Опции за Временската зона

en: Your current timezone
mk: Вашата моментална временска зона

en: Reply Citation Style
mk: Вид на цитатот при одговор

en: AUTHOR Wrote
mk: Авторот напиша

en: On DATE, AUTHOR Wrote
mk: На ДАТА, АВТОРОТ Напиша

en: User-Defined
mk: Определени од корисникот

en: User-Defined Citation Start
mk: Почеток на своеволно дефиниран вид на цитат

en: User-Defined Citation End
mk: Крај на своеволно дефиниран вид на цитат

en: Signature Options
mk: Можности на Потписот

en: Use Signature
mk: Употреби Потпис

en: Prefix Signature with '-- ' Line
mk: Префикс на Потписот со '-- '

en: Take Address
mk: Земи Адреса

en: Address Book Take:
mk: Земи адреса од адресарот

en: Try to verify addresses
mk: Обиди се да ја потврдиш адресата

en: Config File Version
mk: Верзија на конфигурациониот фајл

en: SquirrelMail Version
mk: SquirrelMail верзија

en: PHP Version
mk: PHP Верзија

en: Organization Preferences
mk: Поставки на организацијата

en: Organization Name
mk: Името на организацијата

en: Organization Logo
mk: Логото на организацијата

en: Organization Logo Width
mk: OrШирочина на логото на организацијата

en: Organization Logo Height
mk: Височина на логото на организацијата

en: Organization Title
mk: Наслов на организацијата

en: Signout Page
mk: Страница за одјава

en: Provider Name
mk: Име на Провајдерот

en: Server Settings
mk: Регулирања на Серверот

en: Mail Domain
mk: Домејн за електронската пошта

en: IMAP Server Address
mk: Адреса на IMAP серверот

en: IMAP Server Port
mk: Порт на IMAP серверот

en: IMAP Server Type
mk: Вид на IMAP серверот

en: Not one of the above servers
mk: Ниту еден од претходно споменатите сервери

en: List Special Folders First
mk: Покажи ги Специјалните Директориуми најпрвин

en: General Options
mk: Најглавни опции

en: Message of the Day
mk: Порака на денот

en: Database
mk: База на Податоци

en: Address book DSN
mk: Адресар DSN

en: Language settings
mk: Регулирање на јазикот

en: Address Books
mk: Адресари

en: Themes
mk: Теми

en: Administration
mk: Администрација

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
mk: Бидете сигурни дека ја користите најновата копија на  %s.  Моментално ја користите верзијата %s

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
mk: Доколку се појавија предупредувања , обиди се да ги решиш сам.  Прочитај ги упатствата во %s директориумот каде што е инсталиран SquirrelMail

en: the general program
mk: основната програма

en: TODAY
mk: ДЕНЕС

en: ADD
mk: Додади

en: Start time:
mk: Почеток:

en: Length:
mk: Времетраење:

en: Priority:
mk: Приоритет:

en: Title:
mk: Наслов:

en: Set Event
mk: Потврди го настанот:

en: Event Has been added!
mk: Додаден е настан!

en: Date:
mk: Дата:

en: Time:
mk: Време:

en: Day View
mk: Дневен Преглед

en: Do you really want to delete this event?
mk: Дали навистина сакаш да го избришеш овој настан?

en: Event deleted!
mk: Настанот е избришан!

en: Nothing to delete!
mk: Нема ништо за бришење!

en: Update Event
mk: Ажурирај

en: Do you really want to change this event from:
mk: Дали навистина сакате да го промените овој настан од:

en: to:
mk: до:

en: Event updated!
mk: настанот е ажуриран!

en: Month View
mk: Месечен Преглед

en: 0 min.
mk: 0 мин.

en: 15 min.
mk: 15 мин.

en: 30 min.
mk: 30 мин.

en: 45 min.
mk: 45 мин.

en: 1 hr.
mk: 1 ч.

en: 1.5 hr.
mk: 1,5 ч.

en: 2 hr.
mk: 2 ч.

en: 2.5 hr.
mk: 2,5 ч.

en: 3 hr.
mk: 3 ч.

en: 3.5 hr.
mk: 3,5 ч.

en: 4 hr.
mk: 4 ч.

en: 5 hr.
mk: 5 ч.

en: 6 hr.
mk: 6 ч.

en: Calendar
mk: Календар

en: Delete & Prev
mk: Избриши & Претходно

en: Delete & Next
mk: Избриши & Следно

en: Move to:
mk: Премести во:

en: Display at top
mk: Прикажи на почетокот

en: Display at bottom
mk: Прикажи на дното

en: WARNING! You must enter something to search for.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Најпрво внесете што пребарувате.

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ! Филтерите на заглавјето треба да бидет во следниот формат &quot;Header: value&quot;

en: All messages
mk: Сите пораки

en: Only unread messages
mk: Само непрочитани пораки

en: Save
mk: Зачувај

en: Header
mk: Заглавје

en: Contains:
mk: Содржи:

en: If %s contains %s then move to %s
mk: Ако %s  содржи %s тогаш премести го во %s

en: Message Filters
mk: Филтри на Пораката

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
mk: Филтрирањето овозможува да пораките со поставен различен критериум да бидат автоматски филтрирани во различен директориум за да има подобра организираност.

en: SPAM Filters
mk: SPAM филтри

en: You must select a spam folder.
mk: Мора да изберес SPAM директориум

en: Spam Filtering
mk: Spam филтрирање

en: Move spam to:
mk: Премести ги spam пораките во:

en: Unread messages only
mk: Само непрочитаните пораки

en: ON
mk: Вклучено

en: OFF
mk: Исклучено

en: %s is not found.
mk: %s не е пронајдено

en: Send Mail
mk: Испрати Пошта

en: Reply to List
mk: Одговори на Листата

en: List Archives
mk: Архива на Листи

en: No server specified
mk: Нема назначен Сервер

en: Error
mk: Грешка

en: No password submitted
mk: Лозинката не е впишана

en: No connection to server
mk: Нема врска со серверот

en: connection does not exist
mk: конекцијата не постои

en: Command failed
mk: Наредбата не успеа

en: Select Server:
mk: Изберете Сервер:

en: Password for
mk: Лозинка за

en: Login Failed:
mk: Неуспешно пријавување:

en: Login OK: No new messages
mk: Пријавувањето е во ред: Немате нови пораки

en: Login OK: Inbox EMPTY
mk: Пријавувањето е во ред: Сандачето е ПРАЗНО

en: Deleting messages from server...
mk: Бришење на пораките од серверот...

en: Server error. Disconnect
mk: Грешка.  Врската е прекината.

en: Refetching message
mk: повторно превземање на пораката

en: Delete failed:
mk: Бришењето е неуспешно:

en: Add Server
mk: Додади Сервер

en: Server:
mk: Сервер:

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Server Name:
mk: Име на серверот:

en: Selected Server:
mk: Избран Сервер:

en: Confirm delete of selected server?
mk: СПотврди бришење на избраниот сервер

en: Confirm Delete
mk: Потврди бришење

en: Leave Mail on Server
mk: Остави ги пораките на серверот

en: Undefined Function
mk: Недефинирана Функција

en: The function you requested is unknown.
mk: Функцијата која ја побаравте е непозната.

en: Warning,
mk: Предупредување,

en: Message Details
mk: Детали на Пораката

en: Bodystructure
mk: Основна структура

en: Entity
mk: Содржина

en: Encoding
mk: Енкодирање

en: RFC822 Message body
mk: RFC822 содржина на Пораката

en: Close Window
mk: Затвори го прозорецот

en: Save Message
mk: Зачувај ја пораката

en: View Message details
mk: Прегледај ја пораката

en: New Mail
mk: Нова Пошта

en: SquirrelMail Notice:
mk: SquirrelMail Забелешка:

en: You have %s new messages
mk: Имате %s нови пораки

en: New Mail Notification
mk: Известување за Нова Пошта

en: (none)
mk: (ништо)

en: Try
mk: Обиди се

en: NewMail Options
mk: Опции за новите емајл пораки

en: %s New Messages
mk: %s Нови Пораки

en: Sent Subfolders Options
mk: Опции за подиректориумите на испратените емаијл пораки

en: Monthly
mk: Месечно

en: Quarterly
mk: Тромесечно

en: Yearly
mk: Годишно

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Disable it
mk: Оневозможи го

en: Enable it
mk: Овозможи го

en: see below
mk: види подолу

en: More information
mk: Повеќе информации

en: Cancel / Done
mk: Откажи / Потврди

en: SpellChecker Options
mk: Опции за проверка на правописот

en: Check Spelling
mk: Провери го правописот

en: ATTENTION:
mk: ВНИМАНИЕ:

en: Delete my dictionary and start a new one
mk: Избриши го мојот речник и направи нов

en: You must make a choice
mk: Мора да направите избор

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
mk: Можете или да го избришете вашиот речник или да ја внесете старата лозинка.  Не двете работи одеднаш.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
mk: Ова ќе го избрише вашиот личен фајл за речник. Сакате да продолжите?

en: SquirrelSpell is misconfigured.
mk: SquirrelSpell е погрешно конфигуриран.

en: No changes were made.
mk: Нема направени промени.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
mk: Сега се зачувува вашиот личен речник...  Ве молиме почекајте.

en: Found %s errors
mk: Пронајдени се %s грешки

en: Error:
mk: Грешка:

en: Suggestions:
mk: Предлози:

en: Suggestions
mk: Предлози:

en: Change to:
mk: Промени во:

en: Change this word
mk: Смени го овој збор

en: Change
mk: Промени

en: Change ALL occurances of this word
mk: Промени ги сите совпаѓања во овој збор

en: Change All
mk: Промени сė

en: Ignore this word
mk: Игнорирај го овој збор

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Ignore ALL occurances this word
mk: Игнорирај ги сите совпаѓања во овој збор

en: Ignore All
mk: Игнорирај сė

en: Close and Cancel
mk: Затвори и Откажи

en: No errors found
mk: Не се пронајдени грешки

en: Close this Window
mk: Затвори го означениот прозорец

en: Personal Dictionary
mk: Личен Речник

en: No words in your personal dictionary.
mk: Нема зборови во вашиот Личен Речник

en: %s dictionary
mk: %s речник

en: All done!
mk: Се е готово!

en: Add International Dictionaries
mk: Додади Интернационални Речници

en: Translator
mk: Преведувач

en: Saved Translation Options
mk: Зачувани можности на Преведување

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
mk: Максимум 150 зборови преведени, потпомогнато од Systran

en: Number of supported languages: %s
mk: Број на поддржани јазици: %s

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
mk: Руски преводи, максимум 500 карактери преведени

en: Select your translator:
mk: Избери го соодветниот преведувач:

en: When reading:
mk: При читање:

en: to the left
mk: кон лево

en: in the center
mk: кон средината

en: to the right
mk: кон десно

en: Translation Options
mk: Можности за преведување

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
mk: Кој преведувач треба да се користи кога ќе добиете пораки на друг јазик?

en: Chinese, Simplified
mk: Кинески, Поедноставен

en: English
mk: Англиски

en: Chinese, Traditional
mk: Кинески, Традиционален

en: Dutch
mk: Дански

en: French
mk: Француски

en: German
mk: Германски

en: Greek
mk: Грчки

en: Italian
mk: Италијански

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Korean
mk: Корејски

en: Portuguese
mk: Португалски

en: Russian
mk: Руски

en: Spanish
mk: Шпански

en: Translate
mk: Преведи

en: Brazilian Portuguese
mk: Бразилско Португалски

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Czech
mk: Чешки

en: Danish
mk: Дански

en: Filipino (Tagalog)
mk: Филипински (Tagalog)

en: Finnish
mk: Фински

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: Icelandic
mk: Исландски

en: Latin
mk: Латински

en: Latin American Spanish
mk: Латино-Американско Шпански

en: Norwegian
mk: Норвешки

en: Polish
mk: Полски

en: Romanian
mk: Романски

en: Serbian
mk: Српски

en: Slovenian
mk: Словенечки

en: Swedish
mk: Шветски

en: Turkish
mk: Турски

en: Welsh
mk: Велшки

en: Indonesian
mk: Индонезиски

en: from English
mk: од Англиски

en: Check mail
mk: Провери Пошта

en: Received
mk: Примени

en: As Attachment
mk: Како додаток

en: Please enter something to search for
mk: Внесете име за пребарување

en: Saved Searches
mk: Снимени пребарувања

en: Missing
mk: Недостасува

en: Search Criteria
mk: Критериум за пребарување

en: Answered
mk: Одговорено

en: Before
mk: Претходно

en: Sent By
mk: Испратено од

en: Header Field
mk: Поле на Заглавјето

en: On
mk: Вклучено

en: Seen
mk: Видено

en: Sent Before
mk: Испратено Претходно

en: Header and Body
mk: Заглавје и Порака

en: Sent To
mk: Испратено до

en: And In
mk: И во

en: Or In
mk: Или во

en: And
mk: И

en: Or
mk: Или

en: Standard search
mk: Стандардно пребарување

en: Advanced search
mk: Напредно пребарување

en: Illegal folder name.
mk: Недозволено име на директориум

en: The name may not contain any of the following: %s
mk: Името не смее да содржи некои од следните: %s

en: Please select a different name.
mk: Ве молиме изберете друго корисничко име.

en: Hide SquirrelMail Header
mk: Сокриј го SquirrelMail заглавјето

en: Search functions
mk: Функции за пребарување

en: Only basic search
mk: Основно пребарување

en: Only advanced search
mk: Само напредно пребарување

en: Both search functions
mk: И двете функции за пребарување

en: Available languages
mk: Јазици

en: Search Mailing List Archives
mk: Пребарај ги архивите на Меијлинг листите

en: Search for words:
mk: Пребарувај зборови:

en: Written by:
mk: Напишано од:

en: Email addresses only
mk: Само E-Mail адреси

en: Sort by:
mk: Подредено според:

en: Search Archives
mk: Пребарувај архиви

en: Sort By:
mk: Подредено според:

en: Ascending
mk: Растечки

en: You must type in a new password.
mk: Мора да внесете нова лозинка.

en: You must also type in your new password in the verify box.
mk: Мора да ја внесете новата лозинка и во полето за потврдување.

en: Your new password does not match the verify password.
mk: Вашата нова лозинка не се поклопува со лозинка за проверка.

en: Your current password is not correct.
mk: Вашата лозинка не е точна

en: Your new password should be %s to %s characters long.
mk: Вашата нова лозинка треба да биде од %s до %s карактери долга.

en: Your new password contains invalid characters.
mk: Вашата нова лозинка содржи невалидни карактери.

en: Change Password
mk: Промени Лозинка

en: Current Password:
mk: Сегашна Лозинка:

en: New Password:
mk: Нова Лозинка:

en: Verify New Password:
mk: Потврди ја новата Лозинка:

en: Use this to change your email password.
mk: Искористете го ова за да ја промените лозинката на вашиот E-Mail

en: User's Password
mk: Лозинка на Корисникот

en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: Search error.
mk: Грешка рпи пребарувањето

en: unknown
mk: непознато

en: Cannot change password!
mk: Не може да се промени лозинката!

en: Password change was not successful!
mk: Промената на лозинката не беше успешна!

en: Select
mk: Избери

en: Request:
mk: Барање:

en: none
mk: Ништо

en: unavailable
mk: недостапен

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
mk: Максимум 25 килобајти преведени, потпомогнато од Systran

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
mk: Нема познати ограничувања, потпомогнато од GPLTrans (слободен, отворен извор)

en: Transliterate unknown words:
mk: Преведи ги непознатите зборови:

en: When composing:
mk: При составување:

en: Not yet functional, currently does nothing
mk: Сеуште не функционира, моментално не врши никаква функција

en: Delivery error report
mk: Рапорт при погрешно доставување на пораката

en: Undelivered Message Headers
mk: Недоставени заглавја на пораката

en: This image has been removed for security reasons
mk: Оваа слика е отстранета поради безбедносни причини
