SquirrelMail HEAD - en to it translation catalogue (1495 entries)

en: Address Book
it: Rubrica

en: All
it: Tutti

en: To
it: A

en: Name
it: Nome

en: Source
it: Sorgente

en: Use Addresses
it: Usa gli indirizzi

en: Cancel
it: Annulla

en: Address Book Search
it: Cerca nella rubrica

en: Search for
it: Ricerca

en: All address books
it: Tutte le rubriche

en: Search
it: Ricerca

en: List all
it: Elenca tutti

en: Unable to list addresses from %s
it: Impossibile elencare gli indirizzi da %s

en: Your search failed with the following error(s)
it: La tua ricerca è fallita con l'errore seguente

en: No persons matching your search were found
it: Non è stata trovata alcuna persona corrispondente ai cirteri di ricerca da te immessi

en: Return
it: Ritorno

en: Close
it: Chiudi

en: Nickname
it: Soprannome

en: Must be unique
it: Deve essere unico

en: E-mail address
it: Indirizzo E-mail

en: Last name
it: Cognome

en: First name
it: Nome

en: Additional info
it: Informazioni supplementari

en: Add to:
it: Aggiungi a:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
it: Non è stata definita una rubrica personale. Contattare l'amministratore.

en: You can only edit one address at the time
it: Puoi modificare un solo indirizzo alla volta

en: Update address
it: Aggiorna l'indirizzo

en: ERROR
it: ERRORE

en: Please select address that you want to edit
it: Seleziona l'indirizzo che vuoi modificare

en: Add address
it: Aggiungi indirizzo

en: Edit selected
it: Modifica la selezione

en: Delete selected
it: Cancella la selezione

en: Compose to selected
it: Scrivi ai selezionati

en: sort by nickname
it: ordina per nickname

en: sort by name
it: ordina per nome

en: sort by email
it: ordina per email

en: sort by info
it: ordina per informazione

en: Add to %s
it: Aggiungi a %s

note: i18n: %s is for author's name
en: %s wrote:
it: %s ha scritto:

en: quote
it: quota

en: who
it: chi

note: i18n: The first %s is for date string, the second %s is for author's name. The date uses formating from "D, F j, Y g:i a" and "D, F j, Y H:i" translations. Example string: "On Sat, December 24, 2004 23:59, Santa wrote:" If you have to put author's name in front of date string, check comments about a
en: On %s, %s wrote:
it: Il %s, %s ha scritto:

en: Subject
it: Oggetto

en: From
it: Da

en: Date
it: Data

en: Original Message
it: Messaggio originale

en: Draft Email Saved
it: Bozza Salvata

en: Could not move/copy file. File not attached
it: Impossibile spostare/copiare il file. Il file non è stato allegato

en: Your draft has been saved.
it: La tua bozza &egrave; stata salvata.

en: Your mail has been sent.
it: Il tuo messaggio è stato inviato.

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Send
it: Invia

en: Attach:
it: Allega:

en: Add
it: Aggiungi

en: Delete selected attachments
it: Cancella gli allegati selezionati

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
it: L' upload di file di PHP è disattivato, non puoi allegare file a questo messaggio. Contatta il tuo amministratore per dettagli.

en: Priority
it: Priorità

en: High
it: Alta

en: Normal
it: Normale

en: Low
it: Bassa

en: Receipt
it: Ricevuta

en: On Read
it: In lettura

en: On Delivery
it: Alla consegna

en: Signature
it: Firma

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Save Draft
it: Salva Bozza

en: You have not filled in the "To:" field.
it: Non hai compilato il campo "A:"

en: Error: Draft folder %s does not exist.
it: Errore: la cartella Bozze (Drafts) %s non esiste.

en: Message not sent.
it: Messaggio non inviato.

en: Server replied:
it: Il server ha risposto:

en: Illegal folder name. Please select a different name.
it: Nome di cartella non valido. Selezionare un nome diverso.

en: Click here to go back
it: Cliccare per tornare indietro

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella da cancellare. Scegline una.

en: Delete Folder
it: Elimina cartella

en: Are you sure you want to delete %s?
it: Vuoi davvero cancellare l'evento %s?

en: Yes
it: Si

en: Folders
it: Cartelle

en: Subscribed successfully.
it: Sottoscrizione effettuata.

en: Unsubscribed successfully.
it: Rimozione sottoscrizione effettuata con successo.

en: Deleted folder successfully.
it: Cartella rimossa con successo.

en: Created folder successfully.
it: Cartella creata con successo.

en: Renamed successfully.
it: Rinominato con successo.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
it: Sottoscrizione fallita - La cartella non esiste.

en: refresh folder list
it: aggiorna l'elenco delle cartelle

en: Create Folder
it: Crea cartella

en: as a subfolder of
it: come sottocartella di

en: None
it: Nessuna

en: Let this folder contain subfolders
it: Permetti che questa cartella contenga sottocartelle

en: Create
it: Crea

en: Rename a Folder
it: Rinomina una cartella

en: Select a folder
it: Seleziona una cartella

en: Rename
it: Rinomina

en: No folders found
it: Non sono state trovate cartelle

en: Delete
it: Cancella

en: Unsubscribe
it: Rimuovi sottoscrizione

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: No folders were found to unsubscribe from!
it: Non sono state trovate cartelle da cui rimuovere la sottoscrizione!

en: No folders were found to subscribe to!
it: Non sono state trovate cartelle da sottoscrivere!

en: Subscribe to:
it: Sottoscrivi in:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella da rinominare. Scegliene una.

en: Rename a folder
it: Rinomina una cartella

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Submit
it: Invia

en: ERROR: Help files are not in the right format!
it: ERRORE: I file di aiuto non sono in un formato riconosciuto!

en: Help
it: Aiuto

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
it: L'aiuto non è stato tradotto in %s. Verrà visualizzato in lingua inglese.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
it: L'aiuto non è disponibile. Contatta il tuo amministratore di sistema per assistenza.

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
it: Questo capitolo non è disponibile nella lingua scelta. Verrà visualizzato in lingua inglese.

en: This chapter is missing
it: Capitolo mancante

en: For some reason, chapter %s is not available.
it: Per qualche ragione il capitolo %s non è disponibile.

en: Table of Contents
it: Tabella dei contenuti

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Viewing an image attachment
it: Visualizzazione di una immagine allegata

en: View message
it: Visualizza il messaggio

en: Download this as a file
it: Scarica come file

en: INBOX
it: Posta in arrivo

en: Purge
it: Svuota

en: Last Refresh
it: Ultimo aggiornamento

en: Check mail
it: Controlla posta

en: SquirrelMail version %s
it: SquirrelMail versione %s

en: By the SquirrelMail Project Team
it: Dal gruppo di sviluppo di SquirrelMail

en: Name:
it: Nome:

en: No messages were selected.
it: Non è stato selezionato alcun messaggio.

en: Options
it: Opzioni

en: Message Highlighting
it: Evidenziazione messaggi

en: New
it: Nuovo

en: Done
it: Finito

en: To or Cc
it: A o CC

en: subject
it: oggetto

en: Edit
it: Modifica

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù

en: No highlighting is defined
it: Non &egrave; stato definito alcun tipo di evidenziazione

en: Identifying name
it: Identificazione del nome

en: Color
it: Colore

en: Dark Blue
it: Blue scuro

en: Dark Green
it: Verde scuro

en: Dark Yellow
it: Giallo Scuro

en: Dark Cyan
it: Ciano scuro

en: Dark Magenta
it: Magenta scuro

en: Light Blue
it: Blu chiaro

en: Light Green
it: Verde chiaro

en: Light Yellow
it: Giallo chiaro

en: Light Cyan
it: Ciano chiaro

en: Light Magenta
it: Magenta chiaro

en: Dark Gray
it: Grigio scuro

en: Medium Gray
it: Grigio medio

en: Light Gray
it: Grigio chiaro

en: White
it: Bianco

en: Other:
it: Altro:

note: i18n: This is an example on how to write a color in RGB, literally meaning "For example: 63aa7f".
en: Ex: 63aa7f
it: Es: 63aa7f

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Editing identities is disabled.
it: La modifica delle identit&agrave; &egrave; disabilitata.

en: Default Identity
it: Identità di default

en: Alternate Identity %d
it: Identità alternativa %d

en: Add a New Identity
it: Aggiungi una nuova identit&agrave;

en: Advanced Identities
it: Informazioni Personali Avanzate

en: Full Name
it: Nome completo

en: E-Mail Address
it: Indirizzo E-mail

en: Reply To
it: Rispondi a

en: Save / Update
it: Salva / Modifica

en: Make Default
it: Scelta Predefinita

en: Move Up
it: Sposta in alto

en: Index Order
it: Ordine indice

en: Checkbox
it: Casella di selezione

en: Flags
it: Indicatori

en: Size
it: Dimensione

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
it: L'ordine dell'indice &egrave; l'ordine in cui le colonne sono state sistemate nell'elenco messaggi.  Puoi aggiungere, rimuovere e spostare colonne per addattarle alle tue esigenze.

en: up
it: sopra

en: down
it: sotto

en: remove
it: rimuovi

en: Return to options page
it: Torna alla pagina delle opzioni

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Display Preferences
it: Opzioni di visualizzazione

en: Folder Preferences
it: Opzioni cartelle

en: Error(s) occurred while saving your options
it: Errore durante il salvataggio delle opzioni

en: Some of your preference changes were not applied.
it: Alcune delle modifiche alle preferenze non sono state applicate.

en: Refresh Folder List
it: Ricarica lista cartelle

en: Refresh Page
it: Ricarica la pagina

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
it: Questo contiene informazioni personali sul tuo nome, il tuo indirizzo email, ecc.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
it: E' possibile cambiare il modo in cui SquirrelMail ti mostra le informazioni, come i colori, la lingua e le altre impostazioni.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
it: In base ai determinati criteri, i messaggi in entrata possono avere colori di sfondo diversi nella lista. Questo aiuta a distinguere facilmente chi ha spedito il messaggio, in particolare per le mailing list.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
it: Queste impostazioni cambiano il modo in cui le tue cartelle vengono mostrate e gestite.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
it: L'ordine dell'indice dei messaggi può essere riorganizzato e cambiato per contenere le intestazioni in qualsiasi ordine desideri

en: Message not printable
it: Messaggio non stampabile

en: Attachments:
it: Allegati:

en: Unknown sender
it: Mittente Sconosciuto

en: Size:
it: Dimensione:

en: Type:
it: Tipo:

en: Invalid URL
it: Indirizzo non valido

en: Printer Friendly
it: Versione Stampabile

en: Print
it: Stampa

en: View Printable Version
it: Visualizza versione stampabile

en: Read:
it: Letti:

en: Your message
it: I tuoi messaggi

note: i18n: Name of Sent folder
en: Sent
it: Inviati

en: Was displayed on %s
it: È stato mostrato su %s

en: less
it: di meno

en: more
it: di più

en: Read receipt
it: Leggi la ricevuta

en: sent
it: inviato

en: requested
it: richiesto

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
it: Il mittente del messaggio ha richiesto una risposta per indicare che hai letto questo messaggio. Vuoi spedire una ricevuta?

en: Send read receipt now
it: Invia e leggi la ricevuta ora

en: Search Results
it: Risultato della ricerca

en: Message List
it: Lista messaggi

en: Resume Draft
it: Recupera la bozza

en: Edit Message as New
it: Identifica il messaggio come Nuovo

en: View Message
it: Visualizza il Messaggio

en: Forward
it: Inoltra

en: Forward as Attachment
it: Inoltra come Allegato

en: Reply
it: Rispondi

en: Reply All
it: Rispondi a tutti

en: View Full Header
it: Visualizza l'intestazione completa

en: Attachments
it: Allegati

en: You must be logged in to access this page.
it: Devi essere autenticato per accedere a questa pagina.

en: Folder:
it: Cartelle:

en: Saved Searches
it: Ricerche recenti

en: edit
it: modifica

en: search
it: cerca

en: delete
it: cancella

en: Recent Searches
it: Ricerche recenti

en: save
it: salva

en: forget
it: abbandona

en: Current Search
it: Ricerca attuale

en: All Folders
it: Tutte le cartelle

en: Body
it: Corpo del messaggio

en: Everywhere
it: Ovunque

en: No Messages Found
it: Nessun messaggio trovato

en: Please enter something to search for
it: Inserisci qualcosa da cercare

en: Signout
it: Esci

en: Sign Out
it: Esci

en: You have been successfully signed out.
it: Ti sei scollegato con successo.

en: Click here to log back in.
it: Clicca qui per riaccedere.

en: Viewing a Business Card
it: Visualizzazione del  biglietto da visita

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
it: La versione %s di vCard non &egrave; supportata. Alcune informazioni potrebbero non essere convertite correttamente.

en: Title
it: Titolo

en: Web Page
it: Pagina Web

en: Organization / Department
it: Organizzazione / Ufficio

en: Address
it: Indirizzo

en: Work Phone
it: Telefono di Lavoro

en: Home Phone
it: Telefono di Casa

en: Cellular Phone
it: Cellullare

en: Note
it: Nota

en: Add to address book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Title &amp; Org. / Dept.
it: Titolo &amp; Organizzazione / Dip.

en: Viewing Full Header
it: Visualizzazione delle intestazioni complete

en: Viewing a text attachment
it: Visualizzazione di un allegato di testo

en: View Unsafe Images
it: Visualizza immagini potenzialmente pericolose

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
it: Impossibile includere le funzioni database PEAR necessarie per il backend su database.

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
it: Hai installato le funzionalità PEAR e il percorso di include è impostato correttamente per trovare %s?

en: Please contact your system administrator and report this error.
it: Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Personal address book
it: Rubrica personale

en: Database error: %s
it: Errore database: %s

en: Address book is read-only
it: La rubrica &egrave; in sola lettura

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" already exists
it: L'utente '%s' esiste gi&agrave;

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" does not exist
it: L'utente"'%s" non esiste

en: User '%s' already exist.
it: L'utente '%s' gi&agrave; esistente

en: Not a file name
it: Non è un nome di file

en: No such file or directory
it: Non ci sono file o cartelle corrispondenti

en: Open failed
it: Apertura non riuscita

en: Write failed
it: Scrittura non riuscita

en: Unable to update
it: Non riesco ad Aggiornare

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
it: La rubrica è corrotta. Alcuni campi richiesti sono stati persi.

en: Address book entry is too big
it: Record rubrica troppo grande

en: Could not lock datafile
it: Non si è potuto bloccare il file dei dati

en: Write to address book failed
it: Scrittura in Rubrica non riuscita

en: Error initializing address book database.
it: Errore nell'inizializzazzione del database della rubrica.

en: Error opening file %s
it: Errore durante l'apertura del file %s

en: Global address book
it: Rubrica globale

en: Error initializing global address book.
it: Errore nell'inizializzazzione della rubrica globale.

en: Error initializing LDAP server %s:
it: Errore nell'inizializzazione del server LDAP %s

en: Click here to change the sorting of the address list
it: Clicca qui per cambiare l'ordinamento della rubrica

en: Invalid input data
it: Dati inseriti non validi

en: Name is missing
it: Manca il nome

en: E-mail address is missing
it: Manca l'indirizzo e-mail

en: Nickname contains illegal characters
it: Il soprannome contiene caratteri non validi

en: View
it: Visualizza

en: View Business Card
it: Visualizza biglietto da visita

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
it: La tua sessione è scaduta, verrà ripristinata dopo il nuovo accesso.

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sun
it: Dom

en: Mon
it: Lun

en: Tue
it: Mar

en: Wed
it: Mer

en: Thu
it: Gio

en: Fri
it: Ven

en: Sat
it: Sab

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Jan
it: Gen

en: Ma&#121;
it: Mag

en: Jun
it: Giu

en: Jul
it: Lug

en: Aug
it: Ago

en: Sep
it: Set

en: Oct
it: Ott

en: Dec
it: Dic

en: D, F j, Y g:i a
it: D, j F Y g:i a

en: D, F j, Y H:i
it: D, j F Y G:i

en: M j, Y
it: j M Y

en: H:i
it: G:i

en: D, H:i
it: D, G:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
it: Errore (%s) nel database delle preferenze. Uscita anormale.

en: Click here to return to %s
it: Clicca qui per tornare a %s

en: Go to the login page
it: Vai alla pagina di login

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
it: Il file delle preferenze %s non esiste. Scollegarsi e ricollegarsi per creare un file con le preferenze di base.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere aperto. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere modificato. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file delle preferenze, %s, potrebbe non essere copiato dal file temporaneo, %s. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Error opening %s
it: Errore durante l'apertura di %s

en: Default preference file not found or not readable!
it: File di riferimento delle preferenze non trovato!

en: Could not create initial preference file!
it: Non è stato possibile creare il file delle preferenze iniziali!

en: %s should be writable by user %s
it: %s dovrebbe poter essere modificabile da %s

en: Signature is too big.
it: La firma è troppo grande.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrbbe non essere aperto. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrbbe non essere modificato. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Il file con la firma, %s, potrebbe non essere copiato dal file temporaneo, %s. Per favore contatta il tuo amministratore di sistema e riporta questo errore.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
it: E' necessario che PHP sia installato con la funzione "multibyte string" abilitata.

en: ERROR: No available IMAP stream.
it: ERRORE: Connession IMAP non disponibile

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
it: ERRORE: Connessione interrotta dal server IMAP.

en: ERROR: Could not complete request.
it: ERRORE: Impossibile completare la richiesta.

en: Query:
it: Domanda:

en: Reason Given:
it: Motivo data:

en: ERROR: Bad or malformed request.
it: ERRORE: Richiesta malformata o sbagliata.

en: Server responded:
it: Il server ha risposto:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
it: ERRORE: Il server IMAP ha chiuso la connessione.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
it: ERRORE: risposta IMAP sconosciuta.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
it: Errore durante la connessione al server IMAP: %s.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
it: Il server IMAP segnala che il login in chiaro è disabilitato.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
it: Usando autenticazione CRAM-MD5 o DIGEST-MD5 dovrebbe funzionare.

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
it: Inoltre l'uso di TLS potrebbe permettere il login a SquirrelMail.

en: Bad request: %s
it: Richiesta sbagliata: %s

en: Unknown error: %s
it: Errore sconosciuto: %s

en: Read data:
it: Leggi i dati:

en: Unknown user or password incorrect.
it: Utente sconosciuto o password errata.

en: ERROR: Could not append message to
it: ERRORE: Impossibile appendere il messaggio a

en: Solution:
it: Suggerimenti:

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
it: Rimuovi i messaggi non necessari dalle cartelle cominciando dal Cestino.

en: Invalid mailbox name: %s
it: Nome mailbox non valido: %s

en: (no subject)
it: (Senza oggetto)

en: Unknown Sender
it: Mittente sconosciuto

en: Unknown response from IMAP server:
it: Risposta sconosciuta dal server IMAP:

en: The server couldn't find the message you requested.
it: Il server non trova il messaggio richiesto.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
it: Molto probabilmente la lista dei messaggi non era aggiornata ed il messaggio è stato spostato o cancellato (forse un altro programma sta accedendo a questa mailbox)

en: Unknown date
it: Data sconosciuta

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
it: L'ordinamento per argomento non &egrave; supportato dal tuo server IMAP

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
it: L'ordinamento lato server non è supportato dal tuo server IMAP.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
it: QUESTA CARTELLA È VUOTA

en: Move Selected To
it: Sposta i messaggi selezionati in

en: Transform Selected Messages
it: Trasforma i messaggi selezionati in

en: Move
it: Sposta

en: Expunge
it: Cancella

en: Read
it: Letti

en: Unread
it: Non Letti

en: Unthread View
it: Vista normale

en: Thread View
it: Vista per argomento

en: Toggle All
it: Seleziona Tutti

en: Unselect All
it: Deseleziona tutti

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
it: Messaggi da <B>%s</B> a <B>%s</B> (totale %s)

en: Viewing Message: %s (%s total)
it: Messaggio <B>%s</B> (totale %s)

en: Paginate
it: Paginazione

en: Show All
it: Mostra Tutti

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
it: Non riesco  a decodificare la struttura del messaggio

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
it: La struttura del messaggio fornita dal tuo server IMAP:

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
it: Errore di reperimento del corpo. La ragione di questo è molto probabilmente dovuto al fatto che il messaggio è malformato. Per favore aiutaci a costruire una versione futura migliore inviando questo messaggio aglisviluppatori!

en: Command:
it: Comando:

en: Response:
it: Risposta:

en: Message:
it: Messaggio:

en: FETCH line:
it: Riga di controllo:

en: Hide Unsafe Images
it: Nascondi le immagini pericolose

en: sec_remove_eng.png
it: sec_remove_it_IT.png

en: This external link will open in a new window
it: Questo link esterno sarà aperto in una nuova finestra

en: Option Type '%s' Not Found
it: Tipo opzione '%s' non trovato

en: Delete Selected
it: Cancella selezionati

en: Edit List Layout Type '%s' Not Found
it: Tipo di layout '%s' non trovato

en: Current Folder
it: Cartella attuale

en: Compose
it: Componi

en: Error creating directory %s.
it: Errore durante la creazione della cartella %s.

en: Could not create hashed directory structure!
it: Non è stato possibile creare la struttura della cartella hashed!

en: Email delivery error
it: Errore nella consegna della email

en: Can't execute command '%s'.
it: Impossibile eseguire il comando '%s'.

en: Can't open SMTP stream.
it: Impossibile aprire collegamento SMTP.

en: Service not available, closing channel
it: Servizio non disponibile, chiudo il canale

en: A password transition is needed
it: E' necessaria una password di transizione

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
it: L'azione richiesta sulla mail non è stata intrapresa: mailbox non disponibile

en: Requested action aborted: error in processing
it: L'azione richiesta è stata interrotta: errore nell'elaborazione

en: Requested action not taken: insufficient system storage
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: spazio di memorizzazione insufficiente

en: Temporary authentication failure
it: Autenticazione temporaneamente fallita

en: Syntax error; command not recognized
it: Errore di sintassi; comando non rconosciuto

en: Syntax error in parameters or arguments
it: Errore di sintassi nei parametri o negli argomenti

en: Command not implemented
it: Comando non implementato

en: Bad sequence of commands
it: Sequenza di comandi errata

en: Command parameter not implemented
it: Parametro di comando non implementato

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta/fallita

en: Authentication mechanism is too weak
it: Il meccanismo di autenticazione è insufficiente

en: Authentication failed
it: Autenticazione fallita

en: Encryption required for requested authentication mechanism
it: E' richiesta la criptazione per questo meccanismo di autenticazione

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: mailbox non disponibile

en: User not local; please try forwarding
it: Utente non locale; prova ad inoltrare

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
it: L'azione richiesta è stata interrotta: eccede lo spazio per la memorizzazione

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
it: L'azione richiesta non è stata intrapresa: nome di mailbox non permesso

en: Transaction failed
it: Transazione fallita

en: Unknown response
it: Risposta sconosciuta

en: General Display Options
it: Opzioni generali di visualizzazione

en: Theme
it: Tema

en: Default
it: Standard

en: Custom Stylesheet
it: Modifica il Foglio di Stile

en: Language
it: Lingua

en: Use Javascript
it: Usa Javascript

en: Autodetect
it: Autorileva

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Mailbox Display Options
it: Opzioni visualizzazione casella di posta

en: Number of Messages per Page
it: Messaggi per pagina

en: Enable Alternating Row Colors
it: Abilita l'alternanza dei colori delle righe

en: Enable Page Selector
it: Abilita la paginazione dei messaggi

en: Maximum Number of Pages to Show
it: Numero massimo di pagine da mostrare

en: Always Show Full Date
it: Mostra sempre la data completa

en: Length of From/To Field (0 for full)
it: Lunghezza campo Da/Per (0 per massimo)

en: Length of Subject Field (0 for full)
it: Lunghezza campo Oggetto (0 per massimo)

en: Message Display and Composition
it: Visualizzazione e composizione messaggi

en: Wrap Incoming Text At
it: Spezza il testo entrante alla colonna

en: Width of Editor Window
it: Larghezza finestra dell'editor

en: Height of Editor Window
it: Altezza finestra dell'editor

en: Location of Buttons when Composing
it: Posizione dei pulsanti durante la Composizione

en: Before headers
it: Prima delle Intestazioni

en: Between headers and message body
it: Tra le intestazioni e il corpo del messaggio

en: After message body
it: Dopo il corpo del messaggio

en: Address Book Display Format
it: Formato visualizzazione rubrica

en: Format of Addresses Added From Address Book
it: Formato degli indirizzi aggiunti alla rubrica

en: No prefix/Address only
it: Nessun prefisso/Solo indirizzo

en: Nickname and address
it: Nickname e indirizzo

en: Full name and address
it: Nome completro e indirizzo

en: Show HTML Version by Default
it: Visualizza la versione HTML per default

en: Enable Forward as Attachment
it: Abilita il Forward (inoltro) come Allegato

en: Include Me in CC when I Reply All
it: Includimi in CC quando Rispondo a Tutti

en: Enable Mailer Display
it: Abilita la visualizzazione del Mailer

en: Display Attached Images with Message
it: Visualizza le immagini Allegate con il Messaggio

en: Enable Printer Friendly Clean Display
it: Abilita la visualizzazione adatta alla stampa "semplice"

en: Enable Mail Delivery Notification
it: Abilita notifica consegna messaggi

en: Compose Messages in New Window
it: Componi in una Nuova Finestra

en: Width of Compose Window
it: Larghezza finestra di Composizione

en: Height of Compose Window
it: Altezza finestra di Composizione

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
it: Aggiungi firma prima del testo di Risposta/Inoltro

en: Prefix for Original Message when Replying
it: Prefisso del testo originale sulle Risposte

en: Cursor Position when Replying
it: Posizione del cursore quando Rispondi

en: To: field
it: campo: A

en: Focus in body
it: Cursore sul corpo del messaggio

en: Select body
it: Seleziona corpo del messaggio

en: No focus
it: Nessun focus

en: Sort by Received Date
it: Ordina per data di ricezione

en: Enable Thread Sort by References Header
it: Abilita Ordinamento per Argomento

en: Special Folder Options
it: Opzioni cartelle speciali

en: Folder Path
it: Percorso della Cartella

en: Do not use Trash
it: Non usare il Cestino

en: Trash Folder
it: Cestino

en: Do not use Drafts
it: Non usare la cartella Bozze

en: Draft Folder
it: Cartella Bozze

en: Do not use Sent
it: Non usare "Posta Inviata"

en: Sent Folder
it: Posta Inviata

en: Folder List Options
it: Opzioni lista Cartelle

en: Location of Folder List
it: Posizione della lista Cartelle

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: pixels
it: pixel

en: Width of Folder List
it: Larghezza della lista Cartelle

en: Minutes
it: Minuti

en: Seconds
it: Secondi

en: Minute
it: Minuto

en: Auto Refresh Folder List
it: Ricarica automatica della lista delle Cartelle

en: Enable Unread Message Notification
it: Abilita Notifica dei messaggi non letti

en: No Notification
it: Nessuna Notifica

en: Only INBOX
it: Solo INBOX

en: Unread Message Notification Type
it: Tipo di notifica dei messaggi non letti

en: Only Unseen
it: Solo i nuovi

en: Unseen and Total
it: Nuovi e totale

en: Enable Collapsable Folders
it: Abilita le Cartelle chiudibili

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
it: Abilita Notifica Cumulativa dei messaggi non letti

en: Show Clock on Folders Panel
it: Mostra l'Orologio nel pannello delle Cartelle

en: International date and time
it: Date e Ora internazionali

en: American date and time
it: Data e Ora Americana

en: European date and time
it: Data e Ora Europea

en: Show weekday and time
it: Mostra giorno della settimana e ora

en: Show time with seconds
it: Mostra orario con i secondi

en: Show time
it: Mostra orario

en: No Clock
it: Nessun Orologio

en: Hour Format
it: Formato ora

en: 12-hour clock
it: 12-ore

en: 24-hour clock
it: 24-ore

en: Memory Search
it: Ricerca in Memoria

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Folder Selection Options
it: Opzioni Selezione Cartelle

en: Selection List Style
it: Stile lista di selezione

en: Long:
it: Completo:

en: Folder
it: Cartella

en: Subfolder
it: Sottocartella

en: Indented:
it: Indentato:

en: Delimited:
it: Delimitato:

en: You can't select INBOX as Trash folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Cestino.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Inviati.

en: You can't select INBOX as Draft folder.
it: Non puoi usare Posta in arrivo come cartella Bozze.

en: Name and Address Options
it: Opzioni nome e indirizzo

en: E-mail Address
it: Indirizzo e-mail

en: Edit Advanced Identities
it: Modifica le Identità avanzate

en: (discards changes made on this form so far)
it: (scarta le modifiche fatte finora)

en: Multiple Identities
it: Identità multiple

en: Same as server
it: Lo stesso del server

en: Error opening timezone config, contact administrator.
it: Si è verificato un errore aprendo la configurazione dell'orario. Conttata l'amministratore.

en: Timezone Options
it: Opzioni fuso orario

en: Your current timezone
it: Fuso orario

en: Reply Citation Options
it: Opzioni citazione della risposta

en: Reply Citation Style
it: Stile citazione delle risposte

en: No Citation
it: Nessuna citazione

en: AUTHOR Wrote
it: L'AUTORE ha scritto

en: On DATE, AUTHOR Wrote
it: Il GIORNO, l'AUTORE ha scritto

en: Quote Who XML
it: Quota Chi XML

en: User-Defined
it: Definito dall'utente

en: User-Defined Citation Start
it: Inizio citazione definita dall' utente

en: User-Defined Citation End
it: Fine citazione definita dall' utente

en: Signature Options
it: Opzioni firma

en: Use Signature
it: Usa la firma

en: Prefix Signature with '-- ' Line
it: Precedi la firma con una riga di '---'

en: Config File Version
it: Versione file di configurazione

en: SquirrelMail Version
it: Versione di SquirrelMail

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Organization Preferences
it: Preferenze organizzazione

en: Organization Name
it: Nome Organizzazione

en: Organization Logo
it: Logo Organizzazione

en: Organization Logo Width
it: Larghezza Logo Organizzazione

en: Organization Logo Height
it: Altezza Logo Organizzazione

en: Organization Title
it: Titolo Organizzazione

en: Signout Page
it: Pagina di logout

en: Provider Link URI
it: URI Link del Provider

en: Provider Name
it: Nome Provider:

en: Top Frame
it: Frame in cima

en: Server Settings
it: Impostazioni del server

en: Mail Domain
it: Dominio posta

en: IMAP Server Address
it: Indirizzo server IMAP

en: IMAP Server Port
it: Porta server IMAP

en: IMAP Server Type
it: Tipo server IMAP

en: Cyrus IMAP server
it: Server IMAP Cyrus

en: University of Washington's IMAP server
it: Server IMAP dell'università di Washington

en: Microsoft Exchange IMAP server
it: Server IMAP Microsoft Exchange

en: Courier IMAP server
it: Server IMAP Courier

en: Mac OS X Mailserver
it: Mailserver Mac OS X

en: hMailServer IMAP server
it: Server IMAP hMailServer

en: Mercury/32 IMAP server
it: Server IMAP Mercury/32

en: Binc IMAP server
it: Server IMAP Binc

en: Dovecot IMAP server
it: Server IMAP Dovecot

en: Not one of the above servers
it: Nessuno dei sopracitati server

en: IMAP Folder Delimiter
it: Delimitatore cartelle IMAP

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
it: Usa &quot;detect&quot; per auto rilevare.

en: Use TLS for IMAP Connections
it: Usa TLS per le Connessioni IMAP

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
it: E' richiesto PHP 4.3.x ! Sperimentale

en: IMAP Authentication Type
it: Tipo di Autenticazione IMAP

en: IMAP login
it: login IMAP

en: Use Sendmail Binary
it: Usa Sendmail

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
it: Scegli &quot;no&quot; per SMTP

en: Sendmail Path
it: Percorso di Sendmail

en: Sendmail Arguments
it: Argomenti di Sendmail

en: SMTP Server Address
it: Indirizzo server SMTP

en: SMTP Server Port
it: Porta server SMTP

en: Use TLS for SMTP Connections
it: Usa TLS per le Connessioni SMTP

en: SMTP Authentication Type
it: Tipo di Autenticazione SMTP

en: No SMTP auth
it: Nessuna autenticazione SMTP

en: Login (plain text)
it: Nome utente (in chiaro)

en: Custom SMTP AUTH username
it: Nome utente per autenticazione SMTP personalizzata

en: Custom SMTP AUTH password
it: Password per autenticazione SMTP personalizzata

en: Header Encryption Key
it: Chiave criptazione header

en: Invert Time
it: Cambia Orario

en: Folders Defaults
it: Cartelle di riferimento

en: Default Folder Prefix
it: Prefisso cartella di riferimento

en: Show Folder Prefix Option
it: Mostra l'opzione prefisso di cartella

en: By default, move to trash
it: Normalmente, sposta nel Cestino

en: By default, move to sent
it: Normalmente, sposta in Inviate

en: By default, save as draft
it: Normalmente, salva come Bozza

en: List Special Folders First
it: Elenca le cartelle speciali per prima

en: Show Special Folders Color
it: Mostra le cartelle speciali con un colore differente

en: Auto Expunge
it: Auto Cancellazione

en: Default Sub. of INBOX
it: Default Sub. di INBOX

en: Show 'Contain Sub.' Option
it: Mostra l'opzione 'Contiene sotto cartelle'

en: Default Unseen Notify
it: Notifica non letti

en: Default Unseen Type
it: Default tipo non letto

en: Auto Create Special Folders
it: Auto-creazione cartelle speciali

en: Auto delete folders
it: Auto cancellazione delle cartelle

en: Enable /NoSelect folder fix
it: Abilita fix cartelle /NoSelect

en: General Options
it: Opzioni Generali

en: Data Directory
it: Cartella dei Dati

en: Temp Directory
it: Cartella Temporanea

en: Hash Level
it: Livello Hash

en: Hash Disabled
it: Hash Disabilitato

en: Moderate
it: Moderato

en: Medium
it: Medio

en: Default Left Size
it: Grandezza colonna di sinistra

en: Usernames in Lowercase
it: Nomi utenti in minuscolo

en: Allow use of priority
it: Permetti l'uso della priorità

en: Hide SM attributions
it: Nascondi attributi di SM

en: Enable use of delivery receipts
it: Abilita l'uso delle ricevute di consegna

en: Allow editing of identities
it: Permetti la modifica delle informazionin personali

en: Allow editing of full name
it: Permetti la modifica del nome completo

en: Remove username from headers
it: Togli nome utente dalle intestazioni

en: Used only when identities can't be modified
it: Usato solo quando le identit&agrave non possono essere modificate

en: Use server-side sorting
it: Usa ordinamento lato server

en: Use server-side thread sorting
it: Usa ordinamento per argomento lato server

en: Allow server charset search
it: Permetti ricerca del set di caratteri

en: UID support
it: Supporto UID

en: PHP session name
it: Nome della sessione PHP

en: Location base
it: Percorso base

en: Message of the Day
it: Messaggio del giorno

en: Address book DSN
it: DSN rubrica

en: Address book table
it: Tabella della rubrica

en: Preferences DSN
it: DSN preferenze

en: Preferences table
it: Tabella delle preferenze

en: Preferences username field
it: Campo nome utente delle preferenze

en: Preferences key field
it: Campo chiave delle preferenze

en: Preferences value field
it: Campo valore delle preferenze

en: Global address book DSN
it: DSN rubrica globale

en: Global address book table
it: Tabella rubrica globale

en: Allow writing into global address book
it: Permetti scrittura nella rubrica globale

en: Allow listing of global address book
it: Permetti visualizzazione della lista della rubrica globale

en: Language settings
it: Impostazioni lingua

en: Default Language
it: Lingua base

en: Default Charset
it: Set di caratteri di riferimento

en: Enable lossy encoding
it: Abilita codifica 'lossy'

en: Address Books
it: Rubriche

en: Default Javascript Addressbook
it: Usa la rubrica in Javascript

en: Global address book file
it: Rubrica globale

en: Allow writing into global address book file
it: Permetti scrittura nel file della rubrica globale

en: Themes
it: Temi

en: Style Sheet URL (css)
it: URL del Foglio di stile (css)

en: Default theme
it: Tema di Default

en: Use index number of theme
it: Usa numero dell'indice del tema

en: Configuration Administrator
it: Amministrazione della Configurazione

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
it: Nota: è raccomandato configurare il tuo sistema con conf.pl e non con questo plugin. conf.pl contiene informazioni addizionali riguardanti l'uso delle variabili e i  valori appropriati e ulteriori passi di verifica.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
it: Esegui o consulta conf.pl se hai problemi con la configurazione.

en: Theme Name
it: Nome Tema

en: Theme Path
it: Percorso del Tema

en: Plugin directory could not be found: %s
it: Cartella plugin non trovata: %s

en: Change Settings
it: Cambio Impostazioni

en: Test Configuration
it: Test configurazione

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
it: Il file di configuarzione non può essere aperto. Per favore controlla config.php.

en: Administration
it: Amministrazione

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
it: Questo modulo permette all'amministratore di modificare la configurazione principale di SquirrelMail da remoto.

en: Plugin is not enabled
it: Il plugin non è abilitato

en: Submit a Bug Report
it: Segnala un Bug:

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
it: Prima di inviare la segnalazione di unbug assicurati di aver controllato questa checklist con i problemi più comuni.

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
it: Assicurati di usare la versione più recente di %s. Attualmente stai usando la versione %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
it: Controlla se il tuo bug &egrave; stato gi&agrave; segnalato nella %sBug List%s su SourceForge. Potrai vedere se &egrave; gi&agrave;conosciuto e se ci stiamo lavorando.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
it: Prova a verificare se lo puoi replicare. Se il bug si verifica sporadicamente prova a documentare cosa stavi facendo quando ti &egrave; successo. Se ti succede quando leggi uno specifico messaggio, conserva quel messaggio in modo tale da poter essere esaminato da noi.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
it: Se sono stati visualizzati dei messaggi di avviso (warnings), prova a risolverli. Leggi la guida nella directory %s dove &egrave; stato installato SquirrelMail.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
it: Cliccando sul pulsante sotto invierai un messaggio agli sviluppatori di SquirrelMail che conterrà molte informazioni sul tuo sistema, il tuo browser, le impostazioni di SquirrelMail ed il server IMAP. Sarai invitato a fornire qualche informazione. Riempi la sezione all'inizio. Se vuoi puoi anche scorrere il messaggio verso il basso per vedere cos'altro sar&agrave; spedito.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
it: Assicurati di inserire quante pi&ugrave; informazioni possibili per offrire migliori possibilit&agrave; di trovare e rimuovere il bug. Immettendo il bug in questo modo non sar&agrave; automaticamente aggiunto alla lista presente su SourceForge, ma qualcunaltro potr&agrave; farlo per te.

en: This bug involves:
it: Questo bug coinvolge:

en: the general program
it: il programma principale

en: a specific plugin
it: uno specifico plugin

en: Start Bug Report Form
it: Inizia Modulo Rapporto Bug

en: Bug Reports
it: Segnalazione Bug

en: Show button in toolbar
it: Mostra il pulsante nella barra degli attrezzi (toolbar)

en: Could not write calendar file %s
it: Non riesco a scrivere il file del calendario %s

en: TODAY
it: OGGI

en: Go
it: Vai

en: l, F j Y
it: l, j F Y

en: ADD
it: AGGIUNGI

en: EDIT
it: MODIFICA

en: DEL
it: CANCELLA

en: Start time:
it: Ora d'inizio:

en: Length:
it: Durata:

en: Priority:
it: Priorità:

en: Title:
it: Titolo:

en: Set Event
it: Salva evento

en: Event Has been added!
it: L'evento è stato inserito!

en: Date:
it: Data:

en: Time:
it: Ora:

en: Day View
it: Vista Giornaliera

en: Do you really want to delete this event?
it: Vuoi davvero cancellare questo evento?

en: Event deleted!
it: Evento cancellato!

en: Nothing to delete!
it: Niente da cancellare!

en: Update Event
it: Aggiorna Evento

en: Do you really want to change this event from:
it: Vuoi davvero cambiare questo evento:

en: to:
it: a:

en: Event updated!
it: Evento aggiornato!

en: Month View
it: Vista mensile

en: 1 hr.
it: 1 ora.

en: 1.5 hr.
it: 1,5 ore.

en: 2 hr.
it: 2 ore.

en: 2.5 hr.
it: 2,5 ore.

en: 3 hr.
it: 3 ore.

en: 3.5 hr.
it: 3,5 ore.

en: 4 hr.
it: 4 ore,

en: 5 hr.
it: 5 ore

en: 6 hr.
it: 6 ore.

en: Calendar
it: Calendario

en: Delete &amp; Prev
it: Cancella &amp; Precedente

en: Delete &amp; Next
it: Cancella &amp; Successivo

en: Move to:
it: Sposta in:

en: Delete/Move/Next Buttons:
it: Pulsanti Cancella/Sposta/Successivo:

en: Display at top
it: Mostra in cima

en: with move option
it: con l'opzione sposta

en: Display at bottom
it: Mostra in fondo

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
it: COMMERCIALE - Questa lista contiene server che sono stati verificati essere mittenti di spam. È una considerevole lista per controllare la provenienza dello spam.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
it: COMMERCIALE - I Server che sono stati configuarti (o malconfigurati) per permettere allo spam di essere spedito attraverso loro saranno in questo modo banditi. Un'altra buon cosa da usare.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
it: COMMERCIALE - Gli utenti Dial-up sono spesso filtrati poichè dovrebbero usare il mailserver del loro ISP per mandare e-mail. Gli spammer tipicamente usano un account dial-up e mandano spam direttamente da lì.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ Blackhole.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ OpenRelay.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
it: COMMERCIALE - Voci RBL+ Dial-up.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Sorgente di SPAM diretto.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Lista dial-up - include alcuni IP DSL.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Inviatori di posta che non confermano di solito l'iscrizione.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Altri server eterogenei.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Server a singolo stadio.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Server di supporto a SPAM.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
it: GRATUITO - Five-Ten-sg.com - Web Form IP.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
it: GRATUITO - Dorkslayers sembra realmente includere soltando i brutti open relay fuori  dagli Stati Uniti

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
it: GRATUITO - SPAMhaus - Una lista di sorgenti spam ben nota.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
it: GRATUITO, per ora - SPAMCOP - Un interessante soluzione che fornisce una lista di server che hanno un tasso molto alto di spam/email legittime (85% o più).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
it: GRATUITO - dev.null.dk -Non ho alcuna informazione dettagliata su questa lista.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
it: GRATUITO - visi.com - Lista di stop relay. Lista di openrelay molto conservativi.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
it: GRATUITO - ahbl.org open relay - Un'altra lista di open relay.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
it: GRATUITO - ahbl.org sorgente SPAM - Lista di sorgenti SPAM diretti.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
it: GRATUITO - ahbl.org ISP SPAM - Lista di ISP sorgenti di SPAM.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
it: GRATUITO - Leadmon DUL - Un'altra lista di IP assegnati tramite Dial-up o comunque dinamicamente.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
it: GRATUITO - Sorgente SPAM di Leadmon - Lista di IP da cui  Leadmon ha ricevuto  SPAM direttamente.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
it: GRATUITO - Leadmon inviatori di mail in gran quantità -  Inviatori che non richiedono conferma d'iscrizione o che hanno permesso a noti spam di diventare clienti e abusare  dei loro servizi.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
it: GRATUITO - Leadmon Open Relays - Single stage open relay che non sono listati su altre RBL attive.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
it: GRATUITO - Leadmon Multi-stage - Multi-stage open relays che non sono listati su altre RBL attive e non hanno mandato SPAM a Leadmon.net.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
it: GRATUITO - Leadmon SpamBlock - I siti che sono in questa lista hanno mandato a Leadmon.net SPAM diretto da IP in blocchi di indirizzi di rete dove l'intero blocco non è mappato tramite DNS. È lista di BLOCCHI di IP usati da persone che hanno mandato SPAM a Leadmon.net.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
it: GRATUITO, per ora - Non soltanto un'altra lista nera - Sorgente sia di open relay sia di SPAM diretto.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
it: GRATUITO, per ora - Non soltanto un'altra lista nera - IP dial-up.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
it: GRATUITO - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays

en: WARNING! You must enter something to search for.
it: ATTENZIONE! Devi inserire qualcosa da cercare.

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
it: ATTENZIONE! I filtri dell'intestazione devono essere nel formato &quot;Header: valore&quot;

en: Saved Scan type
it: Tipo di Scan memorizzato

en: Message Filtering
it: Filtraggio messaggio

en: What to Scan:
it: Cosa controllare:

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: Only unread messages
it: Solo messaggi non letti

en: Save
it: Salva

en: Match:
it: Corrispondenze:

en: Header
it: Intestazione

en: Contains:
it: Contiene:

en: If %s contains %s then move to %s
it: Se <b>%s</b> contiene <b>%s</b> allora spostalo in <b>%s</b>

en: Message Filters
it: Filtri messaggio

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
it: Il filtraggio abilita i messaggi con differenti criteri a essere automaticamente filtrati in differenti cartelle per una più facile organizzazione.

en: SPAM Filters
it: Filtri SPAM

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
it: I filtri SPAM ti permettono di selezionare da varie blacklist basati su DNS per individuare l'e-mail indesiderata nella tua INBOX e spostarla in un'altra cartella (ad esempio Cestino).

en: You must select a spam folder.
it: Devi selezionare una cartella spam.

en: You must select a scan type.
it: Devi selezionare un tipo di scansione.

en: Spam Filtering
it: Filtraggio Spam

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
it: ATTENZIONE! Comunica al tuo amministratore di impostare la variabile %s.

en: Move spam to:
it: Sposta lo spam in:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
it: Spostare lo spam direttamente nel Cestino potrebbe non essere una buon idea di primo acchito, dal momento che i messaggi dagli amici e dalle mailing list possono essere accidentalmente segnati come spam. Qualunque sia la cartella che stabilisci per questo, controlla che venga periodicamente ripulita, così che tu non abbia una mailbox eccessivamente grande sul server.

en: Unread messages only
it: Solo messaggi non letti

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
it: Più messaggi controlli più tempo ti servirà. Ti suggerisco di controllare solo i nuovi messaggi.  Se fai un cambiamento ai tuoi filtri, dovrei controllare tutti i messaggi, quindi andare a vedere nella tua INBOX e poi tornare indietro e ristabilire il controllo solo sui nuovi messaggi. In questo modo i nuovi filtri spam saranno applicati e tu controllerai con i nuovi filtri anche i messaggi che hai già visto.

en: Spam is sent to %s.
it: Lo Spam è spostato in <b>%s</b>.

en: not set yet
it: non ancora impostato

en: Spam scan is limited to %s.
it: La scansione dello span è limitata a <b>%s</b>

en: ON
it: ACCESO

en: OFF
it: SPENTO

en: %s is not found.
it: %s non trovato.

en: Today's Fortune
it: Fortune di Oggi

en: Show fortunes at top of mailbox
it: Mostra fortunes in cima alla mailbox

en: Plugin is disabled.
it: Il plugin è disabilitato

en: IMAP server information
it: Informazioni server IMAP

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
it: Esegue alcuni comandi IMAP come test, visualizzando sia i comandi che il responso. Questi test usano i comandi IMAP di Squirrelmail e la tua attuale configurazione. Possono essere usati comandi personalizzati.

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo aiuto per questa lista. Riceverai una risposta tramite e-mail all'indirizzo seguente.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo di essere inscritto a questa lista. Proverà a inscrivere l'indirizzo seguente.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
it: Questo spedirà un messaggio a %s richiedendo di essere cancellato da questa lista. Proverà a cancellare la sottoscrizione dell'indirizzo seguente.

en: Unknown action: %s
it: Azione sconosciuta: %s

en: Mailinglist
it: MailingList

en: Send Mail
it: Invia E-mail

en: Post to List
it: Invia alla Lista

en: Reply to List
it: Rispondi alla Lista

en: List Archives
it: Archivi Lista

en: Contact Listowner
it: Contatta il gestore della Lista

en: Mailing List
it: Lista Messaggi

en: No server specified
it: Nessun server specificato

en: Error
it: Errore

en: no login ID submitted
it: nessun login identificativo inviato

en: connection not established
it: la connessione non è stata stabilita

en: No password submitted
it: Nessuna password inviata

en: No connection to server
it: Nessuna connessione al server

en: No login ID submitted
it: Nessun login identificativo inviato

en: No server banner
it: Nessun banner dal server

en: abort
it: arresto

en: apop authentication failed
it: autenticazione apop fallita

en: Premature end of list
it: Prematura fine della lista

en: Empty command string
it: Stringa di comando vuota

en: connection does not exist
it: la connessine non esiste

en: No msg number submitted
it: Nessun numero di messaggio inviato

en: Command failed
it: Comando fallito

en: Remote POP server Fetching Mail
it: Prelievo e-mail da server POP remoti

en: Select Server:
it: Seleziona il server

en: Password for
it: Password per

en: Fetch Mail
it: Prelieva E-mail

en: Fetching from
it: Prelievo da

en: Opening IMAP server
it: Apertura server IMAP

en: Opening POP server
it: Apertura server POP

en: Login Failed:
it: Login Non Riuscito:

en: Login OK: No new messages
it: Login OK: Nessun nuovo messaggio

en: Login OK: Inbox EMPTY
it: Login OK:Inbox VUOTA

en: Login OK: Inbox contains %s messages
it: Login OK: Inbox contiene %s messaggi

en: Fetching UIDL...
it: Controllo di UIDL...

en: Server does not support UIDL.
it: Il server non supporta UIDL.

en: Leaving messages on server...
it: I messaggi verranno lasciati sul server...

en: Deleting messages from server...
it: Cancellazione messaggi dal server...

en: Fetching message
it: Prelievo messaggio

en: Server error. Disconnect
it: Errore sul server. Disconnessione

en: Reconnect from dead connection
it: Riprendo da una connessione finita

en: Saving UIDL
it: Salvataggio UIDL

en: Refetching message
it: Riprelievo messaggio

en: Error Appending Message!
it: Errore nell'aggiungere i messaggi!

en: Closing POP
it: Chiusura POP

en: Logging out from IMAP
it: Logout IMAP

en: Message appended to mailbox
it: Messaggi aggiunti alla mailbox

en: Message %d deleted from remote server!
it: Messaggio %d cancellato dal server remoto!

en: Delete failed:
it: Cancellazione fallita:

en: Remote POP server settings
it: Impostazioni server POP remoto

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
it: Ti avvisiamo che la crittazione usata per conservare la password non è perfettamente sicura. In ogni caso, usando un pop, non c'è molta crittazione. In più, la crittazione usata per conservare la password sul server può essere aggirata da un hacker che legge il sorgente di questo file.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
it: Se lasci la password vuota, ti sarà richiesta quando controllerai la posta.

en: Encrypt passwords (informative only)
it: Password criptata (soltanto informativo)

en: Add Server
it: Aggiungi server

en: Port:
it: Porta:

en: Username:
it: Nome utente:

en: Store in Folder:
it: Conserva nella cartella:

en: Leave mail on server
it: Lascia la posta sul server

en: Check mail at login
it: Controlla la posta al login

en: Check mail at folder refresh
it: Controlla la posta durante l'aggiornamento delle cartelle

en: Modify Server
it: Modifica server

en: Server Name:
it: Nome server:

en: Modify
it: Modifica

en: No servers known.
it: Nessun server conosciuto

en: Fetching Servers
it: Controllo dei Server

en: Confirm Deletion of a Server
it: Conferma la cancellazione di un server

en: Selected Server:
it: Server selezionato:

en: Confirm delete of selected server?
it: Confermi la cancellazione del server selezionato?

en: Confirm Delete
it: Conferma cancellazione

en: Leave Mail on Server
it: Lascia la posta sul Server

en: Undefined Function
it: Funzione non definita

en: The function you requested is unknown.
it: La funzione che hai richiesto è sconosciuta.

en: Fetch
it: Controlla altre email

en: Warning,
it: Attenzione,

en: Mail Fetch Result:
it: Risultato controllo posta:

en: POP3 Fetch Mail
it: Download di posta tramite POP3

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
it: Queste configurazioni permettono il download delle email da una casella di posta POP3 al tuo account su questo server.

en: Message Details
it: Dettagli messaggio

en: Bodystructure
it: Struttura corpo messaggio

en: Entity
it: Entità

en: Encoding
it: Codifica

en: RFC822 Message body
it: Corpo del messaggio

en: Close Window
it: Chiudi la Finestra

en: Save Message
it: Salva messaggio

en: View Message details
it: Visualizza i dettagli del Messaggio

en: New Mail Notification
it: Notifica nuova e-mail

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
it: L'opzione %s controllerà, per la notifica, TUTTE le tue cartelle per e-mail non lette, non solo la INBOX.

en: Check all boxes, not just INBOX
it: Controlla tutte le cartelle, non soltanto INBOX

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
it: Selezionando l'opzione %s abiliterai la visuallizzazione di una finestra popup quando arriva una nuova e-mail (richiede JavaScript).

en: Show popup window on new mail
it: Mostra una finestra popup all'arrivo di una nuova e-mail

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
it: Usa l'opzione %s  per controllare soltanto i messaggi recenti. I messaggi recenti sono quelli che sono arrivati e non sono stati ancora  visualizzati o controllati. Questo può evitare di essere continuamente annoiati dai suoni o popup per la posta non letta.

en: Count only messages that are RECENT
it: Conta soltanto i messaggi RECENTI

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
it: L'opzione %s cambierà il titolo in alcuni browser per farti sapere quando hai nuova posta (richiede JavaScript e funziona solo con IE ma nonti segnalerà errori con gli altri browser). Questo ti dirà sempre se hai nuova posta, anche se hai %s abilitato.

en: Change title on supported browsers
it: Cambia il titolo sui browser supportati

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
it: Seleziona %s per eseguire un file audio quando arrivano nuove e-mail. Quando abilitato, puoi specificare il file da eseguire nel riquadro previsto.

en: Enable Media Playing
it: Abilita Media Playing

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
it: Seleziona dalla lista di %s il file audio da eseguire quando arrivanuova posta.  Se non viene specificato nessun file, %s, non verrà usato nessun suono.

en: Select server file
it: Seleziona file da riprodurre

en: (none)
it: (nessuno)

en: requires JavaScript to work
it: richiede JavaScript attivo

en: Width of popup window:
it: Larghezza finestra di popup:

en: If set to 0, reverts to default value
it: Se impostato a 0, riporta il valore di default

en: Height of popup window:
it: Altezza finestra di popup:

en: Try
it: Prova

en: Current File:
it: File attuale

en: New Mail
it: Nuova E-mail

en: SquirrelMail Notice:
it: Avviso di SquirrelMail:

en: You have %s new message | You have %s new messages
it[0]: Hai %s nuovo messaggio
it[1]: Hai %s nuovi messaggi

en: You have %s new messages
it: Hai %s nuovi messaggi

en: NewMail Options
it: Opzioni notifica nuove email

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
it: Qui puoi configurare le impostazioni per la riproduzione di suoni e/o l'apparizione delle finestre popup quando arriva una nuova email.

en: %s New Messages
it: %s nuovi messaggi

en: %s New Message
it: %s nuovo messaggio

en: Test Sound
it: Test del suono

en: No sound specified
it: Nessun file audio specificato

en: Loading the sound...
it: Caricamento suono...

en: Sent Subfolders Options
it: Opzioni sottocartelle inviate

en: Use Sent Subfolders
it: Usa sottocartelle Inviate

en: Monthly
it: Mensilmente

en: Quarterly
it: Trimestralmente

en: Yearly
it: Annualmente

en: Base Sent Folder
it: Cartella base Posta Inviata

en: Enabled
it: Abilitato

en: Disable it
it: Disabilitalo

en: Enable it
it: Abilitalo

en: Spam reporting
it: Segnalazione Spam

en: SpamCop link is:
it: Il link di SpamCop &egrave;:

en: Delete spam when reported:
it: Cancella spam quando viene segnalato:

en: Only works with email-based reporting
it: Funziona solo con report basati su e-mail

en: Spam Reporting Method:
it: Metodo di report per lo spam:

en: Quick email-based reporting
it: Report via e-mail (veloce)

en: Thorough email-based reporting
it: Report via e-mail (completo)

en: Web-based form
it: Report via web

en: Save Method
it: Salva Metodo

en: Your SpamCop authorization code:
it: Il tuo codice di autorizzazione SpamCop:

en: see below
it: vedi pi&ugrave; in basso

en: Save ID
it: Salva ID

en: About SpamCop
it: Informazioni su SpamCop

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
it: SpamCop &egrave; un servizio gratuito che ti aiuta molto nel trovare la reale origine dello spam e nell'informare le persone adeguate circa l'abuso .

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
it: Per usarlo devi ottenere un codice di autorizzazione da SpamCop. Puoi ottenerlo gratuitamente registrandoti a %squesta pagina%s.

en: Before you sign up, be warned
it: Prima di registrarti, leggi le avvertenze

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
it: Alcuni utenti hanno segnalato che gli indirizzi e-mail usati con SpamCop finiscono sulle liste dello spam.  E' pi&ugrave; sicuro, creare un alias per la spedizione dei report a SpamCop. In questo modo, se vieni sommerso dallo spam, puoi cancellare solo quell'alias senza preoccuparti di perdere posta. Puoi crearti un alias (forwarder) ovunque, (%s ha un %selenco di posti%s).

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
it: Una volta registrato con SpamCop e ricevuto il codice di autorizzazione, devi abilitare questo plugin semplicemente cliccando il link sopra. Quindi se ricevi un messaggio spam, aprilo. Sulla destra in alto vedari un link per inoltrare il report di spam. Cliccandovi andari alla pagina di conferma dove potrai inviarlo scegliendo tra i vari metodi possibili.

en: Email-based reporting
it: Report via e-mail

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
it: Cliccando il pulsante inoltri il messsaggio al servizio SpamCop e opzionalmente puoi cancellarlo. Nella INBOX troverai presto un messaggio di SpamCop (inviato all'inidirizzo con il quale ti sei registrato, ti puoi assicurare in questo modo che l'alias funziona!). Aprilo, clicca sul link appropriato in alto, e si aprirà una nuova finestra del browser.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
it: Attualmente il report veloce inoltra solo  la richiesta al report completo. Sembra anche che sia disponibile solo per gli utenti registrati (non gratuito). Sperando che questo cambi presto.

en: Web-based reporting
it: Report via web

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
it: Quando clicchi sul pulsante nella pagina di conferma, viene aperta una nuova finestra con il servizio SpamCop. Il messaggio non sar&agrave; cancellato, ma tu non avrai bisogno di attendere un'e-mail di risposta per utilizzare la segnalazione dello spam.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
it: Il servizio SpamCop mostrer&agrave; le informazioni cos&igrave; come le trova, scorri in basso finch&egrave; non vedi un pulsante per il modulo. Potresti dover aspettare un p&ograve; abbi pazienza. Leggi cosa dice ed immetti le informazioni sullo spam. Chiudi la finestra del browser. Clicca su Annulla o sulla cartella appropriata per vedere il messaggio e/o cancellare lo spam.

en: SpamCop service type
it: Tipo di servizio SpamCop

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
it: L'opzione 'tipo di di servizio' ti permette di selezionare quale servizio SpamCop usare. I servizi a pagamento usano form di segnalazione diversi e non visualizzano pubblicità o altro. Puoi acqustare questi servizi se desideri supportare SpamCop.

en: More information
it: Ulteriori informazioni

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
it: Per maggiori informazioni riguardo SpamCop, il suo servizio, lo spam in generale e argomenti relativi, prova a leggere la sezione %sHelp and Feedback%s sul loro sito.

en: Report as Spam
it: Segnala come Spam

en: SpamCop - Spam Reporting
it: SpamCop - Segnalazione Spam

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
it: Aiuta a combattere la battaglia contro lo spam. SpamCop legge le e-mail di spam e determina l'indirizzo corretto per inviare la segnalazione. Facile e veloce da usare.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
it: Inviando questa segnalazione di spam ti sar&agrave; inviata una risposta con un link che puoi usare per segnalare il messaggio alle autorit&agrave; appropriate. E' un servizio gratuito. Cliccando il pulsante "Invia Segnalazione Spam", sei daccordo con i termini e le regole del servizio SpamCop.

en: Cancel / Done
it: Annulla / Fatto

en: Send Spam Report
it: Invia Spam Report

en: SpellChecker Options
it: Opzioni controllo ortografico

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
it: Qui puoi stabilire come il tuo dizionario personale sia conservato, modificato o scegliere quale linguaggio dovrebbe esserti disponibile quando fai il controllo ortografico.

en: Check Spelling
it: Controllo ortografico

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
it: Torna indietro alla pagina &quot;Opzioni Controllo Ortografico&quot;

en: ATTENTION:
it: ATTENZIONE:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
it: SquirrelSpell non è stato capace a decriptare il tuo dizionario personale. Questo è molto probabilmente dovuto al fatto che hai cambiato password. Per procedere, dovrai fornire la tua vecchia password così che SquirrelSpell possa decriptare il tuo dizionario personale. Sarà re-criptato con la tua nuova password dopo questo. <br>Se non avevi criptato il tuo dizionario, allora è rovinato e non è più valido. Dovrai cancellarlo e iniziarne uno nuovo. Questo è valido anche se non ricordi la tua vecchia password -- senza di essa, i data  criptati non sono più accessibili.

en: Delete my dictionary and start a new one
it: Cancella il mio dizionario e iniziane uno nuovo

en: Decrypt my dictionary with my old password:
it: Decripta il mio dizionario con la mia vecchia password:

en: Proceed
it: Procedi

en: You must make a choice
it: Devi fare una scelta

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
it: Puoi o cancellare il tuo dizionario o digitare la vecchia password. Non entrambi.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
it: Questo cancellerà il tuo file del dizionario personale. Pocedere?

en: Error Decrypting Dictionary
it: Errore nella decriptazione del dizionario

en: Could not run the spellchecker command (%s).
it: Impossibile eseguire il comando del spellchecker (%s).

en: Error while writing to pipe.
it: Errore nella scrittura

en: Could not open temporary file '%s'.
it: Impossibile aprire il file temporaneo '%s'.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
it: Errore nella scrittura del file temporaneo '%s'.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
it: Ho provato ad eseguire  '%s', ma ha risposto:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
it: SquirrelSpell è malconfigurato.

en: Spellcheck completed. Commit changes?
it: Controllo ortografico completato. Salvare i cambiamenti?

en: No changes were made.
it: Non è stato fatto nessun cambiamento.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
it: Salvataggio del tuo dizionario personale in corso.... Per favore attendere.

en: SquirrelSpell Results
it: Risultati di SquirrelSpell

en: Found %s errors
it: Trovati %s errori

en: Line with an error:
it: Riga con errore:

en: Error:
it: Errore:

en: Suggestions:
it: Suggerimenti:

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Change to:
it: Cambia in:

en: Occurs times:
it: Tempo impiegato:

en: Change this word
it: Cambia questa parola

en: Change
it: Cambia

en: Change ALL occurances of this word
it: Cambia tutte le occorrenze di questa parola

en: Change All
it: Cambia tutto

en: Ignore this word
it: Ignora questa parola

en: Ignore
it: Ignora

en: Ignore ALL occurances this word
it: Ignora TUTTE le occorrenze di questa parola

en: Ignore All
it: Ignora TUTTO

en: Add this word to your personal dictionary
it: Aggiungi questa parola al tuo dizionario personale

en: Add to Dic
it: Aggiungi al Dizionario

en: Close and Commit
it: Chiudi e Salva

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
it: Il controllo ortografico non è finito. Davvero devo chiudere e salvare i cambiamenti?

en: Close and Cancel
it: Chiudi e Cancella

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
it: Il controllo ortografico non è finito. Davvero devo chiudere e scartare i cambiamenti?

en: No errors found
it: Nessun errore trovato

en: Your personal dictionary was erased.
it: Il tuo dizionario personale è stato cancellato.

en: Dictionary Erased
it: Dizionario Cancellato

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
it: Il tuo dizionario personale è stato cancellato. Chiudi questa finestra e clicca ancora il pulsante "Controllo Ortografico" per iniziare il controllo ortografico.

en: Close this Window
it: Chiudi questa finestra

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
it: Il tuo dizionario personale è stato ri-criptato con successo.Ora torna al menu &quot;Opzioni Controllo Ortografico&quot; e fai ancora la tua scelta.

en: Successful re-encryption
it: Ri-criptazione avvennuta con successo

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
it: Il tuo dizionario personale è stato ri-criptato con successo.Chiudi questa finestra  e clicca ancora il pulsante "Controllo Ortografico" per iniziare il controllo ortografico.

en: Dictionary re-encrypted
it: Dizionario ri-criptato

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
it: Il tuo dizionario personale è stato criptato ed è ora memorizzato in un formato criptato.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
it: Il tuo dizionario personale è stato de-criptato ed è ora memorizzato come testo in chiaro.

en: No action requested.
it: Nessun cambiamento richiesto.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
it: Impostazioni di criptaggio del dizionario personale

en: Personal Dictionary
it: Dizionario Personale

en: No words in your personal dictionary.
it: Nessuna parola nel tuo dizionario personale.

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
it: Controlla ogni parola che desideri cancellare dal tuo dizionario.

en: %s dictionary
it: %s dizionario

en: Delete checked words
it: Cancella le parole selezionate

en: Edit your Personal Dictionary
it: Modifica il tuo dizionario personale

en: Please make your selection first.
it: Fai la tua scelta prima.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
it: Questo cripterà il tuo dizionario personale e lo memorizerrà in un formato criptato. Procedere?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
it: Questo decripterà il tuo dizionario personale e lo memorizerrà in un formato di testo in chiaro. Procedere?

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
it: Il tuo dizionario personale è crittato.

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
it: Questo aiuta a proteggere la tua privacy nel caso la webmail venisse compromessa e il tuo dizionario personale rubato. Attualmente è criptato con la tua password di accesso, rendendo difficile conoscere il contenuto del dizionario.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
it: Se dimentichi la tua password, il tuo dizionario personale diventerà inaccessibile e non sarà piu decriptabile. Se cambi la password SquirrelSpell ti chiederà di inserire la vecchia per ricriptare il dizionario con la nuova.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
it: Per favore decripta il mio dizionario personale e memorizzalo in un formato di testo in chiaro.

en: Change crypto settings
it: Cambia le impostazioni di criptaggio

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
it: Il tuo dizionario personale non è crittato.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
it: Se desideri puoi criptare il tuo dizionario personale per proteggere la tua privacy nel caso in cui la webmail venga compromessa e il file del tuo dizionario rubato. Il contenuto del file del dizionario criptato risulter&agrave; illeggibile e difficile da decriptare senza la chiave corretta (la tua password).

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
it: Se decidi di criptare il tuo dizionare personale, tieni presente che sarà codificato con la tua password. Se dimentichi la password della tua casella postale e l'amministratore te la cambia con un'altra, il tuo dizionale personale diventerà inutilizzabile e dovrai crearne uno nuovo. Comunque, se tu o il tuo amministratore di sistema cambia la password della tua casella postale ma hai ancora la vecchia password, potrai inserire la vecchia chiave e ricriptare il dizionario con la nuova.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
it: Per favore cripta il mio dizionario personale e memorizzalo in un formato criptato.

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
it: Cancellazione delle seguenti voci dal dizionario <strong>%s</strong>:

en: All done!
it: Tutto fatto!

en: Personal Dictionary Updated
it: Dizionario personale Aggiornato

en: No changes requested.
it: Nessun cambiamento richiesto.

en: Please wait, communicating with the server...
it: Per favore attendi; comunicazione in corso con il server...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
it: Per favore scegli quale dizionario ti piacerebbe usare per controllare l'ortografia di questo messaggio:

en: SquirrelSpell Initiating
it: Inizializzazione di SquirrelSpell

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
it: Impostazioni modificate a: %s con %s come dizionario di riferimento.

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
it: Uso del dizionario <strong>%s</strong> per il controllo ortografico.

en: International Dictionaries Preferences Updated
it: Aggiornamento delle preferenze internazionali del dizionario

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
it: Per favore controlla ogni dizionario internazioale disponibile che ti piacerebbe usare quando fai il controllo ortografico:

en: Make this dictionary my default selection:
it: Rendi questo dizionario come mia selezione di riferimento:

en: Make these changes
it: Esegui questi cambiamenti

en: Add International Dictionaries
it: Aggiungi i dizionari internazionali

en: Please choose which options you wish to set up:
it: Per favore scegli quali opzioni desideri stabilire:

en: Edit your personal dictionary
it: Modifica il tuo dizionario personale

en: Set up international dictionaries
it: Imposta il tuo dizionario internazionale

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
it: Cripta o decripta il tuo dizionario personale

en: Personal dictionary encryption options are not available
it: Opzioni di criptaggio del dizionario personale non disponibili

en: SquirrelSpell Options Menu
it: Menu opzioni SquirrelSpell

en: Translator
it: Traduttore

en: Saved Translation Options
it: Opzioni di traduzione memorizzate

en: Your server options are as follows:
it: Le tue scelte del server sono le seguenti:

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
it: Massimo di 150 parole tradotte, motore di traduzione fornito da Systran

en: Number of supported language pairs: %s
it: Numero di coppie di linguaggi supportati: %s

en: No known limits, powered by Systran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Translation Experts's InterTran

en: Number of supported languages: %s
it: Numero di linguaggi supportati: %s

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da Systran

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
it: Massimo 500 caratteri tradotti, per le traduzioni in Russo

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
it: Devi decidere anche se vuoi mostrare il riquadro di traduzione, e dove sarà collocato.

en: Select your translator:
it: Seleziona il tuo traduttore:

en: When reading:
it: Quando leggi:

en: Show translation box
it: Mostra il riquadro della traduzione

en: to the left
it: a sinistra

en: in the center
it: al centro

en: to the right
it: a destra

en: Translate inside the SquirrelMail frames
it: Traduci dentro il frame di SquirrelMail

en: Translation Options
it: Opzioni di traduzione

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
it: Quale traduttore dovrebbe essere usato quando hai i messaggi in un linguaggio differente?

en: %s to %s
it: %s in %s

en: Chinese, Simplified
it: Cinese, Semplificato

en: English
it: Inglese

en: Chinese, Traditional
it: Cinese, Tradizionale

en: Dutch
it: Olandese

en: French
it: Francese

en: German
it: Tedesco

en: Greek
it: Greco

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Korean
it: Coreano

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Russian
it: Russo

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Translate
it: Traduci

en: Brazilian Portuguese
it: Brasiliano Portoghese

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Croatian
it: Croato

en: Czech
it: Cecoslovacco

en: Danish
it: Danese

en: Filipino (Tagalog)
it: Filippino (Tagalog)

en: Finnish
it: Finlandese

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Icelandic
it: Islandese

en: Latin
it: Latino

en: Latin American Spanish
it: Spagnolo Latino Americano

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Polish
it: Polacco

en: Romanian
it: Rumeno

en: Serbian
it: Serbo

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Swedish
it: Svedese

en: Turkish
it: Turco

en: Welsh
it: Gallese

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: to English
it: in Inglese

en: from English
it: dall'Inglese

en: Interface language
it: Lingua Base

en: Translation direction
it: Opzioni di Traduzione

en: Arabic
it: Arabo

en: About SquirrelMail %s
it: Informazioni su SquirrelMail %s

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
it: SquirrelMail è il nome del programma che ti permette di accedere alla tua posta via web.

note: i18n: %s displays org_name variable value enclosed in () or empty string.
en: If you have questions about or problems with your mail account, passwords, abuse etc, please refer to your system administrator or provider%s.
it: Se hai domande o problemi con la tua casella email, password, abusi etc, contatta il tuo ammistratore di sistema o il provider %s.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: They can assist you adequately with these issues. The SquirrelMail Project Team cannot help you with that. The %shelp system%s provides answers to frequently asked questions.
it: Loro ti posso assistere adeguatamente con questi problemi. Il team di SquirrelMail non ti possono aiutare per questo. Il %ssistema di auto%s fornisce le risposte alle domande più comuni.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: SquirrelMail is a feature rich, standards compliant webmail application written in PHP. It was made by a group of volunteers united in the SquirrelMail Project Team and is released as open source, free software under the %sGNU General Public License%s.
it: SquirrelMail è un'applicazione webmail ricca di funzioni, rispetta gli standard ed è scritta in PHP. E' stata creata da un gruppo di volontari uniti nel Progetto SquirrelMail ed è rilasciata come open source, software libero sotto licenza %sGNU General Public License%s.

note: i18n: %s tags are used in order to remove html URL attributes from translation
en: For more information about SquirrelMail and the SquirrelMail Project Team, see %sthe SquirrelMail website%s.
it: Per ulteriori informazioni riguardo SquirrelMail e il Team del Progetto SquirrelMail, visita %sil sito di SquirrelMail%s.

en: System information
it: Informazioni systema

en: You are using SquirrelMail version: %s
it: Stai usando la versione di SquirrelMail: %s

en: The administrator installed the following plugins:
it: L'amministratore ha installato i seguenti plugin:

en: none installed
it: nessuno installato

en: Nothing to search
it: Niente da ricercare!

note: i18n: The %s represents the service provider's name
en: The %s logo
it: Il logo %s

en: Add New Identity
it: Aggiungi una nuova identit&agrave;

en: Received
it: Ricevuto

en: Compose Preferences
it: Preferenze composizione

en: Accessibility Preferences
it: Preferenze accessibilit&agrave;

en: Folder list should automatically %srefresh%s.
it: La lista delle cartelle dovrebbe essere %saggiornata%s automaticamente.

en: This page should automatically %srefresh%s.
it: Questa pagina dovrebbe %saggiornarsi%s automaticamente.

en: Control the behaviour and layout of writing new mail messages, replying to and forwarding messages.
it: Controlla il comportamento ed il layout per la scrittura delle nuove email, delle risposte e dei messaggi inoltrati.

en: You can configure features that improve interface usability.
it: Puoi configurare funzionalit&agrave; che aumentano l'usabilit&agrave; dell'interfaccia.

en: Welcome to %s. Please supply your full name and email address.
it: Benvenuto in %s. Perfavore fornisci il tuo nome e il tuo indirizzo email.

en: Read Receipt
it: Ricevuta di lettura

en: deleted
it: cancellati

en: answered
it: risposta

en: draft
it: bozza

en: flagged
it: in evidenza

en: Status
it: Stato

en: View as plain text
it: Visualizza come testo

en: View as HTML
it: Visualizza come HTML

en: There must be at least one criteria to search for
it: Deve esserci almeno un criterio di ricerca

en: Error in criteria argument
it: Errore di sintassi negli argomenti

en: (Illegal date)
it: (Data illegale)

en: (Wrong date)
it: (Data non corretta)

en: (Missing argument)
it: (Argomento mancante)

en: (Spurious argument)
it: (Argomento spurio)

en: Missing
it: Mancante

en: Standard Search
it: Ricerca standard

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Add New Criteria
it: Aggiungi nuovo criterio

en: Remove Excluded Criteria
it: Rimuovi criteri esclusi

en: Remove All Criteria
it: Rimuovi tutti i criteri

en: Not
it: Non

en: Answered
it: Risposta

en: Before
it: Prima

en: Message Body
it: Corpo del messaggio

en: Deleted
it: Cancellato

en: Draft
it: Bozza

en: Flagged
it: In evidenza

en: Sent By
it: Inviato da

en: Header Field
it: Campo intestazione

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Larger Than
it: Più grande di

en: Old
it: Vecchio

en: On
it: Il

en: Recent
it: Recente

en: Seen
it: Visto

en: Sent Before
it: Inviato prima

en: Sent On
it: Inviato il

en: Sent Since
it: Inviato dal

en: Since
it: Dal

en: Smaller Than
it: Più piccolo di

en: Subject Contains
it: Oggetto contiene

en: Header and Body
it: Intestazioni e corpo

en: Sent To
it: Inviato a

en: And In
it: E in

en: Or In
it: Oppure in

en: And
it: E

en: Or
it: O

en: No RPC action given
it: Nessuna azione RPC specificata

en: No deletion ID given
it: Nessun ID di cancellazione specificato

en: No mailbox given
it: Nessuna casella specificata

en: RPC action not understood
it: Azione RPC non compresa

en: Personal Address Book
it: Rubrica personale

en: Unknown field name: %s
it: Nome campo sconosciuto: %s

en: PHP install does not have LDAP support.
it: L'installazione PHP non ha il supporto LDAP.

en: Removing entry from address book failed
it: Rimozione voce dalla rubrica fallita.

en: LDAP rename is not supported by used protocol version
it: La rinomina LDAP non è supportata dalla versione del protocollo usata

en: LDAP rename is not supported by used LDAP library. You can't change nickname
it: La rinomina LDAP non è supportata dalla libreria LDAP in uso. Non puoi cambiare nickname

en: LDAP rename failed
it: Rinomina LDAP fallita

en: Unable to remove some field values
it: Impossibile rimuovere alcuni valori

en: Unable to rename user "%s" to "%s"
it: Impossibile rinominare l'utente "%s" in "%s"

en: Global Address Book
it: Rubrica globale

en: Error initializing other address books.
it: Errore nell'inizializzazzione di altre rubriche.

en: Unknown address book backend
it: Backend rubrica sconosciuto

en: Could not open temporary file to store attachment. Contact your system administrator to resolve this issue.
it: Impossibile aprire un file temporaneo per memorizzare l'allegato. Per favore contatta il tuo amministratore per risolvere il problema.

en: Illegal filesystem access was requested
it: E' stato richesto un accesso al filesystem illegale

en: Illegal folder name.
it: Nome cartella illegale.

en: The name may not contain any of the following: %s
it: Il nome potrebbe non contenere uno dei seguenti: %s

en: Please select a different name.
it: Perfavore scegli un nome differente.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella a cui sottoscriverti. Scegliene una.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
it: Non hai selezionato una cartella da cui toglire la sottoscrizione. Scegliene una.

en: Possible reason:
it: Ragione possibile:

en: ERROR: Bad function call.
it: ERRORE: Richiamo funzione non corretto

en: Reason:
it: Ragione:

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
it: TLS è attivo, ma questa versione di PHP non supporta i socket TLS oppure manca l'estensione openssl.

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used IMAP server does not support STARTTLS.
it: IMAP STARTTLS è abilitato nella configurazione di SquirrelMail, ma il server IMAP usato non supporta STARTTLS.

en: Unable to start TLS.
it: Impossibile avviare TLS

en: IMAP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
it: IMAP STARTTLS è abilitato nella configurazione di SquirrelMail, ma la versione PHP usata non supporta le funzioni che permetto la crittazione su socket aperti.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
it: La tua casella email non è su questo server. Prova un server differente o consulta il tuo amministratore di sistema

note: i18n: Name of Trash folder
en: Trash
it: Cestino

note: i18n: Name of Drafts folder
en: Drafts
it: Bozze

en: Unknown recipient
it: Destinatario sconosciuto

en: Flag
it: Evidenzia

en: Unflag
it: De-evidenzia

en: Undelete
it: Ripristina

en: Bypass Trash
it: Evita cestino

en: Copy
it: Copia

en: unavailable
it: non disponibile

en: Error
it: Errore

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
it: SquirrelMail verrà terminato per causa di un errore

en: Secure SMTP (TLS) is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support it.
it: SMTP sicuro (TLS) è abilitato nella configurazione di SquirrelMail, ma la versione PHP usata non lo supporta.

en: TLS session is already activated.
it: La sessione TLS è gia attivata.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used SMTP server does not support it
it: SMTP STARTTLS è abilitato nella configurazione di SquirrelMail, ma il server SMTP usato non lo supporta.

en: SMTP STARTTLS is enabled in SquirrelMail configuration, but used PHP version does not support functions that allow to enable encryption on open socket.
it: SMTP STARTTLS è abilitato nella configurazione di SquirrelMail, ma la versione PHP usata non supporta le funzioni che permetto la crittazione su socketa aperti.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 10 (Disable server thread sort) to true).
it: Esegui "configure", scegli l'opzione 4 (Opzioni generali) e imposta l'opzione 10 (Disabilita ordinamento discussione lato server) a true).

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 11 (Disable server-side sorting) to true.
it: Esegui "configure", scegli l'opzione 4 (Opzioni generali) e imposta l'opzione 11 (Disabilita ordinamento lato server) a true).

en: Your used charset is not supported by your IMAP server.
it: Il charset che hai usato non è supportato dal server IMAP.

en: Run "configure", choose option 4 (General options) and set option 12 (Allow server charset search) to false) or choose option 10 (Language settings) and set option 2 (Default charset) to a charset supported by your IMAP server.
it: Esegui "configure", scegli l'opzione 4 (Opzioni generali) e imposta l'opzione 12 (Permetti ricerca charset server) a false oppure segli l'opzione 10 (Impostazioni lingua) e imposta l'opzione 2 (Charset di default) ad un charset supportato dal tuo server IMAP.

en: Out of quota error.
it: Errore fuori quota.

en: An error occured when SquirrelMail appended a message to the mailbox as listed in this message.
it: E' occorso un errore quando SquirrelMail ha aggiunto un messaggio alla casella come elencato in questo messaggio.

en: Your IMAP server returned an error.
it: Il server IMAP ha ritornato un errore.

en: IMAP server closed the connection.
it: Il server IMAP ha chiuso la connessione.

en: Not used
it: Non usato

en: Access Keys For Top Menu (All Screens)
it: Tasti di accesso per Menu principale (Tutte le schermate)

en: Access Keys For Message List Screen
it: Tasti di accesso per Schermata lista messaggi

en: Show All/Paginate
it: Mostra tutti/Pagina

en: Thread View/Unthreaded View
it: Vista per discussione/Vista normale

en: Move To
it: Sposta in

en: Toggle Selected
it: Inverti selezionati

en: Access Keys For Read Message Screen
it: Tasti di accesso per Schermata lettura messaggio

en: As Attachment
it: Come allegato

en: Access Keys For Compose Screen
it: Tasti di accesso per Schermata composizione

en: Browse
it: Sfoglia

en: Attach
it: Allega

en: Delete Selected Attachments
it: Cancella gli allegati selezionati

en: Access Keys For Folder List Screen
it: Tasti di accesso per Schermata lista cartelle

en: Refresh/Check Mail
it: Aggiorna/Controlla posta

en: Purge Trash
it: Svuota cestino

en: Access Keys For Options Screen
it: Tasti di accesso per Schermata opzioni

en: General Message Composition
it: Composizione generale messaggi

en: Pop-up window
it: Finestra di popup

en: In-page
it: In-pagina

en: Replying and Forwarding Messages
it: Rispondendo e inoltrando i Messaggi

en: Strip signature when replying
it: Togli firma sulle risposte

en: Skin
it: Sfondo

en: Icon Theme
it: Tema icone

en: Default font style
it: Stile caretteri default

en: Font style
it: Stile caratteri

en: Font size
it: Dimesione caratteri

en: Default font size
it: Dimensione caratteri default

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
it: Abilita evidenziazione righe al passaggio del mouse

en: Show Flag / Unflag Buttons
it: Mostra pulsanti seleziona/deseleziona

en: Enable Message Copy Buttons
it: Abilita i pulsanti copia messaggio

en: Use Compact Page Selector
it: Usa selettore pagine compatto

en: Show Names Instead of Email Addresses
it: Mostra nomi al posto degli indirizzi email

en: Custom Date Format
it: Formato data personalizzato

en: (Uses format of PHP date() function)
it: (Usa il formato della funzione date() di PHP)

en: Message Display Options
it: Opzioni visualizzazione messaggi

en: Height of inline frame
it: Altezza del frame inline

en: Show 'Delete &amp; Prev/Next' Links
it: Mostra link 'Cancella &amp; Precedente/Successivo'

en: Address Book Display Options
it: Opzioni visualizzazione rubrica

en: Number of Addresses per Page
it: Numero di indirizzi per pagina

en: Translate Special Folders
it: Traduci cartelle speciali

en: Save Replies with Original Message
it: Salva risposte con messaggio originale

en: %d Minute | %d Minutes
it[0]: %d Minuto
it[1]: %d Minuti

en: Show only subscribed folders
it: Mosta solo cartelle sottoscritte

en: IMAP Connection Security
it: Sicurezza connessione IMAP

en: Plain text connection
it: Connessione testuale (in chiaro)

en: Secure IMAP (TLS) connection
it: Connessione IMAP sicura (TLS)

en: IMAP STARTTLS connection
it: Connessione IMAP STARTTLS

en: Requires higher PHP version and special functions. See SquirrelMail documentation.
it: Richiede una versione maggiore di PHP e funzioni speciali. Vedi documentazione di SquirrelMail.

en: SMTP Connection Security
it: Sicurezza connessione SMTP

en: Disable server-side sorting
it: Disabilita l'ordinamento lato server

en: Disable server-side thread sorting
it: Disabilita l'ordinamento per discussione lato server

en: Search functions
it: Funzioni di ricerca

en: Only basic search
it: Solo ricerca base

en: Only advanced search
it: Solo ricerca avanzata

en: Both search functions
it: Entrambe le funzioni di ricerca

en: Time Zone Configuration
it: Configurazione fuso orario

en: Standard GNU C time zones
it: Fuso orario GNU C standard

en: Strict time zones
it: Fuso orario ristretto

en: Custom GNU C time zones
it: Fuso orario GNU C personalizzato

en: Custom strict time zones
it: Fuso orario ristretto personalizzato

en: Size of username field
it: Dimensione campo username

en: Size of key field
it: Dimensione campo chiave

en: Size of value field
it: Dimensione campo valore

en: Show alternative language names
it: Mostra nomi lingue alternativi

en: Enable aggressive decoding
it: Abilita decodifica aggressiva

en: Tweaks
it: Aggiustamenti

en: Use icons
it: Usa icone

en: Use inline frames with HTML mails
it: Usa frame inline con le email HTML

en: Use PHP recode functions
it: Usa funzioni PHP recode

en: Use PHP iconv functions
it: Usa funzioni PHP iconv

en: Allow remote configuration test
it: Permetti test di configurazione remoto

en: Address book file line length
it: Lunghezza riga file della rubrica

en: Templates
it: Temi

en: Default font set
it: Caratteri di default

en: Default template
it: Tema di default

en: Fallback template
it: Tema alternativo

en: Warnings were reported in your setup:
it: Ci sono degli avvertimenti nella tua configurazione:

en: %d warning(s) reported.
it: %d avvertimenti segnalati.

en: Show System Specifications
it: Mostra specifiche sistema

en: my email account
it: il mio account email

en: You must type in a new password.
it: Devi inserire una nuova password.

en: You must also type in your new password in the verify box.
it: Devi inserire la tua nuova password nel campo di verifica.

en: Your new password does not match the verify password.
it: La nuova password e la verifica password non corrispondono.

en: You must type in your current password.
it: Devi inserire la tua password attuale.

en: Your current password is not correct.
it: La password corrente non è corretta.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
it: La nuova password deve essere lunga da %s a %s caratteri.

en: Your new password contains invalid characters.
it: La nuova password contiene caratteri non validi.

en: Change Password
it: Cambia password

en: Current Password:
it: Password attuale:

en: New Password:
it: Nuova password:

en: Verify New Password:
it: Verifica nuova password:

en: Use this to change your email password.
it: Usa questo per cambiare la password della tua email.

note: i18n: is displayed after "Successfully Saved Options:"
en: User's Password
it: Password utente:

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
it: La configurazione corrente richiede il supporto LDAP in PHP.

en: Plugin is not configured correctly.
it: Plugin non configurato correttamente.

en: Setting of LDAP connection option %s to value %s failed.
it: Impostazione opzione connessione LDAP %s al valore %s fallita.

en: Incorrect LDAP connection option: %s
it: Opzione connessione LDAP non corretta: %s

en: Current PHP LDAP extension does not allow use of ldap_set_option() function.
it: L'estensione PHP LDAP corrente non permette l'uso della funzione ldap_set_option().

en: Unable to use TLS.
it: Impossibile usare TLS.

en: Error: %s
it: Errore: %s

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
it: Impossibile usare LDAP TLS nelle impostazioni correnti.

en: Unable to bind to LDAP server.
it: Impossibile effettuare il bind sul server LDAP.

en: Server replied: %s
it: Il server ha risposto: %s

en: Unable to find user's password attribute.
it: Impossibile trovare l'attributo password utente.

en: Unable to rebind to LDAP server.
it: Impossibile effettuare il rebind sul server LDAP.

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
it: Il server LDAP usa un attributo differente per memorizzare la password utente.

en: Unable to connect to LDAP server.
it: Impossibile connettersi al server LDAP.

en: Unable to find user's DN.
it: Impossibile trovare il DN dell'utente.

en: Search error.
it: Errore ricerca.

en: Multiple userid matches found.
it: Trovate corrispondeze di userid multiple.

en: ldap_get_dn error.
it: errore ldap_get_dn.

en: Unsupported crypto: %s
it: Crittografia non supportata: %s

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
it: L'estesione PHP mhash è mancante o non supporta la crittografia selezionata.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
it: La libreria crypt di sistema non ha il supporto alla crittazione DES standard.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
it: La libreria crypt di sistema non ha il supporto MD5.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
it: La libreria crypt di sistema non ha il supporto alla crittazione DES estasa.

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
it: La libreria crypt di sistema non ha il supporto Blowfish.

en: unknown
it: sconosciuto

en: Unable to validate user's password.
it: Impossibile validare la password dell'utente.

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
it: Blowfish non è supportato dalla libreria di crittazione di sistema del webserver.

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
it: MD5 non è supportato dalla libreria di crittazione di sistema del webserver.

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
it: DES esteso non è supportato dalla libreria di crittazione di sistema del webserver.

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
it: DES standard non è supportato dalla libreria di crittazione di sistema del webserver.

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
it: Estensione PHP Curl NON disponibile! Impossibile cambiare la password!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
it: Impossibile cambiare la password! (L'utente è 'Auto Configurabile' ?) (401)

en: Cannot change password!
it: Impossibile cambiare password!

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
it: Impossibile connettersi al server database, riprova più tardi!

en: Database not found on server
it: Database non trovato sul server

en: SQL call failed, try again later.
it: Richesta SQL fallita, riprova più tardi.

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
it: Trovate voci di login duplicate, impossibile cambiare password!

en: Password change was not successful!
it: Modifica password no ha avuto successo!

en: Plugin is unable to use PHP Pear DB libraries. PHP Pear includes must be available in your PHP include_path setting.
it: Il plugin non riesce ad utilizzare le librerie PHP Pear DB. Gli include di PHP Pear devono essere disponibili nel tuo include_path di PHP.

en: Required change password backend configuration options are missing.
it: Le configurazioni per il backend di cambio password sono mancanti.

en: Connection error: %s
it: Errore connessione: %s

en: Invalid table name: %s
it: Nome tabella non valido: %s

en: User table is empty.
it: La tabella utente è vuota.

en: Invalid uid field.
it: Campo uid non valido.

en: Invalid password field
it: Campo password non valido

en: Invalid domain field
it: Campo dominio non valido

en: Query failed: %s
it: Query fallita: %s

en: Unable to find user in user table.
it: Impossibile trovare l'utente nella tabella utenti

en: Too many matches found in user table.
it: Troppe corrispondenze trovate nella tabella utenti.

en: Unable to detect password crypto algorithm.
it: Impossibile rilevare l'algoritmo di crittazione password.

en: Unable to encrypt new password.
it: Impossibile crittare la nuova password.

en: Unable to set new password: %s
it: Impossibile impostare la nuova password: %s

en: Unable to use digest-md5 crypto.
it: Impossibile usare la crittografia digest-md5.

en: Closing Connection
it: Chiusura connessione

en: Connecting to Password Server
it: Connessione al server delle password

en: No valid backend defined.
it: Non è stato definito un backend valido.

en: Incorrent path to vmail.inc file.
it: Percorso del file vmail.inc non corretto.

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
it: File vmail.inc non valido o corrotto.

en: Invalid user.
it: Utente non valido.

en: Empty domain
it: Dominio vuoto

en: Empty domain password
it: Password di dominio vuota

en: Empty username
it: Username vuoto

en: Empty new password
it: Nuova password vuota

note: i18n: %s shows executed fortune cookie command.
en: Unable to execute "%s".
it: Impossibile eseguire "%s".

en: Server Capability response:
it: Risposta capability del server:

en: Select the IMAP commands you would like to run. Most commands require a selected mailbox so the select command is already setup. You can clear all the commands and test your own IMAP command strings. The commands are executed in order. The default values are simple IMAP commands using your default_charset and folder_prefix from SquirrelMail when needed.
it: Seleziona i comandi IMAP che vuoi eseguire. Molti comandi richiedono una casella di posta selezionata quindi sono gia pre impostati. Puoi ripulire i comandi e testare le stringhe IMAP che desideri. I comandi vengono eseguiti in ordine. I valori di default sono comandi semplici IMAP che usano il tuo default_charset e folder_prefix di SquirrelMail dove richiesto.

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
it: NOTA: Questi comandi sono reali, ogni cambiamento sarà fatto sul tuo account email.

en: Select
it: Seleziona

en: Test Name
it: Testa nome

en: IMAP command string
it: stringa comando IMAP

en: Request:
it: Richiesta:

en: Execution time:
it: Tempo di esecuzione:

en: Mailing Lists
it: Mailing List

en: Manage the (non-RFC-compliant) mailing lists that you are subscribed to for the purpose of providing one-click list replies when responding to list messages.
it: Gestisce (non RFC standard) mailling list che hai sottoscritto con lo scopo di fornire risposte con singolo click quando rispondi ai messaggi della lista.

en: No POP3 servers configured yet.
it: Nessun server POP3 attualmente configurato.

en: Click here to go to the options page.
it: Clicca qui per andare alla pagina delle opzioni.

en: Fetching from %s
it: Prelievo da %s

en: Can't get mailbox status:
it: Impossibile ottenere lo stato della casella email:

en: Fetching list of messages...
it: Prelievo lista messaggi...

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
it[0]: Login OK: Inbox contiene %s messaggio
it[1]: Login OK: Inbox contiene %s messaggi

en: Fetching message %s.
it: Prelievo messaggio %s.

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Authentication type:
it: Tipo di autenticazione:

en: APOP or USER
it: APOP o USER

en: Connection type:
it: Tipo connessione:

en: Plain text
it: Testo (in chiaro)

en: Use TLS
it: Usa TLS

en: Use StartTLS
it: Usa StartTLS

en: View Message Details
it: Visualizza i dettagli del messaggio

en: New Mail Options
it: Opzioni nuove email

en: Based on the Folder Preferences option &quot;Enable Unread Message Notification&quot;, you can be notified when new messages arrive in your account.
it: Secondo l'opzione &quot;Abilita notifica messaggi non letti&quot; in Opzioni cartelle, verrai avvisato quando un nuovo messaggio arriva nella tua casella.

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in one of your folders (requires JavaScript).
it: Selezionando l'opzione %s abiliterai la visuallizzazione di una finestra popup quando arriva una nuova email in una delle tue cartelle (richiede JavaScript).

en: Selecting the %s option will change the browser title bar to let you know when you have new mail (requires JavaScript and may only work in some browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
it: L'opzione %s cambierà il titolo in alcuni browser per farti sapere quando hai nuova posta (richiede JavaScript e funziona solo con alcuni browser). Questo ti dirà sempre se hai nuova posta, anche se hai %s abilitato.

en: Follow folder preferences
it: Segui preferenze cartelle

en: All folders
it: Tutte le cartelle

en: Special folders
it: Cartelle speciali

en: Regular folders
it: Cartelle normali

en: Check for new messages in:
it: Controlla nuovi messaggi in:

en: uploaded media file
it: file audio caricato

en: none
it: nessuno

en: Upload Media File:
it: Carica file audio:

en: Uploaded Media File:
it: File audio caricato

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
it: Il file audio %s sarà rimosso se carichi un'altro file.

note: i18n: %s inserts the organisation name (typically SquirrelMail)
en: %s notice:
it: %s nota:

en: Warning
it: Attenzione

en: There are some restrictions in Sent Subfolder options.
it: Ci sono delle restrizioni nelle opzioni delle sottocartelle posta inviata.

en: Sent subfolders options are misconfigured.
it: Opzioni sottocartelle posta inviata mal-configurate.

en: Save emails submitted to SpamCop:
it: Salva email inviate a SpamCop:

en: SpamCop reporting
it: Report SpamCop

en: Your %s dictionary is encrypted with password that differs from your current password.
it: Il dizionario %s è crittato con una password differente da quella attuale.

en: Invalid SquirrelSpell module.
it: Modulo SquirrelSpell non valido.

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: SquirrelSpell error.
it: Errore di SquirrelSpell.

en: Found %d error | Found %d errors
it[0]: Trovato %d errore
it[1]: Trovati %d errori

en: Using %s dictionary for spellcheck.
it: Uso del dizionario %s per il controllo ortografico.

en: Translation Theme:
it: Tema di traduzione:

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
it: Il motore di traduzione selezionato è disattivo. Aggiorna le tue preferenza di traduzione.

en: Translation Preferences
it: Preferenze traduzione

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
it: Massimo 25 kilobytes tradotti, motore di traduzione fornito da Systran

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
it: Limite sconosciuto, motore di traduzione fornito da GPLTrans (free, open source)

en: Transliterate unknown words:
it: Traduci le parole che non conosci:

en: When composing:
it: Quando componi:

en: Not yet functional, currently does nothing
it: Non ancora attivo, attualmente non fà niente

en: Update Address
it: Aggiorna indirizzo

en: Add to Address Book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Add Address
it: Aggiungi indirizzo

en: Address book is empty
it: La rubrica &egrave; vuota

en: Compose To
it: Componi A

en: Address book search
it: Ricerca rubrica

en: New attachment
it: Nuovo allegato

en: Max.
it: Massimo.

en: Receipts
it: Ricevute

en: SquirrelMail notice messages
it: Messaggi di avviso di SquirrelMail

en: Category:
it: Categoria:

en: Tip:
it: Suggerimento:

en: More info:
it: Ulteriori informazioni:

en: No folders were found to unsubscribe from.
it: Non sono state trovate cartelle da cui rimuovere la sottoscrizione.

en: No folders were found to subscribe to.
it: Non sono state trovate cartelle da sottoscrivere.

en: Check Mail
it: Controlla posta

en: Message Flags
it: Evidenze messaggio

en: Attachment
it: Allegato

en: Click here to change the sorting of the message list
it: Clicca qui per cambiare l'ordinamento della lista messaggi

en: Add/Edit
it: Aggiungi/Modifica

en: Rule Conditions
it: Condizioni regola

en: Identifying Name
it: Identificazione del nome

en: To or cc
it: A o cc

en: Other
it: Altro

en: Save Changes
it: Salva modifiche

en: Requested
it: Richiesto

en: Send Read Receipt Now
it: Invia ricevuta di lettura ora

en: Viewing HTML formatted email
it: Visualizzazione email in formato HTML

en: Delete &amp; Previous
it: Cancella &amp; Precedente

en: Use your web browser's Print button or File -&gt; Print menu option to print this email. Afterwards, you can close this browser window again to return to SquirrelMail.
it: Usa il pulsante Stampa del tuo browser oppure il menu File -&gt; Stampa per stampare questa email. Dopodiche puoi chiudere questa finestra e ritornare a SquirrelMail.

en: and subfolders
it: e sottocartelle

en: Exclude
it: Escludi

en: Fold
it: Raggruppa

en: Unfold
it: Espandi

en: Forget
it: Dimentica

en: Email
it: E-mail

en: Additional Info
it: Informazioni supplementari

en: Folder List
it: Lista cartelle

en: Open All
it: Apri tutti

en: Close All
it: Chiudi tutti

en: The SquirrelMail logo
it: Il logo di SquirrelMail

en: OR
it: O

en: Reset
it: Reimposta

en: Reorder indexes
it: Riordina indici

en: Add an index
it: Aggiungi un indice

note: i18n: The parameters are: subject, sender, and date.
en: %s from %s on %s
it: %s da %s il %s

en: Expand Header
it: Espandi intestazione

en: Collapse Header
it: Raggruppa intestazione

en: Message Preview
it: Anteprima messaggio

en: Delivery error report
it: Rapporto errore di consegna

en: Undelivered Message Headers
it: Intestazioni del messaggio non consegnato

en: This image has been removed for security reasons
it: Immagine rimossa per ragioni di sicurezza
