twc_weather 1.3p3b-rc2 - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Tonight
it: Stasera

en: Tomorrow night
it: Domani sera

en: Monday
it: Lunedi

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdi

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Options
it: Opzioni

en: TWC Weather
it: Tempo TWC

en: Edit Location
it: Pubblichi La Posizione

en: Add Location
it: aggiunga una locazione

en: New
it: Nuovo

en: Done
it: Fatto

en: For the location, you can enter a US Zip code, a city, state/country (or some combination to search). For example you could use either: "94521", "San Francisco, CA", "New York", "Rome, Italy", etc.
it: Per la posizione, potete impostare un codice del postale degli Stati Uniti, una città, statti/paese (ouna certa combinazione da cercare). Per esempio potreste usare uno:"94521", "San Francisco, CA", "New York", "Roma, Italy", etc.

en: Location:
it: Ubicación:

en: * choose one!
it: * Selezionane una!

en: * location not found, try again!
it: * località non trovata, riprova!

en: Display Position:
it: Posizione Di Esposizione:

en: Above folder list
it: Sopra la lista del cartelle

en: Below folder list
it: Sotto la lista del cartelle

en: Cache Time:
it: Tempo del nascondiglio:

en: Select which of the following information you want displayed for this location:
it: Selezioni che di seguenti informazioni desiderate visualizzato per questa posizione:

en: Weather Icon:
it: Icona Del Tempo:

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Feels Like:
it: Sensazione:

en: Conditions:
it: Circostanze:

en: UV Index:
it: Indice UV:

en: Wind:
it: Vento:

en: Dew Point:
it: Punto di rugiada:

en: Humidity:
it: Umidità:

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: Barometer:
it: Barometro:

en: Forecast:
it: Previsione:

en: Extended Forecast Days:
it: Giorni Estesi Di Previsione:

en: Metric SI Units:
it: Unità Metriche di SI:

en: The following options are to control the appearance of the display
it: Le seguenti opzioni devono controllare l'apparenza dell'esposizione

en: box. If the field is left blank, the default values will be used. In
it: scatola. Se il campo è lasciato in bianco, i valori di difetto saranno usati. In

en: the case of the colors, the default values are based on the current
it: il caso dei colori, i valori di difetto è basato sulla corrente

en: theme.
it: tema

en: Show this location:
it: Mostri questa posizione:

en: Narrow Forecast:
it: Previsione Dello Stretto:

en: Box Width:
it: Larghezza della scatola:

en: Margin - Right:
it: Margine - Di destra:

en: Margin - Left:
it: Margine - Lasciato:

en: Margin - Top:
it: Margine - Parte superiore:

en: Margin - Bottom:
it: Margine - Parte inferiore:

en: Color - Background:
it: Colore - Priorità bassa:

en: Color - Foreground:
it: Colore - Priorità alta:

en: Color - Labels:
it: Colore - Etichette:

en: Color - Values:
it: Colore - Valori:

en: Submit
it: Presenti

en: Cancel
it: Annullamento

en: Changes saved.
it: Cambiamenti salvati.

en: Add a new location to get started
it: Aggiunga una nuova posizione per ottenere iniziato

en: Edit
it: Pubblichi

en: Delete
it: Cancellazione:

en: Hide
it: Pellame

en: Show
it: Esposizione

en: Location: <b>%s</b>
it: Località: <b>%s</b>

en: Setup the weather displaying options. You can add all the cities you want to monitor as well as various options to display.
it: Installi il tempo che visualizza le opzioni. Potete aggiungere tutte le città che desiderate controllare così come le varie opzioni per visualizzare.
