avelsieve 1.0.1 - en to it translation catalogue (192 entries)

en:  Also keep a copy in INBOX, marked as deleted.
it:  Tieni anche una copia in INBOX, marcata come eliminata.

en:  Also notify using the method
it: Avvisami usando il metodo

en:  Then <strong>STOP</strong> processing rules.
it:  Quindi, <strong>SMETTI</strong> di processare regole.

en:  bigger
it:  pi&ugrave; grande

en:  smaller
it:  pi&ugrave; piccola

en: (Probably the script is size null).
it: (Probabilmente la dimensione dello script &egrave; nulla).

en: <em>all</em> of the following mail headers match:
it: <em>tutte</em> le seguenti intestazioni corrispondono:

en: <em>any</em> of the following mail headers match:
it: <em>uno qualsiasi</em> delle seguenti intestazioni corrisponde:

en: <em>discard</em> it.
it: <em>scartalo</em>.

en: <em>file</em> it into the folder <strong>
it: <em>inseriscilo</em> nella cartella <strong>

en: <em>keep</em> it.
it: <em>tienilo</em>.

en: <em>redirect</em> it to the email address
it: <em>redirezionalo</em> all'indirizzo

en: <em>reject</em> it, sending this excuse back to the sender:
it: <em>rifiutalo</em>, mandando le scuse al mittente:

en: <p>You have chosen to keep every mail. This is the default action anyway, so you might want to start over with a rule that makes more sense. Select &quot;finished&quot; to save this rule nonetheless.</p>
it: <p>Hai scelto di tenere ogni mail. Questa, ad ogni modo, &egrave; l'azionepredefinita, quindi potresti voler ricomiciare con una regola piùsignificativa. Selezione &quot;finito&quot; per salvare questa regola comunque.</p>

en: AND (Every item must match)
it: AND (Ogni elemento deve corrispondere)

en: Action
it: Azione

en: Add New Rule
it: Aggiungi Nuova Regola

en: Add SPAM Rule
it: Aggiungi Regola di SPAM

en: Add Spam Rule
it: Aggiungi Regola di Spam

en: Add a New Rule
it: Aggiungi Nuova Regola

en: Additional Actions
it: Azioni Aggiuntive

en: Address Match
it: Corrispondenza Indirizzo

en: Addresses: Only reply if sent to these addresses:
it: Indirizzi: Rispondi solo se spedita a questi indirizzi:

en: Advanced Spam Filter...
it: Filtro Spam Avanzato...

en: All Messages
it: Tutti i Messaggi

en: All incoming mail is checked for unsolicited commercial content (SPAM) and marked accordingly. This special rule allows you to configure what to do with such messages once they arrive to your Inbox.
it: Tutta la posta in ingresso viene controllata per contenuti commercialinon richiesti (SPAM) e marcata di conseguenza. Questa regola specialeti permette di configurare cosa fare con tali messaggi una volta che arrivano alla tua casella.

en: All messages considered as <strong>SPAM</strong> (unsolicited commercial messages)
it: Tutti i messaggi considerati <strong>SPAM</strong> (messaggi commercialinon richiesti)

en: All your rules have been deleted
it: Tutte le tue regole sono state cancellate

en: Also keep a local copy.
it: Mantieni anche una copia locale.

en: Also keep copy in INBOX, marked as deleted.
it: Tieni anche una copia in INBOX, marcata come eliminata.

en: Apply Changes
it: Applica i Cambiamenti

en: Body Match
it: Corrispondenza Corpo

en: Cancel
it: Annulla

en: Choose what to do when this rule triggers, from one of the following:
it: Scegli cosa fare quando la regola scatta, da una delle seguenti:

en: Clear this Form
it: Ripulisci il Modulo

en: Condition
it: Condizione

en: Configure Anti-SPAM Protection
it: Configura Protezione Anti-SPAM

en: Confirmation
it: Conferma

en: Could not get SIEVE script from your IMAP server
it: Impossibile prelevare gli script SIEVE dal tuo server IMAP

en: Could not log on to timsieved daemon on your IMAP server
it: Non ho potuto accedere al demone timsieved sul tuo server IMAP

en: Could not set active script on your IMAP server
it: Impossibile impostare lo script attivo sul tuo server IMAP

en: Created:
it: Creata:

en: Current Mail Filtering Rules
it: Regole Filtraggio Mail Attuali

en: Days: Reply message will be resent after
it: Giorni: I messaggi di risposta saranno rispediti dopo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Selected
it: Elimina Selezionate

en: Description of Rule
it: Descrizione della Regola

en: Destination
it: Destinazione

en: Discard
it: Scarta

en: Discard SPAM message. You will get no indication that the message ever arrived.
it: Scarta i messaggi di SPAM. Non avrai indicazioni che il messaggio siamai arrivato.

en: Discard Silently
it: Scarta silenziosamente

en: Display as:
it: Mostra come:

en: Duplicate
it: Duplica

en: Edit
it: Modifica

en: Editing Mail Filtering Rule
it: Modifica Regole di Filtraggio Posta

en: Email notification
it: Avviso via Email

en: Error Encountered
it: Errori Verificatisi

en: Filters
it: Filtri

en: Finished
it: Finito

en: For <strong>ALL</strong> incoming messages;
it: Per <strong>TUTTI</strong> i messaggi in arrivo;

en: Header Match
it: Corrispondenza Intestazione

en: Help: Valid variables are:
it: Aiuto: Le variabili valide sono:

en: Here you can add or delete filtering rules for your email account. These filters will always apply to your incoming mail, wherever you check your email.
it: Qui puoi aggiungere o eliminare regole di filtraggio per la tua posta.Questi filtri verranno sempre applicati alla tua posta in ingresso, daqualsiasi posto tu la controlli.

en: High
it: Alta

en: I will get back to you as soon as I return.
it: Ti risponder&ograve; al mio ritorno.

en: If
it: Se

en: If this is what you wanted, select Finished. You can also start over or cancel adding a rule altogether.
it: Se questo &egrave; ci&ograve; che volevi, seleziona Finito. Puoi sempre ricominciare o tornare indietro a modificare qualcosa.

en: If this rule matches, do not check any rules after it.
it: Se questa regola corrisponde, non controllare altre regole dopo di essa.

en: Illegal folder name.  Please select a different name
it: Nome di cartella non consentito. Seleziona un altro nome

en: Junk Folder
it: Cartella Junk

en: Keep (Default action)
it: Tieni (Azione predefinita)

en: Keep a local copy as well.
it: Mantieni anche una copia locale.

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Less...
it: Di meno...

en: Low
it: Bassa

en: Message
it: Messaggio

en: Message Filters
it: Filtri Messaggi

en: Messages that match any of these header rules will never end up in Junk Folders or regarded as SPAM.
it: I messaggi che contengono una di queste regole di intestazione non finiranno mai nella cartella Junk o trattati come Spam.

en: Messages with SPAM-Score higher than the target value, the maximum value being %s, will be considered SPAM.
it: I messaggi con punteggio SPAM-Score pi&ugrave; alto del valore limite(dove il valore massimo &egrave; %s), saranno considerati SPAM

en: Mobile Phone Message (SMS)
it: Messaggio sul Cellulare (SMS)

en: More...
it: Di pi&ugrave;...

en: Move Down
it: Sposta gi&ugrave;

en: Move Up
it: Sposta su

en: Move back to step
it: Torna al passo

en: Move message into
it: Sposta messaggio in

en: Move on to step
it: Avanti al passo

en: Move to Bottom
it: Sposta in fondo

en: Move to Top
it: Sposta in cima

en: New Rule Wizard - Step
it: Guida Nuove Regole - Passo

en: No Filtering Rules Defined Yet
it: Nessuna Regola di Filtraggio Definita

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Note that you can set the number of days in Folder Preferences.
it: Nota che puoi impostare il numero di gioni in Opzioni cartelle.

en: Notification ID
it: ID di Notifica

en: Notification via ICQ
it: Avviso via ICQ

en: Notification via Zephyr
it: Avviso via Zephyr

en: Notify me, using the following method:
it: Avvertimi, utilizzando il metodo seguente:

en: OR (Either item will match)
it: OR (Qualsiasi elemento pu&ograve corrispondere)

en: Options
it: Opzioni

en: Perform an action depending on email addresses appearing in message headers.
it: Adotta un'azione a seconda degli indirizzi che compaiono nelle intestazioni del messaggio.

en: Perform an action on <strong>all</strong> incoming messages.
it: Adotta un'azione su <strong>tutti</strong> i messaggi in arrivo.

en: Perform an action on messages depending on their content (body text).
it: Adotta un'azione sui messaggi a seconda del contenuto del corpo.

en: Perform an action on messages depending on their size.
it: Adotta un'azione sui messaggi a seconda della loro dimensione.

en: Perform an action on messages matching a specified header (From, To etc.).
it: Adotta un'azione sui messaggi di cui corrisponde una intestazionespecifica (From, To, ecc.)

en: Please contact your administrator.
it: Contatta il tuo amministratore.

en: Please do not send me large attachments.
it: Per favore non mandarmi grossi allegati.

en: Please try again.
it: Prova di nuovo, per favore.

en: Please use the buttons on the bottom instead of your browser's reload, back and forward buttons, to build a rule.
it: Per costruire una regola utilizza i bottoni in basso anzich&acute; ipulsanti aggiorna, indietro e avanti del tuo browser.

en: Really delete this rule?
it: Cancellare questa regola?

en: Redirect to the following email address:
it: Redirezione al seguente indirizzo:

en: Reject, sending this excuse to the sender:
it: Rifiuta, mandando queste scuse al mittente:

en: Rule Type
it: Tipo di Regola

en: SPAM Lists to check against
it: Lista SPAM con cui controllare

en: Save Changes
it: Salva Cambiamenti

en: Select %s to add the predefined rule, or select the advanced SPAM filter to customize the rule.
it: Seleziona %s per aggiungere la regola predefinita, o seleziona ilfiltro anti-SPAM avanzato per personalizzarla.

en: Server responded with:
it: Il server ha risposto con:

en: Server-Side Mail Filtering
it: Filtraggio Mail lato Server

en: Server-Side mail filtering enables you to add criteria in order to automatically forward, delete or place a given message into a folder.
it: Il filtraggio su lato server ti consente di aggiungere criteri perinoltrare, eliminare o mettere un messaggio in una cartella.

en: Size
it: Dimensione

en: Start Over
it: Ricomincia

en: Store SPAM message in your Junk Folder. Messages older than %s days will be deleted automatically.
it: Conserva i messaggi di SPAM nella Cartella Junk (robaccia). I messaggi pi&ugrave; vecchi di %s giorni verranno eliminati automaticamente.

en: Store SPAM message in your Trash Folder. You will have to purge the folder yourself.
it: Conserva i messaggi di SPAM nel Cestino. Dovrai svuotare la cartella da te.

en: Successfully added new rule.
it: Nuova regola aggiunta con successo.

en: Successfully deleted rule #
it: Eliminata con successo la regola #

en: Successfully deleted rules #
it: Eliminata con successo la regola #

en: Successfully updated rule #
it: Aggiornata con successo la regola #

en: Target Score
it: Punteggio Limite

en: Test for Forged Header
it: Testa per Intestazione falsa

en: The condition for the following rules is:
it: La condizione per le regole seguenti &egrave;:

en: The following action will be applied to <strong>all</strong> incoming messages that do not match any of the previous rules.
it: L'azione seguente sar&agrave; compiuta per <strong>tutti</strong> imessaggi in arrivo che non corrispondono a nessuna delle regole precedenti.

en: The following table summarizes your current mail filtering rules.
it: La tabela seguente riassume le tue regole di filtraggio attuali.

en: The header
it: L'intestazione

en: The notice will be sent only once to each person that sends you mail, and will not be sent to a mailing list address.
it: L'avviso verr&agrave; spedito solo una volta a ciascuna persona cheti manda un messaggio, e comunque non a indirizzi di mailing list.

en: The rule will trigger if the following addresses appear anywhere in the message's headers:
it: La regola scatter&agrave; se gli indirizzi seguenti compaiono da qualsiasiparte nelle intestazioni del messaggio:

en: This is an automated reply; I am away and will not be able to reply to you immediately.
it: Questa &egrave; una risposta automatica; sono assente e non potr&ograve;risponderti subito.

en: This rule will trigger if message is
it: Questa regola scatter&agrave; se il messaggio &egrave;

en: This rule will trigger upon the occurrence of one or more strings in the body of an e-mail message.
it: La regola scatter&agrave; all'occorrenza di una o pi&ugrave; stringhenel corpo di un messaggio.

en: To: or Cc
it: A: o Cc

en: Trash Folder
it: Cestino

en: Unable to load script to server.
it: Impossibile caricare lo script sul server.

en: Use the following message:
it: Utilizza il seguente messaggio:

en: Vacation
it: Assenza

en: What kind of rule would you like to add?
it: Che tipo di regola vorresti aggiungere?

en: When you are done with editing, <strong>remember to select &quot;Save Changes&quot;</strong> to activate your changes!
it: Quando hai finito le modifiche <strong> ricordati di selezionare&quot;Salva Cambiamenti&quot;</strong> per attivarli!

en: When you are done, please click the button below to return to your webmail.
it: Quando hai finito, premi il bottone sotto per tornare alla tua webmail.

en: You don't have any rules yet. Feel free to add any with the button &quot;Add a New Rule&quot;. When you are done, please select &quot;Save Changes&quot; to get back to the main options screen.
it: Non hai ancora alcuna regola. Aggiungine quante ne vuoi col pulsante&quot;Aggiungi una Nuova Regola&quot;. Quando hai finito, seleziona&quot;Salva Cambiamenti&quot; per tornare alla schermata delle opzioniprincipale.

en: You have not defined the name for the new folder.
it: Non hai definito il nome della nuova cartella.

en: You have to define at least one header match text.
it: Devi definire almeno una stringa di corrispondenza per l'intestazione.

en: Your new rule states:
it: La tua nuova regola afferma:

en: a new folder, named
it: una nuova cartella, chiamata

en: and with score greater than %s
it: e il cui punteggio &egrave; maggiore di %s

en: bigger
it: pi&ugrave; grande

en: contains
it: contiene

en: created as a subfolder of
it: creata come sottocartella di

en: days
it: giorni

en: discarded.
it: scartati.

en: does not contain
it: non contiene

en: does not exist
it: non esiste

en: does not match
it: non corrisponde

en: does not match the regural expression
it: non corrisponde all'espressione regolare

en: exists
it: esiste

en: is
it: &egrave;

en: is equal to
it: &egrave; uguale a

en: is greater or equal to
it: &egrave; pi&ugrave; grande o uguale a

en: is greater than
it: &egrave; pi&ugrave; grande di

en: is lower or equal to
it: &egrave; pi&ugrave; piccola o uguale a

en: is lower than
it: &egrave; pi&ugrave; piccola di

en: is not
it: non &egrave;

en: is not equal to
it: non &egrave; uguale a

en: matches
it: corrisponde

en: matches the regural expression
it: corrisponde all'espressione regolare

en: matching the Spam List(s):
it: che corrispondono alla Lista/e di Spam:

en: of
it: di

en: or
it: o

en: priority and the message
it: priorit&agrave; e il messaggio

en: regexp
it: espressiore regolare

en: reply with this vacation message:
it: rispondi con questo messaggio di assenza:

en: smaller
it: pi&ugrave; piccolo

en: someone@example.org
it: qualcuno@esempio.org

en: stored in the Junk Folder.
it: conservati nella cartella Junk (robaccia).

en: stored in the Trash Folder.
it: conservati nella cartella Trash.

en: terse
it: conciso

en: than
it: di

en: the existing folder
it: la cartella esistente

en: the header
it: l'intestazione

en: the size of the message is
it: la dimensione del messaggio &egrave;

en: then
it: allora

en: unless
it: senza

en: verbose
it: dettagliato

en: wildcard
it: carattere speciale

en: will be
it: saranno

en: with
it: con
