SquirrelMail HEAD - en to fi translation catalogue (1206 entries)

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: All
fi: Kaikki

en: To
fi: Vastaanottaja

en: Cc
fi: Kopio (Cc)

en: Name
fi: Nimi

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Info
fi: Tietoja

en: Source
fi: Lähde

en: Bcc
fi: Piilokopio (Bcc)

en: Use Addresses
fi: Käytä osoitteita

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Address Book Search
fi: Haku Osoitekirjasta

en: Search for
fi: Etsi

en: in
fi: seuraavista:

en: All address books
fi: Kaikista osoitekirjoista

en: Search
fi: Etsi

en: List all
fi: Näytä kaikki

en: Unable to list addresses from %s
fi: Osoitteita ei löytynyt %s:sta

en: Your search failed with the following error(s)
fi: Hakusi epäonnistui seuraavin virheilmoituksin

en: No persons matching your search were found
fi: Ketään hakemaasi ei löytynyt

en: Return
fi: Paluu

en: Close
fi: Sulje

en: Nickname
fi: Lempinimi

en: Must be unique
fi: Täytyy olla ainutkertainen

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last name
fi: Sukunimi

en: First name
fi: Etunimi

en: Additional info
fi: Lisätietoja

en: Add to:
fi: Lisää kohteeseen:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
fi: Osoitekirjaa ei löydy. Ota yhteys käyttötukeesi.

en: You can only edit one address at the time
fi: Osoitteita voi muokata vain yksi kerrallaan

en: Update address
fi: Päivitä osoite

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Please select address that you want to edit
fi: Ole hyvä ja valitse muokattava osoite

en: Add address
fi: Lisää osoite

en: Edit selected
fi: Muokkaa valittuja

en: Delete selected
fi: Poista valitut

en: sort by nickname
fi: aakkosta lempinimen mukaan

en: sort by email
fi: aakkosta sähköpostiosoitteen mukaan

en: sort by info
fi: aakkosta info-sarakkeen mukaan

en: Add to %s
fi: Lisää kohteeseen %s

en: %s wrote:
fi: %s kirjoitti:

en: quote
fi: lainaus

en: who
fi: kuka

en: On %s, %s wrote:
fi: %s %s kirjoitti:

en: Subject
fi: Aihe

en: From
fi: Lähettäjä

en: Date
fi: Päiväys

en: Original Message
fi: Alkuperäinen viesti

en: Draft Email Saved
fi: Luonnos Talletettu

en: Could not move/copy file. File not attached
fi: Tiedoston siirto/kopiointi epäonnistui. Tiedostoa ei liittetty viestiin

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Send
fi: Lähetä

en: Attach:
fi: Liite:

en: Add
fi: Lisää

en: Delete selected attachments
fi: Poista valitut liitteet

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
fi: PHP-asetukset estävät liitteiden liittämisen sähköpostiviesteihin.

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: High
fi: Korkea

en: Normal
fi: Normaali

en: Low
fi: Alhainen

en: Receipt
fi: Kuittaus

en: On Read
fi: Luettaessa

en: On Delivery
fi: Perille toimitettaessa

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Addresses
fi: Osoitteet

en: Save Draft
fi: Talleta Luonnos

en: You have not filled in the "To:" field.
fi: Et ole määrittänyt Vastaanottajaa (To:).

en: Error: Draft folder %s does not exist.
fi: Virhe: Vedoskansio '%s' puuttuu.

en: Illegal folder name. Please select a different name.
fi: Virheellinen nimi kansiolle. Ole hyvä ja valitse jokin toinen nimi.

en: Click here to go back
fi: Napsauta tästä päästäksesi takaisin

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
fi: Et ole valinnut poistettavaa kansiota. Ole hyvä ja valitse.

en: Delete Folder
fi: Poista kansio

en: Are you sure you want to delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa %s:n?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Folders
fi: Kansiot

en: Subscribed successfully.
fi: Käyttöönotto onnistui!

en: Unsubscribed successfully.
fi: Käytöstäpoisto onnistui!

en: Deleted folder successfully.
fi: Kansio poistettiin onnistuneesti.

en: Created folder successfully.
fi: Kansio luotiin onnistuneesti.

en: Renamed successfully.
fi: Nimi vaihdettiin onnistuneesti.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
fi: Käyttöönotto epäonnistui - Kansiota ei ole.

en: refresh folder list
fi: päivitä kansioluettelo

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: as a subfolder of
fi: alikansiona kansiolle

en: None
fi: Ei mikään

en: Let this folder contain subfolders
fi: Tämä kansio voi sisältää alikansioita

en: Create
fi: Luo

en: Rename a Folder
fi: Muuta kansion nimeä

en: Select a folder
fi: Valitse kansio

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: No folders found
fi: Kansioita ei löydy

en: Delete
fi: Poista

en: Unsubscribe
fi: Poista käytöstä

en: Subscribe
fi: Ota käyttöön

en: No folders were found to unsubscribe from!
fi: Ei käytössäolevia kansioita!

en: No folders were found to subscribe to!
fi: Ei käyttöönotettavia kansioita!

en: Subscribe to:
fi: Ota käyttöön:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
fi: Et ole valinnut kansiota, jonka nimi muutetaan. Ole hyvä ja valitse.

en: Rename a folder
fi: Muuta kansion nimi

en: New name:
fi: Uusi nimi:

en: Submit
fi: Aktivoi

en: ERROR: Help files are not in the right format!
fi: VIRHE: Ohjetiedostot ovat väärää muotoa!

en: Help
fi: Ohje

en: Table of Contents
fi: Sisältö

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Top
fi: Alkuun

en: Viewing an image attachment
fi: Näytössä kuvaliite

en: View message
fi: Näytä viesti

en: Download this as a file
fi: Lataa tämä tiedostona

en: INBOX
fi: Saapuneet

en: Purge
fi: Tyhjennä

en: Last Refresh
fi: Viimeisin päivitys

en: Check mail
fi: Päivitä

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: %s Logo
fi: %s logo

en: SquirrelMail version %s
fi: SquirrelMail-selainposti versio %s

en: By the SquirrelMail Project Team
fi: SquirrelMailin kehittäjäryhmältä

en: %s Login
fi: %s Kirjautuminen

en: Name:
fi: Sähköpostitunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: No messages were selected.
fi: Ei valittuja viestejä.

en: Options
fi: Asetukset

en: Message Highlighting
fi: Viestien Merkintä

en: New
fi: Uusi

en: Done
fi: Valmis

en: To or Cc
fi: Vastaanottaja (To) tai Kopionvastaanottaja (Cc)

en: subject
fi: Aihe

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: No highlighting is defined
fi: Merkintäesitystä ei ole määritelty

en: Identifying name
fi: Tunnistukseen käytettävä nimi

en: Color
fi: Väri

en: Dark Blue
fi: Tummansininen

en: Dark Green
fi: Tummanvihreä

en: Dark Yellow
fi: Tummankeltainen

en: Dark Cyan
fi: Tumma Cyan

en: Dark Magenta
fi: Tumma Magenta

en: Light Blue
fi: Vaaleansininen

en: Light Green
fi: Vaaleanvihreä

en: Light Yellow
fi: Vaaleankeltainen

en: Light Cyan
fi: Vaalea Cyan

en: Light Magenta
fi: Vaalea Magenta

en: Dark Gray
fi: Tummanharmaa

en: Medium Gray
fi: Harmaa

en: Light Gray
fi: Vaaleanharmaa

en: White
fi: Valkoinen

en: Other:
fi: Muu:

en: Ex: 63aa7f
fi: Esim. 63aa7f

en: Matches
fi: Täsmää

en: Default Identity
fi: Henkilötiedot (oletus)

en: Alternate Identity %d
fi: Vaihtoehtoinen henkilöllisyys %d

en: Add a New Identity
fi: Lisää uusi henkilöllisyys

en: Advanced Identities
fi: Henkilötietojen lisähallinta

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: E-Mail Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Reply To
fi: Vastaus osoitteeseen

en: Save / Update
fi: Talleta / Päivitä

en: Make Default
fi: Käytä tätä oletuksena

en: Move Up
fi: Siirrä ylös

en: Index Order
fi: Sarakejärjestys

en: Checkbox
fi: Rastitusruutu

en: Flags
fi: Liput

en: Size
fi: Koko

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
fi: Sarakejärjestys on sarakkeiden esittämisjärjestys viestissä. Voit lisätä, poistaa ja siirtää sarakkeita tarpeen mukaan.

en: up
fi: ylös

en: down
fi: alas

en: remove
fi: poista

en: Return to options page
fi: Paluu asetussivulle

en: Personal Information
fi: Henkilötiedot

en: Display Preferences
fi: Näyttöasetukset

en: Folder Preferences
fi: Kansioasetukset

en: Error(s) occurred while saving your options
fi: Virhe(itä) asetusten tallennuksen yhteydessä.

en: Some of your preference changes were not applied.
fi: Osa tekemistäsi muutoksista ei tullut voimaan.

en: Successfully Saved Options
fi: Asetukset on talletettu!

en: Refresh Folder List
fi: Päivitä kansiolista

en: Refresh Page
fi: Päivitä sivu

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
fi: Sisältää henkilötietoja, kuten nimesi, sähköpostiosoitteesi jne.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
fi: Voit vaihtaa SquirrelMailin näytön värejä, kielen jne.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
fi: Viestit voidaan määritellä näytettäväksi luettelossa erilaisin taustavärein. Tämä helpottaa erottamaan esimerkiksi sen keneltä viesti on tullut. Asetus on erityisen sopiva viestilistojen yhteydessä.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
fi: Nämä asetukset määrittävät sen miten kansiot näytetään ja miten niitä käsitellään.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
fi: Viestisarakkeet voidaan määritellä näyttämään otsaketiedot halutussa järjestyksessä.

en: Message not printable
fi: Viestiä ei voida tulostaa

en: Unknown sender
fi: Tuntematon lähettäjä

en: Invalid URL
fi: Epäkelpo URL

en: Printer Friendly
fi: Tulostusystävällinen

en: Print
fi: Tulosta

en: View Printable Version
fi: Näytä tulostusversio

en: Read:
fi: Luettu:

en: Your message
fi: Viestisi

en: Sent
fi: Lähetetty:

en: Was displayed on %s
fi: Avattiin näyttöön, %s

en: less
fi: vähemmän

en: more
fi: enemmän

en: Mailer
fi: Postittaja

en: Read receipt
fi: Lukukuitti

en: sent
fi: lähetetty

en: requested
fi: pyydetään

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
fi: Viestin lähettäjä haluaa varmistuksen siitä että olet lukenut tämän viestin. Haluatko lähettää lukukuitin?

en: Send read receipt now
fi: Lähetä lukukuitti nyt

en: Search Results
fi: Hakutulokset

en: Message List
fi: Viestiluettelo

en: Resume Draft
fi: Jatka luonnoksen kirjoitusta

en: Edit Message as New
fi: Muokkaa viestiä uutena

en: View Message
fi: Näytä viesti

en: Forward
fi: Välitä

en: Forward as Attachment
fi: Välitä liitteenä

en: Reply
fi: Vastaa

en: Reply All
fi: Vastaa kaikille

en: View Full Header
fi: Näytä kaikki otsaketiedot

en: Attachments
fi: Liitteet:

en: You must be logged in to access this page.
fi: Tätä sivua voi tarkastella vasta kirjauduttuasi sisään.

en: Folder:
fi: Kansio:

en: edit
fi: muokkaa

en: search
fi: etsi

en: delete
fi: poista

en: Recent Searches
fi: Aiemmat haut

en: save
fi: talleta

en: forget
fi: unohda

en: Current Search
fi: Tämänhetkinen haku

en: All Folders
fi: Kaikki kansiot

en: Body
fi: Viesti

en: Everywhere
fi: Kaikki kentät

en: No Messages Found
fi: Viestejä ei löytynyt

en: Please enter something to search for
fi: Kirjoita ensin etsittävä teksti

en: Signout
fi: Kirjaudu ulos

en: Sign Out
fi: Kirjaudu ulos

en: You have been successfully signed out.
fi: Olet kirjautunut ulos selainpostista.

en: Click here to log back in.
fi: Napsauta tästä kirjautuaksesi uudestaan sisään.

en: Viewing a Business Card
fi: Näytössä on käyntikortti

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
fi: vCard versio %s ei ole tuettu. Osa tiedoista saattaa puuttua.

en: Title
fi: Otsikko:

en: Web Page
fi: Web-sivu

en: Organization / Department
fi: Organisaatio / Osasto

en: Address
fi: Osoite

en: Work Phone
fi: Työpuhelin

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Cellular Phone
fi: Matkapuhelin

en: Note
fi: Merkintä

en: Add to address book
fi: Lisää osoitekirjaan

en: Viewing Full Header
fi: Näytössä ovat kaikki otsaketiedot

en: Viewing a text attachment
fi: Näytössä on tekstiliite

en: View Unsafe Images
fi: Näytä turvattomat kuvat

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
fi: Vaadittavia PEAR-tietokantafunktioita ei voitu käyttää.

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
fi: Onko PEAR asennettu ja ovatko polut oikein määritetty, jotta %s löytyy?

en: Please contact your system administrator and report this error.
fi: Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Personal address book
fi: Henkilökohtainen osoitekirja

en: Database error: %s
fi: Tietokantavirhe: %s

en: Not a file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: No such file or directory
fi: Tiedostoa tai hakemistoa ei ole olemassa

en: Open failed
fi: Avaus epäonnistui

en: Write failed
fi: Kirjoittaminen epäonnistui

en: Unable to update
fi: Päivitys epäonnistui

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
fi: Osoitekirja on vaurioitunut. Pakollisia kenttiä puuttuu.

en: Could not lock datafile
fi: Tietokantatiedoston lukistus epäonnistui

en: Error opening file %s
fi: Virhe tiedoston %s avauksessa

en: Global address book
fi: Yleinen osoitekirja

en: Error initializing LDAP server %s:
fi: Virhe LDAP-palvelimen %s alustuksessa:

en: Click here to change the sorting of the address list
fi: Napsauta tähän muuttaaksesi osoiteluettelon järjestystä

en: Invalid input data
fi: Virhe syöttötiedossa

en: Name is missing
fi: Nimi puuttuu

en: E-mail address is missing
fi: Sähköpostiosoite puuttuu

en: Nickname contains illegal characters
fi: Lempinimessä on virheellisiä merkkejä

en: View
fi: näytä

en: View Business Card
fi: Näytä käyntikortti

en: Sunday
fi: sunnuntai

en: Monday
fi: maanantai

en: Tuesday
fi: tiistai

en: Wednesday
fi: keskiviikko

en: Thursday
fi: torstai

en: Friday
fi: perjantai

en: Saturday
fi: lauantai

en: Sun
fi: su

en: Mon
fi: ma

en: Tue
fi: ti

en: Wed
fi: ke

en: Thu
fi: to

en: Fri
fi: pe

en: Sat
fi: la

en: January
fi: tammikuu

en: February
fi: helmikuu

en: March
fi: maaliskuu

en: April
fi: huhtikuu

en: May
fi: toukokuu

en: June
fi: kesäkuu

en: July
fi: heinäkuu

en: August
fi: elokuu

en: September
fi: syyskuu

en: October
fi: lokakuu

en: November
fi: marraskuu

en: December
fi: joulukuu

en: Jan
fi: tammi

en: Feb
fi: helmi

en: Mar
fi: maalis

en: Apr
fi: huhti

en: Ma&#121;
fi: touko

en: Jun
fi: kesä

en: Jul
fi: heinä

en: Aug
fi: elo

en: Sep
fi: syys

en: Oct
fi: loka

en: Nov
fi: marras

en: Dec
fi: joulu

en: D, F j, Y g:i a
fi: D j.n.Y G:i

en: D, F j, Y H:i
fi: j.n.Y G:i

en: M j, Y
fi: j.n.Y

en: g:i a
fi: G:i

en: H:i
fi: G:i

en: D, g:i a
fi: D G:i

en: D, H:i
fi: D G:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
fi: Asetustietokantavirhe (%s). Epänormaali lopetus.

en: Click here to return to %s
fi: Napsauta tästä palaataksesi (%s)

en: Go to the login page
fi: Poistu sisäänkirjautumissivulle.

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
fi: Asetustiedostoa %s ei löydy. Poistu ja kirjaudu uudestaan sisään luodaksesi uuden asetustiedoston.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoa %s ei saatu auki. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoon %s ei voitu kirjoittaa. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Asetustiedostoa %s ei voitu kopioida väliaikaistiedostosta %s. Ota yhteys käyttötukeesi, ilmoita tämä virhe.

en: Error opening %s
fi: Virhe %s:n avaamisessa

en: Default preference file not found or not readable!
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt tai sitä ei voitu lukea!

en: Could not create initial preference file!
fi: Asetustiedoston luonti epäonnistui!

en: %s should be writable by user %s
fi: %s pitäisi olla kirjoitusoikeus käyttäjällä %s

en: Signature is too big.
fi: Allekirjoitus on liian iso.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoa %s ei voitu avata. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoon %s ei voitu kirjoittaa. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
fi: Allekirjoitustiedostoa %s ei voitu kopioida %s:sta. Ota yhteys käyttötukeesi ja ilmoita tämä virhe.

en: ERROR: No available IMAP stream.
fi: VIRHE: IMAP-yhteys ei ole käytettävissä.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
fi: VIRHE: IMAP-palvelin katkaisi yhteyden.

en: ERROR: Could not complete request.
fi: VIRHE: Pyyntöä ei voida täyttää.

en: Query:
fi: Pyyntö:

en: Reason Given:
fi: Syyksi on annettu:

en: ERROR: Bad or malformed request.
fi: VIRHE: Huono tai väärin muotoiltu pyyntö.

en: Server responded:
fi: Palvelin vastasi:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
fi: VIRHE: IMAP-palvelin sulki yhteyden.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
fi: VIRHE: Tuntematon IMAP-vastaus.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
fi: Virhe yhteydenotossa IMAP-palvelimeen: %s.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
fi: IMAP-palvelin kertoo, että 'plain text' sisäänkirjaus ei ole mahdollista.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
fi: CRAM-MD5- tai DIGENST-MD5-autentikoinnin käyttäminen voi toimia.

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
fi: Myös TLS:n käyttö saattaa ratkaista ongelman.

en: Bad request: %s
fi: Huono pyyntö: %s

en: Unknown error: %s
fi: Tuntematon virhe: %s

en: Read data:
fi: Lue tietoja:

en: Unknown user or password incorrect.
fi: Tuntematon käyttäjä tai väärä tunnussana.

en: ERROR: Could not append message to
fi: VIRHE: Viestiä ei voitu liittää kohteeseen

en: Solution:
fi: Ehdotuksia:

en: (no subject)
fi: (tyhjä)

en: Unknown Sender
fi: Tuntematon lähettäjä

en: Unknown response from IMAP server:
fi: IMAP-palvelimen tuntematon vastaus:

en: The server couldn't find the message you requested.
fi: Palvelin ei löytänyt pyytämääsi viestiä.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
fi: Luultavasti viestiluettelo oli vanhentunut, ja viesti oli poistettu tai siirretty (mahdollisesti toinen sähköpostiohjelma käyttää samaa postilaatikkoa?)

en: Unknown date
fi: Tuntematon päiväys

en: A
fi: V

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
fi: IMAP-palvelin ei tue järjestämistä ketjuittain.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
fi: IMAP-palvelin ei tue järjestämistä.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
fi: TÄMÄ KANSIO ON TYHJÄ.

en: Move Selected To
fi: Siirrä valitut:

en: Transform Selected Messages
fi: Valitut viestit

en: Move
fi: Siirrä

en: Expunge
fi: Siivoa

en: Read
fi: Luettu

en: Unread
fi: Ei luettu

en: Unthread View
fi: Viestinäkymä

en: Thread View
fi: Ketjunäkymä

en: Toggle All
fi: Vaihda kaikki valinnat

en: Unselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
fi: Viestit %s - %s; yhteensä %s.

en: Viewing Message: %s (%s total)
fi: Viesti: %s; yhteensä %s.

en: Paginate
fi: Sivuta

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
fi: Selainposti ei saanut rakennetta auki viestistä

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
fi: Viestin haku epäonnistui. Todennäköisin syy tähän on se että viesti ei ole standardinmukainen.

en: Command:
fi: Komento:

en: Response:
fi: Vastaus:

en: Message:
fi: Viesti

en: FETCH line:
fi: HAE rivi:

en: Hide Unsafe Images
fi: Piilota epäturvalliset kuvat

en: Download
fi: lataa

en: sec_remove_eng.png
fi: sec_remove_fi.png

en: This external link will open in a new window
fi: Tämä ulkoinen linkki avaa uuden ikkunan.

en: Option Type '%s' Not Found
fi: Asetustyyppiä '%s' ei löydy

en: Current Folder
fi: Nykyinen kansio

en: Compose
fi: Kirjoita viesti

en: Error creating directory %s.
fi: Virhe hakemiston %s luonnissa.

en: Could not create hashed directory structure!
fi: Hakemistopolun teko epäonnistui!

en: Service not available, closing channel
fi: Palvelua ei ole käytössä, yhteys katkaistaan

en: A password transition is needed
fi: Salasananvaihtoa tarvitaan

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikko ei käytössä

en: Requested action aborted: error in processing
fi: Toimintoa ei suoritettu: virhe suorituksessa

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fi: Toimintoa ei suoritettu: tila ei riitä

en: Temporary authentication failure
fi: Käyttäjän tarkistus epäonnistui

en: Syntax error; command not recognized
fi: Komentoa ei tunnettu

en: Syntax error in parameters or arguments
fi: Syntaksivirhe

en: Command not implemented
fi: Komento ei ole tuettu

en: Bad sequence of commands
fi: Komennot väärässä järjestyksessä

en: Command parameter not implemented
fi: Komennon parametri ei ole tuettu

en: Authentication required
fi: Autentikointi vaaditaan

en: Authentication mechanism is too weak
fi: Käyttäjätunnistusmekanismissa virhe

en: Authentication failed
fi: autentikointi epäonnistui

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fi: Tiedonsalausta tarvitaan

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fi: Toimintoa ei suoritettu: sähköpostilaatikkoa ei käytössä

en: User not local; please try forwarding
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen; yritä välittää viesti

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikko on täynnä

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fi: Toimintoa ei suoritettu: postilaatikon nimi on virheellinen

en: Transaction failed
fi: Transaktio epäonnistui

en: Unknown response
fi: Tuntematon vastaus

en: General Display Options
fi: Yleiset näyttöasetukset

en: Theme
fi: Teema

en: Default
fi: Oletus

en: Custom Stylesheet
fi: Räätälöity tyylimalli

en: Language
fi: Kieli

en: Use Javascript
fi: Käytä JavaScriptiä

en: Autodetect
fi: Automaattinen tunnistus

en: Always
fi: Aina

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Mailbox Display Options
fi: Postilaatikon näyttöasetukset

en: Number of Messages per Page
fi: Viestien lukumäärä sivulla

en: Enable Alternating Row Colors
fi: Käytä vuorovärejä eri riveillä

en: Enable Page Selector
fi: Käytä sivunvalitsinta

en: Maximum Number of Pages to Show
fi: Sivujen maksimi lukumäärä näytössä

en: Always Show Full Date
fi: Näytä päiväys aina kokonaisena

en: Length of From/To Field (0 for full)
fi: Lähettäjä/Vastaanottaja-kenttien pituus (0=ei rajaa)

en: Length of Subject Field (0 for full)
fi: Otsikko-kentän pituus (0=ei rajaa)

en: Message Display and Composition
fi: Viestien näyttö ja kirjoittaminen

en: Wrap Incoming Text At
fi: Näytettävien kirjaimien määrä riviä kohti

en: Width of Editor Window
fi: Muokkausikkunan leveys

en: Height of Editor Window
fi: Muokkausikkunan korkeus

en: Location of Buttons when Composing
fi: Painikkeiden paikka viestiä kirjoitettaessa

en: Before headers
fi: Ennen otsakkeita

en: Between headers and message body
fi: Otsakkeiden ja viestin välissä

en: After message body
fi: Viestin jälkeen

en: Addressbook Display Format
fi: Osoitekirjan Näyttömuoto

en: Javascript
fi: JavaScript

en: Show HTML Version by Default
fi: Näytä HTML-versio oletuksena

en: Enable Forward as Attachment
fi: Mahdollista liitteenä välittäminen

en: Include CCs when Forwarding Messages
fi: Ota Cc:t mukaan viestiä välitettäessä

en: Include Me in CC when I Reply All
fi: Lisää minut kopionsaajiin kun vastaan kaikille

en: Enable Mailer Display
fi: Postitusnäyttö päälle

en: Display Attached Images with Message
fi: Näytä kuvaliitteet viestissä

en: Enable Printer Friendly Clean Display
fi: Salli tulostusystävällinen näyttö

en: Enable Mail Delivery Notification
fi: Ota lukukuittaukset käyttöön

en: Compose Messages in New Window
fi: Avaa aina uusi ikkuna uuden viestin kirjoittamiseen

en: Width of Compose Window
fi: Kirjoitusikkunan leveys

en: Height of Compose Window
fi: Kirjoitusikkunan korkeus

en: Prefix for Original Message when Replying
fi: Rivin alkumerkki vastattaessa viestiin

en: Cursor Position when Replying
fi: Kursorin sijoitus vastattaessa

en: To: field
fi: To: kenttä

en: Focus in body
fi: Viestiteksti

en: Select body
fi: Valitse viesti

en: No focus
fi: Ei mitään

en: Sort by Received Date
fi: Järjestä vastaanottopäiväyksen mukaan

en: Enable Thread Sort by References Header
fi: Salli järjestäminen ketjuittain

en: Special Folder Options
fi: Erityiset kansioasetukset

en: Folder Path
fi: Kansion hakemistopolku

en: Do not use Trash
fi: Älä käytä Poistetut -kansiota

en: Trash Folder
fi: Poistetut -kansio

en: Do not use Drafts
fi: Älä käytä luonnoksia

en: Draft Folder
fi: Luonnosten kansio

en: Do not use Sent
fi: Älä käytä Lähetettyjä

en: Sent Folder
fi: Lähetettyjen Kansio:

en: Folder List Options
fi: Kansiolista-asetukset

en: Location of Folder List
fi: Kansiolistan paikka

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: pixels
fi: kuvapistettä

en: Width of Folder List
fi: Kansiolistan leveys

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Seconds
fi: Sekuntia

en: Minute
fi: Minuutti

en: Auto Refresh Folder List
fi: Päivitä Kansiolista automaattisesti

en: Enable Unread Message Notification
fi: Mahdollista varoitus lukematta jättämisestä

en: No Notification
fi: Ei varoituksia

en: Only INBOX
fi: Vain Saapuneet

en: Unread Message Notification Type
fi: Ei-luettujen viestien varoituksen tyyppi

en: Only Unseen
fi: Vain ei-luetut

en: Unseen and Total
fi: Ei-luetut ja Kaikkiaan

en: Enable Collapsable Folders
fi: Salli kansioiden puurakenne

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
fi: Ei-luettujen viestien kertyvä varoitus käyttöön

en: Show Clock on Folders Panel
fi: Näytä kello kansiopaneelissa

en: International date and time
fi: Kansainvälinen päiväys ja aika

en: American date and time
fi: Amerikkalainen päiväys ja aika

en: European date and time
fi: Eurooppalainen päiväys ja aika

en: Show weekday and time
fi: Näytä viikonpäivä ja aika

en: Show time with seconds
fi: Näytä aika sekuntteineen

en: Show time
fi: Näytä aika

en: No Clock
fi: Ei kelloa

en: Hour Format
fi: Tuntinäytön muoto

en: 12-hour clock
fi: 12-tuntinen kello

en: 24-hour clock
fi: 24-tuntinen kello

en: Memory Search
fi: Muistietsintä

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Folder Selection Options
fi: Kansioiden valinta-asetukset

en: Selection List Style
fi: Valintalistan muoto

en: Long:
fi: Pitkä:

en: Folder
fi: Kansio

en: Subfolder
fi: Alikansio

en: Indented:
fi: Sisennetty:

en: Delimited:
fi: Rajattu:

en: Name and Address Options
fi: Nimi- ja osoiteasetukset

en: Edit Advanced Identities
fi: Muokkaa Henkilötietoja

en: (discards changes made on this form so far)
fi: (peruuttaa tähän mennessä tehdyt muutokset)

en: Multiple Identities
fi: Useat Henkilötiedot

en: Same as server
fi: Sama kuin palvelimella

en: Error opening timezone config, contact administrator.
fi: Aikavyöhyketietojen avaamisessa sattui virhe.

en: Timezone Options
fi: Aikavyöhykeasetukset

en: Your current timezone
fi: Aikavyöhykkeesi tällä hetkellä

en: Reply Citation Options
fi: Vastauksen sitaattiasetukset

en: Reply Citation Style
fi: Vastauksen sitaattimuoto

en: No Citation
fi: Ei sitaattia

en: AUTHOR Wrote
fi: AUTHOR kirjoitti

en: On DATE, AUTHOR Wrote
fi: AUTHOR kirjoitti DATE

en: Quote Who XML
fi: Lainaus XML

en: User-Defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: User-Defined Citation Start
fi: Käyttäjän määrittämä vastaussitaatin alku

en: User-Defined Citation End
fi: Käyttäjän määrittämä vastaussitaatin loppu

en: Signature Options
fi: Allekirjoitusasetukset

en: Use Signature
fi: Käytä Allekirjoitusta

en: Prefix Signature with '-- ' Line
fi: Lisää oikeaoppinen '-- ' rivi allekirjoituksen edelle

en: Take Address
fi: Ota osoite

en: Address Book Take:
fi: Osoitekirjaan

en: Try to verify addresses
fi: Varmista osoitteet

en: Config File Version
fi: Määrittelytiedoston versio

en: SquirrelMail Version
fi: SquirrelMailin versio

en: PHP Version
fi: PHP-versio

en: Organization Preferences
fi: Organisaatioasetukset

en: Organization Name
fi: Organisaation nimi

en: Organization Logo
fi: Organisaation logo

en: Organization Logo Width
fi: Organisaation logon leveys

en: Organization Logo Height
fi: Organisaation logon korkeus

en: Organization Title
fi: Organisaation titteli

en: Signout Page
fi: Poistumissivu

en: Provider Link URI
fi: Palveluntarjoajan linkin URI

en: Provider Name
fi: Palveluntarjoajan nimi:

en: Top Frame
fi: Näytön yläosa

en: Server Settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Mail Domain
fi: Verkko-osoite (domain)

en: IMAP Server Address
fi: IMAP-palvelimen osoite

en: IMAP Server Port
fi: IMAP-palvelimen portti

en: IMAP Server Type
fi: IMAP-palvelimen tyyppi

en: Cyrus IMAP server
fi: Cyrus-IMAP-palvelin

en: University of Washington's IMAP server
fi: Washingtonin yliopiston (UW) IMAP-palvelin

en: Microsoft Exchange IMAP server
fi: Microsoft Exchange -IMAP-palvelin

en: Courier IMAP server
fi: Courier-IMAP-palvelin

en: Mac OS X Mailserver
fi: Mac OS X Mailserver -palvelin

en: hMailServer IMAP server
fi: hMailServer-IMAP-palvelin

en: Not one of the above servers
fi: Ei mikään edelläolevista

en: IMAP Folder Delimiter
fi: IMAP-kansion erotusmerkki

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
fi: Käytä &quot;tunnista&quot; automaattiseen tunnistukseen.

en: Use TLS for IMAP Connections
fi: Käytä TLS-suojausta

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
fi: Vaatii PHP 4.3.x:n! Kokeellinen.

en: IMAP Authentication Type
fi: käyttäjän autentikointitapa (IMAP)

en: IMAP login
fi: IMAP-sisääkirjoittautuminen:

en: Use Sendmail Binary
fi: Käytä sendmailia

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
fi: Valitse &quot;ei&quot; SMTP:lle

en: Sendmail Path
fi: Sendmailin hakemistopolku

en: SMTP Server Address
fi: Postipalvelimen (SMTP) osoite

en: SMTP Server Port
fi: Postipalvelimen (SMTP) portti

en: Use TLS for SMTP Connections
fi: Käytä TLS-suojausta

en: SMTP Authentication Type
fi: käyttäjän tarkastustapa (SMTP)

en: No SMTP auth
fi: Ei SMTP-autentikointia

en: Login (plain text)
fi: Sisäänkirjaus (plain text)

en: POP3 Before SMTP?
fi: POP3 ennen SMTP:tä?

en: Invert Time
fi: Kellonaika päinvastoin

en: Folders Defaults
fi: Kansion oletusarvot

en: Default Folder Prefix
fi: Kansion etuliite

en: Show Folder Prefix Option
fi: Näytä kansion etuliite vaihoehto

en: By default, move to trash
fi: Siirrä poistettuihin, jos ei määritetä toisin

en: By default, move to sent
fi: Siirrä lähetettyihin, jos ei määritetä toisin

en: By default, save as draft
fi: Siirrä luonnoksiin, jos ei määritetä toisin

en: List Special Folders First
fi: Näytä erikoiskansiot ensimmäisenä

en: Show Special Folders Color
fi: Näytä erikoiskansiot eri värillä

en: Auto Expunge
fi: Siivoa automaattisesti

en: Default Sub. of INBOX
fi: Oletusarvoisesti Saapuneiden Alikansiona

en: Show 'Contain Sub.' Option
fi: Näytä 'Sisältää alikansioita' Vaihtoehto

en: Default Unseen Notify
fi: Ei nähtyjen viestien oletusarvoinen esitystapa

en: Default Unseen Type
fi: Ei nähtyjen viestien oletusarvoinen tyyppi

en: Auto Create Special Folders
fi: Luo erikoiskansiot automaattisesti

en: Auto delete folders
fi: Kansioiden automaattinen poistaminen

en: Enable /NoSelect folder fix
fi: Käytä /NoSelect-korjausta

en: General Options
fi: Yleisasetukset

en: Data Directory
fi: Tietohakemisto

en: Temp Directory
fi: Väliaikaisten hakemisto

en: Hash Level
fi: HASH-taso

en: Hash Disabled
fi: HASH ei ole käytössä

en: Moderate
fi: Maltillinen

en: Medium
fi: Keskinkertainen

en: Default Left Size
fi: Vasemman puolen oletusleveys

en: Usernames in Lowercase
fi: Käyttäjänimet pienillä kirjaimilla

en: Allow use of priority
fi: Salli prioriteettien käyttö

en: Hide SM attributions
fi: Piilota SM atribuutiot

en: Enable use of delivery receipts
fi: Salli kuittaukset

en: Allow editing of identities
fi: Salli henkilöllisyyksien muokkaaminen

en: Allow editing of full name
fi: Salli koko nimen muokkaaminen

en: Use server-side sorting
fi: Käytä järjestämistä palvelimella

en: Use server-side thread sorting
fi: Käytä ketjutusta palvelimella

en: Allow server charset search
fi: Salli merkistöhaku palvelimella

en: UID support
fi: UID-tuki

en: PHP session name
fi: PHP-istunnon nimi

en: Message of the Day
fi: Päivän tiedoteviesti

en: Database
fi: Tietokanta

en: Address book DSN
fi: Osoitekirja DSN

en: Address book table
fi: Osoitekirjataulukko

en: Preferences DSN
fi: Asetukset DSN

en: Preferences table
fi: Asetukset taulukko

en: Preferences username field
fi: Asetukset käyttäjänimikenttä

en: Preferences key field
fi: Asetusten avainkenttä

en: Preferences value field
fi: Asetusten arvokenttä

en: Global address book DSN
fi: Yleisen osoitekirjan DSN

en: Global address book table
fi: Yleisen osoitekirjan taulu

en: Allow writing into global address book
fi: Salli kirjoitus yleiseen osoitekirjaan

en: Allow listing of global address book
fi: Salli yleistä osoitekirjan selailu

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Default Language
fi: Oletuskieli

en: Default Charset
fi: Merkistön oletustyyppi

en: Enable lossy encoding
fi: Aktivoi löyhä koodaus

en: Address Books
fi: Osoitekirjat

en: Default Javascript Addressbook
fi: Oletus-Javascript-osoitekirja

en: Global address book file
fi: Yleinen osoitekirjatiedosto

en: Allow writing into global address book file
fi: Salli yleiseen osoitekirjaan kirjoittaminen

en: Themes
fi: Teemat

en: Style Sheet URL (css)
fi: Tyylisivujen (css) internetosoite URL

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: Use index number of theme
fi: Teemojen numerointi

en: Configuration Administrator
fi: Asetusten ylläpitäjä

en: Theme Name
fi: Teeman nimi

en: Theme Path
fi: Teeman hakemistopolku

en: Plugins
fi: Lisätoiminto-ohjelmistot (plugin)

en: Plugin directory could not be found: %s
fi: Lisätoiminto-ohjelmistojen hakemistoa %s ei löytynyt.

en: Change Settings
fi: Muuta asetuksia

en: Test Configuration
fi: Testaa asetukset

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
fi: Asetustiedostoa ei voitu avata. Tarkista config.php

en: Administration
fi: Ylläpito

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
fi: Tämä moduuli mahdollistaa SquirrelMailin pääasetusten etäkäsittelyn.

en: Submit a Bug Report
fi: Lähetä virheraportti

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
fi: Varmista että käytössäsi ohjelman %s uusin versio.Nyt käytössäsi on versio %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
fi: Tarkista onko havaitsemasi virhe jo listattu SourceForgen %sBug List%s-luettelossa. Jos se on, yritämme jo korjata virhettä.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
fi: Jos edellä on virheilmoituksia, yritä itse ratkaista ne.  Lue ohjeita hakemistossa %s SquirrelMailin asennushakemiston alta.

en: Start Bug Report Form
fi: Aloita virheraportointi

en: Bug
fi: Vika

en: Bug Reports:
fi: Virheraportointi:

en: Show button in toolbar
fi: Näytä painike työkalupalkissa

en: Could not write calendar file %s
fi: Kalenteritiedostoon %s kirjoitus epäonnistui.

en: TODAY
fi: TÄNÄÄN

en: Go
fi: Siirry

en: ADD
fi: LISÄÄ

en: EDIT
fi: MUOKKAA

en: DEL
fi: POISTA

en: Start time:
fi: Alkuaika:

en: Length:
fi: Kesto:

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Set Event
fi: Aseta tapahtuma

en: Event Has been added!
fi: Tapahtuma lisätty!

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Time:
fi: Aika:

en: Day View
fi: Päivänäyttö

en: Do you really want to delete this event?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapahtuman?

en: Event deleted!
fi: Tapahtuma poistettu!

en: Nothing to delete!
fi: Ei poistettavaa!

en: Update Event
fi: Päivitä tapahtuma

en: Do you really want to change this event from:
fi: Haluatko varmasti vaihtaa tapahtuman:

en: to:
fi: Seuraavasti:

en: Event updated!
fi: Tapahtuma päivitetty!

en: Month View
fi: Kuukausinäyttö

en: 0 min.
fi: 0 minuuttia

en: 15 min.
fi: 15 minuuttia

en: 30 min.
fi: 30 minuuttia

en: 45 min.
fi: 45 minuuttia

en: 1 hr.
fi: 1 tunti

en: 1.5 hr.
fi: 1,5 tuntia

en: 2 hr.
fi: 2 tuntia

en: 2.5 hr.
fi: 2,5 tuntia

en: 3 hr.
fi: 3 tuntia

en: 3.5 hr.
fi: 3,5 tuntia

en: 4 hr.
fi: 4 tuntia

en: 5 hr.
fi: 5 tuntia

en: 6 hr.
fi: 6 tuntia

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Move to:
fi: Siirrä

en: Delete/Move/Next Buttons:
fi: Poista/Siirrä/Seuraava -painikkeet:

en: Display at top
fi: Näytä ylälaidassa

en: with move option
fi: siirtomahdollisuudella

en: Display at bottom
fi: Näytä alalaidassa

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
fi: KAUPALLINEN - Tämä lista sisältää palvelimia jotka ovat tunnettuja roskapostin lähettäjiä. Tämä on kohtalaisen luotettava lista roskapostin skannaukseen.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
fi: KAUPALLINEN - Palvelimia jotka ovat huonosti administroituja, näiden kautta tulee myös roskapostia. Myös hyvin käyttökelpoinen lista.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
fi: KAUPALLINEN - Modeemikäyttäjät ovat myös usein suodatettuja koska heidän pitäisi käyttää oman ISP:nsä palvelimia sähköpostin lähetykseen. Roskapostinlähettäjät käyttävät usein modeemiyhteyksiä.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ mustat aukot.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ avoimet palvelimet.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
fi: KAUPALLINEN - RBL+ modeemikäyttäjät.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Suorat roskapostilähteet.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Modeemiroskapostilähteet.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Massapostittajia ilman etukäteissuostumuksia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Muita sekalaisia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Yksivaiheisia palvelimia.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - Roskapostin tukijoita.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
fi: VAPAA - Five-Ten-sg.com - WWW osoitteita.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
fi: VAPAA - Dorkslayers näyttää sisältävän vain todella huonoja avoimia palvelimia USA:n ulkopuolella, luultavasti välltääkseen oikeushaasteita. Mielenkiintoista on se että heidän websivunsa suosittelevat olemaan käyttämättä heidän palvelujaan.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
fi: VAPAA - SPAMhaus - Lista tunnetuista roskapostilähteistä.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
fi: VAPAA, toistaiseksi - SPAMCOP - Palvelu, joka listaa palvelimia joilla on erittäin suuri roskapostin suhde kunnolliseen postiin verrattuna (85% tai enemmän).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
fi: VAPAA - dev.null.dk - ei tietoja

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
fi: VAPAA - vitsi.com - Maltillinen lista avoimista palvelimista

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
fi: VAPAA - ahbl.com avoimet releet - Avoimia SMTP-palvelimia

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
fi: VAPAA - ahbl.com Spam Source - Suorat roskapostilähteet.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
fi: VAPAA - ahbl.com Spam ISPs - Spammiystävällisiä ISP:itä

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
fi: VAPAA - Leadmon DUL - dynaamisia osoitteita esimerkiksi modeemiyhteyksiä

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
fi: VAPAA - Leadmon SPAM Source - Lista mistä Leadmon on vastaanottanut SPAMmia

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
fi: VAPAA - Leadmon massapostittajat - epämääräisiä massapostittajia

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
fi: VAPAA - Leadmon Open Relays - avoimia palvelimia, joita ei muissa listoissa

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
fi: VAPAA - Leadmon monivaihe - monivaiheista roskapostia

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
fi: VAPAA - Leadmon SpamBlock - näistä IP-avaruuksista on tullut SPAMmia suoraan Leadmon.Net:iin.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
fi: VAPAA - toistaiseksi - avoimia palvelimia ja suoraa SPAMmia

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
fi: VAPAA - toistaiseksi - modeemiosoitteita

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
fi: VAPAA - boikottilista - tunnettuja avoimia palvelimia

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
fi: VAPAA - boikottilista - tunnettuja välittäjiä

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
fi: VAPAA - boikottilista - MAHDOLLISIA avoimia palvelimia

en: WARNING! You must enter something to search for.
fi: HUOM! Kirjoita ensin etsittävä teksti.

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
fi: VAROITUS! Otsikkosuodattimien tulisi olla muotoa &quot;Otsake: Arvo&quot;

en: Saved Scan type
fi: Tallennettu skannaustyyppi

en: Message Filtering
fi: Viestien suodatus

en: What to Scan:
fi: Mitä skannataan:

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: Only unread messages
fi: Vain lukemattomat

en: Save
fi: Talleta

en: Match:
fi: Täsmää

en: Header
fi: Otsake

en: Contains:
fi: Sisältää:

en: If %s contains %s then move to %s
fi: Jos %s sisältää %s niin siirrä: %s

en: Message Filters
fi: Viestisuodattimet

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
fi: Suodattaminen mahdollistaa asetustenmukaisen viestien automaattisiirron eri kansioihin.

en: SPAM Filters
fi: Roskapostisuodattimet

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
fi: Roskapostin suodattaminen mahdollistaa DNS-perusteisten mustalistattujen viestienlähettäjien viestien siirtämisen muihin kansioihin (esim. Poistetut).

en: You must select a spam folder.
fi: Valitse roskapostikansio.

en: You must select a scan type.
fi: Sinun on valittava yksi vaihtoehdoista.

en: Spam Filtering
fi: Roskapostin suodatus

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
fi: HUOM! Pyydä ylläpitoasi asettamaan muuttuja %s.

en: Move spam to:
fi: Siirrä roskaposti kansioon:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
fi: Roskapostin siirtäminen suoraan roskakoriin voi olla huono idea koska se ei ole sataprosenttisen varmaa. Mukana saattaa mennä tavallisiakin viestejä. Valitsetpa minkä tahansa kansion niin pidä huoli siitä että tyhjennät sen sisällön silloin tällöin ettei palvelimesi turhaan täyty suurista kansioista.

en: Unread messages only
fi: Vain uudet viestit

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
fi: Mitä enemmän skannaat sitä kauemmin se kestää. Ehdottaisin että skannaat vain uudet viestit. Jos muutat asetuksiasi niin muuta silloin hetkellisesti päälle kaikkien viestien skannaus, skannaa kansiosi, ja palauta skannaus takaisin vain uusille viesteille.

en: Spam is sent to %s.
fi: Roskaposti lähetty vastaanottajalle: %s.

en: not set yet
fi: ei vielä asetettu

en: Spam scan is limited to %s.
fi: Roskapostin skannaus rajoitettu: %s.

en: ON
fi: PÄÄLLÄ

en: OFF
fi: POIS PÄÄLTÄ

en: %s is not found.
fi: %s ei löytynyt.

en: Today's Fortune
fi: Tämän päivän Vinkit

en: Fortunes:
fi: Vinkit:

en: Show fortunes at top of mailbox
fi: Näytä vinkit postilaatikon yläpuolella

en: IMAP server information
fi: IMAP-palvelimen tiedot

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
fi: Testaa joitakin IMAP-komentoja ja niiden vastauksia.

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja pyytää apua listan käytöstä. Saat vastauksen sähköpostitse alla olevaan osoitteeseen.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja ilmoittaa sinut listan tilaajaksi. Tilausosoitteesi on allaoleva osoite.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
fi: Lähettää viestin vastaanottajalle %s ja peruuttaa tilauksesi. Osoite joka yritetään poistaa on allaoleva osoite.

en: Mailinglist
fi: Postituslista

en: Send Mail
fi: Lähetä Viesti

en: Post to List
fi: Lähetä listaosoitteeseen

en: Reply to List
fi: Vastaa listaosoitteeseen

en: List Archives
fi: Listaa arkistot

en: Contact Listowner
fi: Ota yhteys listan omistajaan

en: Mailing List
fi: Postituslista

en: POP3 connect:
fi: POP3 yhteys:

en: No server specified
fi: Palvelinta ei määritelty

en: Error
fi: Virhe

en: POP3 user:
fi: POP3 käyttäjä:

en: no login ID submitted
fi: käyttäjätunnus puuttuu

en: connection not established
fi: yhteyttä ei muodostettu

en: POP3 pass:
fi: POP3 salasana:

en: No password submitted
fi: Salasanaa ei annettu

en: No connection to server
fi: Ei yhteyttä palvelimeen

en: No login ID submitted
fi: Käyttäjätunnus puuttuu

en: No server banner
fi: Ei palvelinviestiä

en: abort
fi: keskeytys

en: apop authentication failed
fi: apop käyttäjäntarkistus epäonnistui

en: POP3 login:
fi: POP3 sisääkirjoittautuminen:

en: POP3 top:
fi: POP3 alkuun:

en: POP3 pop_list:
fi: POP3 pop_listaus:

en: Premature end of list
fi: Lista keskeneräinen

en: Empty command string
fi: Tyhjä komento:

en: connection does not exist
fi: ei yhteyttä

en: No msg number submitted
fi: Ei viestinumeroa

en: Command failed
fi: Komento epäonnistui

en: Remote POP server Fetching Mail
fi: POP palvelin lataa Viestejä

en: Select Server:
fi: Valitse Palvelin:

en: Password for
fi: Salasana tunnukselle

en: Fetch Mail
fi: Lataa Viestit

en: Fetching from
fi: Ladataan:

en: Oops,
fi: Hups,

en: Opening IMAP server
fi: Yhteys IMAP-palvelimeen

en: Opening POP server
fi: Yhteys POP-palvelimeen

en: Login Failed:
fi: Sisäänkirjoittautuminen epäonnistui:

en: Login OK: No new messages
fi: Sisäänkirjoittautuminen oikein: Ei uusia viestejä

en: Login OK: Inbox EMPTY
fi: Sisäänkirjoittautuminen oikein: INBOX tyhjä

en: Login OK: Inbox contains %s messages
fi: Sisäänkirjoittautuminen OK; INBOXissa on %s viestiä

en: Fetching UIDL...
fi: Ladataan UIDL

en: Server does not support UIDL.
fi: Palvelin ei tue UIDLlää

en: Leaving mail on server...
fi: Jätetään Viestit palvelimeen...

en: Deleting messages from server...
fi: Poistetaan viestit palvelimesta...

en: Fetching message
fi: Ladataan viesti

en: Server error. Disconnect
fi: Palvelinvirhe...Katkaisu

en: Reconnect from dead connection
fi: Uusi yhteys

en: Saving UIDL
fi: Talletetaan UIDL

en: Refetching message
fi: Ladataan viesti

en: Error Appending Message!
fi: Virhe viestin lisäämisessä!

en: Closing POP
fi: POP suljetaan

en: Logging out from IMAP
fi: Kirjoittaudutaan pois IMAPista

en: Message appended to mailbox
fi: Viesti lisätty kansioon

en: Message %d deleted from remote server!
fi: Viesto %d on poistettu palvelimesta!

en: Delete failed:
fi: Poisto epäonnistui:

en: Remote POP server settings
fi: POP palvelimen asetukset

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
fi: Huomaa että salasanasi suojaus ei ole täydellinen. Jos käytät POP palvelinta niin silloin suojausta ei ole lainkaan. Suojaus on valitettavasti mahdollista murtaa lukemalla ja ymmärtämällä tämä tiedosto.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
fi: Jos et laita tähän salasanaa niin sitä kysytään viestejä haettaessa.

en: Encrypt passwords (informative only)
fi: Salaa salasanat (vain tiedoksi)

en: Add Server
fi: Lisää Palvelin

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Port:
fi: Portti:

en: Alias:
fi: Lempinimi:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Store in Folder:
fi: Talleta Kansioon:

en: Leave mail on server
fi: Jätä viestit palvelimeen

en: Check mail at login
fi: Tarkista viestit sisäänkirjauduttaessa

en: Check mail at folder refresh
fi: Tarkista viestit kansiota päivitettäessä

en: Modify Server
fi: Muuta palvelinta

en: Server Name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Modify
fi: Muokkaa

en: No servers known.
fi: Ei tunnettua palvelinta.

en: Fetching Servers
fi: Ladataan palvelimet

en: Confirm Deletion of a Server
fi: Poista palvelin

en: Selected Server:
fi: Valittu palvelin

en: Confirm delete of selected server?
fi: Poista valittu palvelin?

en: Confirm Delete
fi: Poista

en: Leave Mail on Server
fi: Jätä viestit palvelimeen

en: Undefined Function
fi: Tuntematon toiminto

en: Fetch
fi: Hae

en: Warning,
fi: Varoitus,

en: Mail Fetch Result:
fi: Viestien haun tulokset:

en: POP3 Fetch Mail
fi: POP3-viestinhaku

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
fi: Tämä määrittelee asetukset viestien hakuun POP3-postilaatikolta tämän palvelimen postitilin kansioihisi.

en: Message Details
fi: Viestin tiedot

en: Bodystructure
fi: Rungon rakenne

en: Entity
fi: Olio

en: Encoding
fi: Koodaus

en: RFC822 Message body
fi: RFC822-viestin runko

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Save Message
fi: Tallenna viesti

en: View Message details
fi: Näytä viestin tiedot

en: New Mail Notification
fi: Uusien viestien esitys

en: Check all boxes, not just INBOX
fi: Tarkista kaikki kansiot, ei ainosastaan INBOX

en: Show popup window on new mail
fi: Näytä uudessa ikkunassa ilmoitus uusista viesteistä

en: Count only messages that are RECENT
fi: Ota huomioon vain viimeisimmät viestit

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript, and only works in IE but you won't see errors with other browsers). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
fi: Valitsemalla %s saadaan Internet Explorerin otsikkorivi vaihtumaan uusien viestien saapuessa (vaatii JavaScriptin, ei aiheuta virheitä muissa selaimissa vaikka näistä toiminto puuttuu). Tämän valitsemalla näet aina jos sinulla on uusia viestejä, jopa silloin kun %s on käytössä.

en: Change title on supported browsers
fi: Vaihda otsikkorivi tuetuissa selaimissa.

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
fi: Valitse %s jos haluat soittaa multimediatiedoston uusien viestien saapuessa. Voit valita haluamasi multimediatiedoston, esimerkiksi jonkin äänitiedoston.

en: Enable Media Playing
fi: Käytä Multimediaa

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
fi: Valitse %s listalta multimediatiedosto joka soitetaan uusien viestien saapuessa. Valitsemalla paikallinen %s voit käyttää omassa koneessasi olevia tiedostoja. Jos et valitse mitään niin palvelimen oletustiedosto otetaan käyttöön.

en: Select server file
fi: Valitse palvelimen tiedosto:

en: (none)
fi: (ei ole)

en: requires JavaScript to work
fi: vatii JavaScriptin toimiakseen

en: Try
fi: Kokeile

en: Current File:
fi: Tämänhetkinen tiedosto:

en: New Mail
fi: Uusi viesti

en: SquirrelMail Notice:
fi: SquirrelMail-huomautus:

en: You have %s new message | You have %s new messages
fi[0]: Olet saanut %s uuden viestin!
fi[1]: Olet saanut %s uutta viestiä!

en: You have %s new messages
fi: Olet saanut %s uutta viestiä!

en: NewMail Options
fi: Uusien viestien asetukset

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
fi: Tässä setuksia äänien ja/tai ikkunailmoitusten käytöstä kun uusia viestejä on tullut kansioihin.

en: %s New Messages
fi: %s uutta viestiä

en: %s New Message | %s New Messages
fi[0]: %s uusi viesti
fi[1]: %s uutta viestiä

en: Test Sound
fi: Kokeile ääntä

en: No sound specified
fi: Ääntä ei ole määritelty

en: Loading the sound...
fi: Ladataan ääntä...

en: Sent Subfolders Options
fi: Lähetettyjen alikansioasetukset

en: Use Sent Subfolders
fi: Käytä Lähetettyjen alikansioita:

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: Quarterly
fi: Neljännesvuosittain

en: Yearly
fi: Vuosittain

en: Base Sent Folder
fi: Lähetettyjen peruskansio:

en: Enabled
fi: Ei käytössä

en: Disable it
fi: Ei käytössä

en: Enable it
fi: Ota käyttöön

en: Spam reporting
fi: Roskapostin raportointi

en: SpamCop link is:
fi: SpamCop-linkki on

en: Delete spam when reported:
fi: Poista roska raportoinnin jälkeen

en: Only works with email-based reporting
fi: Toimii vain sähköpostipohjaisella raportoinnilla

en: Spam Reporting Method:
fi: Roskapostin raportointitapa:

en: Quick email-based reporting
fi: Nopea sähköpostipohjainen raportointi

en: Thorough email-based reporting
fi: Perusteellinen sähköpostipohjainen raportointi

en: Web-based form
fi: WWW-pohjainen lomake

en: Save Method
fi: Talleta metodi

en: Your SpamCop authorization code:
fi: Sinun SpamCop auktorisointikoodisi:

en: see below
fi: katso seuraavasta

en: Save ID
fi: Talleta ID

en: About SpamCop
fi: Tietoja SpamCopista

en: Email-based reporting
fi: Sähköpostipohjainen raportointi

en: Web-based reporting
fi: WWW-pohjainen raportointi

en: SpamCop service type
fi: SpamCop-palvelutyyppi

en: Report as Spam
fi: Ilmoita roskapostiksi

en: SpamCop - Spam Reporting
fi: SpamCop - raportointi

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
fi: SpamCop lähettää valituksen ilmoittamastati viestistä löytämiinsä yhteysosoitteisiin.

en: Cancel / Done
fi: Peruuta / Valmis

en: Send Spam Report
fi: Lähetä SpamCop-raportti

en: SpellChecker Options
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistuksen asetukset

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
fi: Tässä voit määrittää miten henkilökohtainen sanastosi talletetaan, muokata sitä, tai valita mitä kieliä tarkistetaan.

en: Check Spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
fi: Takaisin &quot;Oikeinkirjoitusasetuksiin&quot; sivu

en: ATTENTION:
fi: HUOMIO:

en: Delete my dictionary and start a new one
fi: Poista vanha sanastoni ja alusta uusi

en: Decrypt my dictionary with my old password:
fi: Avaa sanastoni vanhalla salasanallani:

en: Proceed
fi: Jatka

en: You must make a choice
fi: Sinun on valittava yksi vaihtoehdoista

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
fi: Voit joko poistaa sanaston tai antaa vanhan salasanasi. Ei Molempia.

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
fi: Tämä poistaa henkilökohtaisen sanastotiedoston. Jatketaanko?

en: Error Decrypting Dictionary
fi: Virhe sanaston lukemisessa

en: Cute.
fi: Hienoa.

en: Could not run the spellchecker command (%s).
fi: En voinut suorittaa oikeinkirjoituksen tarkistajaa (%s).

en: Error while writing to pipe.
fi: Virhe kirjoitettaessa putkeen.

en: Could not open temporary file '%s'.
fi: Väliaikaistiedoston '%s' avaaminen epäonnistui.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
fi: Virhe kirjoitettaessa väliaikaistiedostoon '%s'.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
fi: Yritin suorittaa '%s', mutta se palautti:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
fi: SquirrelSpell on määritelty väärin.

en: Spellcheck completed. Commit changes?
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus valmis. Tehdäänkö muutokset?

en: No changes were made.
fi: Ei muutoksia.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
fi: Henkilökohtainen sanastosi talletetaan... Odota.

en: SquirrelSpell Results
fi: SquirrelSpell Tulokset

en: Found %s errors
fi: Löytyi %s virhettä

en: Line with an error:
fi: Virheellinen rivi:

en: Error:
fi: Virhe:

en: Suggestions:
fi: Ehdotuksia:

en: Suggestions
fi: Ehdotuksia:

en: Change to:
fi: Vaihda:

en: Occurs times:
fi: Löytyy kertaa:

en: Change this word
fi: Vaihda tämä sana

en: Change
fi: Vaihda

en: Change ALL occurances of this word
fi: Vaihda tämä sana kaikkialla

en: Change All
fi: Vaihda kaikki valinnat

en: Ignore this word
fi: Älä välitä tästä sanasta

en: Ignore
fi: Hyppää yli

en: Ignore ALL occurances this word
fi: Älä välitä tästä sanasta koko tekstissä

en: Ignore All
fi: Hyppää yli Kaikki

en: Add this word to your personal dictionary
fi: Lisää tämä sana omaan sanastoon

en: Add to Dic
fi: Lisää Sanastoon

en: Close and Commit
fi: Sulje ikkuna ja tee muutokset

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
fi: Oikeikirjoituksen tarkistus kesken. Poistu ja talleta?

en: Close and Cancel
fi: Poistu ja Peruuta

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
fi: Oikeikirjoituksen tarkistus kesken. Poistu ja peruuta?

en: No errors found
fi: Ei virheitä

en: Your personal dictionary was erased.
fi: Sanastosi poistettu.

en: Dictionary Erased
fi: Sanasto Poistettu

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fi: Henkilökohtainen sanastosi tyhjennettiin. Ole hyvä ja sulje tämä ikkuna ja klikkaa uudestaan "Tarkista Oikeikirjoitus"-nappia.

en: Close this Window
fi: Sulje ikkuna

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
fi: Sanastosi uudelleentalletus onnistui. Palaa &quot;Oikeikirjoitusasetuksiin&quot; ja tee valintasi uudelleen.

en: Successful re-encryption
fi: Uudelleensalaus onnistui.

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
fi: Sanastosi uudelleentallennus onnistui. Ole hyvä ja sulje tämä ikkuna ja klikkaa uudestaan "Tarkista Oikeikirjoitus"-nappia.

en: Dictionary re-encrypted
fi: Sanasto uudelleentalletettu

en: Personal Dictionary Crypto Settings
fi: Oman Sanaston Suojausasetukset

en: Personal Dictionary
fi: Oma Sanasto

en: No words in your personal dictionary.
fi: Sanastosi on tyhjä

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
fi: Valitse sanastostasi poistettavat sanat.

en: %s dictionary
fi: %s sanasto

en: Delete checked words
fi: Poista valitut sanat

en: Edit your Personal Dictionary
fi: Muokkaa omaa sanastoasi

en: Please make your selection first.
fi: Ole hyvä ja tee valinta ensin.

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
fi: Tallettaa henkilökohtaisen sanastosi suojatussa muodossa. Jatketaanko?

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
fi: Avaa oma sanastoni ja talleta se avoimessa muodossa.

en: Change crypto settings
fi: Muuta suojausasetuksia

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
fi: Talleta sanastoni suojatussa muodossa.

en: All done!
fi: Kaikki valmista!

en: Personal Dictionary Updated
fi: Oma Sanasto Päivitetty

en: No changes requested.
fi: Ei muutoksia.

en: Please wait, communicating with the server...
fi: Odota, otetaan yhteys palvelimeen...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
fi: Valitse sanasto jota käytetään tämän viestin oikeikirjoituksen tarkistukseen:

en: SquirrelSpell Initiating
fi: SquirrelSpell Alustus

en: International Dictionaries Preferences Updated
fi: Kansainvälisten Sanastojen Asetukset Päivitetty

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
fi: Valitse mahdolliset kansainväliset sanastot joita haluat käyttää oikeinkirjoituksen tarkistuksessa:

en: Make this dictionary my default selection:
fi: Aseta tämä sanasto oletusarvoksi:

en: Make these changes
fi: Tee nämä muutokset

en: Add International Dictionaries
fi: Lisää Kansainvälisiä Sanastoja

en: Please choose which options you wish to set up:
fi: Valitse mitä asetuksia haluat käsitellä:

en: Edit your personal dictionary
fi: Muokkaa omaa sanastoasi

en: Set up international dictionaries
fi: Aseta kansainvälisiä sanastoja

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
fi: Suojaa tai avaa oma sanastosi

en: SquirrelSpell Options Menu
fi: SquirrelSpell Asetusmenu

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: Your server options are as follows:
fi: Palvelinasetuksesi ovat seuraavat:

en: Number of supported language pairs: %s
fi: Tuettuja kielipareja: %s

en: Number of supported languages: %s
fi: Tuettuja kielipareja: %s

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
fi: Voit myös päättää näytetäänkö käännösruutu ja missä sen paikka on.

en: Select your translator:
fi: Valitse kääntäjäsi:

en: When reading:
fi: Luettaessa:

en: Show translation box
fi: Näytä käännösruutru

en: to the left
fi: vasemmalla

en: in the center
fi: keskellä

en: to the right
fi: oikealla

en: Translate inside the SquirrelMail frames
fi: Käännös SquirrelMail ruutujen sisällä

en: Translation Options
fi: Käännösasetukset

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
fi: Mitä kääntäjää käytetään muunkielisten viestien saapuessa?

en: %s to %s
fi: %s -} %s

en: Chinese, Simplified
fi: yksinkertaistettu kiina

en: English
fi: englanti

en: Chinese, Traditional
fi: perinteinen kiina

en: Dutch
fi: hollanti

en: French
fi: ranska

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Italian
fi: italia

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: Portuguese
fi: portugali

en: Russian
fi: venäjä

en: Spanish
fi: espanja

en: Translate
fi: Käännä

en: Brazilian Portuguese
fi: Brasilian portugali

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tsekki

en: Danish
fi: tanska

en: Filipino (Tagalog)
fi: filippiini (tagalog)

en: Finnish
fi: suomi

en: Hungarian
fi: unkari

en: Icelandic
fi: islanti

en: Latin
fi: latina

en: Latin American Spanish
fi: latinalaisamerikkalainen espanja

en: Norwegian
fi: norja

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Serbian
fi: serbia

en: Slovenian
fi: slovenia

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: Welsh
fi: wales

en: Indonesian
fi: indonesia

en: to English
fi: englantiin

en: from English
fi: englannista

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Translation direction
fi: Käännössuunta

en: About SquirrelMail %s
fi: Tietoja SquirrelMail-selainpostista %s

en: SquirrelMail is the name of the program that provides access to your email via the web.
fi: SquirrelMail on ohjelma, joka sallii sähköpostien käsittelyn www-selaimella.

en: System information
fi: Järjestelmän tiedot

en: The administrator installed the following plugins:
fi: Ylläpito on asentanut seuraavat lisäohjelmat:

en: none installed
fi: ei yhtään

en: SquirrelMail Webmail Application
fi: SquirrelMail-selainposti

en: Compose Preferences
fi: Muokkausasetukset

en: There must be at least one criteria to search for
fi: Ainakin yksi hakukriteeri täytyy määritellä.

en: (Illegal date)
fi: (Epäkelpo päiväys)

en: (Wrong date)
fi: (Väärä päiväys)

en: (Missing argument)
fi: (Puuttuva komennon argumentti)

en: Missing
fi: puuttuu

en: Advanced search
fi: Edistynyt haku

en: Remove All Criteria
fi: Poista kaikki kriteerit

en: Not
fi: Ei

en: Answered
fi: vastattus

en: Before
fi: aikaisemmin

en: Message Body
fi: Viesti

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Draft
fi: Talleta luonnos

en: Flagged
fi: Liputettu

en: Sent By
fi: Lähettänyt:

en: Header Field
fi: Otsakekenttä

en: Keyword
fi: avainsana

en: Larger Than
fi: suurempi kuin

en: Old
fi: vanha

en: Smaller Than
fi: pienempi kuin

en: Header and Body
fi: Viestin otsake ja runko

en: Sent To
fi: Lähetä:

en: And In
fi: ja..

en: Or In
fi: tai..

en: Or
fi: tai

en: PHP install does not have LDAP support.
fi: PHP:ssa ei ole LDAP-tukea.

en: Removing entry from address book failed
fi: Osoitekirjamerkinnän poistaminen epäonnistui.

en: LDAP rename is not supported by used protocol version
fi: LDAP-uudelleennimeäminen ei ole tuettu tässä protokollaversiossa.

en: LDAP rename failed
fi: LDAP-uudelleennimeäminen epäonnistui

en: Unable to remove some field values
fi: Joidenkin arvojen poistaminen epäonnistui.

en: Illegal folder name.
fi: Epäkelpo kansion nimi.

en: The name may not contain any of the following: %s
fi: Nimessä ei voi olla mitään seuraavista: %s

en: Please select a different name.
fi: Ole hyvä ja valitse jokin toinen nimi.

en: You have not selected a folder to subscribe. Please do so.
fi: Et ole valinnut tilattavaa kansiota. Ole hyvä ja valitse.

en: You have not selected a folder to unsubscribe. Please do so.
fi: Et ole valinnut kansiota, jonka tilaus peruutetaan. Ole hyvä ja valitse.

en: Possible reason:
fi: Mahdollinen syy:

en: ERROR: Bad function call.
fi: VIRHE: Huono funktiokutsu.

en: Reason:
fi: Syy:

en: TLS is enabled, but this version of PHP does not support TLS sockets, or is missing the openssl extension.
fi: TLS on aktivoitu, mutta tämä PHP-versio ei tue TLS:a tai OpenSSL-laajennus puuttuu.

en: Your mailbox is not located at this server. Try a different server or consult your system administrator
fi: Postilaatikkosi ei ole tällä palvelimella. Yritä toista palvelinta tai ota yhteys tukeen.

en: Trash
fi: Poistetut

en: Drafts
fi: Luonnokset

en: Unknown recipient
fi: Tuntematon vastanottaja

en: Unflag
fi: Poista lippu

en: Flag
fi: Lippu

en: Undelete
fi: Palauta

en: Bypass Trash
fi: Ohita Poistetut

en: Copy
fi: Kopioi

en: unavailable
fi: ei ole olemassa

en: Error
fi: Virhe

en: Terminating SquirrelMail due to a fatal error
fi: SquirrelMail suljetaan peruuttamattoman virheen vuoksi

en: TLS session is already activated.
fi: TLS-istunto on jo aktivoitu.

en: Out of quota error.
fi: Virhe: Levytila on loppunut.

en: Your IMAP server returned an error.
fi: IMAP-palvelin palautti virheen.

en: Enable Fancy Row Mouseover Highlighting
fi: Aktivoi hieno rivin korostus hiirellä.

en: Show Flag / Unflag Buttons
fi: Näytä lippupainikkeet

en: Use Compact Page Selector
fi: Käytä tiivistä sivunvalitsinta

en: Message Display Options
fi: Viestinnäyttöasetukset

en: Height of inline frame
fi: Inline-kehyksen korkeus

en: %d Minute | %d Minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: Show only subscribed folders
fi: Näytä vain tilatut kansiot

en: Mercury/32 IMAP server
fi: Mercury/32-IMAP-palvelin

en: IMAP Connection Security
fi: IMAP-yhteyden turvallisuus

en: Only basic search
fi: Vain perushaku

en: Only advanced search
fi: Vain edistynyt haku

en: Both search functions
fi: Molemmat hakufunktiot

en: Show alternative language names
fi: Näytä vaihtoehtoiset kielten nimet

en: Tweaks
fi: Virittelyt

en: Use PHP recode functions
fi: Käytä PHP:n recode-funktioita

en: Use PHP iconv functions
fi: Käytä PHP:n iconv-funktioita

en: Allow remote configuration test
fi: Salli asetusten etätesti

en: Show System Specifications
fi: Näytä järjestelmän tiedot

en: You must type in a new password.
fi: Sinun täytyy kirjoittaa uusi salasana.

en: You must also type in your new password in the verify box.
fi: Sinun täytyy myös kirjoittaa uusi salasanasi toisen kerran.

en: Your new password does not match the verify password.
fi: Et kirjoittanut kahdesti uutta salasanaasi samalla tavalla.

en: You must type in your current password.
fi: Sinun täytyy kirjoittaa nykyinen salasanasi.

en: Your current password is not correct.
fi: Nykyinen salasanasi on virheellinen.

en: Your new password should be %s to %s characters long.
fi: Uuden salasanasi tulisi olla %s - %s merkkiä pitkä.

en: Your new password contains invalid characters.
fi: Uudessa salasanassasi on virheellisiä merkkejä

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Current Password:
fi: Nykyinen salasana:

en: New Password:
fi: Uusi salasana:

en: Verify New Password:
fi: Uusi salasana uudestaan:

en: Use this to change your email password.
fi: Käytä tätä vaihtaaksesi sähköpositin salasanasi.

en: User's Password
fi: Oma salasana:

en: Current configuration requires LDAP support in PHP.
fi: Nykyiset asetukset vaativat LDAP-tuen PHP:hen.

en: Unable to use TLS.
fi: TLS:n käyttö epäonnistui.

en: Error: %s
fi: Virhe %s

en: Unable to use LDAP TLS in current setup.
fi: LDAP TLS:n käyttö nykyasetuksilla ei onnistu.

en: Unable to bind to LDAP server.
fi: Yhteyden avaaminen LDAP-palvelimeen ei onnistu.

en: Server replied: %s
fi: Palvelin vastasi: %s

en: Unable to find user's password attribute.
fi: Käyttäjän salasanan attribuuttia ei löydy.

en: Unable to rebind to LDAP server.
fi: Uuden yhteyden avaaminen LDAP-palvelimelle epäonnistui.

en: LDAP server uses different attribute to store user's password.
fi: LDAP-palvelin käyttää eri attribuuttia salasanan tallentamiseen.

en: Unable to connect to LDAP server.
fi: Ei yhteyttä LDAP-palvelimeen

en: Unable to find user's DN.
fi: Käyttäjän DN ei löydy.

en: Search error.
fi: Hakuvirhe.

en: ldap_get_dn error.
fi: ldap_get_dn-virhe.

en: Unsupported crypto: %s
fi: Ei-tuettu salaus: %s

en: PHP mhash extension is missing or does not support selected crypto.
fi: PHP:n mhash-lajennus puuttuu.

en: System crypt library doesn't support standard DES crypt.
fi: Järjestelmän kirjastot eivät tue vakiota 1DES:tä.

en: System crypt library doesn't have MD5 support.
fi: Järjestelmän kirjastot eivät tue MD5:tä.

en: System crypt library doesn't support extended DES crypt.
fi: Järjestelmän kirjastot eivät tue laajennettua 1DES:tä.

en: System crypt library doesn't have Blowfish support.
fi: Järjestelmän kirjastot eivät tue Blowfist:tä.

en: unknown
fi: tuntematon

en: Unable to validate user's password.
fi: Käyttäjän salasanan validointi epäonnistui.

en: Blowfish is not supported by webserver's system crypt library.
fi: Blowfish ei ole WWW-palvelimella tuettuna.

en: MD5 is not supported by webserver's system crypt library.
fi: MD5 ei ole WWW-palvelimella tuettuna.

en: Extended DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
fi: WWW-palvelin ei tue heikkoa 1DES-kryptausta (laajennettu).

en: Standard DES crypt is not supported by webserver's system crypt library.
fi: WWW-palvelin ei tue heikkoa 1DES-kryptausta (vakio).

en: PHP Curl extension is NOT available! Unable to change password!
fi: PHP Curl -laajennus puuttuu. Salasanan vaihtaminen ei onnistu!

en: Cannot change password! (Is user 'Self Configurable User' ?) (401)
fi: En voi vaihtaa salasanaa! (Onko käyttäjä 'Self Configurable User' ?) (401)

en: Cannot connect to Database Server, please try later!
fi: En saa yhteyttä tietokantapalvelimeen. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Database not found on server
fi: Tietokanta ei löytynyt palvelimelta.

en: SQL call failed, try again later.
fi: SQL-kysely epäonnistui. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Duplicate login entries detected, cannot change password!
fi: Lokista löytyi kaksoismerkintöjä. Salasanaa ei voi nyt vaihtaa.

en: Password change was not successful!
fi: Salasanan vaihtaminen ei onnistunut.

en: Required change password backend configuration options are missing.
fi: Salasanan vaihdon vaatima taustajärjestelmän valinta-asetuksissa on puutteita.

en: Invalid table name: %s
fi: Epäkelpo taulun nimi: %s

en: User table is empty.
fi: Käyttäjätaulu on tyhjä.

en: Invalid uid field.
fi: Epäkelpo uid-kenttä.

en: Invalid password field
fi: Epäkelpo salasana-kenttä.

en: Too many matches found in user table.
fi: User-taulusta löytyi liian monta vastausta.

en: Closing Connection
fi: Suljen yhteyttä

en: Connecting to Password Server
fi: Otan yhteyttä salasanapalvelimeen

en: Incorrent path to vmail.inc file.
fi: Väärä polku vmail.inc-tiedostoon.

en: Invalid or corrupted vmail.inc file.
fi: Vioittunut vmail.inc-tiedosto.

en: Invalid user.
fi: Epäkelpo käyttäjä

en: Empty domain
fi: Tyhjä verkkotunnus

en: Empty domain password
fi: Tyhjä verkkotunnuksen salasana

en: Empty username
fi: Tyhjä käyttäjätunnus

en: Empty new password
fi: Tyhjä uusi salasana.

en: Server Capability response:
fi: Palvelin vastasi:

en: NOTE: These commands are live, any changes made will effect your current email account.
fi: HUOM! Nämä komennot vaikuttavat suoraan nykyiseen sähköpostitiliisi ja siinä oleviin viesteihin.

en: Select
fi: Valitse

en: Test Name
fi: Testinimi

en: Request:
fi: pyydetään:

en: Login OK: Inbox contains %s message | Login OK: Inbox contains %s messages
fi[0]: Sisäänkirjoittautuminen oikein. INBOXissa %s viesti.
fi[1]: Sisäänkirjoittautuminen oikein. INBOXissa %s viestiä.

en: Width of popup window:
fi: Kirjoitusikkunan leveys:

en: If set to 0, reverts to default value
fi: Nolla (0) palauttaa oletusarvon.

en: Height of popup window:
fi: Kirjoitusikkunan korkeus:

en: uploaded media file
fi: lähetetty mediatiedosto

en: none
fi: ----

en: Upload Media File:
fi: Lähetä mediatiedosto:

en: Uploaded Media File:
fi: Lähetetty mediatiedosto:

en: Media file %s will be removed, if you upload other media file.
fi: Tiedosto %s poistetaan jos lähetät (upload) toisen tiedoston.

en: SpamCop reporting
fi: SpamCop-raportointi

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Translation Theme:
fi: Käännösteema

en: Selected translation engine is disabled. Please update your translation preferences.
fi: Valittu käännösmoottori on pois päältä. Ole hyvä ja muuta asetuksiasi.

en: Translation Preferences
fi: Käännösasetukset

en: Maximum of 25 kilobytes translated, powered by Systran
fi: Maksimi 25 kilotavua, tehty Systranilla

en: No known limits, powered by GPLTrans (free, open source)
fi: Ei tunnettuja rajoituksia, tehty GPLTransilla (vapaa, open source)

en: Transliterate unknown words:
fi: Translitteroi tuntemattomat sanat:

en: When composing:
fi: Kirjoitettasessa:

en: Not yet functional, currently does nothing
fi: Ei ole vielä käytettävissä.

en: Email
fi: Sähköposti

en: Folder List
fi: Kansiotlista

en: Delivery error report
fi: Perilletoimituksen virheraportti

en: Undelivered Message Headers
fi: Toimittamattomat Viestiotsakkeet

en: This image has been removed for security reasons
fi: Tämä kuva on poistettu tietoturvasyistä.
