avelsieve - en to fi translation catalogue (197 entries)

en:  Also keep a copy in INBOX, marked as deleted.
fi:  Pidä myös kopio sisääntulevissa ja merkkaa poistetuksi.

en:  Also notify using the method
fi:  Myös ilmoita tavalla

en:  Then <strong>STOP</strong> processing rules.
fi:  Sen jälkeen <strong>Pysähdy</strong> prosessoimasta sääntöjä.

en:  bigger
fi:  isompi

en:  smaller
fi:  pienempi

en: (Probably the script is size null).
fi: (Ehkä komentotiedosto ei sisällä mitään).

en: <em>all</em> of the following mail headers match:
fi: <em>kaikki</em> seuraavista otsikkokentistä sisältyy:

en: <em>any</em> of the following mail headers match:
fi: <em>mikä vain</em> seuraavista otsikkokentistä sisältyy:

en: <em>discard</em> it.
fi: <em>tuhoa</em> se.

en: <em>file</em> it into the folder <strong>
fi: <em>tallenna</em> se kansioon <strong>

en: <em>keep</em> it.
fi: <em>pidä</em> se.

en: <em>redirect</em> it to the email address
fi: <em>ohjaa uudelleen</em> osoitteeseen

en: <em>reject</em> it, sending this excuse back to the sender:
fi: <em>hylkää</em> se ja lähetä seuraavanlainen viesti lähettäjälle:

en: <p>You have chosen to keep every mail. This is the default action anyway, so you might want to start over with a rule that makes more sense. Select &quot;finished&quot; to save this rule nonetheless.</p>
fi: <p>Olet valinnut kaikki viestit pidettäviksi. Tämä on oletus, joten ehkä haluat aloittaa alusta tämän säännön kanssa.<p>

en: AND (Every item must match)
fi: JA (Kaikkien tulee sisältyä)

en: Action
fi: Toiminta

en: Add New Rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Add SPAM Rule
fi: Lisää ROSKAPOSTI sääntö

en: Add Spam Rule
fi: Lisää SPAM sääntö

en: Add a New Rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Additional Actions
fi: Lisätoiminnot

en: Address Match
fi: Osoite sisältää

en: Addresses: Only reply if sent to these addresses:
fi: Osoitteet: Vastaa vain näihin osoitteisiin (jos tyhjä, vastaa kaikille):

en: Advanced Spam Filter...
fi: Kehittynyt Spam Suodatin...

en: All Messages
fi: Kaikki viestit

en: All incoming mail is checked for unsolicited commercial content (SPAM) and marked accordingly. This special rule allows you to configure what to do with such messages once they arrive to your Inbox.
fi: Kaikki sisääntulevat sähköpostit tarkistetaan ei-halutulta kaupalliseltasisällöltä (SPAM) ja merkataan sellaiseksi. Tämä erikoissääntö antaa sinulle mahdollisuudenmitä tehdä näille viesteille kun ne saapuvat postilaatikkoosi.

en: All messages considered as <strong>SPAM</strong> (unsolicited commercial messages)
fi: Kaikki viestit lueteltuna <STRONG>Roskapostiksi</strong> (ei-halutut kaupalliset viestit)

en: All your rules have been deleted
fi: Kaikki sääntösi on tuhottu

en: Also keep a local copy.
fi: Pidä myös paikallinen kopio.

en: Also keep copy in INBOX, marked as deleted.
fi: Pidä myös kopio sisääntulevissa ja merkkaa tuhotuksi

en: Apply Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Body Match
fi: Viesti sisältää

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Choose what to do when this rule triggers, from one of the following:
fi: Valitse seuraavista mitä tehdä kun tämä sääntö käynnistyy:

en: Clear this Form
fi: Tyhjennä

en: Condition
fi: Ehto

en: Configure Anti-SPAM Protection
fi: Aseta roskapostinsuojaus

en: Confirmation
fi: Varmistus

en: Could not get SIEVE script from your IMAP server
fi: Ei voitu hakea komentotiedostoa palvelimelta

en: Could not log on to timsieved daemon on your IMAP server
fi: Ei voitu sisäänkirjautua palveluun

en: Could not set active script on your IMAP server
fi: Ei voitu aktivoida komentotiedostoa palvelimella

en: Created:
fi: Tehty:

en: Current Mail Filtering Rules
fi: Nykyiset suodinsäännöt

en: Days: Reply message will be resent after
fi: Päiviä: Vastaus lähetetään uudelleen tämän ajan kuluttua

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Selected
fi: Poista Valitut

en: Description of Rule
fi: Säännön kuvaus

en: Destination
fi: Kohde

en: Discard
fi: Hylkää

en: Discard SPAM message. You will get no indication that the message ever arrived.
fi: Hylkää SPAM-viesti. Et tule saamaan koskaan minkäänlaista tietoa viestin viestin saapumisesta.

en: Discard Silently
fi: Tuhoa Äänettömästi

en: Display as:
fi: Näytä seuraavalta:

en: Duplicate
fi: Kopioi

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Editing Mail Filtering Rule
fi: Muokataan suodinsääntöä

en: Email notification
fi: Sähköpostimuistutus

en: Error Encountered
fi: Virhe

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Finished
fi: Valmis

en: For <strong>ALL</strong> incoming messages;
fi: <strong>Kaikille</strong> sisääntuleville viesteille;

en: Header Match
fi: Otsikko sisältyy

en: Help: Valid variables are:
fi: Apua: Sallitut muuttujat ovat:

en: Here you can add or delete filtering rules for your email account. These filters will always apply to your incoming mail, wherever you check your email.
fi: Täällä voit lisätä tai poistaa suodinsääntöjä postilaatikollesi. Nämä suotimet ovat aina toiminnassa riippumatta siitä mistä luet postisi.

en: High
fi: Korkea

en: I will get back to you as soon as I return.
fi: Palaan asiaan pikimiten palatessani.

en: If
fi: Jos

en: If this is what you wanted, select Finished. You can also start over or cancel adding a rule altogether.
fi: Jos tämä on se mitä halusit, valitse Valmis. Voit myös valita Aloita alusta tai olla lisäämättä sääntöä valitsemalla Peruuta

en: If this rule matches, do not check any rules after it.
fi: Jos tämä sääntö täsmää, älä tarkasta enää muita sääntöjä sen jälkeen.

en: Illegal folder name.  Please select a different name
fi: Virheellinen kansion nimi. Valitse muu nimi.

en: Junk Folder
fi: Junk Kansio

en: KB (kilobytes)
fi: KT (kilotavua)

en: Keep (Default action)
fi: Ei tehdä mitään (Vakio toiminta)

en: Keep a local copy as well.
fi: Pidä myös paikallinen kopio.

en: Last modified:
fi: Viimeksi muutettu:

en: Less...
fi: Vähemmän..

en: Low
fi: Pieni

en: MB (megabytes)
fi: MT (megatavua)

en: Message
fi: Viesti

en: Message Filters
fi: Viestien suodattimet

en: Messages that match any of these header rules will never end up in Junk Folders or regarded as SPAM.
fi: Viestit jotka osuvat mihinkään näistä otsikkosäännöistä eivät päädyRoskapostikansioihin tai luetella SPAMmiksi.

en: Messages with SPAM-Score higher than the target value, the maximum value being %s, will be considered SPAM.
fi: Viestit SPAM-pisteillä jotka ovat enemmän kuin kohdearvo, maksimiarvon ollessa %s, jotka luetaan roskapostiksi.

en: Mobile Phone Message (SMS)
fi: SMS-Viesti

en: More...
fi: Enemmän..

en: Move Down
fi: Siirrä Alas

en: Move Up
fi: Siirrä Ylös

en: Move back to step
fi: Siirry takaisin kohtaan

en: Move message into
fi: Siirrä viesti

en: Move on to step
fi: Siirry kohtaan

en: Move to Bottom
fi: Siirry Alas

en: Move to Top
fi: Siirry Ylös

en: New Rule Wizard - Step
fi: Uusi sääntö - Kohta

en: No
fi: Numero

en: No Filtering Rules Defined Yet
fi: Ei suodinsäätöjä vielä tehtynä

en: None
fi: Ei yhtään

en: Normal
fi: Normaali

en: Note that you can set the number of days in Folder Preferences.
fi: Muista että voit asettaa montako päivää -arvon kansion asetuksissa.

en: Notification ID
fi: Ilmoitus ID

en: Notification via ICQ
fi: Muistutus ICQn kautta

en: Notification via Zephyr
fi: Muistutus Zephyrin kautta

en: Notify me, using the following method:
fi: Ilmoita minulle, käyttämällä seuraavanlaista tapaa:

en: OR (Either item will match)
fi: TAI (Mikä tahansa voi sisältyä)

en: Options
fi: Asetukset

en: Perform an action depending on email addresses appearing in message headers.
fi: Tee toiminto liittyen e-postiosoitteisiin jotka ovat viestiotsikoiden sisällä.

en: Perform an action on <strong>all</strong> incoming messages.
fi: Tee toiminto <strong>kaikille</strong> sisääntuleville viesteille.

en: Perform an action on messages depending on their content (body text).
fi: Tee toiminto viestin sisältöön liittyen

en: Perform an action on messages depending on their size.
fi: Tee toiminto liittyen viestin kokoon

en: Perform an action on messages matching a specified header (From, To etc.).
fi: Tee toiminto otsikkotietojen (From,To jne) sisältyessä viestiin.

en: Please contact your administrator.
fi: Ota yhteyttä ylläpitäjään

en: Please do not send me large attachments.
fi: Älä lähetä minulle isoja liitetiedostoja.

en: Please try again.
fi: Yritä uudelleen.

en: Please use the buttons on the bottom instead of your browser's reload, back and forward buttons, to build a rule.
fi: Käytä alapuolella olevia nappuloita sen sijaan että käyttäisit selaimesi päivitä, takaisin, eteenpäin nappuloita tehdäksesi uuden säännön.

en: Really delete this rule?
fi: Poistetaanko tämä sääntö oikeasti?

en: Redirect to the following email address:
fi: Edelleenohjaa seuraaviin postiosoitteisiin:

en: Reject, sending this excuse to the sender:
fi: Hylkää ja lähetä seuraava viesti lähettäjälle:

en: Rule Type
fi: Säännön tyyppi

en: SPAM Lists to check against
fi: Roskapostilista jota vastaan tarkistaa

en: STOP
fi: PYSÄHDY

en: Save Changes
fi: Tallenna Muutokset

en: Select %s to add the predefined rule, or select the advanced SPAM filter to customize the rule.
fi: Valitse %s lisätäksesi esiasetetun säännön, tai valitse kehittynyt SPAM suodatin kustomoidaksesi säännön.

en: Server responded with:
fi: Palvelin vastasi seuraavanlaisesti:

en: Server-Side Mail Filtering
fi: Palvelimen sisäinen suodinjärjestelmä

en: Server-Side mail filtering enables you to add criteria in order to automatically forward, delete or place a given message into a folder.
fi: Palvelimen sisäiset suotimet antavat sinulle lisättäväksi kriteereitä viestien automaattiseen uudelleenohjaukseen, tuhoamiseen sekä ohjaamiseen eri kansioihin. Sisältää myös lomavastaaja -toiminnon.

en: Size
fi: Koko

en: Start Over
fi: Aloita alusta

en: Store SPAM message in your Junk Folder. Messages older than %s days will be deleted automatically.
fi: Säilytä SPAM-viesti Junk Kansiossa. Vanhemmat viestit kuin %s päivää tuhoutuvat automaattisesti.

en: Store SPAM message in your Trash Folder. You will have to purge the folder yourself.
fi: Tallenna SPAM-viesti Trash kansioon. Sinun on suoritettava purge-toiminto kansiolle itse.

en: Successfully added new rule.
fi: Onnistuneesti lisätty uusi sääntö.

en: Successfully deleted rule #
fi: Onnistuneesti poistettu sääntö#

en: Successfully deleted rules #
fi: Onnistuneesti poistettu säännöt #

en: Successfully updated rule #
fi: Onnistuneesti muutettu sääntöä #

en: Target Score
fi: Kohde Pisteet

en: Test for Forged Header
fi: Testi väärennetylle otsikolle

en: The condition for the following rules is:
fi: Säännön tila on seuraavanlainen:

en: The following action will be applied to <strong>all</strong> incoming messages that do not match any of the previous rules.
fi: Seuraava toiminta sisältyy <strong>jokaiseen</strong> sisääntulevaan viestiin jotka eivät sisälly edellisiin sääntöihin.

en: The following table summarizes your current mail filtering rules.
fi: Alla näet nykyiset suodinsäännöt.

en: The header
fi: Otsikko

en: The notice will be sent only once to each person that sends you mail, and will not be sent to a mailing list address.
fi: Muistutus lähetetään vain kerran jokaiselle lähettäjälle ja  postituslistoille ei myöskään vastata

en: The rule will trigger if the following addresses appear anywhere in the message's headers:
fi: Ehto käynnistyy jos seuraavanlaiset osoitteet ilmestyvät mihinkään

en: This is an automated reply; I am away and will not be able to reply to you immediately.
fi: Tämä on automaattinen vastaus; En ole tavoitettavissa enkä voi vastata juuri nyt.

en: This rule will trigger if message is
fi: Tämä ehto käynnistyy jos viesti on

en: This rule will trigger upon the occurrence of one or more strings in the body of an e-mail message.
fi: Tämä sääntö käynnistyy yhden tai enempien lauseiden sisältyessäviestin body-osaan

en: To: or Cc
fi: To: tai Cc

en: Trash Folder
fi: Trash Kansio

en: Unable to load script to server.
fi: Ei voitu viedä scriptiä palvelimelle.

en: Use the following message:
fi: Käytä seuraavanlaista viestiä:

en: Vacation
fi: Lomavastaaja

en: What kind of rule would you like to add?
fi: Minkä tyyppisen ehdon haluaisit lisätä?

en: When you are done with editing, <strong>remember to select &quot;Save Changes&quot;</strong> to activate your changes!
fi: Muokkauksen jälkeen, <strong>muista tallentaa muutokset aktivoidaksesi muutokset!

en: When you are done, please click the button below to return to your webmail.
fi: Kun olet valmis, napsauta alapuolella olevaa painiketta palataksesi webmailiin.

en: Whitelist
fi: Valkoinen lista

en: You don't have any rules yet. Feel free to add any with the button &quot;Add a New Rule&quot;. When you are done, please select &quot;Save Changes&quot; to get back to the main options screen.
fi: Sinulla ei ole vielä yhtään sääntöä. Lisää sääntö painamalla näppäintä &quot;Lisääuusi sääntö&quot;. Kun olet valmis, paina &quot;Tallenna muutokset; päästäksesi takaisin.

en: You have not defined the name for the new folder.
fi: Tekstin tulee sisältyä ainakin yhteen otsikkokenttään.

en: You have to define at least one header match text.
fi: Tekstin tulee sisältyä ainakin yhteen otsikkokenttään.

en: Your new rule states:
fi: Uusi sääntösi:

en: a new folder, named
fi: uuteen nimettyyn kansioon

en: and with score greater than %s
fi: ja isommilla pisteillä kuin %s

en: bigger
fi: isompi

en: contains
fi: sisältää

en: created as a subfolder of
fi: tee alikansioksi

en: days
fi: päiviä

en: discarded.
fi: tuhottu.

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: does not exist
fi: ei ole olemassa

en: does not match
fi: ei sisällä

en: does not match the regural expression
fi: ei sisällä regexpiä

en: exists
fi: on olemassa

en: is
fi: on

en: is equal to
fi: on samansuuruinen kuin

en: is greater or equal to
fi: on isompi tai yhtäsuuri kuin

en: is greater than
fi: on isompi kuin

en: is lower or equal to
fi: on pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: is lower than
fi: on pienempi kuin

en: is not
fi: ei ole

en: is not equal to
fi: ei ole samansuuruinen kuin

en: matches
fi: sisältää

en: matches the regural expression
fi: sisältää rexepin

en: matching the Spam List(s):
fi: osuen Spamlistoihin:

en: of
fi: /

en: or
fi: tai

en: priority and the message
fi: prioriteetti ja viesti

en: regexp
fi: regexpi

en: reply with this vacation message:
fi: vastaa tällä lomaviestillä:

en: smaller
fi: pienempi

en: someone@example.org
fi: email@osoite

en: stored in the Junk Folder.
fi: talletettu Junk Kansioon.

en: stored in the Trash Folder.
fi: talletettu Trash Kansioon.

en: terse
fi: suppea

en: than
fi: kuin

en: the existing folder
fi: olemassaolevaan kansioon

en: the header
fi: otsikko

en: the size of the message is
fi: viestin koko on

en: then
fi: silloin

en: unless
fi: ellei

en: verbose
fi: laaja

en: wildcard
fi: asteriksi

en: will be
fi: tulee olemaan

en: with
fi: kanssa
