SquirrelMail HEAD - en to cs translation catalogue (1126 entries)

en: Address Book
cs: Adresář

en: All
cs: Všechny

en: To
cs: Komu

en: Cc
cs: Kopie

en: Name
cs: Jméno

en: Info
cs: Informace

en: Source
cs: Zdroj

en: Bcc
cs: Skrytá kopie

en: Use Addresses
cs: Použít adresář

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Address Book Search
cs: Hledat v adresáři

en: Search for
cs: Hledat

en: in
cs: v

en: All address books
cs: Všechny adresáře

en: Search
cs: Hledat

en: List all
cs: Zobrazit vše

en: Unable to list addresses from %s
cs: Nelze zobrazit adresy z %s

en: Your search failed with the following error(s)
cs: Vaše hledání proběhlo neúspěšně díky těmto chybám

en: No persons matching your search were found
cs: Hledaná osoba nenalezena

en: Return
cs: Zpět

en: Close
cs: Zavřít

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Must be unique
cs: Musí být jedinečná

en: E-mail address
cs: E-mailová adresa

en: Last name
cs: Příjmení

en: First name
cs: Jméno

en: Additional info
cs: Další informace

en: Add to:
cs: Přidat do:

en: No personal address book is defined. Contact administrator.
cs: Není definován žádný osobní adresář. Kontaktujte správce.

en: You can only edit one address at the time
cs: Nelze upravovat více adres najednou

en: Update address
cs: Aktualizovat adresu

en: ERROR
cs: Chyba

en: Please select address that you want to edit
cs: Vyberte adresu, kterou chcete upravit

en: Add address
cs: Přidat adresu

en: Edit selected
cs: Upravit vybrané položky

en: Delete selected
cs: Odstranit vybrané položky

en: Compose to selected
cs: Nová zpráva pro vybrané položky

en: sort by nickname
cs: řadit dle přezdívky

en: sort by name
cs: řadit dle jména

en: sort by email
cs: řadit dle adresy

en: sort by info
cs: řadit dle informace

en: Add to %s
cs: Přidat do %s

en: %s wrote:
cs: %s napsal(a):

en: quote
cs: cituji

en: who
cs: kdo

en: On %s, %s wrote:
cs: Dne %s, %s napsal(a):

en: Subject
cs: Předmět

en: From
cs: Od

en: Date
cs: Datum

en: Original Message
cs: Původní zpráva

en: Draft Email Saved
cs: Zpráva uložena do Konceptů

en: Could not move/copy file. File not attached
cs: Nelze přesunout/zkopírovat soubor. Soubor není přiložen

en: Your draft has been saved.
cs: Koncept byl uložen.

en: Your mail has been sent.
cs: Zpráva byla odeslána.

en: From:
cs: Od:

en: To:
cs: Komu:

en: Cc:
cs: Kopie:

en: Bcc:
cs: Skrytá kopie:

en: Subject:
cs: Předmět:

en: Send
cs: Odeslat

en: Attach:
cs: Přiložit soubor:

en: Add
cs: Přiložit

en: Delete selected attachments
cs: Odstranit vybrané přiložené soubory

en: Because PHP file uploads are turned off, you can not attach files to this message. Please see your system administrator for details.
cs: Jelikož je v PHP vypnuto nahrávání souborů na server, nemůžete připojit soubory k této zprávě. Prosím spojte se se svým správcem systému.

en: Priority
cs: Priorita

en: High
cs: Vysoká

en: Normal
cs: Normální

en: Low
cs: Nízká

en: Receipt
cs: Doručenka

en: On Read
cs: Při přečtení

en: On Delivery
cs: Při doručení

en: Signature
cs: Podpis

en: Addresses
cs: Adresář

en: Save Draft
cs: Uložit Koncept

en: You have not filled in the "To:" field.
cs: Nezadali jste adresáta.

en: Error: Draft folder %s does not exist.
cs: Složka koncepty %s neexistuje.

en: Message not sent.
cs: Zpráva neodeslána.

en: Server replied:
cs: Odpověď serveru:

en: Illegal folder name. Please select a different name.
cs: Neplatný název složky. Vyberte prosím jiný název.

en: Click here to go back
cs: Klikněte zde pro návrat zpět

en: You have not selected a folder to delete. Please do so.
cs: Neoznačil jste složku ke smazání.

en: Delete Folder
cs: Odstranit složku

en: Are you sure you want to delete %s?
cs: Opravdu chcete smazat %s?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Folders
cs: Složky

en: Subscribed successfully.
cs: Přihlášení proběhlo úspěšně.

en: Unsubscribed successfully.
cs: Odhlášení proběhlo úspěšně.

en: Deleted folder successfully.
cs: Složka byla úspěšně smazána.

en: Created folder successfully.
cs: Složka byla úspěšně vytvořena.

en: Renamed successfully.
cs: Úspěšně přejmenováno.

en: Subscription Unsuccessful - Folder does not exist.
cs: Přihlášení neúspěšné - Složka neexistuje.

en: refresh folder list
cs: aktualizovat seznam složek

en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

en: as a subfolder of
cs: jako podsložku

en: None
cs: Nic

en: Let this folder contain subfolders
cs: Složka může obsahovat podsložku

en: Create
cs: Vytvořit

en: Rename a Folder
cs: Přejmenovat složku

en: Select a folder
cs: Vybrat složku

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: No folders found
cs: Nebyla nalezena žádná složka

en: Delete
cs: Odstranit

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit

en: Subscribe
cs: Přihlásit

en: No folders were found to unsubscribe from!
cs: Nebyly nalezeny žádné složky, ze kterých se lze odhlásit!

en: No folders were found to subscribe to!
cs: Nebyly nalezeny žádné složky k přihlášení

en: Subscribe to:
cs: Přihlásit:

en: You have not selected a folder to rename. Please do so.
cs: Neoznačil jste složku k přejmenování.

en: Rename a folder
cs: Přejmenovat složku

en: New name:
cs: Nový název:

en: Submit
cs: Odeslat

en: ERROR: Help files are not in the right format!
cs: CHYBA: Špatný formát souborů nápovědy

en: Help
cs: Nápověda

en: Help is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
cs: Nápověda není přeložena do zvoleného jazyka. Bude zobrazena v angličtině.

en: Help is not available. Please contact your system administrator for assistance.
cs: Nápověda není k dispozici. Prosím nahlaste tuto chybu správci systému.

en: This chapter is not available in the selected language. It will be displayed in English instead.
cs: Tato část nápovědy není přeložena do zvoleného jazyka. Bude zobrazena v angličtině.

en: This chapter is missing
cs: Tato kapitola chybí

en: For some reason, chapter %s is not available.
cs: Kapitola %s není k dispozici.

en: Table of Contents
cs: Obsah

en: Previous
cs: Předchozí

en: Next
cs: Další

en: Top
cs: Nahoru

en: Viewing an image attachment
cs: Náhled přiloženého obrázku

en: View message
cs: Zobrazit zprávu

en: Download this as a file
cs: Uložit jako soubor

en: INBOX
cs: Doručená pošta

en: Purge
cs: Vysypat

en: Last Refresh
cs: Poslední zobrazení

en: Check mail
cs: Zkontrolovat poštu

en: Login
cs: Přihlásit

en: SquirrelMail version %s
cs: SquirrelMail verze %s

en: By the SquirrelMail Project Team
cs: Vytvořeno týmem SquirrelMail

en: %s Login
cs: %s Přihlásit

en: Name:
cs: Jméno:

en: Password:
cs: Heslo:

en: No messages were selected.
cs: Nebyly vybrány žádné zprávy.

en: Options
cs: Možnosti

en: Message Highlighting
cs: Zvýrazňování zpráv

en: New
cs: Nová

en: Done
cs: Hotovo

en: To or Cc
cs: Komu nebo Kopie

en: subject
cs: předmět

en: Edit
cs: Editovat

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: No highlighting is defined
cs: Není nadefinováno žádné zvýraznění

en: Identifying name
cs: Identifikační jméno

en: Color
cs: Barva

en: Dark Blue
cs: Tmavomodrá

en: Dark Green
cs: Tmavozelená

en: Dark Yellow
cs: Tmavožlutá

en: Dark Cyan
cs: Tmavotyrkysová

en: Dark Magenta
cs: Tmavofialová

en: Light Blue
cs: Světlemodrá

en: Light Green
cs: Světlezelená

en: Light Yellow
cs: Světležlutá

en: Light Cyan
cs: Světletyrkysová

en: Light Magenta
cs: Světlefialová

en: Dark Gray
cs: Tmavošedá

en: Medium Gray
cs: Střední šedá

en: Light Gray
cs: Světlešedá

en: White
cs: Bílá

en: Other:
cs: Jiná:

en: Ex: 63aa7f
cs: Př.: 63aa7f

en: Matches
cs: Odpovídá

en: Editing identities is disabled.
cs: Změna osobních údajů není povolena.

en: Default Identity
cs: Základní/nastavená identita

en: Alternate Identity %d
cs: Alternativní identita %d

en: Add a New Identity
cs: Přidej novou identitu

en: Advanced Identities
cs: Rozšířené identity

en: Full Name
cs: Celé jméno

en: E-Mail Address
cs: E-mailová adresa

en: Reply To
cs: Odpovídat na adresu

en: Save / Update
cs: Ulož/Aktualizuj

en: Make Default
cs: Vytvoř nastavení

en: Move Up
cs: Přesun nahoru

en: Index Order
cs: Pořadí v seznamu

en: Checkbox
cs: Zaškrtávací pole

en: Flags
cs: Příznaky zprávy

en: Size
cs: Velikost

en: The index order is the order that the columns are arranged in the message index. You can add, remove, and move columns around to customize them to fit your needs.
cs: Pořadí seznamu zpráv je pořadí, v jakém jsou uspořádány sloupce ve výpisu zpráv.  Můžete přidávat, odebírat a přesouvat jednotlivé sloupce podle vlastní potřeby.

en: up
cs: nahoru

en: down
cs: dolů

en: remove
cs: odstranit

en: Return to options page
cs: Návrat na stránku s nastavením

en: Personal Information
cs: Osobní informace

en: Display Preferences
cs: Vzhled - možnosti

en: Folder Preferences
cs: Složky - možnosti

en: Error(s) occurred while saving your options
cs: Vznikly potíže při ukládání nastavení

en: Some of your preference changes were not applied.
cs: Některá z vašich nastavení nebyla aplikována.

en: Successfully Saved Options
cs: Nastavení bylo úspěšně uloženo

en: Refresh Folder List
cs: Obnovit seznam složek

en: Refresh Page
cs: Aktualizovat stránku

en: This contains personal information about yourself such as your name, your email address, etc.
cs: Obsahuje Vaše osobní informace, např. Vaše jméno, e-mailovou adresu atd.

en: You can change the way that SquirrelMail looks and displays information to you, such as the colors, the language, and other settings.
cs: Můžete měnit vzhled a způsob zobrazení informací, např. barvy, jazyk a jiná nastavení.

en: Based upon given criteria, incoming messages can have different background colors in the message list. This helps to easily distinguish who the messages are from, especially for mailing lists.
cs: Na základě uvedených kritérií mohou mít příchozí zprávy v seznamu různou barvu pozadí. Tato funkce umožňuje snadno rozlišit odesílatele zpráv, zvláště pak e-mailové konference.

en: These settings change the way your folders are displayed and manipulated.
cs: Tato nastavení změní způsob, kterým se budou složky zobrazovat a jak s nimi budete zacházet.

en: The order of the message index can be rearranged and changed to contain the headers in any order you want.
cs: Pořadí sloupců v seznamu zpráv může být upraveno podle vašich potřeb.

en: Message not printable
cs: Zprávu nelze tisknout

en: Attachments:
cs: Přílohy:

en: Unknown sender
cs: Neznámý odesílatel

en: Info:
cs: Informace:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Type:
cs: Typ:

en: Invalid URL
cs: Neplatné URL

en: Printer Friendly
cs: Verze pro tisk

en: Print
cs: Tisknout

en: View Printable Version
cs: Zobrazit verzi pro tisk

en: Read:
cs: Přečtena:

en: Your message
cs: Vaše zpráva

en: Sent
cs: Odesláno

en: Was displayed on %s
cs: Byla zobrazena %s

en: less
cs: méně

en: more
cs: více

en: Mailer
cs: Poštovní klient

en: Read receipt
cs: Doručenka přečtení

en: sent
cs: odeslat

en: requested
cs: vyžadována

en: The message sender has requested a response to indicate that you have read this message. Would you like to send a receipt?
cs: Odesílatel zprávy si přeje vědět zda-li jste tuto zprávu přečetli.  Přejete si odeslat potvrzení?

en: Send read receipt now
cs: Odeslat potvrzení přečtení nyní

en: Search Results
cs: Výsledky hledání

en: Message List
cs: Seznam zpráv

en: Resume Draft
cs: Pokračovat v psaní zprávy

en: Edit Message as New
cs: Použít jako předlohu pro novou zprávu

en: View Message
cs: Zobrazit zprávu

en: Forward
cs: Přeposlat dál

en: Forward as Attachment
cs: Přeposlat jako přílohu

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Reply All
cs: Odpovědět všem

en: View Full Header
cs: Zobrazit celou hlavičku

en: Attachments
cs: Přílohy

en: You must be logged in to access this page.
cs: Pro přístup k této stránce musíte být přihlášen.

en: Folder:
cs: Složka:

en: Saved Searches
cs: Uložená hledání

en: edit
cs: editovat

en: search
cs: hledat

en: delete
cs: odstranit

en: Recent Searches
cs: Poslední hledání

en: save
cs: uložit

en: forget
cs: zapomenout

en: Current Search
cs: Aktuální Hledání

en: All Folders
cs: Všechny složky

en: Body
cs: Tělo zprávy

en: Everywhere
cs: Všude

en: No Messages Found
cs: Nebyly nalezeny žádné zprávy

en: Please enter something to search for
cs: Prosím zadejte hledaný výraz

en: Signout
cs: Odhlásit se

en: Sign Out
cs: Odhlásit se

en: You have been successfully signed out.
cs: Odhlášení proběhlo úspěšně.

en: Click here to log back in.
cs: Pro nové přihlášení klikněte zde.

en: Viewing a Business Card
cs: Zobrazení vizitky

en: vCard Version %s is not supported. Some information might not be converted correctly.
cs: vCard verze %s není podporována. Některé informace mohou být převedeny nesprávně.

en: Title
cs: Pozice

en: Web Page
cs: Webová stránka

en: Organization / Department
cs: Organizace / Oddělení

en: Address
cs: Adresa

en: Work Phone
cs: Telefon (práce)

en: Home Phone
cs: Telefon (domů)

en: Cellular Phone
cs: Telefon (mobilní)

en: Note
cs: Poznámka

en: Add to address book
cs: Přidat do adresáře

en: Title &amp; Org. / Dept.
cs: Funkce &amp; Firma / Oddělení

en: Viewing Full Header
cs: Zobrazení celé hlavičky

en: Viewing a text attachment
cs: Náhled přiloženého souboru

en: View Unsafe Images
cs: Zobrazit nebezpečné obrázky

en: Could not include PEAR database functions required for the database backend.
cs: Potřebná databázová funkce z PEAR není dostupná.

en: Is PEAR installed, and is the include path set correctly to find %s?
cs: Je instalováno PEAR a je správně nastavena cesta pro hledání %s?

en: Please contact your system administrator and report this error.
cs: Prosím nahlaste tuto chybu správci systému.

en: Personal address book
cs: Osobní adresář

en: Database error: %s
cs: Chyba databáze: %s

en: Address book is read-only
cs: Adresář pouze ke čtení

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" already exists
cs: Uživatel "%s" již existuje

note: i18n: don't use html formating in translation
en: User "%s" does not exist
cs: Uživatel "%s" neexistuje

en: User '%s' already exist.
cs: Uživatel '%s' již existuje

en: Not a file name
cs: Není název souboru

en: No such file or directory
cs: Nebyl nalezen žádný soubor ani adresář

en: Open failed
cs: Otevírání proběhlo neúspěšně

en: Write failed
cs: Zápis proběhl neúspěšně

en: Unable to update
cs: Aktualizace nebyla možná

en: Address book is corrupted. Required fields are missing.
cs: Adresář je poškozen. Povinná pole chybí.

en: Address book entry is too big
cs: Položka adresáře je příliš velká

en: Could not lock datafile
cs: Nelze uzamknout soubor s daty

en: Write to address book failed
cs: Zápis do adresáře se nezdařil

en: Error initializing address book database.
cs: Chyba při inicializaci databáze kontaktů.

en: Error opening file %s
cs: Chyba při otevírání souboru %s

en: Global address book
cs: Centrální adresář kontaktů

en: Error initializing global address book.
cs: Chyba při inicializaci centrální databáze kontaktů.

en: Error initializing LDAP server %s:
cs: Chyba při inicializaci LDAP serveru %s

en: Click here to change the sorting of the address list
cs: Klepněte zde pro změnu řazení seznamu adres

en: Invalid input data
cs: Neplatná vstupní data

en: Name is missing
cs: Chybí jméno

en: E-mail address is missing
cs: Chybí e-mailová adresa

en: Nickname contains illegal characters
cs: Přezdívka obsahuje nedovolené znaky

en: View
cs: Zobrazit

en: View Business Card
cs: Zobrazit vizitku

en: Your session has expired, but will be resumed after logging in again.
cs: Vaše přihlášení vypršelo, ale po opětovném zalogování bude opět obnoveno.

en: Sunday
cs: Neděle

en: Monday
cs: Pondělí

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Friday
cs: Pátek

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sun
cs: Ne

en: Mon
cs: Po

en: Tue
cs: Út

en: Wed
cs: St

en: Thu
cs: Čt

en: Fri
cs: Pá

en: Sat
cs: So

en: January
cs: Leden

en: February
cs: Únor

en: March
cs: Březen

en: April
cs: Duben

en: May
cs: Květen

en: June
cs: Červen

en: July
cs: Červenec

en: August
cs: Srpen

en: September
cs: Září

en: October
cs: Říjen

en: November
cs: Listopad

en: December
cs: Prosinec

en: Jan
cs: Led

en: Feb
cs: Úno

en: Mar
cs: Bře

en: Apr
cs: Dub

en: Ma&#121;
cs: Kvě

en: Jun
cs: Čvn

en: Jul
cs: Čvc

en: Aug
cs: Srp

en: Sep
cs: Zář

en: Oct
cs: Říj

en: Nov
cs: Lis

en: Dec
cs: Pro

en: D, F j, Y g:i a
cs: j F Y, G:i

en: D, F j, Y H:i
cs: j F Y, H:i

en: M j, Y
cs: j M, Y

en: g:i a
cs: G:i

en: D, g:i a
cs: D, G:i

en: Preference database error (%s). Exiting abnormally
cs: Chyba databáze nastavení (%s). Abnormální ukončení

en: Click here to return to %s
cs: Pro návrat do %s klikněte zde

en: Go to the login page
cs: Jdi na přihlašovací stránku

en: Preference file, %s, does not exist. Log out, and log back in to create a default preference file.
cs: Soubor s nastavením, %s, neexistuje. Odhlaste se a přihlaste se zpět, abyste vytvořili výchozí soubor s nastavením.

en: Preference file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s nastavením, %s, nemohl být otevřen. Kontaktujte správce webmailu.

en: Preference file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s nastavením, %s, nemohl být otevřen. Kontaktujte správce webmailu.

en: Preference file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s nastavením, %s, nemohl být zkopírován z dočasného adresáře, %s. Kontaktujte správce.

en: Error opening %s
cs: Chyba při otevírání %s

en: Default preference file not found or not readable!
cs: Soubor s implicitním nastavením nenalezen

en: Could not create initial preference file!
cs: Nemohu vytvořit počáteční soubor s preferencemi!

en: %s should be writable by user %s
cs: Soubor %s by měl být zapsatelný uživatelem %s

en: Signature is too big.
cs: Podpis je příliš dlouhý.

en: Signature file, %s, could not be opened. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s podpisy, %s, nemohl být otevřen. Oznamte tuto chybu administrátorovi systému.

en: Signature file, %s, could not be written. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s podpisy, %s, nemohl být otevřen. Oznamte tuto chybu administrátorovi systému.

en: Signature file, %s, could not be copied from temporary file, %s. Contact your system administrator to resolve this issue.
cs: Soubor s podpisy, %s, nemohl být zkopírován z dočasného souboru %s. Oznamte tuto chybu administrátorovi systému.

en: You need to have PHP installed with the multibyte string function enabled (using configure option --enable-mbstring).
cs: Je nutné mít PHP nainstalováno s parametrem --with-mbstring.

en: ERROR: No available IMAP stream.
cs: Chyba: Není k dispozici žádné připojeni k IMAP serveru.

en: ERROR: Connection dropped by IMAP server.
cs: Chyba: Spojení s IMAP serverem bylo přerušeno.

en: ERROR: Could not complete request.
cs: Chyba: Požadavek nelze dokončit.

en: Query:
cs: Dotaz:

en: Reason Given:
cs: Odůvodnění:

en: ERROR: Bad or malformed request.
cs: Chyba: Špatný nebo špatně zadaný požadavek.

en: Server responded:
cs: Odpověď serveru:

en: ERROR: IMAP server closed the connection.
cs: Chyba: IMAP server ukončil spojení.

en: ERROR: Unknown IMAP response.
cs: Chyba: neznámá odpověď IMAP serveru.

en: Error connecting to IMAP server: %s.
cs: Chyba v připojování k IMAP serveru: %s.

en: The IMAP server is reporting that plain text logins are disabled.
cs: IMAP server odmítl nešifrované (plain text) přihlášení.

en: Using CRAM-MD5 or DIGEST-MD5 authentication instead may work.
cs: Použití přihlášení CRAM-MD5 nebo DIGEST-MD5 by mohlo fungovat.

en: Also, the use of TLS may allow SquirrelMail to login.
cs: Také použití TLS může pomoci SquirrelMailu při přihlašování.

en: Bad request: %s
cs: Špatně zadaný požadovaný úkol: %s

en: Unknown error: %s
cs: Neznámá chyba: %s

en: Read data:
cs: Načtení dat:

en: Unknown user or password incorrect.
cs: Neznámý uživatel nebo neplatné heslo.

en: ERROR: Could not append message to
cs: Chyba: Zprávu nelze připojit k

en: Solution:
cs: Návrh řešení:

en: Remove unneccessary messages from your folders. Start with your Trash folder.
cs: Smažte nepotřebné soubory z vaší schránky. Můžete začít ve složce Koš.

en: Invalid mailbox name: %s
cs: Neplatný název složky: %s

en: (no subject)
cs: (žádný předmět)

en: Unknown Sender
cs: Neznámý Odesílatel

en: Unknown response from IMAP server:
cs: Neznámá odpověď IMAP serveru:

en: The server couldn't find the message you requested.
cs: Server nemohl najít požadovanou zprávu.

en: Most probably your message list was out of date and the message has been moved away or deleted (perhaps by another program accessing the same mailbox).
cs: Pravděpodobně jste měl starý seznam zpráv a zpráva byla mezitím smazána.

en: Unknown date
cs: Neznámé datum

en: A
cs: O

en: Thread sorting is not supported by your IMAP server.
cs: IMAP server nepodporuje třídění zpráv podle vláken.

en: Server-side sorting is not supported by your IMAP server.
cs: IMAP server nepodporuje řazení zpráv.

en: THIS FOLDER IS EMPTY
cs: TATO SLOŽKA JE PRÁZDNÁ

en: Move Selected To
cs: Přesunout vybrané položky do

en: Transform Selected Messages
cs: Operace s označenými zprávami

en: Move
cs: Přesunout

en: Expunge
cs: Vysypat

en: Read
cs: Přečtené

en: Unread
cs: Nepřečtené

en: Unthread View
cs: Vypnout řazení podle konverzace

en: Thread View
cs: Řazení podle konverzace

en: Toggle All
cs: Změnit označení všech

en: Unselect All
cs: Odznačit vše

en: Select All
cs: Označit vše

en: Viewing Messages: %s to %s (%s total)
cs: Zobrazení zpráv: %s až %s (%s celkem)

en: Viewing Message: %s (%s total)
cs: Zobrazení zprávy: %s (%s celkem)

en: Paginate
cs: Po stránkách

en: Show All
cs: Zobraz vše

en: SquirrelMail could not decode the bodystructure of the message
cs: Formát zprávy nebyl rozpoznán

en: The bodystructure provided by your IMAP server:
cs: Struktura zprávy z IMAP serveru:

en: Body retrieval error. The reason for this is most probably that the message is malformed.
cs: Chyba při otevíraní těla zprávy. Zpráva je pravděpodobně poškozena.

en: Command:
cs: Příkaz:

en: Response:
cs: Odpověď:

en: Message:
cs: Zpráva:

en: FETCH line:
cs: FETCH řádek:

en: Hide Unsafe Images
cs: Schovat nebezpečné obrázky

en: Download
cs: Stáhnout

en: sec_remove_eng.png
cs: sec_remove_cs_CZ.png

en: This external link will open in a new window
cs: Odkaz se otevře v novém okně

en: Option Type '%s' Not Found
cs: Volba typu '%s' nenalezena

en: Delete Selected
cs: Odstranit vybrané položky

en: Edit List Layout Type '%s' Not Found
cs: Volba vzhledu seznamu '%s' nenalezena

en: Current Folder
cs: Aktuální složka

en: Compose
cs: Nová zpráva

en: Error creating directory %s.
cs: Chyba při otevírání souboru %s.

en: Could not create hashed directory structure!
cs: Nemohu vytvořit strukturu adresářů s hashem!

en: Email delivery error
cs: Chyba při doručování zprávy

en: Can't execute command '%s'.
cs: Příkaz '%s' nelze spustit.

en: Can't open SMTP stream.
cs: Nejde otevřít komunikační kanál pro SMTP.

en: Service not available, closing channel
cs: Služba nedostupná, zavírám kanál

en: A password transition is needed
cs: Přeměna hesla je nutná

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
cs: Požadovaná operace nebyla provedena: schránka nedostupná

en: Requested action aborted: error in processing
cs: Požadovaná akce byla přerušena: chyba při provádění

en: Requested action not taken: insufficient system storage
cs: Požadovaná akce nebyla provedena: nedostatek místa

en: Temporary authentication failure
cs: Dočasná chyba autentifikace selhala

en: Syntax error; command not recognized
cs: Chyba syntaxe; neznámý příkaz

en: Syntax error in parameters or arguments
cs: Chyba syntaxe v parametrech nebo argumentech

en: Command not implemented
cs: Příkaz nebyl implementován

en: Bad sequence of commands
cs: Špatná posloupnost příkazů

en: Command parameter not implemented
cs: Parametr příkazu nebyl implementován

en: Authentication required
cs: autentifikace je nutná

en: Authentication mechanism is too weak
cs: Příliš nedokonalá metoda autentifikace

en: Authentication failed
cs: Autentikace selhala

en: Encryption required for requested authentication mechanism
cs: Pro použití této autentifikační metody je nutné použít šifrování

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
cs: Nebylo možné provést požadovanou operaci: schránka je nedostupná

en: User not local; please try forwarding
cs: Uživatel není místní; prosím zkuste přeposlání

en: Requested mail action aborted: exceeding storage allocation
cs: Požadovaná akce byla přerušena: limit velikosti schránky překročen

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
cs: Požadovaná akce nebyla provedena: nepovolené jméno schránky

en: Transaction failed
cs: Transakce se nezdařila

en: Unknown response
cs: Neznámá odpověď

en: General Display Options
cs: Obecné volby zobrazení

en: Theme
cs: Schéma

en: Default
cs: Implicitní

en: Custom Stylesheet
cs: Vlastní CSS styl

en: Language
cs: Jazyk

en: Use Javascript
cs: Používat JavaScript

en: Autodetect
cs: Autodetekce

en: Always
cs: Vždy

en: Never
cs: Nikdy

en: Mailbox Display Options
cs: Volby zobrazení složky

en: Number of Messages per Page
cs: Počet zpráv na stránce

en: Enable Alternating Row Colors
cs: Použít střídající se barvy řádků

en: Enable Page Selector
cs: Zapnout Stránkovač

en: Maximum Number of Pages to Show
cs: Maximální zobrazený počet stránek

en: Always Show Full Date
cs: Vždy zobrazovat celé datum

en: Length of From/To Field (0 for full)
cs: Velikost pole Od/Komu (0 bez omezení)

en: Length of Subject Field (0 for full)
cs: Velikost pole Předmět (0 bez omezení)

en: Message Display and Composition
cs: Zobrazení a psaní zpráv

en: Wrap Incoming Text At
cs: Zalomit příchozí zprávu na

en: Width of Editor Window
cs: Šířka editačního boxu

en: Height of Editor Window
cs: Výška editačního boxu

en: Location of Buttons when Composing
cs: Umístění tlačítek při psaní nové zprávy

en: Before headers
cs: Před hlavičkou zprávy

en: Between headers and message body
cs: Mezi hlavičkou a tělem zprávy

en: After message body
cs: Za tělem zprávy

en: Address Book Display Format
cs: Formát zobrazení adresáře

en: Javascript
cs: JavaScript

en: Format of Addresses Added From Address Book
cs: Formát adresy doplněné z adresáře

en: No prefix/Address only
cs: Bez prefixu/Pouze adresa

en: Nickname and address
cs: Přezdívka a e-mailová adresa

en: Full name and address
cs: Celé jméno a e-mailová adresa

en: Show HTML Version by Default
cs: Implicitně zobrazovat HTML verzi

en: Enable Forward as Attachment
cs: Povolit funkci "Přeposlat jako přílohu"

en: Include Me in CC when I Reply All
cs: Zahrň mou adresu do položky kopie když dám 'Odpovědět všem'

en: Enable Mailer Display
cs: Zobrazovat poštovního klienta příchozích zpráv

en: Display Attached Images with Message
cs: Zobrazovat přiložené obrázky ve zprávě

en: Enable Printer Friendly Clean Display
cs: Zapnout zobrazení pro tisk

en: Enable Mail Delivery Notification
cs: Zapnout oznamování o doručení zpráv

en: Compose Messages in New Window
cs: Vždy psát zprávu v novém okně

en: Width of Compose Window
cs: Šířka okna pro novou zprávu

en: Height of Compose Window
cs: Výška okna pro novou zprávu

en: Prepend Signature before Reply/Forward Text
cs: Připojit podpis před text u odpovědí a přeposílaných zpráv

en: Prefix for Original Message when Replying
cs: Odsazení původního dopisu v odpovědi

en: Cursor Position when Replying
cs: Začít Odpovídání v

en: To: field
cs: poli Komu:

en: Focus in body
cs: těle zprávy

en: Select body
cs: těle zprávy (vybrat text)

en: No focus
cs: neurčeno

en: Sort by Received Date
cs: Řadit podle data přijetí

en: Enable Thread Sort by References Header
cs: Povolit třídění podle konverzace s použitím údajů v hlavičce

en: Special Folder Options
cs: Nastavení speciálních složek

en: Folder Path
cs: Cesta složky

en: Do not use Trash
cs: Nepoužívat Koš

en: Trash Folder
cs: Koš

en: Do not use Drafts
cs: Nepoužívat Koncepty

en: Draft Folder
cs: Koncepty

en: Do not use Sent
cs: Nepoužívat složku Odeslaná pošta

en: Sent Folder
cs: Odeslaná pošta

en: Folder List Options
cs: Nastavení výpisu složek

en: Location of Folder List
cs: Umístění seznamu složek

en: Left
cs: Vlevo

en: Right
cs: Vpravo

en: pixels
cs: bodů

en: Width of Folder List
cs: Šířka seznamu složek

en: Minutes
cs: Minuty

en: Seconds
cs: Sekund

en: Minute
cs: Minuta

en: Auto Refresh Folder List
cs: Automatické obnovování seznamu složek

en: Enable Unread Message Notification
cs: Zapnout oznamování o nepřečtených zprávách

en: No Notification
cs: Bez oznámení

en: Only INBOX
cs: Pouze složka Doručená pošta

en: Unread Message Notification Type
cs: Typ oznámení o nepřečtených zprávách

en: Only Unseen
cs: Pouze nepřečtené

en: Unseen and Total
cs: Nepřečtené a Celkem

en: Enable Collapsable Folders
cs: Zapnout rozbalovatelné složky

en: Enable Cumulative Unread Message Notification
cs: Zapnout oznamování o nepřečtených zprávách

en: Show Clock on Folders Panel
cs: Zobraz čas na panelu Složek

en: International date and time
cs: Mezinárodní datum a čas

en: American date and time
cs: Americké datum a čas

en: European date and time
cs: Evropské datum a čas

en: Show weekday and time
cs: Zobrazit den týdne a čas

en: Show time with seconds
cs: Zobrazit čas vč. sekund

en: Show time
cs: Zobrazit čas

en: No Clock
cs: Žádný čas

en: Hour Format
cs: Formát hodin

en: 12-hour clock
cs: 12ti hodinový čas

en: 24-hour clock
cs: 24ti hodinový čas

en: Memory Search
cs: Paměť hledání

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Folder Selection Options
cs: Možnosti - Výběr složek

en: Selection List Style
cs: Výběr stylu

en: Long:
cs: Délka:

en: Folder
cs: Složka

en: Subfolder
cs: Podsložka

en: Indented:
cs: Odsazení:

en: Delimited:
cs: Oddělovač:

en: You can't select INBOX as Trash folder.
cs: Složku Doručená pošta není možné vybrat jako Koš.

en: You can't select INBOX as Sent folder.
cs: Složku Doručená pošta není možné vybrat jako Odeslanou poštu.

en: You can't select INBOX as Draft folder.
cs: Složku Doručená pošta není možné vybrat jako Koncepty.

en: Name and Address Options
cs: Možnosti - Jméno a e-mailová adresa

en: E-mail Address
cs: E-mailová adresa

en: Edit Advanced Identities
cs: Edituj rozšířené identity

en: (discards changes made on this form so far)
cs: (smaže doposud učiněné změny v tomto formuláři)

en: Multiple Identities
cs: Vícenásobné identity

en: Same as server
cs: Stejné jako server

en: Error opening timezone config, contact administrator.
cs: Nelze otevřít soubor s nastavením časových zón, kontaktujte správce webmailu.

en: Timezone Options
cs: Časové pásmo

en: Your current timezone
cs: Aktuální časová zóna

en: Reply Citation Options
cs: Nastavení citace v odpovědi

en: Reply Citation Style
cs: Styl citace

en: No Citation
cs: Bez citace

en: AUTHOR Wrote
cs: Autor napsal

en: On DATE, AUTHOR Wrote
cs: Dne DATE AUTHOR napsal

en: Quote Who XML
cs: XML Citace

en: User-Defined
cs: Vlastní

en: User-Defined Citation Start
cs: Začátek vlastní citace

en: User-Defined Citation End
cs: Konec vlastní citace

en: Signature Options
cs: Možnosti podpisu

en: Use Signature
cs: Používat podpis?

en: Prefix Signature with '-- ' Line
cs: Vložit před podpis '-- ' ?

en: Config File Version
cs: Verze konfiguračního souboru

en: SquirrelMail Version
cs: SquirrelMail Verze

en: PHP Version
cs: PHP Verze

en: Organization Preferences
cs: Nastavení organizace

en: Organization Name
cs: Název organizace

en: Organization Logo
cs: Logo organizace

en: Organization Logo Width
cs: Šířka loga

en: Organization Logo Height
cs: Výška organizace

en: Organization Title
cs: Hlavička organizace

en: Signout Page
cs: Stránka po odhlášení

en: Provider Link URI
cs: URI Poskytovatele

en: Provider Name
cs: Název poskytovatele:

en: Top Frame
cs: Horní rám

en: Server Settings
cs: Nastavení serveru

en: Mail Domain
cs: Poštovní doména

en: IMAP Server Address
cs: Adresa IMAP serveru

en: IMAP Server Port
cs: Port IMAP serveru

en: IMAP Server Type
cs: Typ IMAP serveru

en: University of Washington's IMAP server
cs: UW IMAP server

en: Microsoft Exchange IMAP server
cs: MS Exchange IMAP server

en: Not one of the above servers
cs: Žádný z předcházejících

en: IMAP Folder Delimiter
cs: Oddělovač složek

en: Use &quot;detect&quot; to auto-detect.
cs: Použijte &quot;detect&quot; pro autodetekci.

en: Use TLS for IMAP Connections
cs: Používat TLS pro IMAP spojení

en: Requires PHP 4.3.x! Experimental.
cs: Vyžaduje PHP 4.3.x! Experimentální verze.

en: IMAP Authentication Type
cs: autentifikace se nezdařila

en: IMAP login
cs: Uživatelské jméno na IMAP serveru

en: Use Sendmail Binary
cs: Používat Sendmail

en: Choose &quot;no&quot; for SMTP
cs: Zvolte &quot;no&quot; pro SMTP

en: Sendmail Path
cs: Cesta k Sendmailu

en: Sendmail Arguments
cs: Paramtery Sendmailu

en: SMTP Server Address
cs: Adresa SMTP Serveru

en: SMTP Server Port
cs: Port SMTP Serveru

en: Use TLS for SMTP Connections
cs: Používat TLS v přístupu na SMTP server

en: SMTP Authentication Type
cs: Typ SMTP autentifikace

en: No SMTP auth
cs: Bez SMTP autentikace

en: Login (plain text)
cs: Nešifrované (plain text) přihlášení

en: Custom SMTP AUTH username
cs: Globální uživatel pro SMTP autorizaci.

en: Custom SMTP AUTH password
cs: Heslo globálního uživatele pro SMTP autorizaci.

en: POP3 Before SMTP?
cs: POP3 Před SMTP?

en: Header Encryption Key
cs: Šifrovací klíč pro hlavičku

en: Invert Time
cs: Přehodit čas

en: Folders Defaults
cs: Implicitní nastavení složky

en: Default Folder Prefix
cs: Implicitní předpona složky

en: Show Folder Prefix Option
cs: Zobrazit nastavení předpony složky

en: By default, move to trash
cs: Implicitně odstraňovat do koše

en: By default, move to sent
cs: Implicitně ukládat odeslanou poštu

en: By default, save as draft
cs: Implicitně ukládat koncepty

en: List Special Folders First
cs: Zobrazovat napřed speciální složky

en: Show Special Folders Color
cs: Odlišit speciální složky barevně

en: Auto Expunge
cs: Automaticky vysypávat koš

en: Default Sub. of INBOX
cs: Implicitní podsložka Doručené pošty

en: Show 'Contain Sub.' Option
cs: Zobrazit volbu 'Obsahuje podsložky'

en: Default Unseen Notify
cs: Implicitní zobrazení nepřečtených zpráv

en: Default Unseen Type
cs: Implicitní nastavení zobrazení nepřečtených zpráv

en: Auto Create Special Folders
cs: Automaticky vytvářet Speciální složky

en: Auto delete folders
cs: Automaticky odstraňovat složky

en: Enable /NoSelect folder fix
cs: Zapnout opravu chyby s /NoSelect

en: General Options
cs: Obecné nastavení

en: Data Directory
cs: Adresář s daty

en: Temp Directory
cs: Adresář s dočasnými soubory

en: Hash Level
cs: Úroveň hashe

en: Hash Disabled
cs: Nepoužívat hash

en: Moderate
cs: Nižší

en: Medium
cs: Střední

en: Default Left Size
cs: Implicitní velikost levého rámu

en: Usernames in Lowercase
cs: Uživatelská jména malými písmeny

en: Allow use of priority
cs: Povolit používaní priority

en: Hide SM attributions
cs: Schovat zvláštní příznaky SM

en: Enable use of delivery receipts
cs: Povolit používaní oznámení o doručení

en: Allow editing of identities
cs: Povolit změny v identitách

en: Allow editing of full name
cs: Povolit změnu celého jména

en: Remove username from headers
cs: Odstranit jméno uživatele z hlaviček

en: Used only when identities can't be modified
cs: Použito pouze při nemožnosti upravit identitu

en: Use server-side sorting
cs: Používat řazení na serveru

en: Use server-side thread sorting
cs: Používat třídění podle vláken na serveru

en: Allow server charset search
cs: Povolit hledání s použitím znakové sady

en: UID support
cs: Podpora UID

en: PHP session name
cs: Název PHP session

en: Message of the Day
cs: Zpráva dne

en: Database
cs: Databáze

en: Address book DSN
cs: DSN Adresáře

en: Address book table
cs: Tabulka adresáře

en: Preferences DSN
cs: Nastavení DSN

en: Preferences table
cs: Tabulka Nastavení

en: Preferences username field
cs: Políčko s uživatelským jménem v tabulce nastavení

en: Preferences key field
cs: Políčko s názvem v tabulce nastavení

en: Preferences value field
cs: Políčko s hodnotou v tabulce nastavení

en: Global address book DSN
cs: DSN centrálního adresáře kontaktů

en: Global address book table
cs: Tabulka centrálního adresáře kontaktů

en: Allow writing into global address book
cs: Povolit modifikaci centrálního adresáře kontaktů

en: Allow listing of global address book
cs: Povolit prohlížení centrálního adresáře kontaktů

en: Language settings
cs: Jazyková nastavení

en: Default Language
cs: Implicitní jazyk

en: Default Charset
cs: Implicitní znaková sada

en: Enable lossy encoding
cs: Povolit ztrátové kódování

en: Address Books
cs: Adresáře

en: Default Javascript Addressbook
cs: Implicitně JavaScriptový adresář

en: Global address book file
cs: Soubor centrálního adresáře kontaktů

en: Allow writing into global address book file
cs: Povolit modifikaci souboru s centrálním adresářem kontaktů

en: Themes
cs: Schémata

en: Style Sheet URL (css)
cs: URL souboru se styly (css)

en: Default theme
cs: Implicitní barevné schéma

en: Use index number of theme
cs: Používat číslo indexu u barevných témat

en: Configuration Administrator
cs: Administrátor konfigurace

en: Note: it is recommended that you configure your system using conf.pl, and not this plugin. conf.pl contains additional information regarding the purpose of variables and appropriate values, as well as additional verification steps.
cs: Poznámka: je doporučeno provádět konfiguraci pomocí conf.pl a ne tímto modulem. conf.pl obsahuje další potřebné informace o významu a hodnotách proměnných a ověření správnosti konfigurace.

en: Run or consult conf.pl should you run into difficulty with your configuration.
cs: Spusťte nebo se podívejte do conf.pl, pokud se dostanete do nesnází s konfigurací.

en: Theme Name
cs: Název schéma

en: Theme Path
cs: Cesta ke schématům

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Plugin directory could not be found: %s
cs: Adresář s pluginy nebyl nalezen: %s

en: Change Settings
cs: Změnit nastavení

en: Test Configuration
cs: Kontrola konfigurace

en: Config file can't be opened. Please check config.php.
cs: Nelze otevřít konfigurační soubor. Zkontrolujte config.php.

en: Administration
cs: Administrace

en: This module allows administrators to manage SquirrelMail main configuration remotely.
cs: Tento modul umožňuje administrátorům nastavovat SM vzdáleně.

en: Plugin is not enabled
cs: Zásuvný modul není povolen

en: Submit a Bug Report
cs: Hlášení chyb

en: Before you send your bug report, please make sure to check this checklist for any common problems.
cs: Před posláním Hlášení chyby, prosím projděte tento seznam s nejčastějšími problémy.

en: Make sure that you are running the most recent copy of %s. You are currently using version %s.
cs: Ujistěte se, že spouštíte aktuální kopii %s. Aktuálně používáte verzi %s.

en: Check to see if your bug is already listed in the %sBug List%s on SourceForge. If it is, we already know about it and are trying to fix it.
cs: Ověřte, zda již není chyba uvedena v %sseznamu chyb%s na SourceForge. Pokud je, již o této chybě víme a snažíme se ji odstranit.

en: Try to make sure that you can repeat it. If the bug happens sporatically, try to document what you did when it happened. If it always occurs when you view a specific message, keep that message around so maybe we can see it.
cs: Pokuste se prověřit, zda dokážete chybu zopakovat. Pokud se vyskytuje pouze sporadicky, zkuste popsat, co jste dělal(a), když chyba vznikla. Pokud je výskyt chyby vázán na konkrétní zprávu, uchovejte si ji pro případ, že bychom ji chtěli vidět.

en: If there were warnings displayed above, try to resolve them yourself. Read the guides in the %s directory where SquirrelMail was installed.
cs: Pokud se zobrazila varování, zkuste je sami vyřešit. Přečtěte si pokyny ve složce %s, kde je SquirrelMail instalován.

en: Pressing the button below will start a mail message to the developers of SquirrelMail that will contain a lot of information about your system, your browser, how SquirrelMail is set up, and your IMAP server. It will also prompt you for information. Just fill out the sections at the top. If you like, you can scroll down in the message to see what else is being sent.
cs: Stisknutím tlačítka (níže) sestavíte zprávu vývojářům SquirrelMailu, bude obsahovat množství informací o vašem systému, prohlížeči, nastavení SquirrelMailu a IMAP serveru. Také budete dotázáni na další podrobnosti. Stačí vyplnit sekce v horní části. Pokud chcete, můžete se pak posunout níže, kde je vidět, co všechno se bude odesílat.

en: Please make sure to fill out as much information as you possibly can to give everyone a good chance of finding and removing the bug. Submitting your bug like this will not have it automatically added to the bug list on SourceForge, but someone who gets your message may add it for you.
cs: Prosíme, určitě vyplňte co nejvíce informací, abyste usnadnili nalezení a odstranění chyby. Odesláním zprávy o chybě se chyba nezařadí automaticky do seznamu chyb, ale někdo ji obdrží a může ji sám zařadit.

en: This bug involves:
cs: Tato chyba se týká:

en: the general program
cs: programu

en: a specific plugin
cs: určitého pluginu

en: Start Bug Report Form
cs: Formulář hlášení o chybě

en: Bug
cs: Chyba

en: Bug Reports
cs: Hlášení chyb

en: Show button in toolbar
cs: Zobrazit tlačítko na liště

en: Could not write calendar file %s
cs: Nelze zapsat soubor s kalendářem %s

en: TODAY
cs: DNES

en: Go
cs: Přejít

en: l, F j Y
cs: l, j F Y

en: ADD
cs: PŘIDEJ

en: EDIT
cs: ZMĚŇ

en: DEL
cs: SMAŽ

en: Start time:
cs: Počáteční čas:

en: Length:
cs: Délka:

en: Priority:
cs: Priorita:

en: Title:
cs: Název:

en: Set Event
cs: Nastav událost

en: Event Has been added!
cs: Událost byla přidána!

en: Date:
cs: Datum:

en: m/d/Y
cs: m/d/R

en: Time:
cs: Čas:

en: Day View
cs: Náhled na den

en: Do you really want to delete this event?
cs: Opravdu chcete smazat tuto událost?

en: Event deleted!
cs: Událost smazána!

en: Nothing to delete!
cs: Nic ke smazání!

en: Update Event
cs: Aktualizovat událost

en: Do you really want to change this event from:
cs: Opravdu chcete tuto událost změnit z:

en: to:
cs: na:

en: Event updated!
cs: Událost aktualizována!

en: Month View
cs: Náhled na měsíc

en: 1 hr.
cs: 1 hod.

en: 1.5 hr.
cs: 1.5 hod.

en: 2 hr.
cs: 2 hod.

en: 2.5 hr.
cs: 2.5 hod.

en: 3 hr.
cs: 3 hod.

en: 3.5 hr.
cs: 3.5 hod.

en: 4 hr.
cs: 4 hod.

en: 5 hr.
cs: 5 hod.

en: 6 hr.
cs: 6 hod.

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Delete &amp; Prev
cs: Odstranit a předcházející

en: Delete &amp; Next
cs: Odstranit a následující

en: Move to:
cs: Přesunout do:

en: Delete/Move/Next Buttons:
cs: Tlačítka Smazat/Přesunout/Další:

en: Display at top
cs: Zobraz nahoře

en: with move option
cs: s možností přesouvání

en: Display at bottom
cs: Zobraz dole

en: COMMERCIAL - This list contains servers that are verified spam senders. It is a pretty reliable list to scan spam from.
cs: KOMERČNÍ - Tento seznam obsahuje servery, u kterých bylo ověřeno že rozesílají spam. Je to velmi spolehlivý seznam, proti kterému lze kontrolovat zprávy.

en: COMMERCIAL - Servers that are configured (or misconfigured) to allow spam to be relayed through their system will be banned with this. Another good one to use.
cs: KOMERČNÍ - Servery, které nevhodnou konfigurací dovolují rozesílání spamu. Další dobrý seznam.

en: COMMERCIAL - Dial-up users are often filtered out since they should use their ISP's mail servers to send mail. Spammers typically get a dial-up account and send spam directly from there.
cs: KOMERČNÍ - Uživatelé vytáčených připojení jsou velmi často filtrováni, protože by měli používat poštovní server svého poskytovatele. Spammeři velmi často využívají vytáčená připojení k rozesílání nevyžádané pošty.

en: COMMERCIAL - RBL+ Blackhole entries.
cs: KOMERČNÍ - RBL a Blackhole záznamy.

en: COMMERCIAL - RBL+ OpenRelay entries.
cs: KOMERČNÍ - RBL a OpenRelay záznamy.

en: COMMERCIAL - RBL+ Dial-up entries.
cs: KOMERČNÍ - RBL a Dial-up záznamy.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Direct SPAM sources.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Přímé zdroje SPAMu.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Dial-up lists - includes some DSL IPs.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Seznam vytáčených připojení. Obsahuje některá DSL připojení.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Bulk mailers that do not use confirmed opt-in.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Diskusní skupiny, etc. které nepožadují potvrzení identity pro zařazení adresy.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Other misc. servers.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Ostatní servery.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Single Stage servers.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Nevhodně nakonfigurované servery umožňující rozesílání spamu třetím stranám.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - SPAM Support servers.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - Servery podporující SPAMování.

en: FREE - Five-Ten-sg.com - Web Form IPs.
cs: ZDARMA - Five-Ten-sg.com - IP adresy nezabezpečených webových formulářů.

en: FREE - Dorkslayers appears to include only really bad open relays outside the US to avoid being sued. Interestingly enough, their website recommends you NOT use their service.
cs: ZDARMA - Dorkslayers. Seznam obsahující pouze hodně zneužívané servery mimo USA.Stránka Dorkslayers nedoporučuje využívat jejich služby.

en: FREE - SPAMhaus - A list of well-known SPAM sources.
cs: ZDARMA - SPAMhaus - Seznam dobře známých zdrojů SPAMu.

en: FREE, for now - SpamCop - An interesting solution that lists servers that have a very high spam to legit email ratio (85 percent or more).
cs: ZDARMA, prozatím - SPAMCOP - Zajímavě řešený seznam SPAM serverů, které mají vysoký poměr SPAMu k normálním e-mailům (85% a více).

en: FREE - dev.null.dk - I don't have any detailed info on this list.
cs: ZDARMA - dev.null.dk - Prozatím nejsou k dispozici bližší informace.

en: FREE - visi.com - Relay Stop List. Very conservative OpenRelay List.
cs: ZDARMA - visi.com - Velmi konzervativní seznam obsahující špatně nakonfigurované servery.

en: FREE - ahbl.org Open Relays - Another list of Open Relays.
cs: ZDARMA - anbl.org Open Relays - Další seznam nevhodně nakonfigurovaných serverů.

en: FREE - ahbl.org SPAM Source - List of Direct SPAM Sources.
cs: ZDARMA - anbl.org SPAM Source - Seznam zdrojů spamu.

en: FREE - ahbl.org SPAM ISPs - List of SPAM-friendly ISPs.
cs: ZDARMA - anbl.org SPAM ISPs - Seznam poskytovatelů kteří podporují spammery.

en: FREE - Leadmon DUL - Another list of Dial-up or otherwise dynamically assigned IPs.
cs: ZDARMA - Leadmon DUL - Další seznam Vytáčených připojení a dynamicky přidělovaných IP adres.

en: FREE - Leadmon SPAM Source - List of IPs Leadmon.net has received SPAM directly from.
cs: ZDARMA - Leadmon SPAM Source - Seznam IP adres ze kterých Leadmon.net přímo přijal spam.

en: FREE - Leadmon Bulk Mailers - Bulk mailers that do not require confirmed opt-in or that have allowed known spammers to become clients and abuse their services.
cs: ZDARMA - Leadmon Bulk Mailers - Seznam diskusních skupin které nevyžadují ověření identity pro zařazení.

en: FREE - Leadmon Open Relays - Single Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs.
cs: ZDARMA - Leadmon Open Relays - Seznam nevhodně nakonfigurovaných serverů, které nejsou v jiných seznamech.

en: FREE - Leadmon Multi-stage - Multi-Stage Open Relays that are not listed on other active RBLs and that have sent SPAM to Leadmon.net.
cs: ZDARMA - Leadmon Multi-stage - Seznam správně nakonfigurovaných serverů, které však rozesílají spam z nevhodně nakonfigurovaných serverů.

en: FREE - Leadmon SpamBlock - Sites on this listing have sent Leadmon.net direct SPAM from IPs in netblocks where the entire block has no DNS mappings. It's a list of BLOCKS of IPs being used by people who have SPAMmed Leadmon.net.
cs: ZDARMA - Leadmon SpamBlock - Zdroje spamu, kde celý blok IP adres nemá DNS záznamy.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Both Open Relays and Direct SPAM Sources.
cs: ZDARMA, prozatím - Not Just Another Blacklist - Seznam nevhodně nakonfigurovaných serverů a přímých zdrojů spamu.

en: FREE, for now - Not Just Another Blacklist - Dial-up IPs.
cs: ZDARMA, prozatím - Not Just Another Blacklist - Vytáčená připojení.

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Relays
cs: ZDARMA - Distributed Sender Boycott List - Ověřené nevhodně nakonfigurované servery

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - Confirmed Multi-stage Relays
cs: ZDARMA - Distributed Sender Boycott List - Ověřené servery rozesílající spamy pro nevhodně nakonfigurované servery

en: FREE - Distributed Sender Boycott List - UN-Confirmed Relays
cs: ZDARMA - Distributed Sender Boycott List - Neověřené nevhodně nakonfigurované servery

en: WARNING! You must enter something to search for.
cs: VAROVÁNÍ! Musíte zadat hledaný výraz.

en: WARNING! Header filters should be of the format &quot;Header: value&quot;
cs: VAROVÁNÍ! Filtry hlaviček by měly být ve formátu &quot;Hlavička: hodnota&quot;

en: Saved Scan type
cs: Výběr uložen

en: Message Filtering
cs: Filtrování zpráv

en: What to Scan:
cs: Filtrovat:

en: All messages
cs: Všechny zprávy

en: Only unread messages
cs: Jen nepřečtené

en: Save
cs: Uložit

en: Match:
cs: Odpovídá:

en: Header
cs: Hlavička

en: Contains:
cs: Obsahuje:

en: If %s contains %s then move to %s
cs: Pokud %s obsahuje %s pak zprávu přesuň do %s

en: Message Filters
cs: Filtrování zpráv

en: Filtering enables messages with different criteria to be automatically filtered into different folders for easier organization.
cs: Filtrování zpráv umožňuje automaticky přesunovat zprávy podle různých kriterií do podsložek.

en: SPAM Filters
cs: Filtrování nevyžádané pošty

en: SPAM filters allow you to select from various DNS based blacklists to detect junk email in your INBOX and move it to another folder (like Trash).
cs: Filtrování nevyžádané pošty vám umožňují filtrovat nevyžádanou poštu ze složky doručená pošta a přesouvat jí do jiné složky (například Koš).

en: You must select a spam folder.
cs: Musíte vybrat složku pro spam.

en: You must select a scan type.
cs: Musíte vybrat typ hledání.

en: Spam Filtering
cs: Filtrování nevyžádané pošty

en: WARNING! Tell the administrator to set the %s variable.
cs: VAROVÁNÍ! Požádejte správce vašeho systému, aby nastavil proměnnou %s.

en: Move spam to:
cs: Přesunout nevyžádanou poštu do:

en: Moving spam directly to the trash may not be a good idea at first, since messages from friends and mailing lists might accidentally be marked as spam. Whatever folder you set this to, make sure that it gets cleaned out periodically, so that you don't have an excessively large mailbox hanging around.
cs: Přesouvání nevyžádané pošty přímo do koše nemusí být vždy to nejlepší řešení. Některé zprávy mohou býti nedopatřením vyhodnoceny jako nevyžádaná pošta. Ať zde nastavíte cokoliv, dbejte na vymazávání nevyžádané pošty, aby se nestalo, že vaše schránka přeteče.

en: Unread messages only
cs: Pouze nové zprávy

en: The more messages scanned, the longer it takes. It's recommended to scan unread messages only. If a change to the filters is made, it's recommended to set it to scan all messages, then go view the INBOX, then come back and set it to scan unread messages only. That way, the new spam filters will be applied and even the spam you didn't catch with the old filters will be scanned.
cs: Čím více zpráv kontrolujete, tím déle kontrola trvá. Doporučujeme vám proto kontrolu pouze nových zpráv. Pokud změníte nastavení filtrů, je dobré nastavit je na všechny zprávy, otevřít složku doručená pošta a poté vše nastavit zpět na filtrování pouze nových zpráv.

en: Spam is sent to %s.
cs: Nevyžádaná pošta bude přesunuta do složky %s.

en: not set yet
cs: nenastaveno

en: Spam scan is limited to %s.
cs: Filtrování nevyžádané pošty je omezeno na %s.

en: ON
cs: ZAP

en: OFF
cs: VYP

en: %s is not found.
cs: %s nenalezen.

en: Today's Fortune
cs: Štěstíčko

en: Fortunes
cs: Štěstíčka

en: Show fortunes at top of mailbox
cs: Zobrazovat štěstíčka nad doručenou poštou

en: Plugin is disabled.
cs: Zásuvný modul je deaktivován.

en: IMAP server information
cs: Informace o IMAP serveru

en: Run some test IMAP commands, displaying both the command and the result. These tests use the SquirrelMail IMAP commands and your current SquirrelMail configuration. Custom command strings can be used.
cs: Provede některé zkušební příkazy IMAPu, zobrazujíc příkaz i výsledek.

en: This will send a message to %s requesting help for this list. You will receive an emailed response at the address below.
cs: Tímto odešlete zprávu na %s s požadavkem na pomoc s tímto seznamem. Odpověď dostanete na adresu uvedenou níže.

en: This will send a message to %s requesting that you will be subscribed to this list. You will be subscribed with the address below.
cs: Tímto odešlete zprávu na %s s požadavkem na přihlášen k odběru tohoto seznamu Bude zařazena adresa uvedená níže.

en: This will send a message to %s requesting that you will be unsubscribed from this list. It will try to unsubscribe the adress below.
cs: Tímto odešlete zprávu na %s s požadavkem na odhlášení z tohoto seznamu. Odhlášení bude provedeno s použitím níže uvedené adresy.

en: Unknown action: %s
cs: Neznámá akce: %s

en: Mailinglist
cs: Diskusní skupina

en: Send Mail
cs: Odeslat

en: Post to List
cs: Odeslat do skupiny

en: Reply to List
cs: Odpovědět do skupiny

en: List Archives
cs: Seznam archívů

en: Contact Listowner
cs: Kontaktovat majitele skupiny

en: Mailing List
cs: Diskusní skupina

en: No server specified
cs: Nebyl specifikován žádný server

en: Error
cs: Chyba

en: no login ID submitted
cs: nezadali jste žádné uživatelské jméno

en: connection not established
cs: připojení nemohlo být navázáno

en: No password submitted
cs: Nezadali jste žádné heslo

en: No connection to server
cs: Nelze se připojit k serveru

en: No login ID submitted
cs: nezadali jste žádné uživatelské jméno

en: No server banner
cs: Chybí uvítání na serveru

en: abort
cs: zrušit

en: apop authentication failed
cs: apop autentifikace selhala

en: Premature end of list
cs: Neočekávaný konec seznamu

en: Empty command string
cs: Prázdný příkaz

en: connection does not exist
cs: připojení neexistuje

en: No msg number submitted
cs: Nebylo odesláno číslo zprávy

en: Command failed
cs: Příkaz neúspěšný

en: Remote POP server Fetching Mail
cs: Stahuji poštu z POP3 serveru

en: Select Server:
cs: Vyberte Server:

en: Password for
cs: Heslo pro

en: Fetch Mail
cs: Stáhnout poštu

en: Fetching from
cs: Stahuji poštu

en: Oops,
cs: Ouha,

en: Opening IMAP server
cs: Navazuji spojení s IMAP serverem

en: Opening POP server
cs: Navazuji spojení s POP3 serverem

en: Login Failed:
cs: Přihlášení se nezdařilo:

en: Login OK: No new messages
cs: Přihlášení se zdařilo. Nemáte však žádné nové zprávy

en: Login OK: Inbox EMPTY
cs: Přihlášení se zdařilo. Složka doručené pošty je však prázdná

en: Login OK: Inbox contains %s messages
cs: Přihlášeni se zdařilo. Složka doručené pošty obsahuje %s zpráv

en: Fetching UIDL...
cs: Získávám UIDL...

en: Server does not support UIDL.
cs: Server nepodporuje UIDL.

en: Leaving messages on server...
cs: Nechávám zprávy na serveru...

en: Deleting messages from server...
cs: Mažu zprávy ze serveru...

en: Fetching message
cs: Stahuji zprávu

en: Server error. Disconnect
cs: Chyba serveru. Odpojeno

en: Reconnect from dead connection
cs: Znovu otevírám nefunkční připojení

en: Saving UIDL
cs: Ukládám UIDL

en: Refetching message
cs: Znovu stahuji zprávu

en: Error Appending Message!
cs: Chyba při přidávání zprávy

en: Closing POP
cs: Zavírám spojení s POP3 serverem

en: Logging out from IMAP
cs: Odhlašuji se z IMAP serveru

en: Message appended to mailbox
cs: Zpráva přidána do schránky

en: Message %d deleted from remote server!
cs: Zpráva %d smazána ze vzdáleného serveru!

en: Delete failed:
cs: Mazání selhalo:

en: Remote POP server settings
cs: Nastavení vzdáleného POP3 serveru

en: You should be aware that the encryption used to store your password is not perfectly secure. However, if you are using pop, there is inherently no encryption anyway. Additionally, the encryption that we do to save it on the server can be undone by a hacker reading the source to this file.
cs: Mějte prosím na paměti, že šifra použitá pro uložení hesla není stoprocentně bezpečná. Navíc, pokud používáte POP3, není žádné šifrování k dispozici.

en: If you leave password empty, it will be asked when you fetch mail.
cs: Pokud necháte heslo prázdné, budete ho muset zadat při každém stahování pošty.

en: Encrypt passwords (informative only)
cs: Šifrovat hesla (pouze informačně)

en: Add Server
cs: Přidat server

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Store in Folder:
cs: Ukládat do složky:

en: Leave mail on server
cs: Nechávat poštu na serveru

en: Check mail at login
cs: Kontrolovat novou poštu při přihlášení

en: Check mail at folder refresh
cs: Kontrolovat novou poštu při obnovení složky

en: Modify Server
cs: Změnit nastavení serveru

en: Server Name:
cs: Název serveru:

en: Modify
cs: Změnit

en: No servers known.
cs: Nejsou známy žádné servery.

en: Fetching Servers
cs: Stahuji servery

en: Confirm Deletion of a Server
cs: Potvrďte smazání serveru

en: Selected Server:
cs: Vybraný server:

en: Confirm delete of selected server?
cs: Potvrdit vymazání vybraného serveru?

en: Confirm Delete
cs: Potvrdit Smazání

en: Leave Mail on Server
cs: Nechávat poštu na serveru

en: Undefined Function
cs: Nedefinovaná funkce

en: The function you requested is unknown.
cs: Požadovaná funkce není známa.

en: Fetch
cs: Stáhnout

en: Warning,
cs: Varování,

en: Mail Fetch Result:
cs: Výsledek stahování pošty:

en: POP3 Fetch Mail
cs: Jednoduchý stahovač POP3

en: This configures settings for downloading email from a POP3 mailbox to your account on this server.
cs: Zde můžete nastavit stahování pošty z vaší POP3 schránky do schránky na tomto serveru.

en: Message Details
cs: Detaily zprávy

en: Bodystructure
cs: Tělo zprávy

en: Entity
cs: Entita

en: Content-Type
cs: Typ obsahu (Content-Type)

en: Encoding
cs: Kódování

en: RFC822 Message body
cs: RFC822 tělo zprávy

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Save Message
cs: Uložit zprávu

en: View Message details
cs: Zobrazit detaily zprávy

en: New Mail Notification
cs: Oznámení o nové poště

en: The %s option will check ALL of your folders for unseen mail, not just the inbox for notification.
cs: Volba %s zapne kontrolu VŠECH vašich složek na nepřečtenou poštu, ne jen pouhé oznamování složky Doručená pošta.

en: Check all boxes, not just INBOX
cs: Kontrolovat všechny složky

en: Selecting the %s option will enable the showing of a popup window when unseen mail is in your folders (requires JavaScript).
cs: Volba %s zapne zobrazování okna, které vás upozorní na novou zprávu, vyžaduje prohlížeč se zapnutou podporou JavaScriptu.

en: Show popup window on new mail
cs: Zobrazit okno s oznámením

en: Use the %s option to only check for messages that are recent. Recent messages are those that have just recently showed up and have not been "viewed" or checked yet. This can prevent being continuously annoyed by sounds or popups for unseen mail.
cs: Volba %s upraví chování kontroly tak, aby se upozornění zobrazovalo pouze u nepřečtených a zatím neoznačených zpráv. Tím se předejde trvalému oznamování zvukem nebo oznamovacím oknem u nepřečtených zpráv.

en: Count only messages that are RECENT
cs: Pouze nové

en: Selecting the %s option will change the title in some browsers to let you know when you have new mail (requires JavaScript). This will always tell you if you have new mail, even if you have %s enabled.
cs: Volba %s změní popisek okna tak aby zobrazoval počet nových zpráv ve vaší schránce. (Vyžaduje JavaScript a funguje jen v některých prohlížečích.) Popisek vám bude vždy zobrazovat nové zprávy, i když máte vybránu volbu %s.

en: Change title on supported browsers
cs: Změnit popisek okna u podporovaných prohlížečů

en: Select %s to turn on playing a media file when unseen mail is in your folders. When enabled, you can specify the media file to play in the provided file box.
cs: V případě, že si zapnete %s, si můžete vybrat zvukový soubor, který má být přehrán v případě, že se ve vaší schránce objeví nová pošta.

en: Enable Media Playing
cs: Přehrávání zvuku

en: Select from the list of %s the media file to play when new mail arrives. If no file is specified, %s, no sound will be used.
cs: Ze %s si můžete vybrat, který zvuk bude přehrán, když přijde nová zpráva. Neurčíte-li žádný zvuk, %s, žádný zvuk se nepoužije.

en: Select server file
cs: Vyberte soubor na serveru

en: (none)
cs: (nic)

en: requires JavaScript to work
cs: vyžaduje JavaScript

en: Width of popup window:
cs: Šířka vyskakovacího okna:

en: If set to 0, reverts to default value
cs: 0 resetuje na výchozí hodnotu

en: Height of popup window:
cs: Výška vyskakovacího okna:

en: Try
cs: Vyzkoušet

en: Current File:
cs: Aktuální soubor:

en: New Mail
cs: Nová pošta

en: SquirrelMail Notice:
cs: Poznámka:

en: You have %s new message
cs: Máte %s novou zprávu

en: You have %s new messages
cs: Máte %s nových zpráv

en: NewMail Options
cs: Možnosti oznámení o nových zprávách

en: This configures settings for playing sounds and/or showing popup windows when new mail arrives.
cs: Zde si můžete nakonfigurovat oznámení o nových zprávách.

en: %s New Messages
cs: %s nových zpráv

en: %s New Message
cs: %s nová zpráva

en: Test Sound
cs: Vyzkoušet zvuk

en: No sound specified
cs: Nebyl specifikován žádný zvuk

en: Loading the sound...
cs: Nahrávám zvuk...

en: Sent Subfolders Options
cs: Možnosti - Podsložky Odeslané pošty

en: Use Sent Subfolders
cs: Používat podsložky Odeslané pošty

en: Monthly
cs: Měsíčně

en: Quarterly
cs: Čtvrtletně

en: Yearly
cs: Ročně

en: Base Sent Folder
cs: Základní složka Odeslané pošty

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Disable it
cs: Vypnout

en: Enable it
cs: Zapnout

en: Spam reporting
cs: Filtrování nevyžádané pošty

en: SpamCop link is:
cs: SpamCop odkaz:

en: Delete spam when reported:
cs: Odstranit spam při oznámení:

en: Only works with email-based reporting
cs: Funguje pouze s ohlašováním založeném na e-mailu

en: Spam Reporting Method:
cs: Hlášení nevyžádané pošty:

en: Quick email-based reporting
cs: Rychlé e-mailové hlášení

en: Thorough email-based reporting
cs: Úplné e-mailové hlášení

en: Web-based form
cs: Online formulář

en: Save Method
cs: Uložit metodu

en: Your SpamCop authorization code:
cs: Váš autorizační klíč SpamCop:

en: see below
cs: viz níže

en: Save ID
cs: Uložit klíč

en: About SpamCop
cs: O SpamCopu

en: SpamCop is a free service that greatly assists in finding the true source of the spam and helps in letting the proper people know about the abuse.
cs: SpamCop je bezplatná služba, které pomáhá při hledání pravého zdroje nevyžádané pošty a při oznamování správným lidem o tomto zneužití.

en: To use it, you must get a SpamCop authorization code. There is a free %ssign up page%s so you can use SpamCop.
cs: Abyste mohli použít SpamCop, musíte nejdříve získat autorizační klíč. K dispozici je bezplatné %spřihlášení%s ke službě.

en: Before you sign up, be warned
cs: Před přihlášením prosím věnujte pozornost

en: Some users have reported that the email addresses used with SpamCop find their way onto spam lists. To be safe, you can just create an email forwarding account and have all SpamCop reports get sent to there. Also, if it gets flooded with spam, you can then just delete that account with no worries about losing your real email address. Just go create an email forwarder somewhere (%s has a %slist of places%s) so that messages from system administrators and what not can be sent to you.
cs: Někteří uživatelé oznámili, že e-mailová adresa použitá pro SpamCop se ocitla na seznamu spammerů. Pro zajištění bezpečnosti zvažte vytvoření poštovního účtu sloužícího pouze pro přesměrování a následné posílání reportů pro SpamCop. Bude-li tento účet zaplaven spamem, postačí pouze účet zrušit bez rizika ztráty reálné adresy. Pouze vytvořte přesměrování někde (%s has a %slist of places%s), pro systémové zprávy a zprávy o nedoručitelnosti.

en: Once you have signed up with SpamCop and have received your SpamCop authorization code, you need to enable this plugin by clicking the link above. Once enabled, you go about your normal life. If you encounter a spam message in your mailbox, just view it. On the right-hand side, near the top of where the message is displayed, you will see a link to report this message as spam. Clicking on it brings you to a confirmation page. Confirming that you want the spam report sent will do different things with different reporting methods.
cs: Jakmile se přihlásíte ke SpamCopu a obdržíte autorizační kódy, budete potřebovat zapnout tento plugin kliknutím na odkaz níže. Jakmile bude povolen, dělejte si, co uznáte za vhodné. Pokud dostanete spam do své poštovní přihrádky, tak se na něj podívejte. Na pravé straně, poblíž vršku zobrazené zprávy,  uvidíte odkaz na reportování zprávy jako spamu. Kliknutím na tento odkaz se zobrazí stránka s požadavkem na potvrzení akce. Vaším potvrzením, že jde skutečně o spam, se provedou různé věci různými oznamovacími metodami.

en: Email-based reporting
cs: E-mailové hlášení

en: Pressing the button forwards the message to the SpamCop service and will optionally delete the message. From there, you just need to go to your INBOX and quite soon a message should appear from SpamCop. (It gets sent to the account you registered with, so make sure that your mail forwarder works!) Open it up, click on the appropriate link at the top, and a new browser window will open.
cs: Stisknutím tlačítka předáte zprávu službě SpamCop a volitelně zprávu i odstraníte. Odsud můžete jít do složky došlé pošty a brzy by měla přijít zpráva od SpamCop. (Bude odeslána na dříve registrovaný účet, ujistěte se, že přesměrování pošty do vaší schránky je funkční!) Zprávu otevřete, klepněte na příslušný odkaz na začátku zprávy a otevře se nové okno prohlížeče.

en: Currently, the quick reporting just forwards the request to the thorough reporting. Also, it appears that this is for members (non-free) only. Hopefully this will change soon.
cs: V současné době je rychlým reportováním samotné přesměrování požadavku do reportovacího systému. Je však dostupné pouze pro členy (není zdarma). Doufejme, že se to brzo změní.

en: Web-based reporting
cs: Hlášení přes www

en: When you press the button on the confirmation page, this will pop open a new browser window and the SpamCop service should appear inside. The message will not be deleted (working on that part), but you won't need to wait for a response email to start the spam reporting.
cs: Jakmile stisknete tlačítko na potvrzovací stránce, otevře se nové okno prohlížeče se službou SpamCop. Zpráva nebude smazána (na tom se pracuje), ale přesto nemusíte čekat na odpovědní zprávu, aby byl zahájen proces reportování.

en: The SpamCop service will display information as it finds it, so scroll down until you see a form button. It might pause a little while it is looking up information, so be a little patient. Read what it says, and submit the spam. Close the browser window. Press Cancel or click on the appropriate mail folder to see messages and/or delete the spam.
cs: Služba SpamCop zobrazí informace tak, jak je dostane, zobrazený text posuňte dolů, dokud neuvidíte tlačítko formuláře. To vás může brzdit, dokud se informace nenajde, buďte tedy trpěliví. Přečtěte si, co ve zprávě stojí, a odešlete spam. Zavřete okno prohlížeče. Klepněte na tlačítko Storno nebo klepněte na příslušnou poštovní složku, jejíž zprávy chcete prohlížet nebo v ní mazat spam.

en: SpamCop service type
cs: Typ služby SpamCop

en: Service type option allows selecting which SpamCop services you are using. Member services use different web reporting forms and does not display nags. You can purchase these services, if you want to support SpamCop.
cs: Nastavení typu služby umožňuje výběr typu služby SpamCop, který používáte. Členové služby používají jiný reportovací formulář. Můžete si tuto službu koupit, pokud chcete podpořit tým SpamCop.

en: More information
cs: Další informace

en: For more information about SpamCop, it's services, spam in general, and many related topics, try reading through SpamCop's %sHelp and Feedback%s section.
cs: Pro další informace o SpamCop, o jejich službách, o spamu obecně a o mnoha dalších příbuzných tématech si zkuste přečíst článek %sHelp and Feedback%s na SpamCopu.

en: Report as Spam
cs: Nahlásit jako nevyžádanou poštu

en: SpamCop - Spam Reporting
cs: SpamCop - Hlášení nevyžádané pošty

en: Help fight the battle against unsolicited email. SpamCop reads the spam email and determines the correct addresses to send complaints to. Quite fast, really smart, and easy to use.
cs: Umožňuje bojovat proti nevyžádané poště. SpamCop čte zprávy a vyhodnocuje správné adresy, kam je nutné posílat stížnosti. Rychlé, chytré a jednoduše ovladatelné. Bohužel jen anglicky.

en: Sending this spam report will give you back a reply with URLs that you can click on to properly report this spam message to the proper authorities. This is a free service. By pressing the "Send Spam Report" button, you agree to follow SpamCop's rules/terms of service/etc.
cs: Odesláním tohoto reportu dostanete zpátky odpověď s URL, na které můžete kliknout, abyste tím potvrdili, že jste skutečně report odeslali. Tato služba je zdarma. Stisknutím tlačítka "Poslat hlášení nevyžádané pošty" souhlasíte s následujícími pravidly služby atd.

en: Cancel / Done
cs: Zrušit / Ukončit

en: Send Spam Report
cs: Poslat hlášení nevyžádané pošty

en: SpellChecker Options
cs: Možnosti kontroly pravopisu

en: Here you may set up how your personal dictionary is stored, edit it, or choose which languages should be available to you when spell-checking.
cs: Zde si můžete nastavit jak bude uložen váš osobní slovník, upravovat ho, nebo si vybrat, které jazyky chcete používat.

en: Check Spelling
cs: Pravopis

en: Back to &quot;SpellChecker Options&quot; page
cs: Zpět na stránku &quot;Možnosti kontroly pravopisu&quot;

en: ATTENTION:
cs: POZOR:

en: SquirrelSpell was unable to decrypt your personal dictionary. This is most likely due to the fact that you have changed your mailbox password. In order to proceed, you will have to supply your old password so that SquirrelSpell can decrypt your personal dictionary. It will be re-encrypted with your new password after this. If you haven't encrypted your dictionary, then it got mangled and is no longer valid. You will have to delete it and start anew. This is also true if you don't remember your old password -- without it, the encrypted data is no longer accessible.
cs: SquirrelSpell nemohl rozšifrovat váš osobní slovník. Nejpravděpodobnější příčinou může být změna vašeho hesla. Pokud jste si změnili heslo, zadejte prosím vaše staré heslo a slovník bude znovu zašifrován s vaším novým heslem. Pokud váš slovník nebyl zašifrovaný, došlo pravděpodobně k poškození dat a budete muset začít znovu. Smažte svůj starý slovník a vytvořte si prosím nový.

en: Delete my dictionary and start a new one
cs: Smaž můj slovník a vytvoř nový

en: Decrypt my dictionary with my old password:
cs: Rozšifruj můj slovník mým starým heslem:

en: Proceed
cs: Pokračovat

en: You must make a choice
cs: Musíte si vybrat

en: You can either delete your dictionary or type in the old password. Not both.
cs: Můžete buď smazat svůj slovník nebo vložit staré heslo. Ne obojí!

en: This will delete your personal dictionary file. Proceed?
cs: Tímto smažete svůj osobní slovník. Pokračovat?

en: Error Decrypting Dictionary
cs: Chyba při rozšifrovávání slovníku

en: Could not run the spellchecker command (%s).
cs: Není možné spustit příkaz kontroly pravopisu (%s).

en: Error while writing to pipe.
cs: Chyba při předávání dat jinému procesu.

en: Could not open temporary file '%s'.
cs: Nelze otevřít dočasný soubor '%s'.

en: Error while writing to temporary file '%s'.
cs: Chyba při zápisu do dočasného souboru '%s'.

en: I tried to execute '%s', but it returned:
cs: Pokusil jsem se pustit '%s', ale on mi vrátil:

en: SquirrelSpell is misconfigured.
cs: SquirrelSpell je špatně nakonfigurován.

en: Spellcheck completed. Commit changes?
cs: Kontrola pravopisu dokončena. Provést změny?

en: No changes were made.
cs: Nebyly provedeny žádné změny.

en: Now saving your personal dictionary... Please wait.
cs: Nyní ukládám váš osobní slovník...  Prosím čekejte.

en: SquirrelSpell Results
cs: SquirrelSpell Výsledky

en: Found %s errors
cs: Nalezeno %s chyb

en: Line with an error:
cs: Řádka s chybou:

en: Error:
cs: Chyba:

en: Suggestions:
cs: Návrhy:

en: Suggestions
cs: Návrhy

en: Change to:
cs: Změnit na:

en: Occurs times:
cs: Počet výskytů:

en: Change this word
cs: Změnit toto slovo

en: Change
cs: Změnit

en: Change ALL occurances of this word
cs: Změnit VŠECHNY výskyty tohoto slova

en: Change All
cs: Změnit vše

en: Ignore this word
cs: Ignorovat toto slovo

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Ignore ALL occurances this word
cs: Ignorovat všechny výskyty tohoto slova

en: Ignore All
cs: Ignorovat VŠE

en: Add this word to your personal dictionary
cs: Přidat toto slovo do osobního slovníku

en: Add to Dic
cs: Přidat položku do slovníku

en: Close and Commit
cs: Zavřít a potvrdit

en: The spellcheck is not finished. Really close and commit changes?
cs: Kontrola pravopisu nebyla dokončena. Opravdu provést změny a zavřít?

en: Close and Cancel
cs: Zavřít a zrušit

en: The spellcheck is not finished. Really close and discard changes?
cs: Kontrola pravopisu nebyla dokončena. Opravdu zavřít a zahodit změny?

en: No errors found
cs: Nebyla nalezena žádná chyba

en: Your personal dictionary was erased.
cs: Váš osobní slovník byl smazán.

en: Dictionary Erased
cs: Slovník smazán

en: Your personal dictionary was erased. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
cs: Osobní slovník byl smazán.

en: Close this Window
cs: Zavřít okno

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Now return to the &quot;SpellChecker options&quot; menu and make your selection again.
cs: Váš slovník byl znovu zašifrován.

en: Successful re-encryption
cs: Opětovné zašifrování úspěšné

en: Your personal dictionary was re-encrypted successfully. Please close this window and click "Check Spelling" button again to start your spellcheck over.
cs: Váš slovník byl znovu zašifrován.

en: Dictionary re-encrypted
cs: Slovník byl znovu zašifrován

en: Your personal dictionary has been encrypted and is now stored in an encrypted format.
cs: Váš osobní slovník byl zašifrován a zašifrovaný uložen.

en: Your personal dictionary has been decrypted and is now stored as plain text.
cs: Váš osobní slovník byl rozšifrován a nezašifrovaný uložen.

en: No action requested.
cs: Nebyly požadovány žádné změny.

en: Personal Dictionary Crypto Settings
cs: Nastavení šifrování osobního slovníku

en: Personal Dictionary
cs: Osobní slovník

en: No words in your personal dictionary.
cs: V osobním slovníku nejsou žádná slova.

en: Please check any words you wish to delete from your dictionary.
cs: Prosím označte slova, které chcete odstranit z osobního slovníku.

en: %s dictionary
cs: %s slovník

en: Delete checked words
cs: Odstranit vybrané slova

en: Edit your Personal Dictionary
cs: Editovat osobní slovník

en: Please make your selection first.
cs: Prosím nejprve proveďte volbu

en: This will encrypt your personal dictionary and store it in an encrypted format. Proceed?
cs: Tímto zašifrujete svůj slovník. Pokračovat?

en: This will decrypt your personal dictionary and store it in a plain text format. Proceed?
cs: Tímto rozšifrujete svůj slovník a uložíte ho nezašifrovaný. Pokračovat?

en: Your personal dictionary is currently encrypted.
cs: Váš osobní slovník je nyní zašifrován.

en: This helps protect your privacy in case the web-mail system gets compromized and your personal dictionary ends up stolen. It is currently encrypted with the password you use to access your mailbox, making it hard for anyone to see what is stored in your personal dictionary.
cs: Toto pomáhá chránit vaše soukromí v případě nabouraných poštovních systémů s webovým rozhraním. V současné době je osobní slovník šifrován heslem, které používáte pro přihlášení a které znesnadňuje komukoliv prohlížet informace uložené v slovníku.

en: If you forget your password, your personal dictionary will become unaccessible, since it can no longer be decrypted. If you change your mailbox password, SquirrelSpell will recognize it and prompt you for your old password in order to re-encrypt the dictionary with a new key.
cs: Pokud zapomenete svoje heslo, váš osobní slovník se znepřístupní, pokud nebude opět odšifrován. Pokud změníte heslo, SquirrelSpell to rozpozná a vyzve vás k zadání původního hesla, kterým se přešifruje slovník.

en: Please decrypt my personal dictionary and store it in a clear-text format.
cs: Prosím rozšifruj můj osobní slovník a ulož ho v nezašifrované podobě.

en: Change crypto settings
cs: Změnit nastavení šifrování

en: Your personal dictionary is currently not encrypted.
cs: Váš osobní slovník je nyní nezašifrován.

en: You may wish to encrypt your personal dictionary to protect your privacy in case the webmail system gets compromized and your personal dictionary file gets stolen. When encrypted, the file's contents look garbled and are hard to decrypt without knowing the correct key (which is your mailbox password).
cs: Můžete si přát zašifrovat svůj osobní slovník, abyste tak chránili své soukromí pro případ, že bude napadeno poštovní webové rozhraní cizím útočníkem. Pokud je slovní zašifrován, obsah souboru slovníku vypadá jako rozsypaný čaj a je obtížné bez znalosti šifrovacího klíče (heslo do pošty) obsah přečíst.

en: If you decide to encrypt your personal dictionary, you must remember that it gets &quot;hashed&quot; with your mailbox password. If you forget your mailbox password and the administrator changes it to a new value, your personal dictionary will become useless and will have to be created anew. However, if you or your system administrator change your mailbox password but you still have the old password at hand, you will be able to enter the old key to re-encrypt the dictionary with the new value.
cs: Pokud se rozhodnete zašifrovat osobní slovník, pamatujte, že bude závislý na vašem přihlašovacím hesle. Pokud zapomenete svoje heslo a správce vám přidělí jiné, slovník nebude možné použít a budete si muset vytvořit nový. Nicméně, pokud si změníte heslo (nebo to provede správce), ale původní heslo si stále pamatujete, můžete zadat původní heslo a slovník bude znovu zašifrován, nyní už s novým heslem.

en: Please encrypt my personal dictionary and store it in an encrypted format.
cs: Prosím zašifruj můj osobní slovník a ulož ho zašifrovaný.

en: Deleting the following entries from %s dictionary:
cs: Mazání následujících položek z %s slovníku:

en: All done!
cs: Vše hotovo!

en: Personal Dictionary Updated
cs: Osobní slovník aktualizován

en: No changes requested.
cs: Nebyly požadovány žádné změny.

en: Please wait, communicating with the server...
cs: Prosím čekejte, komunikuji se serverem...

en: Please choose which dictionary you would like to use to spellcheck this message:
cs: Prosím vyberte slovník ke kontrole této zprávy:

en: SquirrelSpell Initiating
cs: SquirrelSpell se inicializuje

en: Settings adjusted to: %s with %s as default dictionary.
cs: Nastavení změněno na: %s s %s jako implicitní slovník.

en: Using %s dictionary (system default) for spellcheck.
cs: Používá se %s slovník (implicitní) pro kontrolu pravopisu.

en: International Dictionaries Preferences Updated
cs: Nastavení mezinárodních slovníků aktualizováno

en: Please check any available international dictionaries which you would like to use when spellchecking:
cs: Prosím vyberte si z dostupných slovníků ty, které chcete používat při kontrole pravopisu:

en: Make this dictionary my default selection:
cs: Nastavit tento slovník jako implicitní:

en: Make these changes
cs: Provést změny

en: Add International Dictionaries
cs: Přidat mezinárodní slovník

en: Please choose which options you wish to set up:
cs: Prosím vyberte jaké nastavení chcete měnit:

en: Edit your personal dictionary
cs: Editovat osobní slovník

en: Set up international dictionaries
cs: Nastavení mezinárodních slovníků

en: Encrypt or decrypt your personal dictionary
cs: Zašifrovat/rozšifrovat osobní slovník

en: Personal dictionary encryption options are not available
cs: Nastavení šifrování osobního slovníku nejsou k dispozici

en: SquirrelSpell Options Menu
cs: SquirrelSpell - Nastavení

en: Translator
cs: Překladač

en: Saved Translation Options
cs: Nastavení překladače bylo uloženo

en: Your server options are as follows:
cs: Možnosti vašeho serveru jsou tyto:

en: Maximum of 150 words translated, powered by Systran
cs: Použitím služby Systran je možné přeložit nanejvýš 150 slov

en: Number of supported language pairs: %s
cs: Počet podporovaných jazykových párů: %s

en: No known limits, powered by Systran
cs: Bez nám známých omezení, využívá služby Systran

en: No known limits, powered by Translation Experts' InterTran
cs: Bez nám známých omezení, využívá služby Translation Experts' InterTran

en: Number of supported languages: %s
cs: Počet podporovaných jazyků: %s

en: Hellenic translations, no known limits, powered by Systran
cs: Řecké překlady, bez nám známých omezení, využívá služby Systran

en: Russian translations, maximum of 500 characters translated
cs: Ruské překlady, maximálně 500 znaků k překladu

en: You also decide if you want the translation box displayed, and where it will be located.
cs: Musíte se rozhodnout, jestli a kde má být překladový rám zobrazen.

en: Select your translator:
cs: Vyberte si překladovou službu:

en: When reading:
cs: Při čtení:

en: Show translation box
cs: Zobrazit překladový rám

en: to the left
cs: vlevo

en: in the center
cs: uprostřed

en: to the right
cs: vpravo

en: Translate inside the SquirrelMail frames
cs: Překládat v hlavním okně SquirrelMailu

en: Translation Options
cs: Možnosti překladu

en: Which translator should be used when you get messages in a different language?
cs: Který překladač mám použít v případě že dostanete zprávu v cizím jazyce?

en: %s to %s
cs: z %s do %s

en: Chinese, Simplified
cs: Čínština, zjednodušená

en: English
cs: Angličtina

en: Chinese, Traditional
cs: Čínština, tradiční

en: Dutch
cs: Holandština

en: French
cs: Francouzština

en: German
cs: Němčina

en: Greek
cs: Řečtina

en: Italian
cs: Italština

en: Japanese
cs: Japonština

en: Korean
cs: Korejština

en: Portuguese
cs: Portugalština

en: Russian
cs: Ruština

en: Spanish
cs: Španělština

en: Translate
cs: Přeložit

en: Brazilian Portuguese
cs: Brazilská portugalština

en: Bulgarian
cs: Bulharština

en: Croatian
cs: Chorvatština

en: Czech
cs: Čeština

en: Danish
cs: Dánština

en: Finnish
cs: Finština

en: Hungarian
cs: Maďarština

en: Icelandic
cs: Islandština

en: Latin
cs: Latina

en: Latin American Spanish
cs: Latinsko-americká španělština

en: Norwegian
cs: Norština

en: Polish
cs: Polština

en: Romanian
cs: Rumunština

en: Serbian
cs: Srbština

en: Slovenian
cs: Slovenština

en: Swedish
cs: Švédština

en: Turkish
cs: Turečtina

en: Welsh
cs: Velština

en: Indonesian
cs: Indonézština

en: to English
cs: do Angličtiny

en: from English
cs: z Angličtiny

en: Interface language
cs: Jazykové prostředí

en: Translation direction
cs: Směr překladu

en: Arabic
cs: Arabský

en: Delivery error report
cs: Zpráva o chybě

en: Undelivered Message Headers
cs: Hlavičky nedoručených zpráv

en: This image has been removed for security reasons
cs: Obrázek byl z bezpečnostních důvodu odstraněn
